Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Logan Laureate 1.4 MPI
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Victorine
Eu as sugera sa verifici sub mocheta din portbagaj in zona clapetelor de la aeratoare (stanga-dreapta lateral unde ai mocheta aia peste locasurile de depozitare). In timp garniturile aeratoarelor se coc si se rup lasand apa de la roata sa intre. Si surubul sudat in exterior pentru afixarea protectiei de plastic in spatele rotii rugineste pentru ca se aduna pamant acolo. La vechea masina a facut o gaura de rugina cu diametrul de 5cm, nu stiam de ce e mereu umed in locasul de depozitare.
marksman
Azi am returnat Loganul. Am parcurs Tm-Simeria pe autostrada, evident minus cei 13km intre Margina si Holdea, si am constatat trei lucruri: ca e incomoda la drum lung si zgomotoasa la viteze de peste 80 km/h, iar despre "sprint" nu poate fi vorba. Am plecat cu consum de 8.6 si am ajuns cu consum de 7.2 l/100 km.
Totusi, ramane in familie ca masina de carat.

LE: @Victorine, am verificat unde ai zis, e ok, nu are rugina.
marksman
Loganul a beneficiat de o revizie. Ulei, filtre, placute de frana, actuator usa sofer. Imi pare rau de tabla, putea arata mai bine.
marksman
Hai să mai scriu și aici. Loganul a beneficiat de un schimb de ambreiaj și de fișe de bujii. Întreruperea de la relanti a devenit mai rară, dar persistă. A mai rămas bobina de inducție la capitolul suspecți.

Acu' noua dilemă e că troaca are asigurare la City până pe 26 ianuarie 2022 și nu știu dacă mai e sau nu valabilă.
psychoo
Toate politele emise sunt valabile pana la data expirarii mentionata. In caz de dauna va plati cine i-a preluat sarcinile, no worries
cj98czh
adica fondul de garantare ... pagubitul o sa isi vada banii dupa minim 6 luni ... daca o sa ii vada ... personal daca o folosesti i-as face rca la alt asigurator ... daca doar ocazional .. poti sa te risti smile.gif oricum rca-ul o sa fie minim dublu la pret ... facut recent la Vagon .. dar din pret total vreo 120 de ron a fost doar optiunea sa-mi repar masina la asiguratorul meu tocmai daca nu incape de mine un asigurat City ..
psychoo
Eu am renuntat sa mai fac cu decontare proprie cand am vazut contitiile in care nu poti folosi optiunea
einstein1984
am impresia ca data limita cand puteai denunta polita a trecut.
cj98czh
QUOTE(psychoo @ 7 Dec 2021, 09:34)
Eu am renuntat sa mai fac cu decontare proprie cand am vazut contitiile in care nu poti folosi optiunea
*



Adica astea:

Decontarea directă este aplicabilă la îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiții:
a) accidentele auto se produc pe teritoriul României;
cool.gif vehiculele implicate în accidentele auto sunt înmatriculate / înregistrate în România;
c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
d) ambele vehicule implicate în accidentul auto au asigurare RCA valabilă la data evenimentului, încheiată și confirmată de asigurători autorizați
să încheie asigurări RCA pe teritoriul României;
e) prejudiciile exclud vătămările corporale.


Personal am facut-o la Vagon strict pentru cei cu City ca sa nu stau luni pentru rezolvare dosar sau sa trebuiasca sa platesc eu ... Clio are Casco ...
einstein1984
el oricum are niste asteptari mai nerealiste in domeniul asigurarilor....
cj98czh
la cine te referi?
einstein1984
psychoo
psychoo
QUOTE(cj98czh @ 7 Dec 2021, 10:00)
Adica astea:

Decontarea directă este aplicabilă la îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiții:
[...]
d) ambele vehicule implicate în accidentul auto au asigurare RCA valabilă la data evenimentului, încheiată și confirmată de asigurători autorizați
să încheie asigurări RCA pe teritoriul României;
[...]

*


Oare City se mai incadreaza? Nu stiu daca o firma falimentara se mai incadreaza la definitia asigurători autorizați
cj98czh
pai daca nu s-ar inacdra nici RCA-urile emise de ei nu mai sunt valabile ... si atat timp cat " vehicule implicate în accidentul auto au asigurare RCA valabilă la data evenimentului" se inacdreaza 100% chestie confirmata in scris de broker cand mi-a facut RCA ...
dandobre
Oare or fi și asigurați City care au încheiat RCA cu decontare directa? biggrin.gif
einstein1984
Eu aveam casco.
psychoo
QUOTE(dandobre @ 7 Dec 2021, 12:03)
Oare or fi și asigurați City care au încheiat RCA cu decontare directa?  biggrin.gif
*


QUOTE(psychoo @ 7 Oct 2021, 10:29)
Ma nominalizez pe mine pentru titlul de IMBECIL autohton.
In loc sa iau polita RCA (de la City pentru curiosi) pe un an de zile cum faceam de obicei, am dat click pe 6 luni cu decontare directa.
Posibil sa fie si emag ticalosi si sa se joace cu amplasarea butoanelor, dar nu ma scuteste de obligatia de a VERIFICA inainte de a da cu cardul...
*


bgdrenault
Parca la City nu s-a declarat oficial, de catre tribunal, falimentul
cj98czh

psychoo - daca da unu cu RCA City in tine macar esti acoperit, ai decontare directa .. radmasa.gif radmasa.gif
dandobre
QUOTE(psychoo @ 7 Dec 2021, 12:43)

*



La fel am patit si eu la emag. Am ales pe 6 luni cu decontare directa in loc sa aleg pe 6 luni. Noroc ca m-a sunat o tanti sa ma intrebe daca nu cumva am gresit si am anulat, probabil au patit mai multi asta...

7 Dec 2021, 13:48:
Dispunerea coloanelor te face sa crezi că rândul din dreapta e pe 12 luni, dacă nu ești atent, cel puțin asta am pățit eu...
MuciX
Pai sunt tab-uri separate, cum dracu?
Bicicleta galbena
De regula puneau coloanele // 6 luni // 12 luni //

einstein1984
ce ai zis, pentru 100 de lei primesc 6 luni in plus de asigurare? YES PLEASE!
dandobre
Așa e...
psychoo
QUOTE(einstein1984 @ 7 Dec 2021, 13:57)
ce ai zis, pentru 100 de lei primesc 6 luni in plus de asigurare? YES PLEASE!
*


Avand in vedere ca polita pe 6 luni era ~200 lei, de ce nu?
400 vs 300 pentru "early booking" nu pare asa tras de par la preturile de atunci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.