Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: kit distributie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
MARCI
Referitor la documente,garantie,piesa acceptata de producator ;este cumparata de la un magazin de piese auto care a adus-o pe comanda in 24h. Am intrat pe net am tastat codul kitului si acesta este utilizat pt. f.multe motorizari de renault si dacia,evident 16V.(laguna I,II, megane I,II, kangoo,etc. Poate in 2-3 zile il schimb si va anunt daca a fost ok,prin comparare cu cel de pe masina.Antigel inca nu am luat.
hspinache
Pai eu cred ca in locul tau as face asa : iau in mina setul si ma duc la service autorizat si agreat , si ii intreb pe cei de acolo toate amanuntele .

Eu am facut asa : am schimbat la service autorizat si agreat de retea , cu maopera si piesa lor , astfel ca sa nu se spuna ca mamopera este perfecta si piesa nu este buna.
Zau , este prea importanta acesta problema ca sa te gindesti la o economie de citiva lei .
bobo77
Ce te face pe tine sa crezi ca numai cei de la service-ul autorizat sunt in stare sa schimbe distributia la logan...hai sa fim un pic seriosi cu astfel de sfaturi.
P-A-C-O
QUOTE(bobo77 @ 11 Mar 2012, 22:37)
Ce te face pe tine sa crezi ca numai cei de la service-ul autorizat sunt in stare sa schimbe distributia la logan...hai sa fim un pic seriosi cu astfel de sfaturi.

toate service-urile sunt autorizate..... RAR wink.gif
bobo77
Reprezentanta Dacia esti multumit acum, la asta se referea omul domnu sef...
mykissfm
QUOTE(MARCI @ 10 Mar 2012, 20:59)
Cine isi mai da cu parerea? Pot sa fac linistit schimbul,sau caut alt kit.
*




eu am pus gates power grip,dar varianta 8v,revizia am facuto la dealer au trecut 22 000 km ,motorul merge brici.
UVN
Salutare,
Nu am mai intrat de mult pe forum si totusi, de nevoie o fac astazi...
In iunie am revizia de 4 ani - 60.000 km.
Mentionez ca posed Dacia Logan, 1.4 MPI, servo directie, ABS, clima (versiunea KISS FM) - KM la bord 30.000 (facuti doar in oras, un singur drum la mare si inapoi)
Va rog sa imi spuneti pentru cine este din Timisoara, un service unde pot face revizia la un pret convenabil (la Auto Europa - 1400 la prima strigare ... cu tot cu kitul de distributie)
Daca se poate un magazin de unde sa cumpar kitul si accesoriile (sau ce trebuie sa cumpar)
Distributia oricum nu doresc sa o schimb acum (doar sa achizitionez piesele), le voi schimba la revizia de 5 ani

Multumesc anticipat
vi_escu
De ce sa le cumperi acum daca faci schimbul la anul. Cureaua e bine sa fie cat mai proaspata; imbatraneste si daca sta in camara.
UVN
Ma gandeam sa le iau asa... luna asta ceva, peste 2 luni altceva...
cosmin_b
salut
am schimbat rola +curea distributie la revizia de 2 ani si aprox. 13000 km(problema cu scurgeri de ulei-rezolvare pe garantie, piese originale).
kitul pt accesorii nu a fost schimbat.
acum am 6 ani si 33000 km si nu stiu daca merita sa schimb kit distributie+ kit accesorii sau doar kit accesorii. (km sunt facuti 25% in bucuresti, restul in afara orasului).
ma puteti ajuta cu un sfat?
multumesc
vi_escu
Cureaua de distributie tine fara greturi 5 ani sau suta de mii de km. Cureaua de accesorii se schimba iar rolele se verifica. Daca nu au jocuri, uzuri (sant), crapaturi, etc pot fi pastrate.
Daca la distributie nu prea se baga lumea in schimb cureaua si rolele de accesorii nu presupun cine stie ce inginerie.
MARCI
Am schimbat pana la urma distributia.Totul a decurs bine,dupa parerea mea cureaua mai tinea 10.000 km,dar siguranta primeaza. biggrin.gif .Rolele par impecabile,sigur si acestea mergeau mult si bine. Acuma am motor nou biggrin.gif , o mai tin 4 ani,ca nu se anunta vremuri mai bune.In orice caz Loganu mi se pare o masina extraordinara din punctul de vedere al intretinerii pt. aceste vremuri de criza. Sa nu-mi sariti in cap,poate eu am avut noroc de o masina buna la care nu am schimbat decat consumabile. Salutare, si numai de bine masinilor voastre.
hspinache
User marci , "mai tinea 10000 km "???? adica cum ? era la margine uzata ? nu cred ; de unde ti-ai dat seama ?
Marso
Schimbat distributie logan 1.6 8v ... 6 ani... 40.000 km

-kit distributie gates power grip
-curea accesorii renault
-simeringuri originale renault (arunca umpic de ulei pe la cel de jos, le-am cumparat pe amandoua caci nu stiam care e de vina)
-pompa apa hepu

.................................Total piese ~ 300 ron

-manopera service 80 ron + cinste mecanic 30 ron (a lucrat o ora si umpic la foc automat, atent si curat)

Service din Bucuresti (autorizat rar, pentru carcotasi tongue.gif)

Per total sunt foarte multumit de pret !

PS: vechile piese aratau bine,insa am considerat ca era timpul sa le schimb, cureaua imbatraneste in timp iar pagubele sunt destul de insemnate in cazul in care se rupe.

Mecanicul spunea ca pompa de apa originala ar duce lejer 100.000 km, insa...daca tot am avut-o am schimbat-o.
MARCI
Pt. ,,Hspinache'', am zis ca cred ca tineau inca 10.000 pt. ca nu aveau crapaturi mari . avea doar crapaturi f. fine in momentul in care o indoiam.Altii au mers cu aceeasi curea 70,80,chiar 90.000 km.In alte tari aceeasi distributie se face la 90.000 daca nu ma insel.

cristica
@Marso
Nu ne spui si ce service este?
hspinache
Ne punem problema , daca o curea de distributie care este deja crapata [fin ] este sau nu este bine ca a fost schimbata !????? . Pai cit costa daca se rupe in drum ?
Este prea mare riscul aici sa incalcam prescriptiile fabricantului.
Eu cind am scos cureaua , la 23000/4 ani , arata ca noua . Am schimbat insa , exact cum se prescrie la instructiune si nu imi pare rau , pentru ca am stat linistit.
Marso
QUOTE(cristica @ 25 Mar 2012, 10:08)
@Marso
Nu ne spui si ce service este?
*




Service-ul se numeste " La Viorel" , este prin aparatori. Eu am fost multumit de fiecare data cand am fost acolo.

Nu am vrut sa scriu in postul anterior pentru a nu se considera reclama, nu primesc niciun procent de acolo, acum am scris pentru ca nu am timp sa raspund tuturor celor care m-au intrebat pe PM.
EUGEN2008
aprox 300 lei ptr kit distributie , curea accesorii, 2 simeringuri si pompa apa? wow!! pai la orice magazin te-ai duce piesele de origine te-ar duce de la vreo 500 lei in sus , pana mult mai sus la pret de dealer. Sigur sunt de competitie? Adica distributie originala minim 200 , cureaua vreo 60 , simeringurile 100 , pompa minim 100 ...mie nu-mi iese calculul. Sper sa n-ai probleme legate de calitatea lor!
Marso
Distributie originala GATES POWER GRIP.... 120 ron
Curea accesorii RENAULT...........................50 ron
Pompa apa HEPU.......................................120 ron
Simeringuri originale RENAULT...................Cadou (oricum costau putin)

Le-am cumparat fara adaos comercial...deh' fiecare cum se descurca smile.gif

ionut232
m-am tot uitat pe aici, dar nu am vazut nimic care sa imi raspunda la intrebare:

problema este urmatoarea:am 90.000 de km si nu am schimbat distributia. ma gandesc sa o schimb zilele astea(stiu ca am mers multisor cu ea).
intrebarea este: am o scurgere in zona curelei de distributie,langa capacul ala de plastic care protejeaza distributia, in partea din fata.e putin umed acolo.e antigel.
in vreo 3 luni am completat 1 litru de antigel(2litri cu tot cu apa).
sa schimb si pompa de apa?sau de la ce e scurgerea resectiva?
masina merge bine...
daca ma poate ajuta cineva cu un sfat inainte sa ma duc in service ar fi bine.

curea si rola am gasit cu 237ron(de origine), pompa 135ron(nu e de origine smile.gif )
masina e varianta cheala, fara ac, fara servo, 1.4mpi
DR.M
Probabil trebuie schimbata si pompa de apa. Ce ai tu este mai ieftin decat la reprezentanta. Sa cumperi si antigelul altundeva. La masina mea pompa de apa din fabrica a inceput sa curga la 30.000km. Macar atat sa tina una ne-originala si ai cumparat-o cu 3ori mai ieftin.
bobo77
Dap pompa de apa este dusa.
ionut232
merci de raspunsuri.
o sa schimb si pompa...
pe luni-marti fac operatia. o sa scriu si aici cum a decurs.
bft
tribunul
"Jur sa nu ma mai vin in delta decat singur."
Jur sa nu mai cumpar piese de pe net.

Cum aveam scame pe creier de cand am schimbat anul trecut distributia (o cumparasem de pe net), acum ca s-a facut cald am schimbat-o iar, de data asta cu una din magazin cu elemente de securitate pe ambalaj.

Rulmentul (rola intinzatoare) avea joc mare si aruncase afara vaselina, cureaua arata ok.
vi_escu
de curiozitate, rola era koyo?
tribunul
DA.
alexandrusiri
sa inteleg ca ai luat distributia de pe net?dar ai luat-o de la o persoana care le comercializeaza sau de la un magazin online cu factura si garantie.intreb pt ca si la mine se apropie momentul in care trebuie sa fac aceasta operatiune si am vazut ca pe net gasesc preturi foarte bune.
tribunul
Persoana.

Ca un mic amanunt, nesemnificativ, persoana de la care am cumparat mi-a fost recomandata de cineva de aici de pe forum prin PM.
alexandrusiri
am inteles.multumesc pt info.
Leo0608
nasol domne, deci cel mai bine de la magazine mari
george_c_ro
schimbat distributia la dealer
- kit distributie 218,46 ron
- curea accesorii 62.59 ron
- manopera 108.20 ron
(preturile NU includ TVA)

60603 km / 5 ani si 7 luni

distributia a mai fost schimbata pe garantie in aprilie 2007 (3660 km) - scurgeri ulei la simering

pompa de apa si rolele de la accesorii nu prezentau urme de scurgeri,uzura - NU s-a recomandat schimbarea lor de catre cei din service

bossake
Si eu sunt in aprox aceeasi situatie, cam 50-60.000 in 5 ani, insa cand voi schimba distributia in perioada urmatoare voi schimba si pompa de apa dupa ideea ca urmatorul schimb de distributie va fi tot peste ~5 ani. Asta ar insemna in cazul meu la fel si la tine, ca pompa de apa sa te tina ~10 ani. Mi se pare mult, foarte mult.
Ampt
Și totuși la SupeRNova pompa de apa am schimbat-o după exact 10 ani, la al doilea schimb al distribuției !

Și nu prezenta nici un fel de scurgeri; de altfel acesta a fost motivul pentru care am și păstrat-o, pentru orice fel de discuții ulterioare ! smile.gif
ionut L.
si eu am schimbat saptamana asta distributia, eu eram pregatit doar pt curea de distributie, rola + curea accesorii. Cand au desfacut baietii capacul au vazut ca da si pe la pompa si ca urmare am schimbat si pompa. Masina are 77000
george_c_ro
voi vedea in timp daca am facut o greseala prin faptul ca nu am schimbat si pompa de apa ...
si eu am ramas surprins ca nu au schimbat si pompa de apa
EUGEN2008
stai linistit ca n-ai facut nici o greseala !
nucu68
4 ani si 4 luni, 44 mii km. biggrin.gif Oare se merita sa ma bag la un schimb de distributie, mai ales ca banii nu ma dau afara din casa.
vi_escu
Poti sa mai stai un an.
uragan
Totusi mi se par niste preturi exagerate la distributiile mentionate de voi , eu cand am schimbat-o la Solenza benzina ( aceeasi distributie ca si la Logan benzina ) am cumparat din Mioveni kit de distributie Gates ( cureaua power grip gates+rola koyo ) si am dat pe ea numai 100 Ron , am schimbat-o in urma cu vreo 25.000 km si este destul de OK .
hspinache
Adica cum "destul de ok"
uragan
Ma refer ca nu este contrafacuta , nu am avut probleme cu ea cum afirma unii colegi ca au luat mai ieftine si au fost tepuiti .
aurelyan
O intrebare am si eu, din curiozitate: ce producatori au componentele distributiei, cureaua si rola, la echiparea de uzina, la ora actuala ? Intreb pentru ca am auzit mai multe variante...una ar fi curea Contitech si rola Hutchinson.

A montat cineva pe masina kit, rola sau curea distributie Hutchinson? E ceva de capul lor, am inteles ca ar fi fabricate in Franta.
ands
Despre kitul de distributie de la Flennor Germania ce parere aveti? Eu l-am gasit la pretul de 150 ron. Vi se pare de incredere?
Oferta respectiva contine si o pompa de apa Dolz (Spania) la 100 ron. Deci kit si pompa 250 ron.

De asemenea am mai gasit un kit ce contine curea distributie CONTITECH, rola intinzatoare MAPCO + pompa apa NGH. Pret kit + pompa: 150 RON

Care credeti ca ar fi mai bune?
Va multumesc.
aurelyan
QUOTE(ands @ 22 May 2012, 19:01)
De asemenea am mai gasit un kit ce contine curea distributie CONTITECH, rola intinzatoare MAPCO + pompa apa NGH. Pret kit + pompa: 150 RON
*



Cam putin 150 lei toate trei, cred ca este o greseala undeva...Conti +Mapco+Dolz ar fi o combinatie buna..
ands
Nu este o greseala. Pretul este real. Pompa apa NGH nu este ok?
paull2002
Schimbat distributie la 1.4 MPI fara clima,la Ciclop Timisoara(530 piesele+300 manopera)piesele fiind de origine si au fost urmatoarele:kit distributie=curea Gates+rola KOYO,curea accesorii si pompa de apa+1L antigel.Masina are un pic peste 60.000 km si 7 ani,nu recomand la nimeni sa stea mai mult de 5 ani cu cureaua veche,dupa ce au dat-o mecanici jos am rasuflat usurat,aveam ditamai fisura in curea,si destul de imbatrinita.

LE.inca posed bateria originala pe masina...
uragan
QUOTE(paull2002 @ 12 Jun 2012, 20:16)
Schimbat distributie la 1.4 MPI fara clima,la Ciclop Timisoara(530 piesele+300 manopera)piesele fiind de origine si au fost urmatoarele:kit distributie=curea Gates+rola KOYO,curea accesorii si pompa de apa+1L antigel.Masina are un pic peste 60.000 km si 7 ani,nu recomand la nimeni sa stea mai mult de 5 ani cu cureaua veche,dupa ce au dat-o mecanici jos am rasuflat usurat,aveam ditamai fisura in curea,si destul de imbatrinita.
*



Ca bine ai facut schimband-o , un coleg de-al meu de serviciu are Loganul de nou din 2006 , respectiv 86520 km si inca nu a schimbat distibutia , nu recomand metoda lui dar a avut si inca are noroc smile.gif
tuneam
paull2002, ce ne arati tu acolo nu e o fisura in curea, sau ma rog, nu e ceva care ar fi dus in timp scurt la ruperea ei. Sunt fisuri mici, de suprafata, care apar de la imbatranire, dar de aici pana la rupere mai e mult. Cureaua se rupe in special daca una din role are probleme sau daca curge un lichid coroziv pe ea.
Cred totusi ca schimabrea la 60KKm e un pic fortata de Dacia. Acum se recomanda la 80KKM parca.
vi_escu
cureaua lui paul arata asa mai degraba celor 7 ani si mai putin celor 60 mii km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.