Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: kit distributie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
kumpel
Asta e va spalati pe cap cu mecanici in loc sa invatati singuri sa le schimbati asa cum trebuie si corect .
@djasu82 Mi-am luat masina sa o conduc nu sa mesteresc la ea. Nu cred ca as putea eu schimba o distributie mai bine decat un mecanic care face asta zi de zi. Sunt convins ca la maine cureaua a fost problema, nu mecanicul.
Diabolique
QUOTE(G.R @ 12 Jan 2010, 00:13)
Gaselnita celor de la Dacia cu 4 ani. Eu voi schimba la 60k si sunt sigur ca nu se va rupe cureaua. Sa fim seriosi Einstein. Trebuie sa fii bogat sa faci totul ca la carte. Si nu sunt!
Off topic: Lichidul de frana se schimba dupa max. 4 ani. Cine l-a schimbat? Si cati au ramas fara frane?
*



nu trebuie sa fi bogat ca sa faci o revizie, trebuie sa fi bogat ca sa iti permiti o masina.
bagi doua plinuri de benzina pe luna, schimbi stergatoarele in fiecare primavara, bagi deodorante in ea, o duci la spalatorie, ii pui anvelope bune, poate ii pui si folii...si vrei sa spui ca n-ai 600 lei sa faci o revizie la 4 ani??? te scot afara din casa 6 milioane o data la 4 ani?

ca sa nu iti mai spun de lichidul de frana. in logan intra juma de litru de lichid de frana...stii cat costa 20 lei sticla. deci odata la 4 ani tre sa fi in topul miliardarilor ca sa dai 20 lei sa schimbi lichidul de frana.

in alta ordine de idei:
kit de distributie adica rola si curea
curea de accesorii
4 litrii antigel si 2 de apa distilata
plus manopera
COST TOTAL = 405 lei
am mai dat 115 pe o pompa de fabricatie germana. cu tot cu ce am dat la mecanic si drumul 70 km dus intors pana la service m-a costat fix 600 lei. ca sa pun si schimbul de ulei filtru de ulei si filtru de aer schimbate acu o luna la un prieten ajung la un total de 800 lei.

si ca sa dai 800 lei odata la 4 ani ca sa te simti in siguranta si sa fie masina putin intinerita mie nu mi se pare un capat de tara. nici pe mine nu ma dau afara banii din casa dar pentru revizia la masina strang bani de cel putin 10 luni.

hai sa zici ca la 4 ani, faci si 60000km, se adauga in plus costul la bujii, placute de frana si schimbul freonului. daca schimbi si discurile de frana si uleiul din cutia de viteze si tot nu ajungi la 1500 lei. nu e o suma imensa decat daca ai salariu de 500 lei si nevasta nu lucreaza si mai ai si vreo 2-3 copii acasa, dar atunci la ce naiba ti-ai mai luat masina?

si in alta ordine de idei, pompa de apa era 360 la service, asa ca m-am dus la un magazin de piese auto si am gasit una la 115 lei. cica era fabricata si importata din germania. o fi sau nu buna oi vedea peste ani. cea veche avea cateva puncte de antigel uscat pe langa ea si am zis ca mai bine o schimb pentru linistea mea sufleteasca. in plus mie imi crestea apa la 6 liniute de ceva vreme, ceea ce in 4 ani a facut doar cand am urcat transfagarasanul. de cand am schimbat pompa de apa si antigelul nu mai am nici o treaba cu apa, sta la 4 linii.
lichidul de frana n-a vrut sa-l inlocuiasca zicand ca merge si asa, dar termin eu cu cheltuielile anul asta (rata faculta, licenta, nunta, chirie, naveta, etc) si cand schimb placutele de frana schimb si lichidul de frana.
mai am de schimbat lichiul refrigerent din instalatia de ac, dar mi s-a spus ca va costa 300 lei si cum n-o folosesc acum o las pana la vara sa vad cum se comporta si il schimb prin iulie daca face probleme.

in rest sanatoasa masina, si la fel va doresc si voua.
spartacus_mf
Salut! Am si eu o nelamurire: masina mea a facut 4 ani dar am doar 19000 de km , e musai sa schimb kitul de distributie, lichidul de racire, cel de servo si ce mai trebuie schimbat la 4 ani?
bobo77
Nu e musai ca nu te obliga nimeni, conform cartii da, sincer eu le-as schimba, desi ai putini km timpul a trecut.
Iulikk
QUOTE(spartacus_mf @ 13 Mar 2010, 19:35)
Salut! Am si eu o nelamurire: masina mea a facut 4 ani dar am doar 19000 de km , e musai sa schimb kitul de distributie, lichidul de racire, cel de servo si ce mai trebuie schimbat la 4 ani?
*




Eu am 50 000 km in ~7 ani. Nu am schimbat nimic. Luna viitoare cand fac 60 000 le schimb,
zanzie
QUOTE(Diabolique @ 10 Mar 2010, 18:02)
...m-am dus la un magazin de piese auto si am gasit una la 115 lei. cica era fabricata si importata din germania. o fi sau nu buna oi vedea peste ani.


Sper sa n-ai surprize neplacute...
Cu piesele care fac parte din motor nu te joci, macar alea sa le pui de cea mai buna calitate.
testike
QUOTE(Iulikk @ 13 Mar 2010, 23:24)
Eu am 50 000 km in ~7 ani. Nu am schimbat nimic. Luna viitoare cand fac 60 000 le schimb,
*



Care 7 ani, Logan-ul se fabrica din 2004 (< 6 ani)?
george_scala_2004
QUOTE(testike @ 15 Mar 2010, 13:43)
Care 7 ani, Logan-ul se fabrica din 2004 (< 6 ani)?
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif blink.gif blink.gif blink.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
ia mai uita-te bine sa vezi ce masina are iulikk...
testike
Ooops.. O:)
Am crezut ca asta-i sectiunea de Logan tongue.gif
george_scala_2004
pai da. corect: este de logan. wub.gif
alinushus
Schimbat distributie Logan 1.4 Laureat 2005, 57.300 km
Service Florirolf Giurgiu
Kit distributie + pompa de apa + curea accesorii= 435 Ron
Manopera=230 Ron
Total=635 Ron
Curele Gates, rola Ina, pompa apa Garf, piese luate de la service.
Garantie 60.000 km.
Curelele vechi aratau foarte bine.
Foarte multumit cum au lucrat, timp efectiv in service 2 ore, am stat langa masina.
ifrimv
schimbat distributia, curea accesorii, verificare stare placute de frana si schimbat burduf planetara pentru 1,4 MPI - 800 lei, in 4 ore de munca.
La AMG Pantelimon - multumit de lucrare si abordare.
Kiki
Salutare!
Loganul meu are 5 ani 12 000 Km si m-a lasat pompa de apa.
Care este recomandarea voastra?
Toata distributia si pompa de apa?
Doar curelele si pompa de apa?
Sau numai pompa de apa?

Un 1 Mai Muncitoresc!
slider2
daca nu ma insel nu se poate schimba doar pompa de apa... ideal ar fi sa schimb toata distributia ca are deja 5 ani. in carte scrie ca se schimba o data la 4 ani, in limita a 60.000km.
ioonell
parerea mea.cureaua distributie fara rola ca nu cred ca are uzura,pompa de apa si cureaua de accesorii fara rola
mariuscond
QUOTE(slider2 @ 30 Apr 2010, 15:00)
daca nu ma insel nu se poate schimba doar pompa de apa... ideal ar fi sa schimb toata distributia ca are deja 5 ani. in carte scrie ca se schimba o data la 4 ani, in limita a 60.000km.
*
Te inseli... in carte nu zice nimic de pompa de apa...
hspinache
Sa zicem ca avem varianta cu AC si pe drum se rupe cureaua de accesorii . Ce se va intimpla ? In cit timp se schimba o curea de accesorii ? Trebuie sa fii doctor ca sa o schimbi ? Se poate schimba in drum ?
ioonell
pai se intampla cam asa:nu mai incarca bateria, numai functioneaza A.C-ul si nici servodirectia cred ca pe distanta mica maxim 100 de km fara faruri aprinse si alti consumatori se poate circula,sa zicem pana la un service sau pana la destinatie,cat despre schimbat in drum este cam greu.
slider2
QUOTE(mariuscond @ 30 Apr 2010, 15:24)
Te inseli... in carte nu zice nimic de pompa de apa...
*



corect, dar nici invers nu zice...
Kiki
Pompa este clar ca trebuie schimbata deoarece am scapari de lichid de racire!
Intrebarea mea este daca 12000 Km se impune sa schimb si role sau doar curelele (ambele: distributie/accesorii)
mikey_gtx
QUOTE(Kiki @ 30 Apr 2010, 15:58)
Salutare!
Loganul meu are 5 ani 12 000 Km si m-a lasat pompa de apa.
Care este recomandarea voastra?
*


QUOTE(Kiki @ 30 Apr 2010, 23:12)
Pompa este clar ca trebuie schimbata deoarece am scapari de lichid de racire!
Intrebarea mea este daca 12000 Km se impune sa schimb si role sau doar curelele (ambele: distributie/accesorii)
*


Raspuns:
QUOTE(ioonell @ 30 Apr 2010, 16:14)
parerea mea.cureaua distributie fara rola ca nu cred ca are uzura,pompa de apa si cureaua de accesorii fara rola
*



Sa recapitulam: cumperi pompa de apa, curea distributie si curea accesorii si mergi la mecanic / service sa le schimbe.
felixmotanul
pompa de apa se schimba o data cu scimbarea distributiei chiar daca nu curge
deoarece daca pompa cedeza dupa schimbarea distributiei, schimbarea pompei va duce la o noua inlocuire a distributiei
djasu82
e da sa o crezi tu , pompa de apa se schimba doar daca apar probleme si sa nu-mi spui tu mie ca o pompa de apa cedeaza la 60.000 de km sau la 120.000 de km . Pompa de apa cedeaza daca nu se respecta de obicei proportia dintre apa si antigel.
alviauto
era mult mai bine daca -ti vedea-i de treaba(djasu),spui numai prostii.....
cristio_79
QUOTE(felixmotanul @ 1 May 2010, 11:39)
pompa de apa se schimba o data cu scimbarea distributiei chiar daca nu curge
deoarece daca pompa cedeza dupa schimbarea distributiei, schimbarea pompei va duce la o noua inlocuire a distributiei
*


Ne arati si unde scrie asta ?
Pompa cedeaza dupa schimbarea distributiei dintr-un singur motiv: mecanic prost care nu stie sa tensioneze cureaua.
felixmotanul
din kitul de distributie face parte si pompa de apa este recomadat schimbarea pompei de apa o data cu schimbarea distributiei dar nu obligatoriu
fiecare decide dupa cum crede

la masina mea cei de la service au zis ca nu e nevoie sa schimbe pompa de apa daca nu curge eu am cumparat totusi o pompa noua ( 250 de ron ) si cand au desfacut compartimentul surpriza pompa pierdea lichid dar datorita proprietatilor antigelului nu aveam balta sub masina asa ca am inlocuit pompa de apa

oricum eu unul prefer sa schimb pompa de apa o data cu schimbarea distribuitei ca fierul e fier si nu vreau sa ajung ca la 10 000 de la schimbarea distributiei sa fiu nevoit sa mai platesc inca o data cam 850 de ron sa o schimb iar doar pentru ca trebuie sa inlocuiesc o pompa de apa

dar asa cum spuneam mai sus fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el smile.gif
djasu82
QUOTE(alviauto @ 1 May 2010, 15:39)
era mult mai bine daca -ti vedea-i de treaba(djasu),spui numai prostii.....
*


mai bine nu ai comenta daca habar nu ai mereu apare unu ca tine si isi da aere de vedeta fata de alti .
Pana la urma o sa va prosteasca mecanici sa schimbati si motorul vai de mama noastra de romanii ce suntem.
felixmotanul tu nu ai ce face cu banu 850 de lei , pune mana si invata cum se schimba distributia nu-ti ia mai mult de 2 ore si o pui la punct mult mai bine decat ala din service ... vedeti ce a patit colegul nostru cu loganul de 1.5dci cum i-au bubuit mecanici motorul si mai sunt destui care dupa ce li s-a montat distributia in service renumit i-a sarit de la punct .
Exista un topic cum se face http://www.daciaclub.ro/Inlocuire-Kit-Dist...-t54468-s0.html.
alviauto gagii ca tine am papat destul pe paine asa ca o mica paranteza.
felixmotanul
domnule djasu82 daca as avea habar de mecanica as incerca blush.gif dar eu nu ma pricep la domeniul asta si nu am de ales distributia cu tot cu pompa de apa si revizie ma costat 1 500 de ron asta e imi pare rau de bani ca ii castig greu dar nu am de ales pentru ca nu ma pricep la mecanica
poate pentru dumneavoatra e usor sa invatati ca posibil sa aveti cunostiinte in domeniu dar eu ........ cu mecanica si ingineria am tangenta ca liniile paralele laugh.gif


cu stima
slider2
intr-adevar nu scrie nicaieri ca se schimba si pompa de apa, odata cu distributia, dar cunosc destul cazuri care au patit-o. la nici 10.000km de la schimbarea distributiei, pompa de apa a cedat... fiecare face cum vrea, eu unul prefer sa dorm linistit, ca oricum nu costa o avere pompa de apa...
bobo77
QUOTE(felixmotanul @ 1 May 2010, 19:20)
din kitul de distributie face parte si pompa de apa


oricum eu unul prefer sa schimb pompa de apa o data cu schimbarea distribuitei
*


Nu face parte nici o pompa de apa din kitul de distributie.
Ce preferi tu e fix problema ta.
felixmotanul
dumneavoastra aveti dreptate fiecare face cum crede ca este mai bine pentru el
daciafan
QUOTE(felixmotanul @ 1 May 2010, 10:39)
pompa de apa se schimba o data cu scimbarea distributiei chiar daca nu curge
deoarece daca pompa cedeza dupa schimbarea distributiei, schimbarea pompei va duce la o noua inlocuire a distributiei
*



nu sunt de acord
BZN
Ba mai mult, e cea mai mare prostie. Cu ce ti-a pus fabrica nu te mai intalnesti ca sa nu mai vorbim de manopera...Si nu ma refer la cost!
daciafan
QUOTE(tkx @ 1 Mar 2010, 10:38)
Ma roade o chestie:

In urma unor interventii anterioare trebuie sa schimb kitul de distributie la 80.000. Kitul de accesorii e cel original. Sa-l schimb la 60000 sau sa astept pana la 80000. Intreb in ideea ca si cureua de accesorii trebuie inlocuita dupa demontare, desi actuala a fost demonata de vreo 2-3 ori.
*


asteapta pana la 80 000 km

1 May 2010, 22:55:
QUOTE(felixmotanul @ 1 May 2010, 18:20)
din kitul de distributie face parte si pompa de apa ...
*



fals
YRX
Exista si kituri distributie ce contin pompa de apa, are SKF unele.
bobo77
Da dar cel de la dacia de origine nu are si nici in manual nu scrie tongue.gif
EUGEN2008
daca nu ne mananca de ce sa ne scarpinam? blush.gif daca producatorul nu zice nimic de schimbat pompa o data cu distributia atunci de ce sa bagam banii in pompe si in antigel ca sa punem pe motor o piesa poate mai proasta decat cea care de fapt nu avea nimic?
einstein1984
QUOTE(YRX @ 3 May 2010, 20:38)
Exista si kituri distributie ce contin pompa de apa, are SKF unele.
*


Eu as privi altfel situatia, ca kit pompa de apa. Adica cumperi aia cand ai probleme cu pompa, nu cand ai facut 60 000km.
YRX
Bre, ce-ti place si tie sa le cotesti....
Le zice - "kituri de distributie cu pompa de apa"
Valman
QUOTE(EUGEN2008 @ 4 May 2010, 07:51)
daca nu ne mananca de ce sa ne scarpinam?  blush.gif  daca producatorul nu zice nimic de schimbat pompa o data cu distributia atunci  de ce sa bagam banii in pompe si in antigel ca sa punem pe motor o piesa poate  mai proasta decat cea care de fapt nu avea nimic?

Problema e ca s-ar putea sa te manance mai tarziu. De aia te scarpini din timp. Daca schimbi doar kitul fara pompa la 60.000 km si pe la 100.000 km iti crapa pompa ce faci ? Pentru 200 ron (cu antigel cu tot) ai sa bagi de vreo 6 ori mai mult in motor. Am un caz dintre rude care dupa sfaturi "economico-ingineresti" i s-a bulit pompa de apa originala la 90 si ceva de mii km. Ce-a urmat se stie. Nu te baza ca ai sa vezi tu cand incepe ea sa curga. Chiar daca ar fi asa, oricum vei plati din nou manopera si curea. De ce sa risti si sa cheltui inca odata cand poti sa faci totul la revizia de 60.000km ?
djasu82
ne lasi ... un sofer care se comporta normal la volan si nu se crede pilot nu are probleme legate de motor . Cine o calca pe coada si se arunca la 5000-6000 de ture acela o sa scoata mai multi banuti din buzunar si sa schimbe cea ce tot susti tu sus si tare.
Am pompa de apa originala de 7 ani si totul functioneaza ca in prima zi fara pierderi de lichid pe instalatia de racire.
EUGEN2008
n-ai dreptate Valman , ca daca pompele de prim montaj ar fi fost asa proaste sau ar fii fost calculate sa tina un anumit rulaj ar fi recomandat si costructorul sa le schimbi , ca ar mai fii vandut si ei o pompa in plus la fiecare 60.000 km si la 1300 de auto vandute zilnic in lume eu zic ca s-ar fi vandut ceva pompe , dar n-au fost nici ei asa tampiti sa bage mana aiurea in buzunarul unei clientele si asa cu venituri reduse caci sa fim realisti : loganul nu e masina bogatasului, e tot a romanului de rand. Asta cu pompa de apa schimbata la reviziile cu distributie e imprumutata de la nemti si de la romanii snobi cu "bude" aduse de peste granita care speriati de numarul mare de km inregistrati (sau dati inapoi) de pe bord se apuca sa schimbe tot cap coada ca sa "fie siguri". Ma distreaza la culme astia care schimba pompa de apa la revizia cu distributie dar culmea din zgarcenie cauta o alta pompa decat cea originala , mai ieftina , si culmea pe piata oferta producatorilor e destul de vasta si ajungi sa inlocuiesti o piesa originala si buna cu un aftermarket cu calitate indoielnica.
YRX
Eu zic ca ar fi bine de schimbat si pompa de apa. De ce?
Revizia de 60000 sau 4 ani ar trebui sa mai contina, pe langa distributie, accesorii etc. si schimbul lichidului de racire. Daca dai jos distributia si antigelul este momentul cel mai bun pentru a schimba si pompa, ai toate conditiile.
george_scala_2004
de la skf zicere[attachmentid=1627621407]
einstein1984
YRX, la K7M e Pierburg, deci nemteasca. Si raman la parerea e ca e mai buna decat febi sau airtex de post vanzare.
klaus
QUOTE(george_scala_2004 @ 10 May 2010, 09:22)
de la skf zicere[attachmentid=1627621407]
*


Recomandarea de la SKF este de fapt o derobare de raspundere. Ceea ce fac ei acolo este o manareala sa nu acorde garantia dupa schimbarea distributiei, insa nu puteau spune ca produsele lor nu merg decat pana la schimbarea distributiei, in timp ce alti producatori nu zic asta. Ei "recomanda", exact cum dacia recomanda mai deunezi uleiul dacia oil pentru performante optime
Pe smenozeala acelui producator, daca ai o scurgere de ulei ce necesita desfacerea distributiei la 10.000 de km de ex, atunci, desfacandu-se distributia, ar trebui inlocuita si ... pompa.Si asta pentru ca producatorul nu garanteaza (in mod indirect) produsul 2 ani sau un nr. de km, ci doar pana la schimabrea distributiei. Dar nu o spune pe sleau (ca ar da naspa) ci o vrajeste pe dupa colt. Macar Dacia (de ex.) spune pe sleau: cureaua detensionata se inlocuieste.


PS: daca mai apar materii maronii pe acest topic, in special de tip verbal, se lasa cu suspenduri.
Valman
OK, on topic si civilizat. Ca pana acum de altfel in ce ma priveste. smile.gif
Trebuie spus de asemenea ca mai sus este interpretarea ta si nu o declaratie SKF sau o descoperire un urma vreunei anchete. E un "asa banuiesc eu". In aceeasi masura exista o explicatie rezonabila : posibila nevoie. smile.gif
SKF nu propune nicaieri ca interventia la un simering sa duca la schimbarea pompei din moment ce piesele pot fi achizitionate si separat.
einstein1984
Pompa de apa nu se inlocuieste preventiv.
Valman
E o declaratie din convingere personala sau un comunicat oficial Dacia ? Daca e al doilea caz, rog prezentarea sursei din care trebuie sa reiasa si motivele. Multumesc. smile.gif
psychoo
pompa de apa defecta nu se blocheaza. pompa de apa defecta nu opreste crculatia apei. pompa de apa defecta are joc in ax ce provoaca zgomote clar deranjante la lipsa de insonorizare de pe marca dacia si se invarte putin mai greu. nu am auzit de nici un caz in care sa fie rupta cureaua de distributie din cauza pompei de apa.
eu am sesizat un zgomot deranjant al motorului pe la 110.000 km. la 120.000 km am fost la schimb de distributie si s`a vazut ca e pompa defecta, se invartea putin mai greu si de aceea facea motorul un zgomot mai mare. cureaua de distributie arata impecabil, ca si noua.
ideea este ca poti sa schimbi ce vrei tu pe masina. nu zice nimeni ca e rau sa schimbi pompa de apa la 60.000. daca tu te simti mai bine asa treaba ta, dar nu este necesar schimbul decat in caz de probleme, care probleme inseamna pierdut de lichid pe la ax si/sau huruit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.