Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 1 x Megane 4, 1 x Skoda O2
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
SorinCT
Nu iese din prima asa usor. Apasa pe incheietura bratului sa intinzi putin arcul si fa-i un joc mic. M-am chinuit si eu ceva cu el pana m-am prins cum iese usor.
spy_oh_joy1389
Asa l-am scos pe ala mare ca poti sa faci parghie. Are partea cu arcul mai lunga si iese una doua. Cel mai mic... nu prea are si nu vrea sa se miste. I-am dat in capul surubului, am incercat sa il trag, am pus ulei, am improvizat o parghie... NIMIC!
spy_oh_joy1389
Am schimbat in sfarsit becul de la stopul dreapta. Bine ca era tata afara ca atunci cand am pus suportul becurilor iesea stopul cu totul. La asta nu ma asteptam...

Am mai gasit poze cu Symbolul si eram nostalgic:

spy_oh_joy1389
Am ajuns astazi in Piatra Neamt. Am plecat cu Clio. Am resetat computerul de bord in apropiere de iesirea din Bucuresti. Consumul mediu: 4.1L/100km pe aproximativ 350km si cam vreo 14.4L consumati ceea ce inseamna ~77Lei(Rompetrol Alto 55 Diesel). Cu trenul sau cu autobuzul sunt sigur ca ieseam mai scump. Am condus si eu si prietena mea. O scurta parte din drum a fost si 4.0L/100km.

Drumul a fost bun, insa ultima parte intre Bacau si Piatra Neamt a fost foarte obositoare ca mergi numai prin localitati si deja se inserase. Maine abia astept sa vad statiunea ca ne-a prins intunericul atunci cand am ajuns.
spy_oh_joy1389
Ne-am intors duminica acasa. Am plecat pe la 12:00 din Piatra Neamt. Pe drum am oprit la mausoleul de la Marasesti. Tin minte ca a povestit cineva pe forum de niste tigani care vin si spala masini cat timp sunt inauntru si se pare ca asa a fost. Cand ne-am intors, astia doi spalau de zor la un Cielo din fata masinii noastre.
Pe drum am oprit in Buzau sa mancam la un restaurant sau fast food chinezesc din mall-ul de la intrare dupa care am plecat. Am ajuns acasa pe la 18:20. Surprinzator nu a fost chiar asa aglomerat la intrare si prin Bucuresti.

Cred ca ne-a luat radarul de 2 ori pe prietena mea in localitate(unul era radar fix, intr-o localitate in care scria la intrare supraveghere video, asa ca nu stiu clar la ce sa ma astept) si pe mine o data in afara(in una din localitatile de prin Ilfov).

Consumul mediu la intoarcere a fost 4.4L/100km. I-am dat mai tare, mai ales pe la sfarsit ca parca nu se mai termina drumul. Ma tineam dupa tipii cu statie cat puteam numai ca aia mergeau mult prea periculos.

Masinuta a trecut de pragul de 40.000km. Asta inseamna ca a facut cam 12.000km de cand am cumparat-o in martie sau aprilie anul trecut. Sunt foarte multumit de ea, merge foarte bine pentru cele 68 de martoage dar sunt in floarea tineretii biggrin.gif .

Cand am ajuns in Piatra Neamt:
[attachmentid=1627696861] [attachmentid=1627696862] [attachmentid=1627696863] [attachmentid=1627696865]
Inainte de plecare:
[attachmentid=1627696867]
Poze de pe Cheile Bicazului:
[attachmentid=1627696868] [attachmentid=1627696874] [attachmentid=1627696869] [attachmentid=1627696871] [attachmentid=1627696872] [attachmentid=1627696873]
spy_oh_joy1389
Am mai plimbat adineauri Megane-ul ca se mai uscasera strazile si se mai dusese din zapada iar masina a stat destul de mult in parcare. Am racait de am innebunit la gheata depusa pe parbriz, nu se ducea nici cu nigrin, nici cu racleta.

Am observat ca are o problema cand retrogradez in viteza a doua cand am o viteza mai mare, gen vreo 30km/h, ceea ce nu mi s-a mai intamplat. Cred ca e de la sincron. Cand ma duc in service o sa intreb. De asemenea cred ca a intrat mizerie pe la aeratoare ca de mult timp, la ultima treapta de viteza se aude ca un parait de frecventa joasa.
spy_oh_joy1389
Ieri au plecat parintii mei la tara cu Clio. Pe Antiaeriana au aflat ca au pana. Normal ca n-au fost in stare sa scoata roata de rezerva (ca e greu sa urmezi desenele de acolo) asa ca au mers pe janta pana la vulcanizare sleep.gif ... Intrase un surub in cauciucul din dreapta fata, cred ca de mai mult timp ca s-a mai plimbat taica-miu cu ea prin Bucuresti. Am inteles ca la vulcanizare i-au pus un dop. Sunt curios cat o tine.
spy_oh_joy1389
Azi a plecat iubita mea cu Megane-ul la ea acasa pe la Pitesti. Adineauri m-a sunat ca i-a iesit un caine in fata sleep.gif . "Din fericire" in acel moment depasea un TIR si nu a putut sa traga de volan ca altfel poate era mai rau acuma. "Din fericire" azi i-am dat Megane-ul ca am zis sa tin Clio sa ii schimb cauciucurile, iar Megane-ul are casco. I-am zis sa se uite sub masina daca curge lichid si sa opreasca la service-ul Renault din Pitesti sa intrebe cat e o verificare sa vada daca are ceva si daca poate sa se duca pana acasa si inapoi in Bucale. Mi-a spus ca e doar scoasa bara un pic.

Iar plimbari... iar schimb bara... Bine ca-i plastic...

Ma bucur ca ea este bine a scapat.gif

LE: Au facut verificarea si a zis ca nu are nimic, dar sarise becul sau spotul de ceata, n-am inteles. Acum plecase de la service a zis ca vorbim mai tarziu. Au fost draguti si nu i-au cerut nimic pe verificare.

Rezistente Renoaiele astea, merg si dupa accidente mai grave de atat biggrin.gif
&feature=player_embedded
gotty
Bara de RS! tongue.gif
spy_oh_joy1389
Vedem vedem biggrin.gif
spy_oh_joy1389
Poze cu bara fata:
[attachmentid=1627708511] [attachmentid=1627708513] [attachmentid=1627708514]

In weekend am schimbat si cauciucurile de iarna cu cele de vara la Clio. 80 de lei la Autoram, iesirea spre Alexandria. La tara l-am spalat si a doua zi a dat o stropeala cat sa il murdareasca. Macar nu mai are sare pe el.

[attachmentid=1627708515] [attachmentid=1627708516] [attachmentid=1627708517] [attachmentid=1627708518]

<span class='edit'>27 Mar 2011, 18:45:</span>
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 5 Mar 2011, 13:49)
asa ca au mers pe janta pana la vulcanizare
*



De ce nu e bine sa mergeti pe janta:
[attachmentid=1627708520] [attachmentid=1627708521] [attachmentid=1627708522]

Am spalat cauciucurile, am scos pietrele din rizuri si uzura e ok. Pe cele de pe fata inca se vede linia colorata din fabrica:
[attachmentid=1627708523]

Am fost multumit de ele. Nu m-au lasat la greu acum de noi. Sa vedem cum or rezista trecerii timpului. Cauciucul cu dop probabil va ajunge pe rezerva.
IonChinezu
Foarte frumoase masinile , si ai mei sunt din Draganesti vlasca unde si-au facut recent casa : Este o placere sa mergem acolo on vacanta ( bn eu sunt nevoit sa merg sunt soferul ) singurul care are carnet !

Imi place si clio , in special ca este diesel ! Eu am megane bicorp 1.6 16 v din 2004 ! Apreciez dieselul deoarece la viteze mari de croaziera ( 130 km / h ) ai turatii joase , in schimb la noi ai peste 3500 de rpm smile.gif

spy_oh_joy1389
In Draganesti am copilarit. Bunicii mei aveau o casa inchiriata de la SMA in spatele Casei Agronomului, la marginea terenului. Daca ai cablu de la nea Dioda, atunci stii pe unde vine biggrin.gif . Acum nu imi mai place acolo ca e mai aglomerat. Mai trec pe la Cory&Isa la o pizza cu var'meu.

Tommy_Design
Nu arunca bara aia daca oricum o schimbi pe casco! Poate ar fi utila cuiva, pt ca nu are probleme grave:P nici macar vopseaua nu-i sarita
Toate cele bune!
spy_oh_joy1389
Ultima data cand a schimbat taica-miu bara si farul cica trebuia sa ramana acolo pentru casco unsure.gif . Atunci era la Groupama, nu stiu ce intelegeri or fi avand sau daca le-au pastrat cei de la service...
Cristi A
Si mie mi-au spus la fel anul trecut, dar imi pare rau ca nu am intrebat direct de la asigurator. Am impresia ca domnii din service fac bani pe langa tongue.gif oricum bara pare a fi recuperabila pentru cine nu are casco.
Apropo, farul e ok?
spy_oh_joy1389
Din poze asa pare. Inca nu m-am dus sa o vad. Diseara plec si o sa ma uit.

M-am uitat, e ok farul.
T.rac3Er
sad.gif mda, naspa
sunt unii caini sinucigasi rau de tot.
cat te costa distractia?
o bagi pe casco laugh.gif
hm. ar trebui sa prevada astia o clauza la calamitati naturale si cainii kamikaze biggrin.gif
spy_oh_joy1389
Poate reusesc sa ma ocup saptamana asta, desi sambata am un partial si o sa vad cat costa. Casco scrie pe ea, normal biggrin.gif ...
Oare cine este responsabil pentru cainii astia de cauzeaza accidente? nedumerire.gif

A mai patit o cunostiinta un accident din cauza unui caine tot in weekendul asta spre Targoviste numai ca a tras de volan si s-a lasat cu pagube mai grave. Un Opel Astra d-asta nou sad.gif
cosmin_2300
Măcar avea CASCO?
spy_oh_joy1389
Da, avea din fericire...
spy_oh_joy1389
Azi am platit RCA-ul pentru Clio pentru un an, 361 de lei.
spy_oh_joy1389
Astazi cand am inchis masina am auzit un sunet dubios la inchiderea centralizata. M-am uitat de unde vine si am vazut ca e de la inchiderea clapetei de la rezervor. Se inchide numai daca apas pe buton de 2 ori. Oricum o sa trec pe 26 la service, le zic sa rezolve si problema asta.
Dhragosh
dai cu niste wd-40 la incuietoarea capacului poate isi revine
spy_oh_joy1389
Am dat si tot scoate sunetul. Poate maine nu mai zice nimic.
spy_oh_joy1389
Astazi am lasat Megane-ul la Serus sa schimbe bara din fata si placutele de frana. Cred ca saptamana viitoare il ridic. Ii mai pune un spot de ceata nou pe stanga si deflectorul central de la bara. E bine ca oricum era cam rupt cel de pe partea dreapta.

LE: Acum m-a sunat de la Serus si mi-au spus ca placutele de frana mai tin 10.000km si ca nu-i necesar sa le schimb. Asa mi-au spus si la revizia trecuta.
spy_oh_joy1389
Am fost luni si am luat-o de la service. Foarte multumit de cum a iesit. Am cerut sa schimbe si burduful de la portbagaj ca se taiase asta iarna de la frig. Bara cu nr 3 e mai bine aliniata decat a 2-a fata de capota. A primit si un difuzor nou + spot de ceata. Oricum, difuzorul avea aproape rupta bucata din dreapta si bine ca am scapat de cel de dinainte.
[attachmentid=1627719020] [attachmentid=1627719021] [attachmentid=1627719022] [attachmentid=1627719023] [attachmentid=1627719024] [attachmentid=1627719025]
[attachmentid=1627719042] [attachmentid=1627719043]
Ieri cand am plecat cu ea la facultate, cand am ajuns la intersectia cu 13 septembrie am simtit ca vibra foarte tare. M-am uitat la turometru, statea in 500rpm blink.gif . Daca opream degivrarea statea pe la 600. Si a tinut-o asa la fiecare semafor. Cand am plecat de la facultate, am incercat sa filmez, dar n-a mai facut deloc pana acasa.
[attachmentid=1627719026]
Turatia a fost si mai scazuta ca in poza.
spy_oh_joy1389
"Am comis-o din nou"

Astazi coborand pe Grozavesti, incercand sa evit o groapa d-aia patrata proaspat facuta in jurul gurilor de canal am dat cu roata stanga in bordura. Am incins un pic cauciucul si am zgariat janta pe exterior. Oare are ceva ca functionalitate?

[attachmentid=1627726149] [attachmentid=1627726150]

Multumesc decurgerii lucrarilor in stilul romanesc mad.gif (mai intai asfaltam si dupa aia spargem)!


Luna asta trebuie sa fac si revizia la Clio. Am vazut ca la Ami Auto au o oferta in iulie pentru clio :
OFERTA SPECIALA IULIE - AUGUST 2010

Filtru ulei MANN 25 ron
Filtru aer MANN 40 ron
Filtru combustibil MANN 45 ron
Filtru polen MANN 50 ron
MANOPERA GRATIS

TOTAL 160 ron

Oare filtru de combustibil se refera si la cel de motorina? Mann e bun?
SorinCT
Filtru de combustibil asa de ieftin? Alea Delphi erau pe la 180-200 ron parca.
spy_oh_joy1389
Am trimis acuma mail sa vad daca prin combustibil se refera si la diesel. Daca nu raspund, dupa sesiune o sa ii sun ca o sa am mai mult timp sa ma ocup.

2 Jun 2011, 12:32:
Gata, am aflat pentru diesel:

BUNA ZIUA.
MULTUMIM DE ACCESAREA FACUTA.
REFERITOR CERINTEI DVS. AV POT SPUNE.
FIL ULEI = 25 RON
FIL COMB = 170 RON.
FIL AER = 60 RON.
FIL POL = 55 RON.

Astea ar fi 310 lei iar 5L de ulei sa zicem vreo 150 lei(astept raspuns pentru elf 5w40) ar fi vreo 460 in total.
spy_oh_joy1389
In weekendul asta am prins si eu putin timp frumos si am spalat-o rapid:
[attachmentid=1627729174] [attachmentid=1627729175] [attachmentid=1627729176]

Tot zilele astea a inceput ca la manevrele de parcare sa trozneasca foarte tare coloana de directie. Cand o sa gasesc niste timp liber o sa dau o fuga din nou la garantie la verificare ca n-au reusit sa gaseasca initial de unde pocnea si mi-au zis sa revin cand face mai rau.

Tot azi s-a ars si becul pe dreapta. O sa dau o fuga sa iau niste Osram Nightbreaker ca am vazut pe Clio ca-s mai albe.
SorinCT
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 13 Jun 2011, 17:17)
Tot azi s-a ars si becul pe dreapta.
*


Condoleante... popa.gif
spy_oh_joy1389
biggrin.gif E o placere sa schimb la Megane fata de Clio. Sper doar sa nu rup din nou clema in care se infige becul laugh.gif
spy_oh_joy1389
In weekendul asta a venit si randul cliotei la o baie wub.gif :


[attachmentid=1627730388] [attachmentid=1627730389] [attachmentid=1627730390] [attachmentid=1627730391][attachmentid=1627730392]
spy_oh_joy1389
De bine ce mi-a urat Sorin spor la schimbat, m-am chinuit jumatate de ora sa scot becul din soclu pentru ca nu iesea o data cu nenorocirea de mufa radmasa.gif .
[attachmentid=1627731361]
Cu patentul am reusit sa-l scot, dar cu chiu cu vai ca imi tot aluneca, imi tot scapa si ramaneam cu impresia ca raman cu farul in mana A trebuit sa scot carenajul de la roata ca sa pot sa vad unde umblu cu patentul. Becul nou l-am pus imediat si fara probleme. Am ales un Philips Xtreme Vision. Saptamana viitoare poate aflu si cum lumineaza.

Parca cel mai mult dintre toate astea m-a enervat capacul de la carenaj care iese foarte greu si intra si mai greu la loc 251.gif
spy_oh_joy1389
Gata si revizia pentru Clio astazi la 44 615km si dupa un an si 2 luni, am fost la Ami Auto in Baneasa(nu e reprezentanta). Total 563Lei cu tot cu filtru combustibil si am ales ulei Elf Evolution SXR 5w-40.

[attachmentid=1627735508] [attachmentid=1627735509]

Cateva imagini cu dedesubtul:

[attachmentid=1627735510] [attachmentid=1627735511] [attachmentid=1627735512] [attachmentid=1627735513] [attachmentid=1627735514]


A verificat-o nenea si m-a intrebat daca stau cu ea pe loc ca e "brici" biggrin.gif .

Brici, brici, dar nici el nu si-a dat seama din ce cauza imi bate in volan cand merg pe pietris sau prin gropi. A verificat bieletele, a tras cu ranga pe la articulatii si n-a observat nimic.

Diferenta intre revizia de aici si din reprezentanta a fost ca in reprezentanta pune testerul si unde intra filtrul de habitaclu dau cu spuma.


Urmeaza si revizia la Megane in august.
cosmin_2300
Ăștia sunt agreați de Renault? Sau ai pierdut garanția?
spy_oh_joy1389
Am pierdut-o ca nu mai e garantie tongue.gif . Am "scapat" biggrin.gif . Ailalta are 4 ani garantie si acum e in anul 3.
cosmin_2300
Din semnătura ta, Clio e din 2009, deci mai avea un an de garanție huh.gif
spy_oh_joy1389
Poate ar trebui sa schimb. A fost fabricata pe la inceputul lui 2008, si vanduta pe 21 decembrie 2008(cel mai devreme pentru ca a fost inmatriculata prima data pe 21 ianuarie 2009). Deci in 21 decembrie 2010 a expirat garantia. Ultima interventie pe garantie a fost pe undeva la inceputul lui decembrie cu relantiul neregulat cand au curatat regulatorul de presiune.

Practic a prins pe sosele 10 zile din 2008 tongue.gif
cosmin_2300
Deci mai aveai garanție până pe 21 decembrie anul ăsta smile.gif
spy_oh_joy1389
21 decembrie 2008 + 1an =21 decembrie 2009
+1 an = 21 decembrie 2010

Avea 2 ani garantie nu 3
cosmin_2300
2 ani?! Scuze, am crezut că a avut 3 ani garanție unsure.gif
AndreiMR
Zici ca iti bate in volan cand mergi prin gropi? Cum se manifesta, ca si la a mea mi se pare ca face asa ceva? La mine se simte ca o trosnitura, plus soc in volan.
MMVI
poate nu inteleg eu bine dar... nu era mai bine la reprezentanta?
spy_oh_joy1389
Cred ca cel mai bine ar descrie lovitura unui ciocan( din acela acoperit cu cauciuc) in axul coloanei de directie. Cel mai des se simte daca virez mult stanga si trece peste o denivelare cat de mica. In rest, lovitura e destul de aleatoare. Iar o mai simt cand merg pe Strada Fabricii(pe langa Spiru Haret) unde au iesit la iveala pietrele din asfalt. Nu stiu de la ce ar putea fi, ca a tras de roti si nu se balangane, a tras cu ranga de anumite locuri, a verificat bieletele, i-am zis sa se uite si pe la etrieri ca parca dupa ce mi-au schimbat placutele a inceput sa faca asa si uite ca nu a gasit nimic.
L-am intrebat si daca poate nu era roata bine stransa, dar nu era nici asta.

MMVI: La reprezentanta era mai scump.
AndreiMR
Aham, intrebam pentru ca nici la mine nu se manifesta in permanenta. Ce ma seaca pe mine e ca uneori (nu mereu), se simt trosnituri in volan, de genul celor care apar cand sunt flansele duse. Si astea apar cand merg foarte incet, pe drum mai stricat, in momentul in care virez...La revizie i-am pus sa verifice, dar nu au gasit nimic...
spy_oh_joy1389
Aaah, pocniturile alea in volan le am la Megane biggrin.gif . Tot asa nu au gasit nimic acum un an. Cand e iarna nu se mai simt, si cum vine caldura iar incep.
Dhragosh
acele pocnituri sunt cauzate de un mic joc la caseta de directie, insa cateodata enervante. am auzit ca ar fi riscant sa o reconditionezi si cel mai bine e una noua.
AndreiMR
Au verificat la caseta de directie si a fost ok. Pocniturile se simt de ceva timp, am facut si ITP-ul cu ele si a iesit totul perfect. Ma gandesc ca un joc in directie aparea la ITP...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.