Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurare auto
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4
Mihai_DSN
Voi cat platiti la asigurare pe 6 luni,ca mie imi cer astia pe cea mai "ieftina" 215 ron,cam mult pe 6 luni....ast un rasp
talibanu
Acum 1 luna am facut si eu asigurarea si am platit 149 Ron pe 6 luni, la Uniqa parca (a nu se considera reclama), a fost printre cele mai ieftine, recunosc smile.gif ....poate ai avut vreun incident sau nu ai de multi ani permisul...sunt mai multe "chestii" care se iau in considerare cand iti face calculul....bafta
Mihai_DSN
am permisul de 5 ani,accidente nu...am platit prin luna aprilie 215 ron si acum cand imi expira tot atat imi cer astia,cand aveam dacia 1310 plateam cam 140 pe 6 luni
suchea
96ron/ 6 luni; masina e pe numele unchiului meu, pensionar, fara accidente + ca e a doua masina
Maskatu
QUOTE(talibanu @ 30 Sep 2012, 01:49)
Acum 1 luna am facut si eu asigurarea si am platit 149 Ron pe 6 luni, la Uniqa parca (a nu se considera reclama), a fost printre cele mai ieftine, recunosc smile.gif ....poate ai avut vreun incident sau nu ai de multi ani permisul...sunt mai multe "chestii" care se iau in considerare cand iti face calculul....bafta
*


Probabil ai mai mult de 25-30 de ani altfel nu vad cum ai dat doar 149 roni. Soferii mai tineri sunt considerati ca fiind un factor crescut de risc pentru asiguratori, drept urmare rca-ul este mai scump in aceste cazuri.

Eu am dat 195 ron pentru rca de 6 luni, la carpatica acum fix 2 luni. Asta tinand cont ca nu am avut nici o dauna si am clasa B6 la sistemul bonus malus adica reducere de 26% fata de pretul standard.
MyKe89
Nenorocitule! Cum ai putut sa faci la Carpatica? radmasa.gif
mafiozzo
hhh.. hai sa dau si eu bomba, supernova era trecuta pe mama ea suferint de un handicap dupa ce a suferit o interventie chirurgicala la cap. pe 6 luni mi-a fost 72 lei, asta a fost facuta prin ianuarie.Si-a facut-o doamna de i-am vandut-o si ea platise pe juma de an 150 lei.

a da.. la opel pe juma de an 250 lei:))
talibanu
QUOTE(Maskatu @ 30 Sep 2012, 11:27)
Probabil ai mai mult de 25-30 de ani altfel nu vad cum ai dat doar 149 roni. Soferii mai tineri sunt considerati ca fiind un factor crescut de risc pentru asiguratori, drept urmare rca-ul este mai scump in aceste cazuri.

Eu am dat 195 ron pentru rca de 6 luni, la carpatica acum fix 2 luni. Asta tinand cont ca nu am avut nici o dauna si am clasa B6 la sistemul bonus malus adica reducere de 26% fata de pretul standard.
*



Mai prins, am 29+ de ani icon_mrgreen.gif, si permis din 2001....stiu ca se tine cont de asta smile.gif plus sa nu ai incidente....tatal meu care este pensionar, da la un peugeot 206+ cu motor de 1.1 cmc vreo 110-130 pe 6 luni, depinde de firma....bafta
quick
astra...clasa B6...117 pe 6 luni.....nici un eveniment in 5 sau 6 ani.
Maskatu
QUOTE(MyKe89 @ 30 Sep 2012, 22:27)
Nenorocitule! Cum ai putut sa faci la Carpatica? radmasa.gif
*


Si cam ce ai vrea? Sa fac la tiriac sa dau 300 de euro pe an? Cu ce ma incanta pe mine faptul ca in cazul unui accident din vina mea i se repara masina aluia mai repede? Oricum este o suma total nejustificata.

QUOTE(talibanu @ 30 Sep 2012, 22:44)
Mai prins, am 29+ de ani icon_mrgreen.gif,  si permis din 2001....stiu ca se tine cont de asta smile.gif  plus sa nu ai incidente....tatal meu care este pensionar, da la un peugeot 206+ cu motor de 1.1 cmc vreo 110-130 pe 6 luni, depinde de firma....bafta
*


La pensionari oricum este reducerea destul de maricica, parca 50%. Ce clasa ai la bonus malus?

QUOTE(quick @ 1 Oct 2012, 21:56)
astra...clasa B6...117 pe 6 luni.....nici un eveniment in 5 sau 6 ani.
*


116 nu cred ca am dat nici macar la rcaul de acum 6 luni. Nu vad cum ai dat 116 in conditiile in care la cineva cu b6 cu o varsta de maxim 25 de ani, cea mai ieftina este ~ 200 la carpatica. Am vrut la astra dar era cam 250. Cum iti explici?
MyKe89
QUOTE(Maskatu @ 1 Oct 2012, 22:22)
Si cam ce ai vrea? Sa fac la tiriac sa dau 300 de euro pe an? Cu ce ma incanta pe mine faptul ca in cazul unui accident din vina mea i se repara masina aluia mai repede? Oricum este o suma total nejustificata.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3557125 smile.gif
quick
nu stiu maskatule.....nu am unde sa scanez, dar nu vorbesc prostii, ce dracu, vinerea trecuta mi-am facut-o si inainte sa scriu pe forum m-am dus la masina sa vad exact suma....117.7 lei....eu am la astra cred ca de cand am masina si la acelasi broker fac tot timpul, inca el ma suna cu cateva zile inainte sa expire...
la ford am platit in martie 220(parca) dar acolo am alta clasa , am si intrebt ca nu merge cu clasa care o am la dacie, mi-a zis ca nu, incepe de la 0.
poate daca gasesc undeva un scaner o scanez...
rss25
150, carpatica, masina pe numele mamei, 56 ani, pensionara.
BoR
Am incheiat RCA pe 2013. A costat 165 ron pe 12 luni la Carpatica, cu reducere pentru pensionar. Clasa B6 la sistemul bonus-malus.
Pentru Matiz- 170 ron in aceleasi conditii, dar cu B4.
Maskatu
Fara reducerea de pensionar cat ar fi fost? Sunt curios pentru ca imi expira si mie intr-o luna. Cred ca voi trece la clasa 7 de BONUS (bonus malus). Din cate am inteles se da o clasa la fiecare 6 luni, adica daca faci rca pe 6 luni primesti o clasa, iar daca faci pe 12 luni primesti doua clase. rolleyes.gif
BoR
Nu stiu cat ar fi costat fara reducere. In legatura cu sistemul Bonus-malus cred ca asa este, deoarece m-a informat ca la anul voi trece la clasa B8.
cnada
Asigurare 6 luni 76 ron asigurator Uniqa (pentru pensionari) prin Emag (-10%) pe 6 luni... biggrin.gif
Eu m-am lovit de acest asigurator in aceasta vara si dat fiind ca cel ce ma lovit avea asigurare tot la aceasta firma m-am convins ca sunt seriosi!!
am uitat..BM clasa B6
Ryco1
Asigurare pe 6 luni facuta pe 27 decembrie la Euroins pentru Supernova 111 lei.Cea veche tot pe 6 luni si tot la Euroins ma costase 136 lei. intrebare.gif
Maskatu
Probabil cu vreo reducere de pensionar....
Ryco1
Asigurare normala ce pensionar.
fuzzzy
Masky, cu o clasa mare b/m si fiind din pitesti (provincie) ii iese ceva mai ieftin...

Noi din Bucuresti platim mai mult..
marian_turbo
am facut o asigurare la carpatica [cea mai ieftina]pe 6 luni cu reducere 10%- 304 lei clasa b1 si proprietarul masini avand varsta de 24ani [si in urma cu 6 luni cand a fost cumparata masina si ia fost facuta asigurarea in vederea inmatricularii a costat 174lei]

si tot la carpatica
ptr o supernova in vederea inmtriculari pe 6 luni 164 lei cu clasa B0 cumparatorul avand varsta de 29 ani

asigurarile au fost facute in data de 31 12 2013

si se pare ca preturile difera in functie de varsta proprietarului ...............

cu cat esti mai mic cu atat societatile de asigurari te considera un ''pericol ''un teribilist si trebuie sa scoti mai multi bani din buzunar la incheierea unui rca obliatoriu
fuzzzy
Factorii care influenteaza pretul sunt chiar astia:

- varsta proprietarului
- localitatea (provincie/Bucuresti)
- scorul bonus/malus

Fix pe criteriile astea plateste un coleg foarte putin la asigurare.. masina e pe numele mamei lui, iar dansa e pensionara cu domiciliul printr-un satuc uitat de lume prin ardeal...
florinakee
Eu am dat pe asigurare in decembrie ....156 ron ..clasa B5...(ASTRA), masina e pe numele tatalui meu.
turturel
eu am platit in octombrie 195 lei la uniqa pe 6 luni la clasa b6.
un pic offtopic: eu refuz sa fac sau sa ma fac(nu mai tin minte daca am avut sau nu)..asigurare la carpatica...sau euroins. daca va spun de ce..probabil unii or sa rada un pic. cred ca sunt 2 aspecte.
1. diferenta de 50 lei fata de alta societate de asigurari mi se pare destul de mica.
2. daca..Doamne Fereste fac vreo prostie as vrea sa stau cu inima impacata ca omul ala..isi va face masina intr-un service bun si fara batai de cap. am avut ghinionul sa fiu lovit de o persoana cu asigurarea la euroins..si am cam avut neplaceri..masina a stat in parcarea service-lui pentru o portiera si o aripa 2-3 cm indoite la nervura..o luna de zile..apoi lucrare facuta nasol..intr-o saptamana. aici ma refer la montaj..lucru pe care l-am rezolvat eu.
credeti ca merita diferenta asta de pret?
mi-ar placea ca noi..astia mici sa ii facem sa dispara pe aia mari..prin a nu mai cumpara servicii de la ei..sau daca nu dispar...sa ii"fortam" daca pot spune asa sa isi ridice standardele care oricum sunt de tot rahatul.
marianmn
Anul trecut am platit la Asirom 350lei pe un an, iar cu un an inainte am dat ~250lei la Astra tot pe un an.

Am masina pe numele meu, 25 ani si B6 din Iasi.

Astea sunt preturile care ma asteapta:[attachmentid=1627860070]

Nu am daune de vreo 2-3 ani si pretul la RCA in loc sa scada tot creste!!!
turturel
marian - in aceeasi categorie ma incadrez si eu acum..sper sa nu am vreun necaz pana in aprilie. din ce vad acolo..eu as alege groupama ca minim. doar in caz de forta majora as face la euroins..la carpatica nu m-as baga...mai ales dupa ce am citit necazurile colegilor dupa forum in legatura cu nemernicii astia.
Maskatu
Adica daca am masina pe numele lu tataie din cucuietii din deal, si merg in bucale sa fac rca, calculatoru ia ca referinta adresa masinii?

Sunt curios cat va fi rcaul meu in februarie. Daca prind un deal bun poate fac pe 12 luni.
puiu82
Astra,6 luni,clasa b/m 5,30 ani=158 ron pt cazanul din semnatura.
Bafta!
Onyx
QUOTE(puiu82 @ 7 Jan 2013, 14:08)
Astra,6 luni,clasa b/m 5,30 ani=158 ron pt cazanul din semnatura.
Bafta!
*


tradatorulee smile.gif) glumesc

Si maskatu, Se calculeaza RCA dupa proprietarul masinii din talon.
cristi_supernova
Astra, 12 luni = 221 lei
Onyx
Carpatica 956Lei = 1An la mine. Mai va plangeti? biggrin.gif
PS: Cea mai ieftina
shake
B7, 124 Lei / 6 luni !
revo7
Carpatina 208 lei / 6 luni - DSN 2001
puiu82
@ Onyx......uraste tradarea,dar iubeste-i pe tradatori biggrin.gif
Asa a fost sa fie,acum am facut rost de bani.....
Bafta!

P.S.Cine-i mare barosan.....cine-i mare barosan......1000 de ron pe an.... radmasa.gif
Iulikk
Solenza din dotare... pe numele lu' "ăl bătrân", are permis din '81, fara niciun accident in ultimii 25 de ani... RCA pe 12 luni a costat 271 de lei la UNIQUA parca.
Maskatu
Asa si? Eu sunt propietarul. smile.gif Am vrut zilele trecute sa aflu pretul crezand ca daca ii dau lu tanti numarul masinii imi zice repede pac pac preturile. Dar nu-i ca la rovigneta. La rca trebuie sa bage toate datele. Nume propietar, serie motor, cnp, etc. Nu aveam timp asa ca am zis pas.
supertorr
s-au scumpit foarte mult asigurarile ,asta clar.....pt mine 23 ani,B/M 2 ma costa cea mai ieftinaasigurare undeva la 650lei cea mai ieftina...in conditiile in care anul trecut am platit 270 lei...
shake
Am o prietena, golf 4 (motor 1.4) Grupa M4, 792 Lei pe 6 luni Astra ! sad.gif
Maskatu
Mamãã, m4? Cineva nu a fost cuminte. biggrin.gif
fuzzzy
Hehe, si tocmai aseara am auzit de cineva care dupa 5 accidente care NU au fost din vina ei, s-a lasat de soferie... nu de altceva dar 4 din ele au fost cu basculante..
maryus_83
480 de lei pe 6 luni la Carpatica.. cea mai ieftina. biggrin.gif Deh.. 24 de ani si motor de 1.8 smile.gif)
shake
Iti permiti ! smile.gif)

@Masky, cine putea sa nu fie cuminte? EA evident, am citit pe net M4 > 30 % majorare, nu doresc nimanui M7 majorare 200 % sad.gif
Maskatu
La m7 cel mai convenabil este sa treci masina pe numele umei rude. biggrin.gif
dannygambino
eu tot nu inteleg ceva... accidente nu am de nici o culoare in 4 ani de permis si de la asigurare la asigurare platesc mai mult si mai mult... cand aveam berlina dadeam 130 pe 6 luni si acum am ajuns la gen ultima facuta 245, calculata azi zis pentru una noua 280 cea mai ieftina. Cum moloz la tava mai vine si asta ? cu grupa b2 zis daca fac pe un an sau b3 pe 6 luni. Am 30 de ani impliniti, permis din 06.2009. Si mai am o intrebare daca mai am o epava neradiata inca e mai mare asigurarea? ca asa auzisem pe unu... sad.gif ah si era sa uit, masina din semnatura
MyKe89
QUOTE(Maskatu @ 12 Jan 2013, 18:09)
La m7 cel mai convenabil este sa treci masina pe numele umei rude. biggrin.gif
*


Mai degraba, la M7 te lasi de condus.
dov76
pe tot anul 2013 a costat 270 lei , 36 ani b2
Fytze
am 21 ani 440Ron pe 6 luni la Carpatica sad.gif
turturel
rca anul trecut pe 6 luni la uniqa = 200 lei. deci cam 400 pe an.
anul asta..adica ieri..la uniqa 950 lei. oau!!!
prin urmare am ales cea mai ieftina 410 lei la euroins. am spus-o de multe ori..nu ii agreez dar era prea mult..prea mare diferenta.
mai aveam 570 asirom, 660 carpatica si apoi restul.
am 28 ani, clasa b8.
e pur si simplu absurd. nu e normal ce se intampla cu asigurarile astea. noi nu beneficiem de servicii pe masura acestor preturi!!!

asa..am platit si casco ultima rata 152lei..si in iulie reinoiesc iar..la generali.

drumuri bune si fara evenimente va doresc.
Tince1290
stai linistit....eu am sub 25...n-are rost sa-ti zic ca la unica (unde am avut ultima data) costa 2500 lei pe un an...


cel mai ieftin (in cele din urma) am gasit la 550 pe jumate de an...in conditiile in care am +b5...dar nu stiu sa-ti zic acum firma icon_mrgreen.gif


EDIT: e posibil sa conteze si de cat timp ai permis...eu am de 5 ani...in ritmul asta se tot mareste varsta de la care e tarif normal mai repede decat facem anii biggrin.gif..nu mai ajungem niciodata la liman..

oricum e absurd sa plateasca un tanar de 10 ori mai mult ca unu de 60 de ani care nu mai are aceleasi reflexe si atata indemanare...si doar experienta nu ajuta...dar asa incurajeaza statul asta persoanele tinere happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.