Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: kit distributie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
vi_escu
Are cineva idee ce sunt codurile acestea de pe o curea gates?
Nu de alta dar cineva de pe aici zicea ca este data fabricatiei. Si am vazut pe o curea scris 7 43 7DS scoasa de pe o masina fabricata in mai 2007.
radlog
Si eu ma intrebam acelasi lucru.Eu banuiesc ca e un fel de dot - ca si la anvelope,dar nu am reusit inca sa-l descifrez.De exemplu, e exclus ziua a 7-a din saptamana nr.43 din 2007 nu?Adica ar insemna ca cureaua e mai noua decat masina.
vi_escu
Cat timp poate sa stea in cutie o curea pana sa fie montata? (poza atasata mai sus provine dintr-un sevice si cureua din 2008 urma sa fie montata pe o supernova).
george_scala_2004
http://joonas.pri.ee/944/timing_belt.jpg
vi_escu
și? nedumerire.gif
EUGEN2008
saptamana 23 din 2008 , cam veche ce-i drept ptr 2011 avand in vedere ca e aceeasi curea ca pe logan
robert1991
cam cat mai costa un kit distributie ? pentru un preferance ! a luat cineva de curand din mioveni?
mikey_gtx
curea ContiTech + rulment INA = 260 lei.
tribunul
QUOTE(robert1991 @ 15 Apr 2011, 19:32)
cam cat mai costa un kit distributie ? pentru un preferance ! a luat cineva de curand din mioveni?
*


"Jur sa nu mai cumpar niciodata piese din Mioveni"
robert1991
de ce?
DMP
Poate nu vrea sa incurajeze ciorditul ...
Poate pentru ca multe sunt facaturi ...
robert1991
posibil.. eu pentru supernova aproape toate piesele le-am luat de la tehnodinamic din Mioveni si nu am avut probleme cu ele smile.gif
tribunul
QUOTE(DMP @ 20 Apr 2011, 09:15)
Poate nu vrea sa incurajeze ciorditul ...
Poate pentru ca multe sunt facaturi ...
*


up.gif
Lostboy
QUOTE(tribunul @ 19 Apr 2011, 06:56)
"Jur sa nu mai cumpar niciodata piese din Mioveni"
*


Aveam eu de vânzare. Dacă nu vrei, treaba ta. Am preț bun. tongue.gif
Merced
tribunule ti s-a rupt cureaua sau ce ? unsure.gif
gigel_escu
Nu o fi fost o curea buna... Am auzit si de filtru de ulei luat de la Mioveni si nu se potrivea cu cheia de filtru. Se poate intampla la Mioveni urmatorul fenomen. Avand in vedere ca suntem in Romania si lumea e smechera, anumiti comercianti pot avea piese contrafacute sau incompatibile, sa le dea ieftin si de aici pot aparea probleme. Deja "du-te la Mioveni pentru piese" este o lozinca la fel de des intalnita ca stirile tabloide despre Pepe si Oana Zavoranu.
ionut_buzescu
În drum fiind acum 2 ani prin Mioveni, am zis să profit să cumpăr mai ieftin un cap de bară și o bieletă de direcție. Dintr-unul din magazinele centrale de piese, nu la colț de stradă. Deci erau în pungi sigilate, cu abțibild cu hologramă, chipurile de uzină. Nu știu în ce stare e bieleta dar burduful de cauciuc al capătului de bară s-a rupt după vreo numai două sute de km. Deci, forget about Mioveni, for good !
cosmintr
Am schimbat azi distributia la service dacia in Tg Mures, am platit in total cu ceva reducere 596.90 lei, in asta a intrat kit distributie original renault, curea striata alternator(sau la ce o fii), manopera. A durat mai putin de o ora. Uleiul, filtru motorina, aer, antigel, restu sunt in regula le schimb singur cand trebuie, pompa de apa era ok si nu am schimbat-o. Cureaua de dsitributie am citit power grip si reanult pe ea, pe cea de alternator renault, iar pe rola de intins gates si pe suruburi...
Masina esta MCV 1.5 diesel, cu aer conditionat.
Am 44600 km, si este de 4 ani juma masina. In rest am mai schimbat saptamana asta si o bieleta directie fata, in rest numai consumabilele, nu am alte probleme. In tot acest timp numai consumabile si becuri am schimbat la ea.
Iuli
Motorul de 1,6 16v are pana la arbore saie cineva
hspinache
In 1 ora ?
sobolan
o ora dar a mai stat ceasul vreo doua....

QUOTE(Iuli @ 3 May 2011, 21:34)
Motorul de 1,6 16v are pana la arbore saie cineva
*



la motorul ala se blocheaza arborele cu o cala speciala ce trece prin bloc(are un capac cu 3 suruburi in bloc)....asa ca la service cu ea biggrin.gif
nucu68
Am 35 mii km si abia in toamna( noiembrie ) fac 4 ani. Dar am observat o scurgre de lei pe la simering. Eu veam de gand sa fac schimbul distributiei pe la 50 mii, adica tocmai vara viitoare. Dar acum cu scurgerea asta de ulei am intrat la banuiala. Un mecanic mi-a spus ca exista riscul ca acest ulei sa ajunga pe culerele pe undeva si nu e tocmai bine. Aceasta e dilema. Am zis. biggrin.gif
EUGEN2008
pai atunci n-o mai lungi pana in toamna, scapa rapid de grija uleiului ajuns pe curea.
nucu68
Pai asta e nedumerirea. Chiar poate dauna la ceva acest ulei care se scurge pe la simering. Si sa nu sa inteleaga acum ca .... curge in valuri, ci doar se vede asa o pata umeda dinspre acel simering. Am mai citit pe aici ca acel simering are ceva probleme ca nu e tocmai in regula cu el. Vezi ce usor cazi intr-o fandacsie, apoi in ipohondrie, phuuuuuuuuuuu
cosmintr
Daca pentru mine era intrebarea, m-au taxat 2h juma si efectiv nu au auvt ce face o ora, am stat acolo, e treaba usoara daca ai scule si stii ce sa faci. Oricum mecanicul se misca foarte relaxat. Totul au facut in vreo 55min.
wiorelus
Am si eu o intrebare va rog ? mi-am schimbat de curand distributia la Nalba galati, 1130 pret final, insa nu asta era problema, ci garantia la ce mi-au schimbat. Daca maine pica pompa de apa sau se rupe cureaua sau ceva de genul, ce garantie au piesele, pompa de apa de exemplu, ca nu am primit ceva separat in care sa scrie ca pompa de apa e garantata 1 an de ex......ma gandesc ca poate s-a lovit cineva de problema asta. Piesele sunt de origine de asta a costat atat. Multumesc !
EUGEN2008
1 an de zile , mai citeste inca o data factura , devizul sau ce acte ai primit , imposibil sa nu fie specificata undeva durata garantiei pieselor inlocuite.
cristio_79
Ar trebui sa scrie pe verso-ul facturii.
Garantia este de 12 luni de la data montarii. Unitatea foloseste piese schimb de origine Dacia, pentru piesele aduse de client nu se acorda garantie.
wiorelus
Multumesc, am gasit pe verso .
Bafta !
mk2
Trebuie sa-i schimb si eu distributia la dci-ul meu.

Stie cineva ce curele sunt in kitul INA?

Practic, am gasit kit Gates (curea gates+role ina) la 400 de lei si kit INA la 300 de lei (role ina + curea ?).

Nu vreau nici sa arunc cu banii dar nici sa iau lucru prost.
csocso
In curand trebuie sa schimb distributia la Loganul meu de 1/6 16 v si ma uitam pe net la kituri si preturi.Am gasit un kit si acest Kit contine:

Curea Dintata Angrenare
2 Role Angrenare
Surub Fixare Rola Angrenare

costa 380 ron scrie ca e productie Dacie Renault, o fi ceva de capul lui?

Credeti ca trebuie schimbata si cureaua de accesorii? cam cat costa un kit din acesta?
EUGEN2008
salut! kitul de distributie daca sti ca e original poti sa-l iei ca are pret bun. Pe accesorii ai curea si inca 2 role, una cu galet intinzator cu arc si una simpla. Kitul de accesorii e vreo 400 lei iar cureaua separat parca 120 lei , ai grija ce cumperi ca e o curea 6pk din cate tin eu minte si e putin mai lunga decat la laureatele cu 8V (cu servo si AC) . Oricum recomand macar cureaua de accesorii sa o schimbi ca de obicei imbatraneste mai repede decat cea de distributie fiind expusa la praf, apa etc
csocso
mersi de raspuns!
vi_escu
Pana la urma s-a lamurit cum e cu data de fabricatie a curelei (cel putin alea din pachetul "de origine")? Si cat timp poate sa stea o curea in ambalajul original pana sa fie montata pe motor? Azi si-a schimbat un amic distributia si la intrebarea cu data de fabricatie a primit raspunsul: "fugi bre, n'are nicio chestie, mergi pe barba mea". (dedeman, bacau)
sobolan
atunci asta inseamna ca omu' e smecher in barba si nu mai exista fenomenul de imbatranire a cauciucului din care e facuta cureaua....pai de ce da fabricantul 60k km sau 4 ani ?

Le : luati curele de la barbosi,o sa va tina mult si bine ! smile.gif
IRONICK
QUOTE(vi_escu @ 29 Aug 2011, 18:37)
(dedeman, bacau)
sad.gif
P-A-C-O
aici trebuie tinut cont de doua aspecte:
1. data de fab. a curelei si in ce conditii a fost depozitata
2. cand (daca) a fost intinsa pentru prima oara cureaua respectiva
IRONICK
Conteaza chiar si modul de pozitionare in ambalaj.
vi_escu
In concluzie, cat timp poate sta o curea in ambalajul original pentru ca apoi sa lucreze 60 mii/4 ani in siguranta?
sobolan
cateva luni(3-4)de la fabricatiei....ai data fabricatiei pe ea ! ideal.
a naibii...eu am pus un continental pe a mea da' sa fiu nebun daca m-am uitat la data radmasa.gif
vi_escu
Un "inginer" de la opel zicea ca viata unei curele cantinental este cam de 6 ani cu totul. Si pentru 1 an stat in cutie scazi 6 luni in exploatare.
EUGEN2008
e clar ca se pastreaza mai bine pe raftul unei magazii bine aerisite si cu temperatura constanta decat tensionata pe masina si expusa zilnic la variatii de temperatura de cateva zeci bune de grade. Eu zic ca pana intr-un an de la data fabricatiei e inca buna cureaua. Sunt masini care stau prin showroom-uri mult si bine pana se vand si doar garantia incepe din momnetul vanzarii , nu?
misumisul
Cand am schimbat distributia anul trecut mecanicul zicea ca mai depinde si de noroc.
vi_escu
sa ai noroc de un mecanic priceput sau ce?
bobo77
Nu-i a buna daca te bazezi pe noroc in orice meseria ar fi, oricum nu am priceput la ce te referi @misumisul?
misumisul
Mai nu am insistat atunci pe subiect ca era foarte vorbaret si imi facuse deja capul banita. Ca sa fac un rezumat sau cel putin concluzia la care am ajuns eu in urma a 4 ore de ascultat: nu stii peste ce mecanic dai si ca cel mai bun mecanic are zile proaste, indiferent de magazin sau pret nimeni nu iti poate garanta 100% calitatea unei piese si ca curelele in general sunt cele mai pacatoase si fac cele mai multe probleme. Si ca el a vazut multe la viata lui. Luatio ca pe un fapt divers.
vi_escu
Comparativ cu alte chestii care crapa pe logan, cureaua de distributie chiar nu creaza probleme. Statistic vorbind.
lupul-sur
Salutari, preturile de mai jos sunt oka?
La prima schimbare a distributiei trebuie schimbata si pompa de apa? Nu vreau sa ma scumpesc la taratze. Piesele mai scumpe se justifica cumva tinand cont ca nu voi depasii cei 60000 de km de exploatare sau 4 ani.


Aveti mai jos preturi pt. Distributie Logan Diesel 1.5 dci:

Curea Distributie - Contitech - 125 lei
- Gates - 100 lei
Rola Intinzatoare - Gates - 140 lei
- Inna - 180 lei
Pompa Apa - SKF - 215 lei
- Hepu - 398 lei
mk2
Pompa de apa mi se pare cam scumpa.

La magazin gasisem Hepu cu 200 de lei si originala cu 250.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.