Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Joc la axul stergatoarelor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4
garlic_dog
Cu ocazia igienizarii compartimentului aerotermei si eliminarii a o tona de frunze si alte alea, am sesizat urmatoarea problema ( vezi video). Exista solutii?

<span class='edit'>7 Jul 2010, 19:49:</span>
Prima imagine reflecta efortul meu de aducere la normal a acelui compartiment, restul reflecta solutia folosita de mine pentru a filtra o parte din ce va intra acolo.
Cu superglue, plasa anti insecte, foarfece si cheia pentru baia de ulei.
Si am schimbat si filtrul de aer.


Deci, cum (ce) pot inlocui?
HUMMER H1
la cel joc sigur trebue schimbat ansamblul de la stergatoare sau macar acei butuci daca gasesti separat iar cu plasa de insecte e buna treaba macar nu mai intra toate mizeriile acolo smile.gif
garlic_dog
M(d)a. Am citit si topicurile pe aceeasi tema. Nu sunt lamurit. Ramane sa demontez si sa vin cu propria solutie. Asta daca nu gasesc ansamblul mecanism stergatoare de cumparat.
ramsen
se gaseste de cumparat dar cu tot cu ansamblu stergator si motorasul pe la 300 lei cred
bogdanmardare
Exact acelasi tip de joc l-am avut si eu la ansamblu...
Am rezolvat astfel:
- am demontat total ansamblul (sunt topicuri, nu mai descriu demontarea, doar recomand mare atentie la piulitele care fixeaza lagarele din plastic de la axele stergatoarelor);
- am marit gaura care se ovalizase (de la 10 la 12 mm, atentie ce scula folosesti, sa nu iti iasa gaura stramba)
- am facut din tabla de inox de 1 mm grosime doua bucse de lungime egala cu cea a lagarelor de plastic (rulate pe o bucata cilindrica de metal de 10 mm diametru, partea cea mai grea), apoi le-am bagat pe interiorul lagarelor; capetele tablei nu se ating, au intre ele un spatiu cam de 0,5 mm, ca sa nu intre prea fortat in lagar, mi-a fost frica sa nu le crap
- in sfarsit, am curatat bine axele cromate si le-am uns (intre timp se cam dusese cromul, erau ruginite binisor), am curatat si uns articulatiile parghiilor si am re-montat complet ansamblul (am schimbat si unele dintre saibe pentru care am putut gasit inlocuitor).
Am reusit astfel sa elimin jocul din lagare, dar eu unul am avut noroc, parghiile din capetele axelor nu aveau joc fata de axe (vorbesc de piesa de care tragi tu in filmulet).
CIPTUNING
... sau solutia de la postul nr 29: http://www.daciaclub.ro/Ansamblu-stergatoa...ml#entry2183601
bogdanmardare
Ar fi solutia ideala... Din pacate, nu cunosc nici un strungar bun.
Cand am cautat sa fac inele de centrare, am sunat la strungari care au vehiculat preturi chiar mari, plus ca dupa ce am acceptat preturile, unii m-au plimbat de am ajuns sa renunt...
Stiu ca solutia mea nu este perfecta, dar am reusit s-o pun in practica singur.
garlic_dog
Frate, a luat cineva ( din cei pațiți) cota căcaturilor astea de diametre interioare și exterioare ale lagărelor în care se zbate, onor, axul ștergătoarelor?
CIPTUNING
Gasesti cotele la postul 22, din linkul dat de mine, masurate de metrix4you.
Acum, mesterii sunt cam reticenti la dimensiunile date in cm.. ei lucreaza in mm.
Alta obiectie a mea: faceti in bucsa (paralel cu axul) un sant in care sa stea vaselina pt gresarea ansamblului. Fie niste gauri direct in ax, ce vor fi umplute cu vaselina.
augustin87r
Faceti o gaura unde am pus eu cercul sau mai jos prin care sa picurati ulei ca sa se lubrefieze bine si apoi, puteti astupa gaura cu vaselina ca sa nu intre apa..
fastbot
@CIPTUNING:
"Alta obiectie a mea: faceti in bucsa (paralel cu axul) un sant in care sa stea vaselina pt gresarea ansamblului."
Asa trebuie facut sa lubrifiezi axul. Am facut o schita in paint cum se vede acea bucsa din lateral. Partea cu textolitul nu este de jos pana sus ci la mijloc este ramas un spatiu unde se introduce vaselina.
Intre timp am mai avut treaba cu alt set de bucse dar erau un stare buna si le-am salvat pe cele din plastic, am folosit tot textolit, lasat spatiu la mijloc unde se pune vaselina.
Dupa ce se monteaza pe masina, inainte de a se pune capacul de protectie, am pus din belsug vaselina, asa asigur si ungere, dar mai ales sa nu intre apa.
litza
Readuc un topic vechi in actualitate, pentru a descrie operatia de resuscitare a ansamblului stergatoare solenza. Datorita faptului ca nu am gasit piesa de schimb, nici macar completa, m-am decis sa desfac ansamblul stergatoarelor si sa vad ce se poate face.

Rezultatul este in poze. Testat si la o ploaie torentiala, stergatoarele isi fac acum cursa completa, apasa bine pe parbriz si nu mai ating in capota motor.


Multumim pe aceasta cale uzinei Dacia pentru disponibilitatea pieselor de schimb si incurajarea imaginatiei. Cu o Dacie nu te plictisesti niciodata.
CIPTUNING
Fain lucrat materialul... Ai pastrat si oringul de sub siguranta?. El impiedica intrarea apei pe langa ax. Canal de gresare ai facut?
litza
Oringurile erau varza si nu le-am mai pus. Canal de gresare nu mi-a facut mesterul. Nici eu nu m-am gandit. Dar imi propun ca voi da periodic cu spray cu vaselina, sau vaselina. Oricum o sa le mai desfac odata dupa vreo 2 luni sa vad cum se misca, ca unul dintre axuri parca mergea mai fix si probabil va mai face ceva span. O sa vad atunci ce pun si sub sigurante.
victor.vajoi
Daca e facut din bronz nu mai ai nici o treaba. O sa tina mai mult decat o sa ai masina, chiar daca ungi cu vaselina sau nu. Ceva asemenator mi-am facut si eu, pentru a scapa de joc..
augustin87r
Frumos a iesit...
marius80_eugen
Care se baga sa repare aceste jocuri la stergatoare , contracost bineanteles ??? Am si eu comanda pt o reparatie numai pentru partea dreapta , in Bucuresti ! Astept oferta !
lilon_77
in galati repara cineva "problema ansamblului stergator"?daca da....un mesaj va rog.merci!
ursul_bipolar
Ma bag si eu la asa ceva. Vad ca ne strangem...
alexandrusiri
si eu.momentan sunt in bucuresti pana pe 20 iunie.
anecula_08
si eu ma bag biggrin.gif
marius80_eugen
Unde pana mea ne bagam cu totii , ca NIMENI nu a spus ca repara asa ceva !?!
ursul_bipolar
QUOTE(marius80_eugen @ 8 Jun 2011, 09:39)
Unde pana mea ne bagam cu totii , ca NIMENI nu a spus ca repara asa ceva !?!
*




radmasa.gif asa e!!!
lilon_77
eu zic sa le trimitem lui LITZA si ne rezolva el.....ce zici sefu?
litza
Din pacate nu pot sa fac o afacere din reparatul acestor piese.

Insa promit sa scot ansamlul de stergatoare reparat la licitatie aici atunci cand voi da masina la rabla. smile.gif
marius80_eugen
Nu ai cum sa faci mai multe piese de genul aceleia reparate mai sus ? Si vinzi doar piesa si cu montajul si restul sa se ocupe fiecare .
lilon_77
ca bine mai zici marius.....e o varianta buna......asteptam alegerea lui litza... blush.gif
mini tehnicus
Eu am reparat la doua solenza ansamblu de stergatoare, mai exact bucsa prin care trece axul stergator.
Reparatia consta in alezarea bucsei de plastic si am introdus doua bucsi din bronz grafitat, puteti vedea in poze cum au iesit.

asa arata bucsa deteriorata:
[attachmentid=1627749336]
[attachmentid=1627749337]

si asa arata dupa reparatie:
[attachmentid=1627749338]
[attachmentid=1627749339]
[attachmentid=1627749340]
[attachmentid=1627749341]

Sper ca pozele nu sunt prea mici.
Daca sunteti interesati lasati pm.
marius80_eugen
haideti , bagati la bursa operatiunea , pretul , contactul , orasul in care se rezolva problemele !
CIPTUNING
Le pui si oring de cauciuc?
ursul_bipolar
Am vb la telefon, te contactez pe 2-3 Octombrie pentru operatiune.

Multumesc!
limodriver
in primul rand va salut pe toti
sa stiti ca eu am reparat altfel ansamblul fara sa ma chinui cu piese facute pe strung sau mai stiu eu cum si anume am cautat la dezmembrari un ansamblu stergatoare care sa aiba acele capete bune fara joc ( si gasiti din belsug ca la alte masini nu sunt facute din plastic ci din metal) si s-a nimerit de erau si identice la dimensiuni. s-au potrivit aproape perfect. asa ca am schimbat numai bucsele cu pricina prinzandule cu suruburi in loc de niturile originale. sa stiti ca spre surprinderea mea toate mecanismele indiferent de la ce marca de masina arata aproape identic cu foarte mici diferente si cred ca daca cautati atenti s-ar putea sa gasiti unul care sa il puteti monta cu totul direct pe masina.spor la mesterit
ursul_bipolar
Sa va spun cum am rezolvat aceasta problema la stergatoarele de la Dacia Solenza.

Pe aceasta cale vreau sa ii multumesc colegului nostru mini tehnicus pentru profesionalismul si priceperea dovedita in reparitia acestor mecanisme atat de prost construite de fabrica dacia.

Aseara, pe o vreme nu prea prietenoasa am ajuns in zona vitan si ne-am apucat de treaba. A durat o ora pana cand am resusit sa scoatem ansamblul vechi deoarece era forarte ruginit.

Am avut un ansamblu care a fost pregatit inainte de mini technicus pentru aceasta operatiune. Procedura ce montare pentru noul ansamblu s-a desfasurat faca nicio dificultate.

Rezultate:

- stergatoarele nu au mers atat de bine nici cand a iesit masina pe poarta fabricii
- zgomotul s-a redus considerabil
- parbrizul este curatat mult mai bine

Atitudine:

- persoana de nota 10+
- atent la detalii, a curatat totul cu foarte mare atentie inainte de montare
- pretul este foarte bun pentru volumul de munca ce il implica aceasta operatiune

Personal as sugera tuturor care se confrunta cu aceasta problema sa faca o vizita, vor pleca mai mult decat multumiti.
crick
Eu nu reusesc sa desfac piulita;trosneste bucsa de plastic mai-mai sa se rupa sad.gif
mini tehnicus
Salut,
Am revenit cu noi detalii si poze de la ultima reconditionare a unui ansamblu de stergatoare la Solenza.
Va descriu cum a decurs toata operatia de reconditionare:
in primul rand am curatat axul de rugina pentru o mai buna functionare(chiar este necesar)si aici se vede cat de ruginit era axul de la stergator
[attachmentid=1627763594]
dupa ce am curatat rugina,axul arata asa
[attachmentid=1627763595]
se poate vedea din poza cat de uzata este bucsa ansamblului: dupa gaura excentrica
[attachmentid=1627763597]
am largit gaura bucsei de plastic la o cota cat sa intre fortat noua bucsa de bronz
[attachmentid=1627763599]
pentru ca era gaura excentrica,trebuie centrata freza cu mare atentie pentru largirea gaurii,altfel bucsele de bronz nu vor fi aliniate si axul nu va intra.
sa aveti grija cat largiti gaura:daca o largiti prea putin,cand bagati bucsa noua riscati sa spargeti bucsa de plastic,daca o largiti prea mult noua bucsa se va rotii cu tot cu axul stergatorului.
[attachmentid=1627763601]
[attachmentid=1627763602]
dupa ce s-a frezat bucsa de plastic se trece la introducera bucselor de bronz (operatia se face prin presare)
[attachmentid=1627763603]
[attachmentid=1627763604]
[attachmentid=1627763605]
asa arata bucsa de bronz
[attachmentid=1627763606]
in bucsa de plastic a ansamblului de stergatoare se introduc doua bucse de bronz (la ambele capete)si se baga vaselina in spatiul ramas dintre ele
[attachmentid=1627763607]
[attachmentid=1627763608]
[attachmentid=1627763610]
[attachmentid=1627763612]
dupa care se trece la asamblare si montarea lui pe masina.
Sper ca v-am fost de folos cu explicatii si poze,asta a fost al-3-lea ansamblu de solenza care l-am reparat,pentru cei care nu au indemanarea necesara ,ma puteti gasi in zona Vitan Bucuresti.
Sorin 0723259223
CIPTUNING
Le pui si oring de cauciuc?
gaboru4all
cam aceeasi metoda am folosit-o si eu.doar ca in loc de bucsi am folosit o conducta din cupru,acum sa vedem si cat tine....
mini tehnicus
QUOTE(CIPTUNING @ 14 Nov 2011, 19:36)
Le pui si oring de cauciuc?
*



Pot pune si oring,dar creste un pic costul reparatiei si nu stiu cat de rezistent o sa fie.
Pentru ca in partea de jos a axului de la stergator se afla o saiba arcuita care face ca axul sa nu aiba joc pe axa lui,ceea ce face ca axul sa fie tras in jos si sa forteze saiba superioara pe oring ce duce la o uzura prematura.
Din cauza asta cred ca este mai bine sa las saiba superioara sa se roteasca direct pe bucsa de bronz,asa cred ca ii prelungesc durata de viata.
Aici se vede unde o sa fie montata saiba cu siguranta(parte de sus).
[attachmentid=1627764258]
[attachmentid=1627764259]

14 Nov 2011, 23:33:
QUOTE(gaboru4all @ 14 Nov 2011, 22:00)
cam aceeasi metoda am folosit-o si eu.doar ca in loc de bucsi am folosit o conducta din cupru,acum sa vedem si cat tine....
*




Cuprul este un material destul de moale,cel mai indicat este sa pui o bucse din pronz grafitat,alama,un material mai dur va uza axul stergatorului.

14 Nov 2011, 23:36:
QUOTE(ursul_bipolar @ 11 Nov 2011, 14:23)
Sa va spun cum am rezolvat aceasta problema la stergatoarele de la Dacia Solenza.

Pe aceasta cale vreau sa ii multumesc colegului nostru mini tehnicus pentru profesionalismul si priceperea dovedita in reparitia acestor mecanisme atat de prost construite de fabrica dacia.

Aseara, pe o vreme nu prea prietenoasa am ajuns in zona vitan si ne-am apucat de treaba. A durat o ora pana cand am resusit sa scoatem ansamblul vechi deoarece era forarte ruginit.

Am avut un ansamblu care a fost pregatit inainte de mini technicus pentru aceasta operatiune. Procedura ce montare pentru noul ansamblu s-a desfasurat faca nicio dificultate.

Rezultate:

- stergatoarele nu au mers atat de bine nici cand a iesit masina pe poarta fabricii
- zgomotul s-a redus considerabil
- parbrizul este curatat mult mai bine

Atitudine:

- persoana de nota 10+
- atent la detalii, a curatat totul cu foarte mare atentie inainte de montare
- pretul este foarte bun pentru volumul de munca ce il implica aceasta operatiune

Personal as sugera tuturor care se confrunta cu aceasta problema sa faca o vizita, vor pleca mai mult decat multumiti.
*



Cu placere,si eu iti multumesc pentru increderea acordata.
Badr Hari
Salut!

Sambata mi-am rezolvat si eu problema cu stergatoarele la Sorin si sunt foarte multumit de rezultat. Recomand cu incredere sa apelati la el daca va hotarati sa efectuati aceasta lucrare.

Lucrare de nota 10, baiat de nota 10.
mini tehnicus
QUOTE(Badr Hari @ 21 Nov 2011, 18:34)
Salut!

Sambata mi-am rezolvat si eu problema cu stergatoarele la Sorin si sunt foarte multumit de rezultat. Recomand cu incredere sa apelati la el daca va hotarati sa efectuati aceasta lucrare.

Lucrare de nota 10, baiat de nota 10.
*





Multumesc pentru apreciere. smile.gif
ionik_e4
Stimati colegi,cu scuzele de rigoare pentru userul "litza",fara a se considera o idee furata,am gasit pe cineva care poate face piesele din postul 12 in serie.Eu am dat ansamblul meu sa vad ce iese,si daca sunt multumit si iese ca-n poze,eu va recomand sa faceti o lista de doritori sa stiu daca il pun pe nenea asta la treaba...La momentul de fata nu va pot spune un pret dar cred ca undeva pe marti veti avea poze cu ansamblul si un pret exact...O zi buna!!!!!!
shake
primu pe lista ! biggrin.gif

AZY
Nr.2 pe lista.
crick
Nr 3 .
ionik_e4
Baieti...cu parere de rau intelegerea pica.Ne-ar ajunge undeva la 120 ron un set de 2 piese.Nea Gigi mi-a aratat ce nebunie e cu ele,dar si faptul ca 20 cm de bara de 200 mm lungime si 50 mm diametru este 170 ron,din care ies2 seturi,dupa care mai este si manopera lui...asa ca eu nu ma pot baga la aceasta combinatie.Am ajuns la concluzia ca e bun si cu doua bucsi ca in posturile anterioare.
Maskatu
Da care-i faza cu ansamblul stergatoarelor la solenza? Are tendinta de a se strica din senin sau ce? Ansamblul meu are aproape 11 ani. Insa de cand este la mine masina am gresat mereu cu vaselina imbinarile. Poate asa ar trebui sa faceti si voi.
AZY
La vechea dacie a ținut 20 de ani ansamblul ștergătoarelor fără sa fie uns, dar era totul metalic. La solentza doar axul este metalic.


O seara buna.
gaboru4all
plictiseala...biggrin.gif
mini tehnicus
Repar ansamblu stergatoare de Solenza, 0723 259 223, Bucuresti, zona Vitan.
shake
QUOTE(Maskatu @ 21 Feb 2012, 23:44)
Da care-i faza cu ansamblul stergatoarelor la solenza? Are tendinta de a se strica din senin sau ce? Ansamblul meu are aproape 11 ani. Insa de cand este la mine masina am gresat mereu cu vaselina imbinarile. Poate asa ar trebui sa faceti si voi.
*



face joc la bucsa si se largesc... daca observi la unele solenze sunt stergatoarele mai mult ridicate de pe parbriz , iar proprietarul are tendinta de a le indoii... sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.