DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> motorina vs benzina

Cine produce mai multa energie termica? (unit. de masura litrul)
 
Benzina [ 63 ] ** [56.25%]
Motorina [ 49 ] ** [43.75%]
Total Votes: 112
Guests cannot vote 
AlexV
post 1 Mar 2003, 00:15
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




propun un chestionar, la care va rog sa raspundeti ceea ce stiti voi si daca vreti sa si scrieti ce ati votat, fara a da explicati de ce ati votat ceea ce ati votat, sau mai ales sa dati valori, va rog mult.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 1 Mar 2003, 01:03
Post #2


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




pai eu am votat benzina laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 1 Mar 2003, 01:06
Post #3


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




eu am votat motorina


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 1 Mar 2003, 01:15
Post #4


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




laugh.gif


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 1 Mar 2003, 10:18
Post #5


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




eu am votat motorina, si msg ul asta nu e o explicatie , da! il scriu pt ca stie alex de ce am votat motorina , hihihi


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 1 Mar 2003, 13:21
Post #6


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Benzina deoarece motoarele pe motorina sunt puturoase (vorbim de acelasi litraj, nu compar benzina de 1.2 cu motorina de 4)


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 1 Mar 2003, 13:43
Post #7





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Puterea colorifica este cantitatea de caldura degajata in urma ardereii unei unitati de combustibil. Se disting 2 puteri calorifice:
-puterea calorifica superioara (Hs) care reprez. cantitatea de caldura obtinuta in urma aredrii unei cantitati de comb. egala cu unitatea.
-puterea calorifica inferioara (Hi) care reprez. cantitatea de caldura obtinuta in urma aredrii unei cantitati de comb. egala cu unitatea din care se scade caldura necesara vaporizarii apei din comb.

Pentru constructorii de motoare, Hi este cea care intereseaza.

Din formula de calcul a Hi=34013*c+125600*h-10900*(o-s)-2512*(9*h+w) [kj/kg], unde: c,h,o,s,w sunt participatiile masice de carbon, hidrogen, oxigen, sulf si umiditate din combustibil, rezulta ca Hi creste odata cu un continut ridicat de c, h si s si scade pt un continut ridicat de o al combustibilului.


Asa ca eu votez pt benzina ! biggrin.gif


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 1 Mar 2003, 13:57
Post #8





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


O sa revin mai tarziu cu un mesaj cu valori exacte (pot sa le dau si acum, dar vreau sa nu influientez opiniile ) smile.gif


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 1 Mar 2003, 14:32
Post #9


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




din cate am vb eu ieri cu alex pe chat nu trebui sa fie explicatia votului


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 1 Mar 2003, 16:57
Post #10


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




nu posta valorile te rog mult, lasa lumea sa voteze ceea ce stiu, nu niste numere. please. merci mult.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 2 Mar 2003, 01:49
Post #11


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




ok :wink:


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 2 Mar 2003, 03:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Cuplu motor mai mare la diesel=putere calorica mai mare?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 2 Mar 2003, 18:36
Post #13


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




imi explica si mie de ce face asa urat dieselu?


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcata
post 2 Mar 2003, 19:32
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Jordache: benzina este de obicei C9H20, pe cand motorina C14H30. Deci, conform formulei tale de calcul, motorina are clar o putere calorica inferioara mai mare, nu?

Uite ce am gasit si pe net: "Diesel fuel has a higher energy density than gasoline. On average, 1 gallon (3.8 L) of diesel fuel contains approximately 155x10e6 joules (147,000 BTU), while 1 gallon of gasoline contains 132x10e6 joules (125,000 BTU). This, combined with the improved efficiency of diesel engines, explains why diesel engines get better mileage than equivalent gasoline engines."

Chestia cu putere mai mica / cuplu mai mare vine de la alta chestie: raportul de compresie al unui motor diesel este in jur de 20:1, pe cand la benzina tipic este 8:1. Avand o rata de compresie asa mare, inseamna ca trebuie sa fie si mai greu (sa reziste), ceea ce ii limiteaza turatia maxima. Avand o turatie maxima mai mica, evident ca si puterea maxima este mai mica (remember, puterea = turatia x cuplu).


--------------------
.: Catalin :.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 2 Mar 2003, 19:59
Post #15


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




cu puterea am inteles , dar cu cuplul?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 2 Mar 2003, 23:57
Post #16


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




cum nu poti face ca motorul diesel sa se roteasca mai repede ca bubuie, poti sa actionezi asupra altor variabine.
Deci pur si simplu prin cresterea fortei din cilindru nu merge. Atunci modifici motorul.
diferenta este distanta pe care o parcurge un piston in cilindru. la diesel distanta este mai mare datorita exploziei care este mai puternica. Faptul ca are o distanta pe care se misca mai mare inseamna ca poate sa aplice forta exercitata asupra pistonului, unui ax cotit diferit fata de cel pe benzina si anume are distanta intre centrul axului si locul une se prinde bieleta mai mare.
Si deci crescand bratul fortei, forta ,dar pastrand aceeasi turatie, obtinem un cuplu motor mai mare.

Scopul acestui chestionar era dat de o discutie purtata la diverse (forta si viteza) unde jordachefl sustinea ca benzina are "puterea calorifica inferioara" mai mare. Pentru ca a pus bcata valorile, nu le mai pun si eu, dar daca vrea cineva am la birou si pt ceilalti combustibil. Gpl, gaz natural....

in fine...


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 3 Mar 2003, 00:00
Post #17


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




QUOTE
nu posta valorile te rog mult, lasa lumea sa voteze ceea ce stiu, nu niste numere. please. merci mult.
farrrrrrra explicati :shock: :shock: :shock: ok ,pt explicati cine vrea se va face alt topic pe tema asta dar aici faca explicati


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 3 Mar 2003, 09:13
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




Faceti urmatorul experiment: luati aceeasi cantitate de benzina si motorina (1 litru) si apoi dati-i foc. Vedeti cind se degaja mai multa caldura. Eu zic ca la benzina (v-as da si valorile exacte pentru puterea calorifica a fiecarui combustibil, dar din cauza lui Alex mai astept).


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 3 Mar 2003, 11:10
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Puneti bey datele importante, nu va prostiti! Foloseste cuiva votul la intamplare sau dupa ureche? Daca aveti explicatii pertinente, dati aici cu postul sa stie tot poporul!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 3 Mar 2003, 13:42
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




benzina Pci=43698 kJ/kg
motorina Pci=42276kJ/kg
multumit?


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 3 Mar 2003, 14:18
Post #21





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Hai ca pun si eu valorile mele :

Benzina : Hi=43500 kj/kg comb (calculat)
Motorina : Hi=42667 kj/kg comb (calculat)


Bcata, tine cont si de continutul de oxigen (benzina : 0,004 , motorina : 0,010 )


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 4 Mar 2003, 00:09
Post #22


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




daca arzi benzina si motorina in aer liber e o chestie. benzina arde doarece ea se vaporizeaza pe la 40 grade (nu mai stiu exact) iar motorina daca reusesti sa o aprinzi inseamna ca te pricepi. Daca comprimi motorina si adaugi o cantitate suficienta de aer, eu zic ca lucrurile se schimba.
de ce are cuplul motor mai mare dieselul. adica nu de ce, ca asta am zis si eu si nu m-a contrazis nimeni (inca), dar cum se obtine, iar la benzina nu se obtine.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 4 Mar 2003, 00:24
Post #23


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Cel mai bun citat posibil, bravo catapro.
asteptam comentariile cu Hi, pci, ici, pcr,rsr ????????? si alte ....


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 4 Mar 2003, 10:06
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




Puterea calorifica inferioara se determina in conditii standard (t=15 C, p=1,013bar) atit pentru benzina cit si pentru motorina, deci n-are legatura cu cit comprim eu motorina in cilindru.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcata
post 4 Mar 2003, 11:29
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




ALOOOOoo... tovarasi ingineri, nu vede nimeni ca vorbim de lucruri diferite?

Eu v-am dat valorile de BTU's per GALON, unde diesel-ul iese castigator, voi imi dati valorile per KG, unde benzina castiga. Cum e posibil asa ceva? Simplu: densitatea motorinei este mai mare (0.86) fata de cea a benzinei (0.73). So... amandoua taberele au dreptate. smile.gif Depinde cum vrei sa masori combustibilul.. Si la capitolul asta, cel putin pentru noi, consumatorii, litrul este unitatea corecta de masura, si nu kg.

q.e.d. smile.gif


--------------------
.: Catalin :.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 4 Mar 2003, 12:28
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




Rusinica, rusinica, vorba circotasilor...... asa este, cu un singur amendament: in S.I. puterea calorifica inferioara/superioara a combustibilor solizi si lichizi se masoara in kJ/kg. Sigur ca daca vreau pot sa o masor in kJ/l, kJ/m3 samd, dar cu transformarile de rigoare. In concluzie benzina are puterea calorifica inferioara mai mare decit motorina.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcata
post 4 Mar 2003, 13:22
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Da, daca ne luam strict dupa definitia puterii calorice. :-) Dar tot asa, putem spune ca un litru de motorina poate genera prin ardere mai multa caldura decat un litru de benzina, nu?


--------------------
.: Catalin :.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 4 Mar 2003, 13:23
Post #28


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




dupa cum citesc eu bcata s-a referit la noi consumatorii nu noi fizicienii, deci eu gandesc combustibilul in litri nu in kg, sau mai rau in m3.
acum, daca arzi benzina si motorina in conditiile aproape ideale pentru fiecare, care produce mai multa caldura?


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 4 Mar 2003, 13:28
Post #29





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Pt. Alex: te contrazic in leg. cu cuplul motorului diesel. Motorul diesel are un cuplu mai mare nu pentru ca motorina are Hi mai mare ci pentru ca are un raport de compresie cuprins intre 19:1 si 23:1, pe cand motorul cu aprindere prin scanteie are un raport de compresie la jumatate fata de diesel. Asa ca in cilindrul unui diesel se comprima o cantitate mai mare de comburant si implicit se poate injecta o cantitate mai mare de carburant, fata de mot. cu aprindere prin scanteie.
Intr-un mot. diesel se produce mai multa caldura intr-un ciclu motor decat la un mot. cu aprindere prin scateie tocmai pentru ca se arde de doua ori mai mult amestec carburant => lucru mecanic mai mult si cuplu mai mare ! (am vb. cu un prof. univ. de la noi de la facultate cu specializarea MAI )

Pt.Bcata: Sa stii ca pentru Hi se lucreaza in SI, adica in kj/kg comb (chiar daca noi consumatorii ne raportam la litru ). N-am stat sa fac conversia de UM, dar cred ca vaolrile tale exprima acelasi lucru cu ale mele si ale lui Mihai: benzina are puterea calorifica inferioara mai mare decat cea a motorinei !


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
bcata
post 4 Mar 2003, 14:15
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Da mai, am mai spus, conform definitiei, asa este, benzina are pci mai mare. Deci voi aveti dreptate, intrebarea a fost pusa gresit :-). In domeniul care ne intereseaza pe noi (auto), nu intervine nicaieri kg-ul ca unitate de masura a combustibilului, ci doar litrul. De la benzinarie, in rezervor, la injectoare, cilindri si pana la consum, ceea ce ne intereseaza pe noi sunt litri. Si tinand cont de densitati, "continutul" energetic este mai mare intr-un litru de motorina.


--------------------
.: Catalin :.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th June 2024 - 18:23
Forum Renault