Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becurile si beculetele de pe logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
cataline
Am si eu problema asta cu becul de la bricheta dar nu ma prind cum se scoate becul ala pentru a fi inlocuit. Eram cu consola in mana si nu m-am prins nici cum sa scot bricheta din locasul ei sa vad mai bine.
Dsign imi zici si mie te rog cum se scoate bricheta sau becul din locas pentru a fi inlocuit?
Lord Hades
Desi o sa fiu putin pe langa subiect smile.gif stie cineva de unde imi pot procura becuri de pozitie albastre? Multam smile.gif
Dsign
Din bazar...

Becul se gaseste linga bricheta, intr-un fel de carcasa de plastic, neagra, care se prinde cu cleme de bricheta. Se desface usor cu ajutorul unei surubelnite subtiri
Lord Hades
Becuri albastre? sad.gif ...
Serje
Cora, Metro, Carrefour, Real, Auchan... colo pe la raionu auto. Sau in orice bazar unde au piese auto au si beculete colorate.
Lord Hades
Ar fi permis sa imi schimb becurile de la semnalizarile spate cu unele rosii? Acum am becuri portocalii, stopul fiind cu geam transparent (cristal cum zice dacia) tongue.gif

Ma amendeaza careva daca ma vede cu semnalizari rosii?
Cu becurile albastre nu am rezolvat-o inca ... merci de sfaturi totusi smile.gif
klaus
e modificare la sistemul de iluminare-semnalizare. Insa legal la semnalizatoare poate fi si culoarea rosie
Lord Hades
Am cautat pe net ... nicio urma de becuri rosii pentru semnalizare. Si-a mai pus careva asemenea becuri? Nu prea agreez solutia cu led.


Nu stiu daca a mai fost pus link-ul asta pe aici, asa ca have fun:
http://www.pal-guide.com/search.php?lc=glo...5+dCi&mil=45998
juristul2000
Am gasit ceva becuri de 90/100W si as vrea sa-mi pun pe Logan, ceea ce vreau sa stiu eu este daca pot strica ceva avand in vedere ca din fabrica loganul vine cu becuri de 55W.Daca le iau promit sa-mi reglez farurile fff bine astfel incat sa nu deranjez ceilalti participanti la trafic.
AR-18-MOS
Poti strica blocul de lumini, pentru ca, consumul este mult mai mare decat in mod normal.
Si vezi ca nici nu prea e legal ceea ce vrei sa faci ... smile.gif
juristul2000
OK atunci nu pun dar vreau sa gasesc becuri care sa dea mai multa lumina inafara de Philips(care sunt porcarii scumpe-experienta personala) si nu stiu de care.
Ma gandeam la Boch plus 60 are cineva?E ceva de capul lor sau doar reclama?

18 Jun 2008, 20:46:
OK atunci nu pun dar vreau sa gasesc becuri care sa dea mai multa lumina inafara de Philips(care sunt porcarii scumpe-experienta personala) si nu stiu de care.
Ma gandeam la Boch plus 60 are cineva?E ceva de capul lor sau doar reclama?
crising
http://www.daciaclub.ro/Philips-X-treme-sa...ght-t87942.html

Ia citeste in topicul asta! O sa te mai luminezi cum e cu becurile. Daca nu te satisface incearca:

http://www.daciaclub.ro/Kit-XENON-H4-page-1-t92786-s0.html

Spor la citit.
Lord Hades
Am citit o gramada de balarii de nu mai inteleg nimic. Ma bate gandul sa imi iau becuri pt faruri Philips NightVision (treaba aia cu 3 zone de iluminare). Are cineva asa ceva pe masina? Se merita investitia? un set costa in jur de 80-90 lei. Un amic mi-a recomandat sa imi iau dinatea. smile.gif
crising
De la Philips singurele care se merita achizitionate sunt Vision Plus si X-Treme Power. Dar peste ele sunt Osram Silverstar.
Lord Hades
OK crising, pe ce te bazezi cand spui asta? Acum pe masina presupun ca sunt tot OSRAM (din ce am mai auzit). Ai avut sau stii pe cineva care a avut si nu sunt OK NightGuide? Mai multe detalii daca stii nu ar strica smile.gif Merci
crising
NightGuide nu am avut dar am citit pe aici pe undeva si chiar pe alte forumuri parerile celor care au avut si nu au fost multumiti de ele.
Eu le-am incercat pe cele Blue atat de la philips cat si de la osram. Au fost mare teapa ca vizibilitate oferita. Numai aspectul era de ele. Noaptea pe ploaie erau zero. Acum dupa sfaturile celor mai cunoscatori de pe forum am trecut la Osram silverstar. Deja e alta viata, lumina cu toate ca e ceva mai alba dacat cele stock au si mai multi lumeni si vizibilitatea noaptea este excelenta. Eu le recomand.
adryano
sall am si o dacia 1310 model cu 4 ochiuri ia faza scurta ii a si inexistenta care filament de la becul h4 tre sa mearga ala de 60W ??? sau 55w?
nicu 074
am vrut si eu sa imi schimb becurile, dar nu scrie pe ele care sunt anti UV, daca iau din acelea care imi ingalbenesc sticla? cum le cunosc pe cele anti UV?
bobo77
Adica vrei sa spui care iti ingalbenesc plasticul...
tkx
daca nu scrie atunci inseamna ca nu are anti UV. eu de exemplu mi-am cumparat o trusa de becuri s-o am la mine pt cand mai fac calatorii in afara tarii. am dat 8 lei pe ea. m-am tot chiorat pe h4 din ea si nu am gasit nimic scris anti UV, asa ca am luat osram, pe care am dat 15 lei (doar pe bec). aici e deva alta treaba:scrie si pe ambalaj si pe soclul becului (e stantata printre altele litera U)

treaba cu ingalbenitul plasticului e pe bune. am vazut la cineva care a inlocuit osramul cu un no name. s-a ingalbenit destul de vizibil.
logum
Mi s-a ars becul de pe bord de la butonul de deschidere al unui geam. Cum il inlocuiesc si ce bec trebuie?

Mersi.
logum
Cred ca am pus cea mai grea sau mai plictisitoare intrebare de pe forum ca nu imi raspunde nimeni de atata vreme. Chiar nimeni nimic? smile.gif

Pana la urma am scos butonul si am ajuns la bec, ar nu stiu de care sa cer la magazin (e buton cu impuls)
dl_dr25
desfa butonul si o sa vezi acolo un bec cit un bat de chibrit si te duci cu el (dar nu cred ca o sa gasesti) recomand sa cumperi un buton si iei din el
adisan
Buna,
mi s-a ars si mie becul -faza scurta din partea stinga (noroc cu faza lunga care e ok).
Am fost la un magazin specializat Logan si am luat un bec H4 H4 60/55W anti UV, marca NARVA made in Germany, cost 8 Ron.
L-am inlocuit, o treaba destul de usoara, si am constatat ca distanta la care bate lumina acum difera, adica: la becul din partea dreapta care e OSRAM bilux (din fabrica) made in Germany si cel din stinga care e NARVA e o diferenta de 1-2 m.Si la focalizare e la fel.
Oare trebuie sa merg la un atelier sa imi regleze luminile sau e din cauza becului, ca nu e Bilux ?

AR-18-MOS
Nu trebuie sa mergi. Asa sunt reglate farurile. Cel din stanga bate putin mai jos, pentru a nu orbi pe cei ce vin din sens opus.
adisan
ok, mersi. Nu am stiut de aceasta reglare din fabrica cu cel din stinga sa bata mai jos.
Mereu omul cind mestereste singur gaseste "imperfectiuni".

O intrebare:din aceasta enumerare, care e cel mai indicat bec PHILIPS :

- BEC FAR H4 NIGHTGUIDE, blister 12V 60/55W P43T-38, trei feluri de lumina intr-un singur bec (premium, visionplus, bluevision)
- BEC FAR H4 POWER2NIGHT, blister 12V 60/55W P43T-38 GT15O, luminozitate +50%, cap albastru
AR-18-MOS
Pentru Logan, BlueVision H1, nu se potriveste.
Cateva link-uri despre becurile de la Philips:
1. http://www.daciaclub.ro/Becuri-auto-Philips-t36067.html
2. http://www.daciaclub.ro/Philips-X-treme-sa...-t87942-s0.html
Si mai citeste mai la deal pe acest topic, ca s-a vorbit despre becuri Philips.
nicu 074
[quote=tkx,11 Jul 2008, 08:06]
daca nu scrie atunci inseamna ca nu are anti UV. eu de exemplu mi-am cumparat o trusa de becuri s-o am la mine pt cand mai fac calatorii in afara tarii. am dat 8 lei pe ea. m-am tot chiorat pe h4 din ea si nu am gasit nimic scris anti UV, asa ca am luat osram, pe care am dat 15 lei (doar pe bec). aici e deva alta treaba:scrie si pe ambalaj si pe soclul becului (e stantata printre altele litera U)

litera"U" este scrisa la sfarsit?
adisan
ok, am inteles.
Am citit mai la deal, dar chiar nu e necesara o verificare la un atelier a reglarii farurilor dupa o schimbare de bec-uri?
Intreb si eu, deoarece am citit si in sectiunea Probleme tehnice ca se pot ivi unele disfunctionalitati.

PS> Am gasit un exemplu cu becuri osram Silverstar. NU fac reclama.
nicu 074
halogene cu lumina alba pentru proiectoarele de ceata se gasesc ?
crising
Revin cu pareri despre Osram Silverstar. Lumina excelenta si vizibilitate buna dar din pacate nu sunt fiabile. Mi s-a ars faza scurta la ambele faruri dupa 6 respectiv 7 luni de folosire. Banuiesc ca si cauza folosirea intensiva pe timp de zi pe orice drum in afara orasului si calitatea drumurilor noastre care au produs o posibila scuturare a filamentului.
Le-am inlocuit tot cu silverstar. Pana nu se ard si astea astept sfaturi pentru alta marca sau model care sa ofere cel putin o la fel de buna vizibilitate dar o fiabilitate mai buna. In continuare le recomand d.p.d.v.d. al performantelor.
dl_dr25
dar niste becuri pt pozitie care sa dea o lumina mai alba decit cela din fabrica imi recomandati si mie
klaus
Philips Blue vision (da, exista si pentru pozitii) sau pozitii cu led. Exemplu
yO_
Osram Silvestar m-au tinut un an jumatate, cand s-a ars primul. Mi-am luat dintr-un Carrefour din Franta Philips X-treme Power Racing performance (poze) cu 12 Euro/bucata, iar diferenta este semnificativa. Lumina este mai puternica, mai alba iar faza scurta are un usor filtru pe albastrui. Singurul minus fata de Silverstar este ca acesta nu "bate" mai deloc la mai putin de 5-6 metri. Adevarul este ca la "Racing" biggrin.gif nu se obisnuieste sa ocolesti gropile in viteza 1-a... smile.gif


adryano
becurile de piatza gen plasma au sticla albastra nu scrie pe ele anti uv sau ceva simbol doar cica 90/100W ori fi bune?? are careva asa ceva??
AR-18-MOS
Sunt bune ... de nimic. In primul rand ca sunt ilegale, si in al doilea rand ca iti va strica blocul de lumini.
adryano
pe ce optati blue vision sau cool blue??
BioHazarD
BlueVision de la Philips. smile.gif
Adi florin
Am si eu o intrebare simpla. Becurile pentru proiectoarele de ceata sunt H1 ?

Multumesc.
bobo77
H11.Parca s-a mai raspuns odata tot pentru tine...
Adi florin
Multumesc. Notificatorul pe mail nu si-a facut treaba la timp si in consecinta nu am observat in timp util ca s-a raspuns dincolo. Se poate sterge ori de aici ori de dincolo intrebarea si/sau raspunsul. Multumesc.
eim
AM si eu o intrebare cum schimb becul de la consola centralacel de la ventilatie si temperatura pt ca nu il gasesc daca are cineva o pzoa ceva sa stiu exact unde este as fi recunoscator multumesc anticipat smile.gif
Serje
Da tu te mai uiti pe unde intrebi?
mariuscond
Poate sa-mi spuna cineva ce tip de bec/parametri (o poza ar fi ideala) este la blocul de comanda a climatizarii?
As vrea sa am deja in buzunar unul nou cind ma apuc sa demontez blocul de comanda a climatizarii ca sa-l scot pe cel ars.
Multumesc!
Serje
Ceva de genul asta: link
koldun
[Intrebare] Azi sa dus faza scurta pe dreapta. Cum eu nu prea sunt acasa, nevasta-mea s-a dus la primul magazin si a intrebat de bec de logan si i-au dat asta:

[attachmentid=1627509480]


Acu' eu intreb: e asta anti UV au ba? Precizez ca nu doresc lumini bleu sau cine stie ce halogene suparate. Daca e bun, ok. Daca nu, ce naiba trebuie sa caute? Trebuie sa scrie pe cutie anti U.V.??
Multumiri
Serje
Teoretic ar trebui sa scrie....
Mai bine du-te ia un Osram, ii vreo 10 lei in hypermarket si nu mai ai nici o treaba, Loganul vine cu Osram din fabrica, sau cel putin venea.
koldun
Ok! Multam fain. Trimit consoarta sa ia Osram.

Succese!
klaus
Poate te trimite si consoarta sa-i iei tampoane...
koldun
N-ar face asta din simplul motiv ca nu are ce face cu ele la peste 1500 de km distanta! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.