Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 1 x Megane 4, 1 x Skoda O2
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
turbodxman
Naspa, aiurea, cam nasol blink.gif
Bafta la refacut! wink.gif
spy_oh_joy1389
Multumesc! Dar mai bine ureaza-mi succes la gasirea manetei ca de refacut asta nu se mai reface. E topita iar cablajul s-a dezlipit de pe placa.
dan22y
La dezmembrari poti intreba si de Scenic 2, ca este acelasi ansamblu folosit wink.gif
spy_oh_joy1389
O sa intreb. Am intrat repede la sectiunea Scenic sa ma asigur ca e asa si eram curios daca gasesc aceeasi problema si acolo. La Scenic nu vrea sa ia foc maneta aia?
dan22y
Avand in trecut Scenic 2, nu am intampinat problema asta. Trebuie sa fie o cauza din care sa-ti dai seama de ce s-a topit pe acol, niste treburi.
spy_oh_joy1389
Se pare ca pompa spalatorului de parbriz ar fi problema.
dan22y
Teoretic trebuia sa se arda vreo siguranta, nu avea voie sa se intample ce s-a intamplat nedumerire.gif
spy_oh_joy1389
Se pare ca nu e nicio siguranta. Cred ca cea cu indicatorul de la stergatoare e de la motorul care misca bratele de stergatoare nu cel de la stropitoare.


Am gasit dar e in ploiesti. Am mai sunat la cineva inainte si a zis ca a vandut doua si nu mai are "ca se ard". I-am zis ca stiu ca doar din acelasi motiv vreau si eu una radmasa.gif
dan22y
Ar trebui calculat, o siguranta pentru motorasul acela (in functie de putere-tensiune) si montata undeva sa ai acces la ea (poate chiar in tabloul de sigurante de langa motor), dupa ce schimbi maneta. S-ar mai prelungi viata acelei manete si nu s-ar mai arde asa "des" nedumerire.gif
spy_oh_joy1389
Daca as avea un datasheet sa zica care-i curentul nominal ar fi super, dar nu stiu unde sa caut asa ceva.

Din pacate la ploiesti era o maneta dar fara satelit de comanda pentru radio. Nu stiam ca sunt fara. N-am gasit nici pe la popesti leordeni, iar domnu a mai sunat pe la altii si toti ziceau ca le-au dat.

10 Sep 2012, 18:53:
Se pare ca maneta de scenic 2 nu se potriveste la clio 3. Mi-au zis in doua locuri ca au mufa diferita.
Shush
eBay ?
Sau daca nu mai bine o cumperi noua, ca aia SH se poate arde la fel dupa 3 zile.
dan22y
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 10 Sep 2012, 16:51)
Daca as avea un datasheet sa zica care-i curentul nominal ar fi super, dar nu stiu unde sa caut asa ceva.
*


Nu cred ca se gasesc asa informatii pe net nedumerire.gif Cel mai bine apelezi la un coleg cu un Clio ca al tau si cu un cleste ampermetru (sa aiba si pt curent continuu) sa faci o masurare sa vezi exact in sarcina cat consuma, desi mai mult ca sigur ca nu depaseste 1-2A in functionare. Merge pus o siguranta de sticla de valoare cat mai apropiata de nominal (un pic mai sus).

QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 10 Sep 2012, 16:51)
Se pare ca maneta de scenic 2 nu se potriveste la clio 3. Mi-au zis in doua locuri ca au mufa diferita.
*


Da, tot ce e posibil, nu le-am vazut mufele ca sa pot face o comparatie, doar ce le-am vazut manetele din exterior si mi s-au parut identice.
cosmin_2300
QUOTE(dan22y @ 10 Sep 2012, 19:17)
Nu cred ca se gasesc asa informatii pe net nedumerire.gif Cel mai bine apelezi la un coleg cu un Clio ca al tau [...]
*


Și care-i tâmpit să demonteze "juma' de mașină" (cu riscul de a strica ceva) pentru a măsura tensiunea?
Sincer acum!
dan22y
Cosmin, nu e vorba de demontat masina, insa din ce vad eu e o problema clara de proiectare "a la Reno". Chestia cu demontatul nu cred ca e de juma de masina (nu stiu exact unde e bazinul cu respectiva pompa, banuiesc ca undeva in fata stanga langa bara), insa ar rezolva respectiva problema.

Tensiune se cunoaste 12Vcc, curentul in sarcina nu se stie. S-ar putea afla, daca s-ar cunoaste puterea pompei, insa nu stiu acest lucru.
spy_oh_joy1389
QUOTE(cosmin_2300 @ 10 Sep 2012, 19:52)
Și care-i tâmpit să demonteze "juma' de mașină" (cu riscul de a strica ceva) pentru a măsura tensiunea?
Sincer acum!
*


Poate cineva care vrea sa isi puna siguranta sa nu pateasca ca mine. Trebuie taiat firul, conectat in serie ampermetrul si sa traga cineva de maneta. Dupa care se conecteaza siguranta potrivita.
Ma bazez pe experienta colegului si probabil ca o sa pun una de 5A daca nu aflu fix cat e.

10 Sep 2012, 20:56:
QUOTE(Shush @ 10 Sep 2012, 18:56)
eBay ?
Sau daca nu mai bine o cumperi noua, ca aia SH se poate arde la fel dupa 3 zile.
*


Daca o iau noua si o conectez ajunge ca cea veche instant laugh.gif . Trebuie mai intai schimbata pompa aia.
cosmin_2300
Îmi cer scuze, se vede că nu am dormit ceva nopți.

1) da, trebuie aflată intensitatea, nu tensiunea ...
2) mă gândeam la manetă, nu la pompă ....

Deci, scuze încă o dată blush.gif
Markos
QUOTE(cosmin_2300 @ 10 Sep 2012, 22:55)
mă gândeam la manetă, nu la pompă ....
*


perversule.
spy_oh_joy1389
Pai si maneta e bulita, dar ea e doar o consecinta. Pompa e 80 lei una buna noua, deci asta n-ar fi mare paguba.
dan22y
Pompa daca nu ma insel este una si aceeasi cu cele de pe modelele Dacia (LOgan, MCV, Sandero) si se gaseste la preturi pana in 50 ron
spy_oh_joy1389
Febi e 55 lei iar swag e vreo 80 și vreau să iau una mai scumpă să reduc riscul să se mai întâmple

<span class='edit'>11 Sep 2012, 10:45:</span>
Am fost si am pus doar satelitul de comanda radio la loc. Acum merge sa controlez de la volan radioul din nou, merge sa claxonez si sa semnalizez.

Dar...

Faza scurta ramane in continuare mereu aprinsa (de cand pun contactul), flashuri nu merge sa dau si nici follow me home. Clima ramane in continuare stinsa. Am cautat toate sigurantele legate (cea cu ventilatorul pe ea de 20A parca, cea cu fulgul de nea de cateva zeci de amperi, cea cu ceasurile de bord si cea de la radio care oricum mergea). Mai sunt 2 pe care nu le pot verifica pentru ca sunt acoperite de plasticul bordului si e una cu ventilator de 5A care presupun ca este aeroterma si una de 7.5 pentru incalzirea oglinzilor.

Am uitat sa mentionez ca daca pun contactul si ridic capota se aud bipaituri din zona motorului (ceva gen eroare de bios), iar cand am venit cu ea de la tara se tot oprea din 20 in 20 min radioul de parca motorul ar fi oprit.
Pareri?
spy_oh_joy1389
Am fost sa schimb in sfarsit bieletele de directie la Megane. 409 lei cu tot cu manopera si geometrie. Am luat si un filtru de habitaclu sa il schimb.
madkat
daca se opreste radioul din 20 in 20 de minute - inseamna ca nu ii vine curent "prin contact" - pe pozitia acc/on a cheii.
si clima e legata probabil pe acelas circuit.
spy_oh_joy1389
Ar fi bine sa fie asa ca sa rezolv, dar mi se pare o tampenie sa legi atatea de maneta aia. O sa trec intr-un final la renault sa cumpar maneta si sper ca vand doar maneta nu tot blocul de lumini. Am verificat adineauri si siguranta legata de clima la motor si nu e arsa, deci probabil ca e asa cum ai zis.
spy_oh_joy1389
Sunt acum la Serus si astept sa bage clio la constatare. 663 lei e maneta aia amarata si 250 lei e pompa spalator parbriz.
Nu au pompă așa că o să pun la ami auto o pompă cu 60 de lei Febi.

Am înțeles că ar trebui să funcționeze clima fără maneta și totuși nu merge.
madkat
Radioul si-a revenit?
Ai luat la mana toate sigurantele si releele? Sa elimini astea, poate scapi de fir/mufa topite.
spy_oh_joy1389
am luat pe toate la verificat mai puțin pe cea de la radio pe care nu am bănuit o pentru că mergea dar trebui a să îmi trecând prin cap să mă uit și la aia...

20 Sep 2012, 21:09:
asta e nouă jucărie. totalul a fost 764 lei. săptămâna viitoare o să rezolv și cu pompa spălătorului de parbriz.
Iulikk
8 milioane o maneta? huh.gif Sigur e de Reno si nu de Ferrari?
turbodxman
E parfum 800 lei pt o maneta la reno.
La 25, spre ex, modulul de comanda al ventilatiei si climatizarii e 1600 euro. wink.gif
cdadan
De fapt e vreo 16 euro, restul tine de nesimtirea producatorului. sleep.gif
Iulikk
Pai la Solenza, cu 800 de lei iau alta masina radmasa.gif
turbodxman
Nu crezi, verifica la orice concesionar Renault, din tara, sau din afara pretul pt piesa avand referinta 7701032221. wink.gif
Am avut nevoie de ea si de aceea stiu pretul.
Iti arat si factura daca vrei (bine ca eu am reusit sa o iau putin mai ieftin atunci).


21 Sep 2012, 11:59:
QUOTE(Iulikk @ 21 Sep 2012, 11:57)
Pai la Solenza, cu 800 de lei iau alta masina radmasa.gif
*



Avantajul Dacia (pre Logan). rolleyes.gif
cdadan
QUOTE(turbodxman @ 21 Sep 2012, 12:58)
Nu crezi
*


Citeste inca o data ce-am scris.
turbodxman
Am inteles de la inceput ce ai scris dar am tinut sa precizez ca 16 euro e chiar gluma pt un modul de comanda al ventilatiei si cilmatizarii care e compus, pe langa plasticul de rigoare si dintr-o placa cu circuite integrate... wacko.gif
Shush
Ale dracu de scumpe sunt circuitele alea integrate ...
Intr-un calculator electronic de 15 lei e mai multa tehnologie decat in modulul ala.
spy_oh_joy1389
Mie mi-e mai ușor să fac un calculator din acela decât o placă de control a climatizarii tongue.gif .

<span class='edit'>22 Sep 2012, 16:29:</span>
Azi am schimbat filtrul de habitaclu că tot a fost frumos afară. era plin de frunze, desigur.
spy_oh_joy1389
Pam pam!
corbex
Parchezi masina intr-un cuier?
serban24
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 25 Sep 2012, 10:06)
Pam pam!
*


cand s a intamplat?
spy_oh_joy1389
La 9 15 la semafor pe bd eroilor vizavi de spital. Tipul cu passat a intrat cu viteză foarte mare. Deși aveam piciorul pe frână și o distanță de vro 1,5 2m de cel din față am intrat și în el. Mă ținusem după cel din față dar n a văzut semaforul din cauza autobuzului, am oprit amândoi dar cel din spate a venit cu viteză foarte mare. A frânat cu putere că s a auzit și degeaba. Nici nu știu cum a reușit să prindă atâta viteză.
b76bgaarh
o luna o sa te doara gatu....
spy_oh_joy1389
Pe moment nu mă doare, poate de mâine.

<span class='edit'>25 Sep 2012, 12:57:</span>
serban24
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 25 Sep 2012, 11:09)
La 9 15 la semafor pe bd eroilor vizavi de spital. Tipul cu passat a intrat cu viteză foarte mare. Deși aveam piciorul pe frână și o distanță de vro 1,5 2m de cel din față am intrat și în el. Mă ținusem după cel din față dar n a văzut semaforul din cauza autobuzului, am oprit amândoi dar cel din spate a venit cu viteză foarte mare. A frânat cu putere că s a auzit și degeaba. Nici nu știu cum a reușit să prindă atâta viteză.
*


nasoala situatia sad.gif te intrebasem pt ca am o prietene care a troznit 2 masini pe langa afi ieri seara in acelasi mod..
spy_oh_joy1389
Daca ai asigurare si esti ok cu toate actele scapi cu 140 lei amenda si 3 puncte penalizare. Si se mai adauga si cel putin o zi pierduta la politie, asigurator si service. Am lasat clio la Serus si a zis ca in cam o saptamana si cateva zile e gata. Depinde de reconstatare cat de repede se misca. Si am realizat ca mi-am uitat si cheile in masina...

Pun pozele intoarse ca am ajuns acasa si inca cateva in plus.
vlad12
ce "frumos" a ramas emblema imprimatape bara, avea ceva viteza
spy_oh_joy1389
Da... m-a troznit bine. dupa ce s-a intamplat aveam impresia ca nu-i adevarat. S-a intamplat rapid si pe o distanta foarte scurta.

La clio trebuie schimbata bara fata, spate, grilele de la bara fata, fagurele din spate, trebuie indreptata podeaua de la portbagaj, trebuie schimbat haionul, stopul stanga spate. A dracu' masina, dupa ce i-am indoit si aluia din fata haionul, si aproape s-a distrus bara, tot a ramas perfect aliniata cu capota radmasa.gif . La Megane de nou e prost aliniata bara aia laugh.gif

Passatul abia isi deschidea usile, asa ca sa vad cine mai rade de aripile de plastic de la Renault ca ce nasoale sunt. Daca intra mai tare ce facea? Nu mai iesea din masina?
b76bgaarh
da a dato bine rau... eu am fost in locul celui cu octavia, da nu am avut decat armatura de bara stramba.
spy_oh_joy1389
Da... si a apucat de a pus frana, iar eu aveam piciorul pe frana. Bine ca s-a rezolvat fara scandal din partea cuiva si ca sunt pagube mai mult de cosmetica. Mai ramane cu asiguratorul sa isi faca treaba. L-am intrebat pe nasul meu daca Uniqa despagubeste si a zis ca da.
Geox16v
Ori Serus-ul nu are prea mult de munca ori saptamana aia si ceva se cam lungeste din ce vad eu
pishky
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 25 Sep 2012, 16:30)
Daca ai asigurare si esti ok cu toate actele scapi cu 140 lei amenda si 3 puncte penalizare. Si se mai adauga si cel putin o zi pierduta la politie, asigurator si service. Am lasat clio la Serus si a zis ca in cam o saptamana si cateva zile e gata. Depinde de reconstatare cat de repede se misca. Si am realizat ca mi-am uitat si cheile in masina...

Pun pozele intoarse ca am ajuns acasa si inca cateva in plus.
*




ai luat si tu amenda? ca ai lovit taxiul au ce?
spy_oh_joy1389
Nu. Mă refer la cel cu Passat și spuneam să știe și cei care se apucă să facă scandal în caz de accident și se știu vinovați; costul nu e atât de mare dacă ai făcut o greșeală
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.