Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurare auto
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4
spielbergl
Am facut in februarie la Uniqua, 29 ani, B5, 305 RON pe un an. Anul trecut tot la Uniqua am facut a fost ceva mai ieftin, 260 parca...
Am cautat factura de anu trecut 227 RON a fost tot la Uniqua nu 260.
slash21
a incheiat cineva asigurare la RCA ieftin?ca vad ca peste tot face reclama
4x4
E de fapt un site unde se centralizeaza ofertele de la asiguratori.

Am bagat si eu datele masinii mele de proba. RCA pe 12 luni ceva peste 2000 ron.

Nu mersi.
Fantastik
Ieri am incheiat si eu o polita pentru 6 luni, am 30 ani si bonus B5 m-a costat 189 lei fata de 150 lei mai devreme cu 6 luni !!
slash21
curios,mie pe 12 luni la Uniqua mi'o calculat 258 lei pe RCA ieftin
PS am 24 de ani
Tince1290
foarte curios... huh.gif ...oare 6 ani experienta sa fie pragul?...ai de la 18 ani permis?
Maskatu
QUOTE(4x4 @ 14 Apr 2013, 22:45)
E de fapt un site unde se centralizeaza ofertele de la asiguratori.

Am bagat si eu datele masinii mele de proba. RCA pe 12 luni ceva peste 2000 ron.

Nu mersi.
*


Unde? La astra? Ca si mie imi arata 1900 la ei iar la groupama cam 450 pe tot anul.

Pentru cei pana in 25 de ani asigurarile sunt mai mari pentru ca (zic ei) prezinti un risc mai mare chiar daca ai si b10..

Eu la masina din semnatura am ajuns la b8. Adica reducere de aproximativ 25%.
Tince1290
pai is prosti...trebuia sa ia in considerare si cate accidete ai avut...si apoi sa considere ca prezinti un risc mai mare...eu pana acum nu am palit pe nimeni si tot mai mult am platit la asigurare...sincer, mi se pare discriminare..si cred ca e ilegal ca s-au inteles toti deodata si au crescut preturile pentru un anumit grup cu o suma asa mare...oare nu i-a dat nimeni in judecata pana acum?
slash21
QUOTE(Tince1290 @ 15 Apr 2013, 08:39)
foarte curios...  huh.gif ...oare 6 ani experienta sa fie pragul?...ai de la 18 ani permis?
*



Nu tince,nu am de la 18 ani permisu,il am de la 20.nu stiu de ce mi'o iesit asa ieftin chiar si eu m'am mirat si sunt si la B3.mi se pare suspect de ieftin.nu degeaba ii zice RCA ieftin:)))
george_scala_2004
masina inmatriculata - 154 lei/6 luni la city insurance (dar nu am mai reinoit-o, chiar daca bebeficiam de 15% reducere din cu totul alte motive)
acelasi tip de masina, identica chiar, dar alta in vederea inmatricularii - 207 lei/6 luni la aceeasi.

acelasi proprietar la ambele - adica eu wacko.gif

cum pana calului? ca nu mai inteleg nimic...

http://www.daciaclub.ro/Sistemul-bonus-mal...-p3774948.html#
MyKe89
Masina e pe numele tau?
slash21
da e pe numele meu...
Maskatu
In momentul de fata pe rca ieftin imi arata cea mai ieftina la groupama cu 590. De cealalta parte cea mai scumpa astra cu aproape 1.700 RONI. radmasa.gif Asta in conditiile in care am peste 25 de ani, permis de peste 7 ani, si bonus malus b8.

Nu stiu cum calculeaza astia preturile ca nu au nici o noima. Cand am facut rca acu 1-2 luni am dat 460 la groupama pe un an si acum constat ca iar s-au scumpit. Sper sa dea faliment cu totii si sa se tavaleasca in chinuri. happy.gif
george_scala_2004
cica datorita faptului ca au platiti foarte multi bani pentru victimele accidentelor...si fiindca unii fac fraude...altfel ar fi intrat in faliment... blink.gif iar csa, la fel ca bnr, cu bancile, anre cu producatorii de energie, ii mingiie pe crestet, ii consoleaza ca nu se va intimpla asa si ca vor fi salvati! unsure.gif cum? evident prin cresterea pretului serviciilor...cine il vaplati? consumatorul final... ph34r.gif
tatabobu
Slash, conteaza mult si localitatea.
Maskatu
Ma doare in 14 ca au platit ei pentru victime. Astra are pentru mine ca si potential client un tarif de aproape 400 de euro. Pe ce baza? Tinand cont ca sunt o firma de 2 parale. Pai eu poate vreau sa vin la tine ca si client. Am b10 si zero eveninente din vina mea de cand am permisul si tu imi dai tarif inmultit cu 3?

Din partea mea sa se aleaga praful de ei. Adica a ajuns sa fie astra mai scumpa decat tiriac si generali LA UN LOC?
Mihai_DSN
Lumeee,astia de la asigurari au inebunit,mi-au cerut 400 ron pe 6 luni furios.gif
Maskatu
Da au luat-o razna. Daca ai pana in 25, stai cu parintii, si nu ai permis de multa vreme, te cam indoaie. Eu am facut efortul de a incheia pe 12 luni si am dat pana in 450, in loc sa fi dat 300 pe jumtate de an.
Capitan_marian
eu am platit la unica 400 si 2 lei pe tot anu . am intrebat de ce e asa de scumpa la supernova. taicamiu are Hyundai accent si plateste 280 lei tot anu. mia zis ca am pana in 30 ani. noroc cu bonusu ca plateam mai mult ca din 2007 pana acum nu am avut niciun eveniment.
coco_blondu
ce draq ca eu am platit 600 si ceva pe jumatate de an:))))....
Maskatu
Varsta mica, permis de putina vreme, clasa bonus mica, nu esti propietarul casei unde locuiesti si nu esti bugetar. Cam asta ar fi explicatia.
coco_blondu
ce crezi?.....sa fie bine ca sa nu fie rau:))) who cares:)))
Mihai_DSN
QUOTE(coco_blondu @ 2 May 2013, 11:21)
ce draq ca eu am platit 600 si ceva pe jumatate de an:))))....
*



Banuiesc ca in banii astia ti-au facut si plinul la masina biggrin.gif
Maskatu
Da, cu carrera 100.
Catamarios
de unde luati voi ma preturile astea de la asigurari?ca eu pe un an am platit 360lei la Astra si permisul il am de 4 ani
puiu82
Posibil,dar depinde si de varsta si localitate.........la noi in sat viata e mai scumpa.......deh capitala.......masini multe,riscuri mari de accident,soferi de duminica multi......
Maskatu
Bucuresti rulllzz. up.gif Si asta cu b10 !!!
puiu82
Euroins,6 luni,b\m6,30 ani=206 lei.
Bafta!
Maskatu
Eu tot nu inteleg care este pragul ala care trebuie depasit ca sa nu mai ai bombele astea de preturi. Credeam ca este 25 de ani dar nu e. Apoi 30 dar se pare ca nici asta nu e. Credeam ca 5-10 ani experienta in sofat dar nici asta nu e.

Mie in continuare imi afiseaza in jur de 500 cel mai ieftin rca la group ama sau euroins si in capatul celalalt 1,600 RONI la astra. Astia sunt cretini sau cretini?

Ps am bonus malus B10.
ciponex
Cand ai ales societatea de asigurari, la pagubit te-ai gandit nitel? Sigur, ca buzunarul propriu e cel mai important, insa din respect pentru ceilalti participanti la trafic, hai sa nu mai imbogatim societatile de asigurari fantoma. Plus ca din punct de vedere juridic se poate intoarce ca un bumerang impotriva ta. Pagubitul nu va fi despagubit de asigurari, se va intoarce impotriva ta, pt a-si recupera dauna. Asta insemna instanta, termene, avocati, si in cele din urma executare silita. Pt ce? Pt 100 de lei in plus la o societate de asigurari serioasa?
Maskatu
Din lista de mai sus cu printul pus de mine, cam care societate o consideri tu ca fiind ne-fantoma? Uniqa? City insurance? Omniasig? Asirom? Astra?

Groupama e firma fantoma doar pentru ca are cel mai mic tarif? Dupa ce criteriu absurd ai ajuns la concluzia asta? Mai informeaza-te asupra acestor firme. Au un renume in domeniul asigurarilor. Multe dintre ele mai putin in romania si mai mult in alte tari.

Atata vreme cat ai incheiat polita rca nu te poate da cineva in judecata. In cel mai rau caz sa dea firma de asigurari. Nu exista lege care sa specifice ca daca ai incheiat polita la x firma si a costat sub y lei, poti fi dat in judecata. Legea spune doar ca trebuie sa ai o polita valabila.

Cu ce ma incanta sa dau 800 lei spre exemplu ca city insurance despre care nici nu am auzit? Pot eu sa stiu cum se munceste la ei si cum aproba dosarele? Daca au 100 de rcauri toata tara normal ca aproba mai repede fara de o firma care a eliberat 10,000 de polite.

Si daca ies din casa cu gandul ca poate fac accident, asa ca sa am un rca bengos ca sa ii repare mazina repede aluia de il lovesc... mai bine stau acasa sau iau autobuzul.

Tu la ce firma ai incheiat polita rca si cat te-a costat?


cnada
Eu am facut pe 6 luni la Uniqa cu 81 ron (pensionar) si in ciuda a ceea ce spun multi pe aici este o firma serioasa iar acest lucru l-am testat pe propria piele cu accidentul ce l-am avut in toamna. Un alt exemplu, un vecin a fost lovit de cineva ce avea asigurare la mult blamata Carpatica si dupa cca trei saptamani a scos masina din service multumit de reparatie!!
Sunt mai multi factori ce influenteaza solutionarea unui dosar sau nesolutionarea ori taraganarea lui si asta la toate firmele indiferent de numele ei!
cnada
Daca dau in judecata dau firma la care esti asigurat si nu pe tine..tu din moment ce esti asigurat conf. legii la un asigurator valid nu mai ai grija mai putin in caz de alcolemie sau alte circumstante ce nu au treaba cu cazul de fata!!
Andy_ACS
QUOTE(Maskatu @ 4 Jul 2013, 11:12)
[...]
Atata vreme cat ai incheiat polita rca nu te poate da cineva in judecata. In cel mai rau caz sa dea firma de asigurari.
[...]
*



Nu cred ca afirmatia asta e corecta. Din cate stiu eu (si asa ar fi logic) - pagubitul trebuie sa isi recupereze dauna de la vinovat. Daca vinovatul are o asigurare care de exemplu nu acopera toata valoarea daunei, atunci pagubitul trebuie sa recupereze de undeva diferenta, si asta o fce dand in judecata vinovatul.
Probabil ce voiai tu sa subliniezi e ca daca dpdv legal sunt acceptate niste firme sa presteze servicii pe piata asigurarilor RCA, atunci indiferent la care dintre ele ai face asigurarea esti in legalitate, legal nu te poate acuza nimeni.
Personal cunosc pe cineva pagubit intr-un accident cu vinovat asigurat la Crapatica. Am fost in masina cand s-a intamplat accidentul, am facut poze, am dat declaratii ca martor, nu au vrut sa despagubeasca pe motiv ca nu coincid avariile de la cele doua masini. Pana la urma vinovatul a renuntat (dupa o vreme satul de contestatii si tergiversari) si si-a facut masina pe banii lui.
De atunci mi-am propus sa povstesc chestia asta de cate ori am ocazia - nu Carpatica!
ciponex
QUOTE
Din lista de mai sus cu printul pus de mine, cam care societate o consideri tu ca fiind ne-fantoma? Uniqa? City insurance? Omniasig? Asirom? Astra?


"ne-fantoma" (eu le numesc societati serioase, pana in prezent) - Astra, Asirom, Omniasig, Groupama, Allianz-Tiriac

nu am informatii despre - Uniqa, City Insurance

fantoma, neseriosi, neprofesionisti, tepari - Euroins, Carpatica

QUOTE
Groupama e firma fantoma doar pentru ca are cel mai mic tarif? Dupa ce criteriu absurd ai ajuns la concluzia asta? Mai informeaza-te asupra acestor firme. Au un renume in domeniul asigurarilor. Multe dintre ele mai putin in romania si mai mult in alte tari.


Nu am spus nimic de groupama. Masina sotiei este asigurata RCA si Casco la ei. Nu a avut nevoie sa apeleze la ei, dar am auzit ca sunt ok.

QUOTE
Atata vreme cat ai incheiat polita rca nu te poate da cineva in judecata. In cel mai rau caz sa dea firma de asigurari. Nu exista lege care sa specifice ca daca ai incheiat polita la x firma si a costat sub y lei, poti fi dat in judecata. Legea spune doar ca trebuie sa ai o polita valabila.


Aici chiar esti pe terenul meu. Ma laud si eu cu o amarata de licenta in drept, domeniu in care si profesez. Daca reprezinta o garantie pt tine treaba asta, iti pot spune ca esti in eroare. Si in cateva cuvinte iti si explic: in momentul producerii un unui eveniment rutier, din punct de vedere al legii civile, avem doua parti - creditorul si debitorul unei obligatii. Creditorul este pagubitul iar debitorul este cel care a cauzat prejudiciul si are obligatia de a face sau a da. Obligatia de a face sau a da, adica de a repara prejudiciul produs (in natura- repararea aripii, portierei etc. sau plata contravalorii reparatiilor). In cazul in care debitorul nu respecta obligatia fata de creditorul sau, acesta din urma are dreptul sa il actioneze in instanta pentru a obtine un titlu executoriu, in baza caruia isi va executa silit debitorul. In aceasta "schema" intervine o terta persoana numita asigurator. Acesta, contra-cost, se angajeaza sa preia anticipat, obligatia de plata a daunelor cauzate pagubitului in cazul producerii unui accident. In fapt, polita de asigurare reprezinta un veritabil contract incheiat intre asigurat si asigurator. Astfel asiguratorul se subroga asiguratului in cazul repararii prejudiciului unui eveniment rutier (obligatia aia de a da sau a face). In cazul in care asiguratorul nu respecta obligatia sa fata de pagubitul creditor, acesta se va indrepta, in vederea repararii prejudiciului catre asigurat. In aceasta situatie asiguratul va fi obligat sa repare prejudiciul creditorului sau, urmand ca, potrivit clauzelor contractuale - polita de asigurare - sa se indrepte cu actiune in regres (asta e numele actiunii in instanta) impotriva societatii de asigurari. Sper ca am fost cat de cat explicit in ceea ce am scris aici. Sper sa iti foloseasca si tie si oricui se va afla intr-o astfel de situatie, pentru ca oricare din noi ne-am aflat sau ne vom afla intr-una din posturile de debitor sau creditor al obligatiei. Sa stii ca pentru informatiile astea, colegii avocati solicita onorarii. tongue.gif

QUOTE
Cu ce ma incanta sa dau 800 lei spre exemplu ca city insurance despre care nici nu am auzit? Pot eu sa stiu cum se munceste la ei si cum aproba dosarele? Daca au 100 de rcauri toata tara normal ca aproba mai repede fara de o firma care a eliberat 10,000 de polite.


Pe mina "ma incanta" sa platesc o anumita diferenta din respect pentru partenerul de trafic, care pe langa stresul de al fi lovit, mai trebuie sa suporte si nesimtirea asiguratorului meu. Daca toti am face la fel, ar disparea firmele astea de doi lei care vand polite la pret de dumping, fara a fi in masura sa le si respecte.

QUOTE
Si daca ies din casa cu gandul ca poate fac accident, asa ca sa am un rca bengos ca sa ii repare mazina repede aluia de il lovesc... mai bine stau acasa sau iau autobuzul.


Eu mereu conduc cu gandul ca orice este posibil, chiar si sa gresesc, pentru ca suntem oameni nu ceasuri elvetiene. Daca tu conduci cu ideea ca tie nu ti se poate intampla, e mai bine, pentru toti, sa iei autobuzul.

QUOTE
Tu la ce firma ai incheiat polita rca si cat te-a costat?


Daca vorbim de SRN, am platit polita pe 12 luni la Astra in data de 29.05.2013, in valoare de 336.78 lei.

Sa stii ca reactia mea s-a datorat postarii lui puiu82.

Sper din tot sufletul sa nu fiti implicati in niciun fel de eveniment rutier, insa daca veti fi pagubiti, fereasca Sfantul ca asiguratorul debitorului vostru sa fie Carpatica sau Euroins.






Maskatu
QUOTE(ciponex @ 4 Jul 2013, 19:28)
"ne-fantoma" (eu le numesc societati serioase, pana in prezent) - Astra, Asirom, Omniasig, Groupama, Allianz-Tiriac

nu am informatii despre - Uniqa, City Insurance

fantoma, neseriosi, neprofesionisti, tepari - Euroins, Carpatica
*


Bun... pentru mine personal uite tarifele actuale:
[attachmentid=1627895719]

Cand am facut eu rca-ul pe 12 luni , cel mai ieftin era groupama, undeva pana in 500 lei. Acum vad ca nici nu mai este afisat.

Cum iti explici tarifele astea enorme? Mai ales la astra care pana acum cativa ani erau niste desculti. Cu ce drept imi ofera mie tarif de aproape 1300 de lei in conditiile in care am B10, permis de peste 7 ani si nu sunt nici pujtan. wacko.gif

Legat tot de astra pe care tu ii consideri seriosi. Am avut "onoarea" sa imi intre un taximetrist in spoilerul spate. Am stat aproape o luna ca sa dea acceptul de plata. De ce? Pai zicea agentul de constatare de la astra ca cei de la firma de taximetrie ar plati rca-ul in RATE, si nu stia sigur daca era platita rata pentru perioada respectiva, mai exact ziua tamponarii. Adica taximetristul ala avea rca pe un an dar nu era 100% valabil, sau era valabil doar daca firma de taximetrie vira banii la timp. Asta numesti tu profesionalism? Am stat o luna si ceva, cu tot cu pierdutul vremii prin service, pentru o amarata de bara spate.
QUOTE
Aici chiar esti pe terenul meu. Ma laud si eu cu o amarata de licenta in drept, domeniu in care si profesez. Daca reprezinta o garantie pt tine treaba asta, iti pot spune ca esti in eroare. Si in cateva cuvinte iti si explic: in momentul producerii un unui eveniment rutier, din punct de vedere al legii civile, avem doua parti - creditorul si debitorul unei obligatii. Creditorul este pagubitul iar debitorul este cel care a cauzat prejudiciul si are obligatia de a face sau a da. Obligatia de a face sau a da, adica de a repara prejudiciul produs (in natura- repararea aripii, portierei etc....

Nu te contrazic. Tot respectul pentru meseria ta. Nu am stiut ca asa stau lucrurile. Totusi e cam aiurea sa am rca valabil si sa ma dea in judecata tot pe mine, un amarat de cetatean. Sa dea in judecatata firma de asigurari, care nu si-a respectat partea de contract, respectiv sa despagubeasca cealalta persoana, in contul asiguratului.

QUOTE
Pe mina "ma incanta" sa platesc o anumita diferenta din respect pentru partenerul de trafic, care pe langa stresul de al fi lovit, mai trebuie sa suporte si nesimtirea asiguratorului meu. Daca toti am face la fel, ar disparea firmele astea de doi lei care vand polite la pret de dumping, fara a fi in masura sa le si respecte.
Daca vorbim de SRN, am platit polita pe 12 luni la Astra in data de 29.05.2013, in valoare de 336.78 lei.

Esti un pic in off-said. Tu ai luat ca si mine cel mai ieftin rca posibil. Avantajul tau este ca probabil esti insurat, si stai in iasi si/sau probabil ai peste 30 de ani. Altfel nu aveai cum sa ai tarif de 336 de lei la astra , anul curent, in conditiile in care eu, cu factorii afisati mai sus, am 1300 !!

Daca iti faceai la tiriac, la brd, la bcr asigurari, puteai sa vi sa ne bati obrazul, dar in conditiile date, nu-i frumos... nono.gif

QUOTE
Eu mereu conduc cu gandul ca orice este posibil, chiar si sa gresesc, pentru ca suntem oameni nu ceasuri elvetiene. Daca tu conduci cu ideea ca tie nu ti se poate intampla, e mai bine, pentru toti, sa iei autobuzul.

Normal ca gresim, este omeneste, dar daca iesi cu masina panicat, cu gandul ca DACA fac accident... eu zic ca mai bine iei tu autobuzul si eu merg relaxat cu masina.

Daca o fi sa se intample se intampla oricum. Ti-o iei cu toata atentia din lume. Eu am cel putin 3-4 tamponari la activ, care nu sunt din vina mea, ci din vina altora care nu au acordat prioritate, sau nu au pastrat distanta fata de mine.

PS nu vreau sa ma cert cu nimeni, nu am vrut si nici nu vreau sa insult pe cineva. Tot respectul pentru opiniile voastre si pentru meseriile voastre. Ce am scris mai sus, este opinia mea.

bafta
fuzzzy
QUOTE(ciponex @ 4 Jul 2013, 19:28)

Aici chiar esti pe terenul meu. Ma laud si eu cu o amarata de licenta in drept, domeniu in care si profesez.
*



Nu iti spun ca tot postul tau este gresit, partial sunt de acord cu ce ai scris insa, stimabile, de cat timp profesezi? Ce fel de consultant juridic mai esti si tu? Te rog sa nu iti dai chiar asa mare importanta pe aici, unii mai avem si cultura generala, nu ne speriem asa repede de licentiati in drept sau alte nebuneli.. smile.gif)

p.s.: macar esti in barou daca tot te lauzi cu licenta in drept? tongue.gif

p.s.2: rezuma, te rog, nemultumirea ta fiindca contrazicerile de mai sus dintre tine si "alalalt" sunt cam "a mea e mai mare, eu mi-s mai jmeker". Nu de altceva dar vreau sa inteleg ce vrei de fapt..

p.s.3: nemultumirile de la firmele mai ieftine vin de la faptul ca avand foarte multi clienti, automat sunt mai multe daune, deci mai multe despagubiri de platit. Procentual, cam cate polite sunt incheiate la "euroins" fata de "allianz-tiriac"?
ciponex
QUOTE
Totusi e cam aiurea sa am rca valabil si sa ma dea in judecata tot pe mine, un amarat de cetatean


Tocmai de aceea zic ce zic. Cetateanu ar face bine sa aiba grija la ce societate de asigurari merge sa plateasca RCA-ul.

Era foarte buna initiativa aia legislativa care presupunea ca in cazul unei daune, pagubitul sa-si repare masina la societatea de asigurari la care are incheiat RCA-ul. Adica daca ai platit la Carpatica RCA-ul si ai dauna (esti pagubit), de Carpatica sa te rogi... Nu stiu ce s-a mai intamplat cu initiativa asta.

QUOTE
Esti un pic in off-said. Tu ai luat ca si mine cel mai ieftin rca posibil. Avantajul tau este ca probabil esti insurat, si stai in iasi si/sau probabil ai peste 30 de ani. Altfel nu aveai cum sa ai tarif de 336 de lei la astra , anul curent, in conditiile in care eu, cu factorii afisati mai sus, am 1300 !! Daca iti faceai la tiriac, la brd, la bcr asigurari, puteai sa vi sa ne bati obrazul, dar in conditiile date, nu-i frumos...


Nu am luat cel mai ieftin posibil. La euroins si carpatica era cu 100 de lei mai putin. Am luat la astra pt ca stiu ca sunt seriosi. La Bravo am si RCA si Casco la ei. Si le-am folosit pe ambele. Ieseam cu spatele din parcarea unui supermarket si i-am infundat portiera unuia care nu avea alta treaba decat sa treaca si el pe acolo biggrin.gif . Nu a fost nicio problema la asigurari. Pe mine, ma rog pe Bravo, m-a lovit unu cu o SRN (coincidenta) care era asigurat RCA la carpatica. Am completat amiabila, a recunoscut omul vinovatia, insa mi s-a dat refuz la plata pt ca, din masuratorilor specialistilor carpatica, exista suspiciune de frauda! Ca nu asa s-a petrecut evenimentul blink.gif Mi-am reparat masina pe casco... am lasat asigurarile sa se judece. Insa la mine e cazul fericit in care am casco. Daca nu aveam, trebuia sa-l dau in judecata pe omuletul cu SRN-ul. Si un spoiler si un far de Bravo nu sunt chiar ieftine.
Nu stiu care e situatia in cazul taximetrelor. Insa e posobil ca asiguratorul sa aiba dreptate. Daca RCA-ul se plateste in rate, este exact situatia de la casco. Daca nu ai platit ratele la casco in luna in care ai evenimentul, se considera ca nu esti asigurat. MI se pare absolut normal sa verifice cei de la astra situatia. Ca a durat o luna, da, mi se pare cam mult.
Nu e "vina" mea ca stau in iasi, am 35 de ani, sunt insurat si am un baietel de 2 ani jumate. Avem un venit peste medie, dar si rate la banci peste medie. Deci nu arunc cu banii. De ce sa platesc la allianz mai mult daca stiu ca la astra nu o sa am probleme in situatia unei daune produse din vina mea? Sa stii ca la Bravo asigurarea e mult mai mare, dar tot la astra o platesc, desi euroins si carpatica sunt cu mult mai ieftini.
Si da, o sa continui sa bat obrazul oricui plateste RCA-ul la Euroins sau Carpatica. Aia sunt orice, numai societati de asigurare nu sunt.

QUOTE
PS nu vreau sa ma cert cu nimeni, nu am vrut si nici nu vreau sa insult pe cineva


Eu consider ca nu m-am cerat cu nimeni aici. Nu intru pe forum sa ma cert cu cineva. La fel ca si tine, mi-am exprimat o opinie. Si am si argumentat-o. In niciun caz nu m-am simtit insultat smile.gif

4 Jul 2013, 23:00:
@fuzzzy cu tine chiar nu-mi pierd timpul sa-ti raspund. N-ai inteles nimic.
fuzzzy
Multumesc, tocmai mi-ai confirmat: bagaret de seama, licentiat in drept (pe banda rulanta in ultimii ani, ca si jurnalistica sau stiinte politice) si de profesat in domeniu ce profesezi, faci cafele avocatilor?

Ar fi un paradox utopic sa platim putin la rca si sa avem parte de tratament regesc, insa daca vrei sa arati respect in trafic fata de ceilalti, respecta legislatia si adopta o conduita preventiva. In rest, cam tot ce ai sustinut in posturile de mai sus e gargara...

p.s: bine, nu chiar tot, am si zis mai sus ca sunt de acord cu unele chestii.
ciponex
Poate se sesizeaza vreun moderator. Am spus deja ca nu am intrat pe forum sa ma cert cu cineva, insa nici sa fiu insultat de alde frustrati dintr-astia.

@fuzzzy oricat ai incerca sa ma provoci nu o sa ma cobor la nivelul tau.
ct-03-tvy
mu e carpatia gun3.gif
javfrele fac chestia asta sa traga de timp cu gaselnite . intre timp omu ramane fara masina
ORIJINAL21
Ciponex, nu face altceva decat sa va deschida ochii MARI!
El, vorbeste din punct de vedere colegial/diferential fata de ceilalti colegi de firme de asigurari.
Nu spune pe cine sa alegi te lasa "pe tine" sa iti faci alegerea dar, iti deschide ochii mari si iti spune numele firmelor care nu sunt serioase...
1.CArpatica(confirm si eu, am fost patit /botit si a trebuit sa umblu.... ... ...)
2.si inca una...

Pana anul acesta am avut asigurari facute doar la ASTRA (Seriosi)
anul acesta, prin martie mi-am facut la UNIQA 507 Roni (nust cat de seriosi sunt astia, dar eu nu traiesc cu gandul sa am asigurare ca daca botesc pe unul...
Ci ma gandesc sa fiu in regula cu actele si sa nu aiba motive "Domnii cu Jirofare tongue.gif" sa se ia inutil de mine..
Maskatu
Fazzy, tu unde ai rca? biggrin.gif
alex_DNK
asa mult te costa asigurarea masktule?..uite cat este la mine..pt masina din semnatura, varsta 27, clasa B8. asigurarea este pentru 12 luni
Maskatu
Da pentru ca tu stai in slobozia. In bucuresti e deblu ca umbla cainii cu covrigi in coada. Oricum stau linistit. Am 2-3 luni de cand am facut-o, asa ca mai am pana la anul. biggrin.gif
shake
pe 03.07 am primit mesaj ca imi expira RCA, am facut la astra 133 LEI (6luni)

@maskatule, nu vreau sa te fac TANAR, dar cum nu esti pustan ? Valoarea adaugata asigurarii este pt cei sub 30 ani !

nu-mi spune ca ai peste 30 de ani ! ?
Maskatu
Dar tu pe numele cui ai masina de ai rca la astra de 133 pe 6 luni? biggrin.gif Ca nici matale nu ai 15 pe un picior.

Eu consider ca pragul asta este discriminatoriu. Adica unul care are peste 30 de ani conduce mai bine ca unul care are sub 30 de ani? Ca ce chestie si urmand ce logica? Degeaba are 30+ ani daca are permis de 2 luni. Ala de 29 de ani poate are permis de la 18.

Tara maronie cu legi maronii.



ady23
la euroins am facut si eu asigurare saptamana trecuta pe 6luni si am platit 131lei,
masina e pe numele fratelui care are 28 de ani si are permis de 10 ani.
si clasa e de B7
Maskatu
Redeschis.

Am dat iar click pe afisarea tarifelor actuale. Nu inteleg de ce se schimba de la o zi la alta si fluctueaza in halul asta...
spielbergl
Iata calculele in cazul meu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.