Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sistem aer si cele aferente.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Șofaru'
Salut.Pe scurt, dacia 1310 berlina '98 cu probleme la sistemul de caldura.
Cand dau drumul la aeroterma timp de 20-30s se aude un scartait/scrasnit infernal, ca si cum ai zgaria cu unghiile o tabla [tabla de la scoala, aia cu creta] insotit de o furtuna a frunzelor din sistemul de aerisire/caldura.Am bord CN 3 sau 4, nu stiu exact, dar scoica sigur nu e. Are doar 2 parghii de directionare si bordul e foarte patratos [si mare]. Daca dau la treapta a 2a de prima data, zgomotul este mai suportabil ca intr-un final sa devina unul "lin".
O alta problema e aceea a redirectionarii propriu-zise.Indiferent de pozitie, imi da aerul in fata, nu picioare, nu altceva, doar fata si probabil si parbriz.Stiu, din ce mi-au spus parintii, ca parghiile nu au mers niciodata, masina venind cu "defectul" asta chiar din fabrica.

Intrebare: Credeti ca zgomotul se poate datora unei/unor capsule defecte sau deteriorate? Totodata, cum pot curata conductele de aer [si rece, si cald] de frunze si alte deseuri? Ajung undeva daca indepartez grilajul de deasupra capotei user posted image si eventual intreg ansamblul dintre incuietoare acesteia si stergatoare [care e prins in vreo 4 suruburi vizibile si alte cateva in cheder]?

Si imi cer scuze daca intrebarile sunt/au fost stupide, sunt incepator.
val2011
Se poate sa fie sparta mambrana de cauciuc de la capsula picioare. Daca dai jos grilajul acela o sa gasesti ceva frunze, eu stiu ca numai pe acolo trage aer. Cat despre sunet este cam epic la aceste aeroterme (cel putin cateva secunde).
Șofaru'
Aha, deci zgomotul e ceva normal. Pot schimba singur acea supapa fara a defecta sistemul de producere a vacuumului? [care am inteles ca vine de la pompa de servofrana].Si cum anume pot indeparta acel grilaj pt ca nu am reusit sa-i dau de capat sad.gif?
Kiraly
scartaitul vine de la ventilatorul aerotermei.iar capsulele trebuiesc inlocuite. numai daca dai jos bordul atunci il poti scoate ventilatorul sa-l repari sau sa-l schimbi. de curatat ajunge daca desfaci pe partea de jos aeroterma si scoti caloriferul si-l cureti ca probabil e plin de praf si de mizerii. bafta
pais_valenciano
eu am bord scoica si la temperatura scazuta si aeroterma mea scartzaie circa 20 de secunde dupa care se aude normal
B17XGG
Asta este din ciclul "asa face toate" (completez: inca de cand sunt noi). Neobisnuit ar fi daca nu ar scartai.
bucatzel
Sa incercam sa mai si cautam inainte sa deschidem topic aiurea, bine?

QUOTE(bucatzel @ 2 Aug 2011, 16:06)


Aici se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.