Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Joc la axul stergatoarelor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4
cosstti
"....chiar si cel mai uzat ax dupa bucsare nu mai are joc."
Confirm, intradevar cu toate ca ambele axe prezentau uzuri ce-i drept nu foarte pronuntate, nici un ax nu mai avea joc dupa bucsare.
Sper ca reparatia sa dureze pana la "decesul" masinii.
Felicitari pentru ceea ce faci si success maxim!
Emil.Furniga
Tocmai am trecut pe la "mesterache" Sorin pentru rezolvarea problemei cu stergatoarele. Sunt ok acum si nu ma mai apuca disperarea cand pun mana pe ele asa cum se intampla inainte de asta, cand jocul datorat uzurii ma dispera realmente.

Iar perspectiva cu ~4 milioane pentru ansamblu nou care sa fie tot din plastic mi se parea o solutie exagerata din start.
Asa ca daca aveti problema asta (si bineinteles sunteti la fel ca mine -- anti-talent in materie de migala tehnica si scule specializate), o puteti rezolva cu 1 milion si 2 ore din viata voastra, in care Sorin face o treaba deja "ca la standard", pentru ca am inteles de la el ca a remediat deja multe Solenze prin "mini-solutia" lui, sa-i zic asa.
mini tehnicus
Ma bucur ca va pot ajuta, multumesc pentru aprecieri.
Pentru cei care nu mai pot repara ansamblul de stergatoare, puteti gasi in targul Vitan din Bucureti, la pretul de 400 ron sau 250 fara motoras. Cum intrati in targ din Calea Vitan, al-3-lea magazin.
Iulikk
Dar la mare nu ajungi? biggrin.gif
mini tehnicus
QUOTE(Iulikk @ 21 Jul 2013, 15:41)
Dar la mare nu ajungi? biggrin.gif
*



Foarte tare asta radmasa.gif
Cred ca o sa merg la munte, dar tu daca ajungi in Bucuresti o rezolvam, sau poti sa-l dai jos dupa masina il trimiti prin curier sau cu cine poti, il repar si il trimit inapoi. Am avut la reparat, trimis din tara.
Iulikk
La cat de anti-talent sunt eu cu cheia in mana... te astept la mare 04.gif .
cosstti
Iulikk ai nevoie de doar trei chei: de 13, 22 si 10.
Trebuie sa tii minte ordinea de demontare - montare a pieselor (se poate face si o mica schita).
In 5 min. l-ai dat jos cu tot cu schita facuta.
Grija mare la montaj, la piulitele mari ca se strang pe filetul din plastic al axului (sa nu-l incaleci cumva).
In Iasi am gasit bucsele din bronz grafitat la pretul de 2 RON/buc.
Succes!
Iulikk
Am vazut pe topic niste poze, dar tot mi-e frica. Daca stric naibi ceva? Fac o buba de 4 meleoane, asa... inainte de concediu? Fac tongue.gif .
cosstti
La demontare chiar nu ai ce sa strici.
1. Dai jos stergatoarele cu cheia de 13.
2. Notezi ordinea pieselor de pe ax. Exista o ordine la demontare.
3. Piulitele mari se desfac cu cheia de 22.
4. Cu cheia de 10 desfaci unicul surub, ultima prindere.
5. De scos..... ai sa-i gasesti tu pozitia adecvata sa scoti ansamblul stergator.
6. Preventiv da cu ceva degripant la filete cu o zi inainte ca sa nu ai surprize.
7. Pastreaza un stergator in masina pe perioada in care ansamblul stergator este in deplasare la Mini-tehnicus; in caz ca ploua .... dreapta va fi pe volan iar mana stanga, afara va actiona fara zabava si cu efect maxim stergatorul pentru o buna vizibilitate.
Succes Iulikk si curaj, nu ai nevoie de studii superioare sa desfaci patru piulite si un surub de M6.
Iulikk
Hmmm... multumesc! Cand voi avea timp (chiar, cand voi avea timp? sad.gif ) o sa ma apuc e șurubăreală 04.gif .
mini tehnicus
Salutare posesorilor de Solenza, pentru cei interesati repar ansamblu de stergatoare, Sorin 0723 259 223 Bucuresti.
Danut 88
Am reusit si eu sa imi repar ansamblu de stergatoare, dupa cateva zile de enervare. Am cumparat 4 bucsi de levier, am dat cateva puncte de sudura si am reusit sa-l asamblez fara batai de cap. Mare lucru treaba asta cu bucsile, cine a depistat ca merg puse-mare om. sa ne traiasca.
mini tehnicus
QUOTE(Danut 88 @ 17 Dec 2013, 16:59)
Am reusit si eu sa imi repar ansamblu de stergatoare, dupa cateva zile de enervare. Am cumparat 4 bucsi de levier, am dat cateva puncte de sudura si am reusit sa-l asamblez fara batai de cap. Mare lucru treaba asta cu bucsile, cine a depistat ca merg puse-mare om. sa ne traiasca.
*



coolspeak.gif
Cristzi
Salut

Inca un client foarte multumit. Stergatoarele merg mai bine decat mergeau cand au iesit din fabrica. Pentru cei care au probleme cu ansamblul nu ezitati sa apelati. Dupa reparatie poti zice ca ai alta masina (la mine era foarte avariat, scartiau, mergeau pana la jumatatea parbrizului etc.)
Cu aceasta ocazie vreau sa-i multumesc lui Sorin pentru o treaba excelent facuta. Este un baiat de nota 10+.

Toate cele bune.
postman
Stie cineva de la ce masini se potrivesc la solenza, capetele ansamblului stergator??????
mini tehnicus

Salut

Inca un client foarte multumit. Stergatoarele merg mai bine decat mergeau cand au iesit din fabrica. Pentru cei care au probleme cu ansamblul nu ezitati sa apelati. Dupa reparatie poti zice ca ai alta masina (la mine era foarte avariat, scartiau, mergeau pana la jumatatea parbrizului etc.)
Cu aceasta ocazie vreau sa-i multumesc lui Sorin pentru o treaba excelent facuta. Este un baiat de nota 10+.

Toate cele bune.


Multumesc coolspeak.gif


Stie cineva de la ce masini se potrivesc la solenza, capetele ansamblului stergator??????



Daca este vorba de piesa asta, se potriveste (cu mici modificari) de la ansamblul de stergatoare de Logan.
Dar, la ansamblul de stergatoare de Logan se gasesc capetele cu doua feluri de fileturi, tie iti trebuie acea piesa cu filet la fel ca la Solenza.
TM06UFO
solved
TM06UFO
Sudura:
g0dz3uS
Am rupt si eu capetele alea de plastic , la mine erau coapte smile.gif...si am rezolvat prin metoda lui metrix4you ! multumiri !
Piesele facute pe strung cu 2 bucsi de bronz pe capete pt o rezistenta mai mare
Toata afacerea vreo 40 de lei , plus nitel de munca , sa le dau pe cele vechi jos , nu puteam sa desfac piulita aceea de 24 ... pana la urma am batut cu o surubelnita ascutita si am spart-o ... spor la lucru pt cei patiti !
Dimensiuni in CM (centimetri)
[attachmentid=1627945671] [attachmentid=1627945672] [attachmentid=1627945673]
dannygambino
salutare,
am si eu o problema tot cu saraciile astea doar ca jocul s-a facut in "bucsa" aia prinsa pe caroserie, nu in partea mobila, are idee careva daca alea se gasesc de cumparat, sau daca se pot repara ca si celelate ?
Tavy84
Mai e cineva care se ocupa de ansamblul stergatoarelor pentru Solenza?, ca as vrea si eu pentru un prieten, dar nu mai vad posturi pe aici, cred ca si-au rezolvat toti stergatoarele si a ramas singurul nerezolvat radmasa.gif
g0dz3uS
QUOTE(Tavy84 @ 2 Aug 2014, 16:17)
Mai e cineva care se ocupa de ansamblul stergatoarelor pentru Solenza?, ca as vrea si eu pentru un prieten, dar nu mai vad posturi pe aici, cred ca si-au rezolvat toti stergatoarele si a ramas singurul nerezolvat radmasa.gif
*



trimite l repede la un strungar si se rezolva cu putina indemanare ! ai tot ce ti trebuie pe pagina anterioara scris de mine !!
mini tehnicus
Repar ansamblu de stergatoare.

0723 259 223 Sorin, Bucuresti.
marius80_eugen
Salut ! Al meu a ramas inca nerezolvat . S-a incercat o data interventia , dar nu s-a putut desface piulita si l-am lasat asa . Sorin daca ai tot ce trebuie , poate imi dai un semn sa trec pe la tine sa-l rezolvi definitiv . Asta daca ai TOT ce trebuie si in cazul in care se rupe ceva pe acolo , sa nu ma lasi fara stergatoare.
mini tehnicus
QUOTE(marius80_eugen @ 4 Aug 2014, 08:43)
Salut !  Al meu a ramas inca nerezolvat . S-a incercat o data interventia , dar nu s-a putut desface piulita si l-am lasat asa . Sorin daca ai tot ce trebuie , poate imi dai un semn sa trec pe la tine sa-l rezolvi definitiv . Asta daca ai TOT ce trebuie si in cazul in care se rupe ceva pe acolo , sa nu ma lasi fara stergatoare.
*



Salut, ti-am zis mai demult ca am intalnit ansambluri cu ambele piulite blocate, si cu toate astea am reusit sa le desfac, am eu metodele mele. Te astept oricand cu un tel. inainte, numai bine.
danygaro
Salutare !

Navigand pe forum am dat si pe acest topic.
Din pacate ma confrunt si eu cu aceeasi problema. Cu ceva vreme in urma mi-a sarit in ochi acel ansamblu la un magazin cu piese auto. Era 380 lei tot ansamblul (original). Cam mult am conchis eu. O mai merge resuscitat cel vechi ?
La mine problema este la axul de pe partea dreaptă, celalalt (cel de la sofer) inca misca ...cum trebuie.
Vreo idee, si mai ales, am in Constanta vreo sansa de a remedia problema in conditii optime ? Un loc unde sa fie si strungar si mecanic, priceputi si nu ... fomisti.
Orice sugestie este binevenita !
mini tehnicus
QUOTE(danygaro @ 10 Aug 2014, 10:12)
Salutare !

Navigand pe forum am dat si pe acest topic.
Din pacate ma confrunt si eu cu aceeasi problema. Cu ceva vreme in urma mi-a sarit in ochi acel ansamblu la un magazin cu piese auto. Era 380 lei tot ansamblul (original). Cam mult am conchis eu. O mai merge resuscitat cel vechi ?
La mine problema este la axul de pe partea dreaptă, celalalt (cel de la sofer) inca misca ...cum trebuie.
Vreo idee, si mai ales, am in Constanta vreo sansa de a remedia problema in conditii optime ? Un loc unde sa fie si strungar si mecanic, priceputi si nu  ... fomisti.
Orice sugestie este binevenita !
*




Salut, daca ai putine notiuni de mecanica nu iti trebuie strungar, la pagina 2, al cincilea post este un topic facut de mine pt cei care vor sa-l repare acasa, doar trebuie sa cumperi 4 bucse pt levier schimbator viteze de Dacia 1310. Spor la treaba.
ursul_bipolar
Ca si update dupa aprox 3 ani (in Noiembrie), stergatoarele reparate de mini tehnicus functioneaza impecabil la solenza.
mini tehnicus
QUOTE(ursul_bipolar @ 1 Sep 2014, 17:48)
Ca si update dupa aprox 3 ani (in Noiembrie), stergatoarele reparate de mini tehnicus functioneaza impecabil la solenza.
*




Multumesc pentru reclama biggrin.gif numai bine.
ursul_bipolar
QUOTE(mini tehnicus @ 2 Sep 2014, 11:10)
Multumesc pentru reclama  biggrin.gif  numai bine.
*



Inca imi aduc aminte cum aia din servis mi-au zis sec "schimba tot ansamblul!"
Am venit la tine pe frigul ala cumplit, le-am reparat si merg impecabil si azi.
MaChe_69
mini tehnicus am sa te rog sa ma programezi si pe mine sambata viitoare 7.03.2015 pentru stergatoare. Te rog sa-mi spui cat ma costa si de cit timp e nevoie, evident estimativ.
mini tehnicus
QUOTE(MaChe_69 @ 1 Mar 2015, 15:52)
mini tehnicus am sa te rog sa ma programezi si pe mine sambata viitoare 7.03.2015 pentru stergatoare. Te rog sa-mi spui cat ma costa si de cit timp e nevoie, evident estimativ.
*



Salut, hai sa ne auzim la tel, si stabilim toate detaliile. Sorin
MaChe_69
Multumesc mini tehnicus pentru promptitudine si pentru lucrare, ai facut o treaba minunata. Am intalnit meseriasi dar ca tine sunt din ce in ce mai rari. Ma bucur ca te-am cunoscut smile.gif

respect
danygaro
Dupa indelungi cautari, am gasit pe cineva capabil de a executa lucrarea descrisa cu lux de amanunte de mini tehnicus. Cinste lui ca a impartasit cunostintele !!! rolleyes.gif Si nu a tinut doar pentru el ... Mare lucru.
Aveam si eu problema arhicunoscuta, cu un joc mai pronuntat la axul de pe mjlocul masinii. Desfacut ansamblu relativ usor, fara probleme, trecut la reparat. Majorat gaurile cu mare grija sa nu sparga /crape acel plastic, confectionat bucsile (4 buc) conform dimensiunilor de strungar din bronz grafitat, bagat vaselina intre ele. Montat totul la loc.
Ttoul OK. Una din garnituri s-a cam subtiat, mai ales ca meseriasul a strans barbateste piulita de fixare a ansamblului, dar am dat cu vaselina in jur, si cred ca e OK, nu va intra apa pe acolo.
Per ansamablu, multumit de lucrare si intreventie, sa vad cum se va comporta in timp. Cert este ca axele stergatoarelor sunt acum "țepene", si nu mai joaca. Preseaza bine bratul pe parbriz, si uniform as zice eu. Astept sa prind o ploaie zdravana.
Thanks again mini tehnicus !!!
blla
Multumesc si eu lui Sorin pentru ca m-a ajutat sa rezolv astazi problema cu stergatoarele! A dat dovada, inca o data, de profesionalism si seriozitate! Om de nota 10! Recomand cu incredere!
crissima
Astazi am efectuat si eu aceasta operatiune in parcare!Reusita100%!!! Stergatorul din stanga imi lovea in capota.Am efectuat lucrarea cu un burghiu de 13,o bormasina cu acumulator si o freza de 10 pentru alezat bucsile.Toate suruburile si piulitele s-au desfacut usor!
ionut.vl
Salut tuturor!am rezolvat si eu problema jocului de la axul stergatoarelor dupa metoda explicata pe forum cu bucsi. Problema a fost ca ansamblul meu de pe masina a fost intepenit la axul din dreapta si am rupt chestia de plastic. Am fost nevoit sa cumpar SH alt ansamblu pe care l-am bucsat si acum e OK, in sfarsit...
nicusor dumitru
si la mine la fel dar nu stiu sa iau sh ma inerveasza cei cu sh ca cer cat este pe piata smile.gif
ORIJINAL21
QUOTE(nicusor dumitru @ 2 Oct 2015, 03:53)
si la mine la fel dar nu stiu sa iau sh ma inerveasza cei cu sh ca cer cat este pe piata smile.gif
*




Depinde unde cauti!

Acum, nu se mai produc piese de calitate sau.. nu se mai fabrica pentru anumite modele DACIA.

Iar decat sa iei piese contrafacute noi-noute din magazin care apoi trebuiesc inlocuite dupa maxima lor durata de viata 2-3Luni, sunt foarte multe persoane care inca mai gandesc ca si mine si isi cauta piese Second-Hand originale de producator in stare buna sau chiar foarte buna!

Spor la cautat:
PottyMouth
Salutari, am si eu aceeasi problema la stergatoare. Nu mai sterg bine, au joc si imi ating si capota cand o deschid. Nu stiu ce as putea sa fac, am citit acest topic si am vazut ca daca e sa cumpar un ansamblu sh, e posibil sa cedeze si ala dar putin mai tarziu. Ma gandeam sa vorbesc cu baiatul(sorin daca imi amintesc) care a spus ca repara ansambluri si poate asa scap, dar eu sunt din Galati si nu stiu cum pot ajunge in Bucuresti pentru asa ceva. Toate astea fiind spuse, daca Sorin nu va trece prin Galati, e posibil sa posteze cineva un ghid MAI detaliat pentru repararea stergatoarelor? Nu sunt asa priceput la reparatii si mi-am prins urechile in ghidul deja postat!
Iulikk
S-a inventat curierul. In Maxim 3 zile ai ansamblul inapoi acasa.
mini tehnicus
QUOTE(PottyMouth @ 20 Jan 2016, 12:44)
Salutari, am si eu aceeasi problema la stergatoare. Nu mai sterg bine, au joc si imi ating si capota cand o deschid. Nu stiu ce as putea sa fac, am citit acest topic si am vazut ca daca e sa cumpar un ansamblu sh, e posibil sa cedeze si ala dar putin mai tarziu. Ma gandeam sa vorbesc cu baiatul(sorin daca imi amintesc) care a spus ca repara ansambluri si poate asa scap, dar eu sunt din Galati si nu stiu cum pot ajunge in Bucuresti pentru asa ceva. Toate astea fiind spuse, daca Sorin nu va trece prin Galati, e posibil sa posteze cineva un ghid MAI detaliat pentru repararea stergatoarelor? Nu sunt asa priceput la reparatii si mi-am prins urechile in ghidul deja postat!
*



Salut, au fost cativa clienti care mi-au trimis ansamblul prin curier, si in doua ore il trimiteam reparat prin acelasi curier. Daca veniti cu masina costa 100, demontat de pe masina 80.
Este dificila demontarea lui de pe masina, piulitele mari ruginesc si raman blocate pe acele piese din plastic, daca se forteaza exista riscul sa se sparga.
Sorin
ursul_bipolar
QUOTE(PottyMouth @ 20 Jan 2016, 13:44)
Salutari, am si eu aceeasi problema la stergatoare.


Lasa-l pe Sorin sa faca treaba asta, e meserias tare!
Update: cred ca acum 4-5 ani le-am reparat la el, merg si acum la fel de bine. Cred ca nici din fabrica nu au fost asa robuste.
TibY
Eu am o problema mai serioasa un pic legat de acest topic. Dupa ce am reusit sa dezasamblez si sa repar jocul axului am reusit sa rup capatul de plastic de la una din bratele de antrenare al mecanismului (pe partea soferului). Presupun ca separat in magazine nu gasesc asa ceva iar in dezmembrari nu gasesc dacia solenza. Ma poate ajuta cineva si pe mine cu o parghie de antrenare? Nu as dori sa cumpar un ansamblu nou cu motoras ca nu rezolv nimic. Rog ajutor. Multumesc.
catalinski
Vino pe Dacia Solenza Club pe facebook ca te ajuta oamenii de acolo...sunt destui care au solenza la dezmembrat.
Bafta
mini tehnicus
QUOTE(TibY @ 22 Mar 2016, 11:02)
Eu am o problema mai serioasa un pic legat de acest topic. Dupa ce am reusit sa dezasamblez si sa repar jocul axului am reusit sa rup capatul de plastic de la una din bratele de antrenare al mecanismului (pe partea soferului). Presupun ca separat in magazine nu gasesc asa ceva iar in dezmembrari nu gasesc dacia solenza. Ma poate ajuta cineva si pe mine cu o parghie de antrenare? Nu as dori sa cumpar un ansamblu nou cu motoras ca nu rezolv nimic. Rog ajutor. Multumesc.
*



Salut eu sunt cel care reconditioneaza ansamblu de stergatoare si mai am piese ramase din reconditionarea lor.
Pentru ca este unul mai lung, trebuie sa-mi spui care iti trebuie, il trimit prin posta sau curier, cum vrei. Te costa doar transportul, eu nu vreau nici un ban pe el.
Sorin 0723 259 223 Bucuresti
romanvs
Am reusit, cu ceva munca ,sa imi repar si eu ansamblul stergatoarelor.Deoarece cand am desfacut ansamblul s-a cam ales praful de una din bucsile din plastic prin care trec axurile stergatoarelor si nu le-am mai putut trimite la reparat...
Asa ca am facut rost de un ansamblu de Logan si am facut din amandoua ansamblurile unul pt Solenza.Mai exact am folosit de la cel de Logan bucsile, axurile, garniturile si piulitele.Bucsile de la cel de Logan sunt mai mari si axurile deasemenea dar am reusit sa le montez si functioneaza foarte bine.
mini tehnicus
QUOTE(Iulikk @ 8 Aug 2016, 06:03)
Mai repara cineva ansamblu de stergatoare? mini tehnicus nu mi-a raspuns la mesaj sad.gif .
*




Salut, ai trimis mesaj pe 17 iulie si ti-am raspuns.
Mai bine ne auzim la telefon 0723 259 223 Sorin.
cristihac
Am apelat si eu la Sorin (mini tehnicus). Meticulos ca un adevarat profesionist, reparatia este impecabila. Recomand cu incredere.
Multumesc foarte mult.
Iulikk
Am apelat si eu la domnul Sorin aka Mini tehnicus pentru a scapa de problema de la ansamblul stergatoarelor. Am trimis stergatoarele prin curier luni, iar joi erau la mine. Per total, un om de nota 100, lucrarea facuta bine, mi-a si aftuit prinderea tijelor biggrin.gif . Multumesc frumos, recomand!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.