Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea Drumurilor - Moldova
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Batrânul
Multumesc, LuluMOB !
Deci se lucreaza de un an si tot nu l-au terminat !!!
Cipiotul
in Bacau inca se lucreaza la acel pod (am fost acolo sapt. trecuta) ... inca nu sunt semne ca s-ar apropia de final lucrarile ... doar marcaje diverse inainte de acel ocol al podului (ca romanii ... desenez acum ceva ... maine tre sa desenez altceva ... da` nu conteaza .. vopsea este ... )
Batrânul
Iti multumesc si tie Cipiotule ! Deci inca este in lucru - e bine de stiut.
Dar pe improvizatia despre care scria LuluMOB se mai circula ?

Tot eu: chiar acum s-a anuntat la radio ca s-a redeschis podul respectiv, dupa ce a fost reparat (podul din Bacau, zona Serbanesti).
vi_escu
De astazi se circula!


Expertul in inaugurat poduri, basescu a fost lipsa la apel. Tariceanu a facut safteaua.
cmandrei
Folositi centura orasului smile.gif {drumul de camioane - daca nu ma insel, la primul semafor la dreapta [cum se intra dinspre Bucuresti]}
andreis
Ca tot era vorba, Bacaul e un oras frumos, dar plin de semafoare prost corelate, sau mai bine zis deloc, si de drumuri "excelente". Mai bine pe centura, cum zice si cmandrei.

Am fost pe ruta Bucuresti-Bacau-Piatra Neamt-80km-Vatra Dornei. Drum foarte bun pe E85 (radare peste radare, Atentie), in zona Bicaz - Grozavesti (drumul care duce spre Tg. Neamt, Vatra Dornei sau Durau), e drumul FFF prost, cand am venit erau bucati rupte si deplasate din cauza alunecarilor de teren, asa ca 30 km/h e suficient.

In rest, Peisaje Superbe biggrin.gif
vi_escu
QUOTE(andreis @ 11 Sep 2008, 17:41)
Ca tot era vorba, Bacaul e un oras frumos, dar plin de semafoare prost corelate, sau mai bine zis deloc,
*



Daca mergi cu 50km/h sunt corelete. Daca ii dai talpa le prinzi pe toate.
andreis
Talpa sau nu, oricum sunt de groaza. Nu am cum sa-i dau talpa pentru ca drumul este prost si esti si aglomerat in oras...
ursul-alb
Cred ca vorbesti de alt oras... daca tu zici ca strazile din centrul Bacaului, care in guvernarea trecuta au papat bani cat 10 orase la un loc, sunt proaste...
Nu stiu cu ce le compari, dar Bacaul are cele mai bune strazi din Romania... si asta ti-o zice un iesean... care pe deasupra a "batut" destul e multe orase cu masina!
vi_escu
Lasa-l, cauta nod in papura! Strazile sunt excelente.

Semaforizarea din Bacau este mai inteligenta decat multe orase aglomerate din tara (ca sa nu mai vorbesc de Bucuresti): culoarea galbena tine suficient ca sa nu se blocheze intersectia si sunt benzi+semafoare pentru virajul la stanga.
dil
Intradevar semafoarele din centrul Bacaului sunt sincronizate cum in toata tara nu gasesti. Ultima data cand am trecut nu am ratat niciunul, la toate am stat. Si nu era cine stie ce trafic.
ursul-alb
La semafoare confirm; chiar azi, deci sambata, a fost jenant; sunt "sincronizate" romaneste; daca prinzi 3 la rand pe verde e mai mult decat poti cere capetelor de lemn din primariile si politiile de la noi...
Brainie
QUOTE(andreis @ 11 Sep 2008, 18:41)
... in zona Bicaz - Grozavesti (drumul care duce spre Tg. Neamt, Vatra Dornei sau Durau), e drumul FFF prost, cand am venit erau bucati rupte si deplasate din cauza alunecarilor de teren, asa ca 30 km/h e suficient.
*


E vorba de drumul de pe malul lacului dintre baraj și viaductul de la coada lacului, pe partea de est a lacului?

Cam care ar fi starea actuală pentru: Brașov - Târgu Secuiesc - Onești - Bacău și Bicaz - Piatra Neamț - Târgu Neamț - Suceava ?
ME_spartan
Drumul Brasov- bacau pe ruta mentionata e destul de bunicel nu are portiuni sparte sau in lucru, Numai roaga-te sa nu prinzi camioane in la trecerea muntilor ca ai sa stai dupa ei tot traseul
eugeniuz2004
daca tot s-a reparat Onesti Adjud nu e mai simplu sa mergi de la Onesti al Adjud si apoi la Bacau? scapi de drumul chinuitor (parerea mea) dintre Onesti si Bacau prin Magura care e plin de viraje are 2 benzi si camioane garla.
ursul-alb
Hm... nu as face asemena ocol doar pentru Magura si pentru satele dese dintre ele... sunt totusi doar 50 km pe care in max 1 h ii faci... Onesti-Adjud-Bacau sunt 100 km, mers normal (70 cu 130 kmh) faci macar 1,5 h...

ursul-alb
In caz ca mai sunt interesati: podul de dinainte de Toplita (cum vii dinspre Borsec) e gata (dupa vreo 3-4 ani de chinuri); Toplita se prezinta asa si asa; partea estica e plombata dar are denivelari majore - se poate merge linistit cu 30-40 kmh, spre vest e nitel mai curatica.
Defileul Toplita-Deda e intr-o stare acceptabila, mai gasesti unele plombe sarite sau denivelari suparatoare dar se poate merge lejer cu 100-110 kmh cu conditia sa fii atent si sa reduci unde e cazul. Pentru continuarea spre Cluj ramane in continuare o varianta (necirculata si decenta) ruta directa Reghin-Mociu-Apahida-Cluj.
In opinia mea ramane inca principala varianta de a trece Carpatii in partea nordica; poate anul asta termina de tot E 576 si o sa mergem iar prin Tihuta, desi multe avantaje nu ar fi.
eugeniuz2004
dar pana la toplita de la iasi nu s-a distrus (inca) ca daca stau bine si ma gandesc pana si vestitul Iasi - Bucuresti (cu cele 2 benzi si 2 jumatati sau 4 benzi dupa cum isi doreste fiecare) incepe (dupa 8 ani de utilizare nebuna si intretinere 0) sa se sparga...
ursul-alb
Eu zic ca E85 se tine mult mai bine decat trebuie... cred ca e ultimul drum din Romania facut asa de bine.

Cele mai multe probleme pe el sunt in localitati (sau la cuplarea cu localitatile), prin diverse zone unde au mai cazut poduri sau a mai luat-o dealul la vale si in nenumaratele locuri unde un roman destept a mai avut de dat o gaura in drumul national...

megane1
sunt de acord cu ursul-alb : fata de alte E-uri, E85 arata si se "tine" foarte bine...fata de alte asa-zise drumuri europene de la noi.. unsure.gif
Batrânul
Stie cineva daca s-au terminat lucrarile de la podul de la Cornatel (peste r. Trotus, intre Adjud si Onesti) ? Poate colegul megane1, care vad ca e din Moinesti, sau altcineva. Multumesc anticipat.
andurs
Iasi - Targu Frumos: perfect (ca de obicei)
Targu Frumos - Pascani: bun, cateva portiuni mai denivelate, fara probleme majore
Pascani - Spataresti - Gura Humorului: foarte bun
Gura Humorului - Campulung Moldovenesc: destul de problematic, alterneaza des portiuni foarte bune cu portiuni denivelate rezultand foarte multe praguri la trecerile de pe asfalt nou pe drum vechi si invers
Campulung Moldovenesc - Piatra Fantanele (pasul Tihuta): perfect
fluturas
Ma intereseaza cum se prezinta urmatorul traseu:

Tecuci - Barlad - Vaslui - Iasi - Tg Frumos - Harlau - Botosani - Dorohoi - Darabani

Varianta prin Bacau - Suceava pe E85 stiu ca e buna si mai scurta.
Merci.
Batrânul
QUOTE
Stie cineva daca s-au terminat lucrarile de la podul de la Cornatel (peste r. Trotus, intre Adjud si Onesti) ?
Imi raspund singur (daca dupa 3 luni nu mi-a raspuns nimeni): tot nu s-au terminat. Am trecut ieri pe acolo si se lucra cu acelasi "avant" ca si in vara anului trecut.
Codrin-Bacau
Salutare,


Puteti sa-mi spuneti daca pe tronsonul Bacau-Tg.Neamt sunt radare fixe?

Multumesc anticipat!
LuluMOB
QUOTE(fluturas @ 9 Apr 2009, 19:42)
Ma intereseaza cum se prezinta urmatorul traseu:

Tecuci - Barlad - Vaslui - Iasi - Tg Frumos - Harlau - Botosani - Dorohoi - Darabani

Varianta prin Bacau - Suceava pe E85 stiu ca e buna si mai scurta.
Merci.
*



Tecuci-Barlad-Crasna - bun, pe ici pe colo cate o groapa.
Crasna-Iasi - acceptabil, portiuni cu destul de multe gropi, carute multe, mergi cu atentie.
Iasi-Tg.Frumos - bun, aglomerat, radare.
Tg.Frumos-Botosani - mediu, portiuni stricate, portiuni cu dale de beton, iar căruțe.
Mai departe nu mai stiu, probabil tot mediocru. Noroc că Loganul are suspensii îngăduitoare.
alecsz99
QUOTE(Codrin-Bacau @ 10 Apr 2009, 09:41)
Salutare,
Puteti sa-mi spuneti daca pe tronsonul Bacau-Tg.Neamt sunt radare fixe?

Multumesc anticipat!
*



Pentru radarele fixe din Romania si nu numai poti folosi cu incredere PDI Romania.
fluturas
Multumesc LuluMOB. S-ar putea sa ajung pe traseul respectiv la inceputul lui mai si voi revenii cu amanunte.
eugeniuz2004
E acelasi pdupa 2 zile de peregrinari pe drumurile din Moldova ma vad nevoit sa prezint cateva impresii:
de la Iasi la Targu Fumos sau de la Roman la Iasi drumul primeste in continuare nota 10.
de la Targu Frumos la Suceava, apoi la Radauti si mai departe la Putna si inapoi la Sucevita sau de la Marginea la Paltinoasa notele variaza intre 8 si 9 si sunt mai mici prin localitatile mari gen Suceva, Radauti, Pascani.
Intre Paltinoasa si Campulung Moldovenesc situatia este tare aiurea alternand portiuni usor latite si aproape terminate cu portiuni vechi, de beton distrus, cu restrictii la o banda, uneori cu semafor, alteori doar cu indicatoare de reglemementare a prioritatii. Nota generala 6.
De la Campulung Moldovenesc la Piatra Fantanele (Hotel Castel Dracula) este super. Nota 10.
De la Vatra Dornei la Poiana Teiului este cumplit, mai ales la circa 10 km de Vatra Dornei unde nu se mai poate numi sosea. Apoi pe masura ce te apropii de judetul Neamt si in acesta drumul e acceptabil. Zona distrusa e din placi de beton care o data cariate nu se mai pot petici cum trebuie mai mult ele nici nu au mai fost peticite. Aici nota 3. Restul de drum merita 7.
De la Poiana Teiului la Bicaz drumul este de nota 7 dar cu mentiuni ca unde sunt restrictii de viteza ele chiar ascund denivelari puternice ale drumului din cauza alunecarii terenului.
O mentiune pozitiva pentru viaductul de la coada lacului care a fost refacut e redeschis complet si merita 10.
Spre Cheile Bicazului drumul e plin de capcane (gropi aparute dupa o portiune buna) iar in chei e chiar distrus alternand cu drum bun Nota generala 6.
De la Bicaz prin Piatra Neamt la Roman excelent, nota 9.
Sper sa fi lamurit unele intrebari ale celor interesati. Dau si detalii daca e necesar.
POST DUBLAT INTENTIONAT! smile.gif
Garett
Stie cineva cum mai e drumul de la Focsani la Lepsa? Asta toamna il reparau, e terminat?
BlaueCorsa
Dupa o excursie de o zi:

Iasi-Tg. Frumos - foarte bun, ca de obicei
Tg. Frumos - Ruginoasa - peticit, stare acceptabila
Ruginoasa-Motca - aproape acceptabil
o mentiune speciala pt Pascani - drumuri la fel de proaste ca in Iasi

Motca-Cristesti - foarte bun
Cristesti - Tg. Neamt - acceptabil
Tg. Neamt - Varatec - bun
Tg. Neamt - M-rea Neamt - bun, cu exceptia ultimilor 2 km (dupa iesirea de pe DN) unde sunt destul de multe gropi. Atentie la gropi si pe podul de la iesirea din Vanatori.
Garett
QUOTE(Garett @ 21 Apr 2009, 12:15)
Stie cineva cum mai e drumul de la Focsani la Lepsa? Asta toamna il reparau, e terminat?
*


Imi raspund tot eu tongue.gif!
E la fel! Adica f. bun de la Focsani pana aproape de Tulnici si foarte prost in rest!
drumaru
bistrita - vatra dornei - cu exceptia a citiva km inca in lucru, bun spre perfect (ceva probleme cu marcajul, cam sters)
vatra dornei - cimpulung moldovenesc - inca in lucru pe anumite portiuni, intre bun si foarte bun
c-lung - moldovita - sucevita - ok, unele plombe si zone cu decapaje pentru plombare, incep sa apara mici gropite in zonele umbrite
sucevita - marginea - aproape perfect
marginea - paltinoasa (gura humorului) - aproape perfect
paltinoasa - dn 2 (zona falticeni) - aproape perfect
dn 2 (falticeni) - tirgu neamt - in jud. suceava bun spre foarte bun, in neamt ceva gropite, insa in general foarte usor de ocolit
tirgu neamt - se lucreaza la canalizare, denivelari mari pe vreo 2-3 km
tirgu neamt - piatra neamt - prima jumatate bun spre foarte bun, a doua cu plombe si mici gropi si denivelari, insa una peste alta destul de ok
drumul spre agapia - perfect (upgradat la drum national)
mihail75
drumaru, excelente informatiile pt drumurile din interiorul jud. Sv. thanks.
tH1nk3r
poate cineva sa-mi spuna in ce stare mai e drumul bacau-vaslui? e practicabil fara 4x4, sau e de preferat sa merg prin roman - negresti?
Manuel
E acceptabil. In Dragomiresti e rau tare insa pe o portiune destul de mica, practic pana la iesirea din sat. E singura bucata cu gropi, in rest sunt denivelarile obisnuite insa merge.
Roman-Vaslui nu stiu cum e, evit la maxim traseul ala.
tH1nk3r
merci de informatie... nu mai fusesem pe bacau-vaslui si pana la urma m-am riscat.
daca negresti-vaslui e facut destul de bine, roman-negresti e cam in aceeasi stare cu bacau-vaslui, cu denivelari/alunecari din cauza reliefului, dar bucatile distruse gen dragomiresti sunt mai multe. singurul avantaj ar fi lipsa serpentinelor, in afara de dealul marului nu exista diferente de nivel importante.
calimani
A fost cineva recent pe drumul Vatra Dornei - Saru Dornei (Neagra Sarului) - Gura Haitii? Se poate trece de Gura Haitii? Este accesibil drumul forestier cu care se continua acest traseu in zona carierei Retitis?
mihail75
din pacate, mai recent de 2 ani nu am fost pe acest drum. Atunci inca era rezonabil si se putea urca pina la acea exploatare de sulf.
calimani
@mihail75

Mersi pt raspuns, daca esti amabil mai o informatie doresc, sub rezerva celor 2 ani de cand nu ai mai fost prin zona: inteleg ca astfaltul se termina undeva in zona Refugiului Luana, de unde incepe un drum forestier care se termina la Toplita (asa numitul Transcalimani). Ai putut intra pe forestier? Am inteles ca ar exista o bariera a celor de la exploatare, si e nevoie de ceva "argumente' (tigari, bautura, bani) pt a rezolva accesul mai departe. Stii ceva de asta?
mihail75
de mers am mers pina la bariera de la exploatare, pina unde era asfalt. Am lasat masina la bariera si de acolo am luat-o pe jos spre Pietrosul. Cam atit stiu, din pacate. Oricum nu cred sa fie in stare f buna drumul de care te interesezi, caci nu baga nimeni in seama acea zona.
jedimisu
QUOTE(Codrin-Bacau @ 10 Apr 2009, 08:41)
Salutare,
Puteti sa-mi spuneti daca pe tronsonul Bacau-Tg.Neamt sunt radare fixe?

Multumesc anticipat!
*




Cum intri in judetul Neamt, dinspre Bacau, sunt destule, daca-or mai fi valabile, mai ales la intrare in Piatra Neamt. De la Piatra spre Targu, nu am fost.

De la Hirlau, Fluturas, e acceptabil, pana intri in judetul Botosani. De acolo, mie mi s-a parut groaznic, mai ales cand intri in Frumusica si Flamanzi.
sorin_
Buna ziua

Stie cineva de starea drumului dintre Onesti si Bacau (prin Magura) ? (aglomerat, denivelari, gropi, etc)

Totodata in orasul Bacau exista centura care sa ocoleasca centrul orasului ?

Multam
mihail75
stie cineva cum se mai prezinta DN Birlad-Adjud? am drum undeva in zona. Pe vremuri stiu ca era cam nasol pe aici.
ursul-alb
Sincer, ma indoiesc ca au reabilitat ceva pe dumul ala; probabil mai simplu e prin Tisita (30 km in plus pe http://www.ro.map24.com/).
mihail75
a fost cineva recent pe Braila-Galati-Tecuci? stiu ca in zona Tudor Vladimirescu iarna apar blocaje din cauza troienelor. Pe site-ul drumurilor nationale nu e trecut la drumuri cu probleme.
Master01
Cum este drumul iarna pe traseul Suceava-Adjud-Pasul Oituz-Brasov-Busteni? Stie cineva, a circulat recent?
valeriu ciprian
QUOTE(mihail75 @ 18 Dec 2009, 20:41)
a fost cineva recent pe Braila-Galati-Tecuci? stiu ca in zona Tudor Vladimirescu iarna apar blocaje din cauza troienelor. Pe site-ul drumurilor nationale nu e trecut la drumuri cu probleme.
*


Daca vrei sa pleci la drum consulta http://www.prefecturagalati.ro/activitatea...e-din-jude.html ...docamdata drumul pana la Tecuci e inchis...ieri toata ziua a viscolit foarte tare in Galati.
ursul-alb
QUOTE(mihail75 @ 18 Dec 2009, 19:41)
a fost cineva recent pe Braila-Galati-Tecuci?

E inchis cu intermitente de 5 zile; din ora in ora la TV se da despre el...

QUOTE(Master01 @ 19 Dec 2009, 07:32)
Cum este drumul iarna pe traseul Suceava-Adjud-Pasul Oituz-Brasov-Busteni? Stie cineva, a circulat recent?

Ce cauti la Adjud? Du-te pe Bacau-Onesti-pas Oituz-Brasov, il deszapesesc in mod regulat. 99% nu ai probleme pe el.
Master01
Multumesc mult pentru raspuns. Da, pe la Bacau-Onesti voi merge. E de bine daca drumul este dezapezit des.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.