Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea Drumurilor - Moldova
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
ursul-alb
vineri, 18.03.2011 Iasi-Cluj, joi 24.03.2011 Cluj-Iasi

Cluj-Mociu-Reghin: stricat in mod evident mai puternic decat in toamna; partea din judetul Mures necesita atentie mare in cateva zone unde gropile sunt destul de dese; acceptabil inca in judetul Cluj

Reghin-Deda-Toplita: bun pana prin Deda (lucrarile din toamna cvasi-incheiate mai putin 2-3 poduri unde se circula pe o banda; dupa Deda destule portiuni iesite rau din iarna si multe zone de imbinare asfalt turnat cu zona nereabilitata (praguri de 5-10 cm); durere e ca lipseste marcajul de vopsea iar indicatoarele de pe margine nu au nici o legatura cu ce e pe drum (mai exact, te incurca...)

Toplita-pasul Borsec-Borsec-Poiana Largului: Drum mai mult decat decent, parca cateva semne de inceputuri de gropi dar probabil ca vor fi acoperite rapid

Pentru bucata Poiana Largului-Targu Neamt-Motca-Pascani-Tg.Frumos-Iasi nu s-a schimbat nimic fata de postul meu anterior; nici in pasul Petru Voda...5-6 km de mers tiptil ca sa nu ramai cu masina pe acolo...


lord_wader
Multumiri Ursule inca o data. Mi-am adus aminte de mesajul meu de anul trecut dupa ce am trecut pe la pasul Petru Voda: "aproape de Pasul Voda (cativa km de plombari dar facute acceptabil, nu mai erau lucrari, praf,gropi, pietre se cam terminase de plombat si reparat, acum se faceau doar rigole la sosea). Daca mergi incet nici nu se simte acea portiune. " Plombarile alea mai erau in stare buna? au aparut gropi?

Parca m-ar bate gandul sa ies din hiernare si eu biggrin.gif si sa ma indrept catre Borsec.
Apoi mai trebuie sa fac un drum Iasi-Bacau-Onesti-Tg Ocna. Ce stii de zona aia Bacau-Onesti?
ursul-alb
Bacau-Onesti e asa cum e demult; asfalt obosit (cu valuri pe destule portiuni) dar peticit constant asa ca mari gropi nu sunt; cred ca poti scoate linistit o medie de 55-60 kmh. Onesti-Tg.Ocna-Slanic Moldova e comparabil cu e E85 ca asfalt.
lord_wader
Multumesc!
Anto
S-au acoperit aproape toate craterele de obuz de pe sectorul Barlad-Crasna, acum se poate circula rezonabil.
lord_wader
Va informam la topicul "Drumuri de evitat" ca E581(DN24) Tutova - Barlad - Crasna - Albita va fi refacut, reabilitat, modernizat: http://www.finantare.ro/stire-14003-A-fost...-si-DN-24B.html

si uite mai nou ca apar si primele piedici: http://obiectivdevaslui.ro/node/13226

" O investiție de 279 de milioane de lei, care prevede reabilitarea și lărgirea drumului european E 581 de pe teritoriul județului Vaslui, riscă să nu fie demarată la timp, după ce primarul comunei Crețești a refuzat eliberarea unei adeverințe necesare pentru tăierea a 118 nuci."


Bai tata...ce oameni, si ce comentarii de ecologisti vehementi pe acolo( http://obiectivdevaslui.ro/node/13226 ).
Da sincer, cred ca pe multi nu-i duce capul prea mult din moment ce isi strica si ei masinile prin gropile de pe sosea. Ce sa ii faci..noua ne mai trebuie 50 de ani sa ne desteptam. Noi ne taiem singuri craca de sub picioare, si mai grav ca nu ne dam seama.
nedelcuts
Buna, am si eu o intrebare. Ma intereseaza cel mai calitativ asfalt Cluj-Iasi.
Pana la Suceava am gasit varianta buna de la Cluj-Bistrita-Vatra Dornei-Gura Humorului-Suceava

Mai departe vine intrebarea, sa tin Suceava-Botosani-Iasi?
sau Suceava-Motca-Saboani-Tg Frumos-Iasi?

Mersi
andurs
Trebuie neaparat sa treci prin Suceava?
Daca nu, de la Gura Humorului o iei inspre Spataresti (langa Falticeni) si de acolo mai departe Motca-Pascani-Tg. Frumos-Iasi.
Daca da, mergi de la Suceava la Falticeni-Motca samd.
In rest, ai dreptate, varianta prin Bistrita e cea mai buna, mai ales ca prin multe sate din judetele Cluj si Bistrita-Nasaud au marit si limitele de viteza la 60, 70 ba chiar si 80.
lord_wader
Cum zicea si colegu' NU te du pe la Botosani, oricum nu ai treaba cu Suceava desi pe harta pare apropiat drumul.
nedelcuts
Multumesc de raspunsuri.
Nu trebuie sa trec prin Suceava, trebuie doar sa ajung in Iasi pe cel mai bun asfalt existent (am suspensie sport si jante 18, deci simt orice denivelare....)

Deci Motca-Pascani-Tg Frumos e asfaltat ca un european?
andurs
Gura Humorului-Spataresti e ca europeanul, Motca-Pascani-Tg Frumos mai are ceva denivelari, care nu pun probleme majore. Dar pentru jantele si suspensia ta mergi prin Sabaoani ca nu ocolesti mult, raportandu-te la lungimea totala a drumului.
Drum bun.
lord_wader
Nu am mai mers de vreo 7-8luni pe Onesti-Adjud, stiu ca atunci era f bun. Acum dupa iarna mai e la fel? dar prin Onesti
lord_wader
Vin tot eu cu raspunsul smile.gif

Soseaua e f buna, aproape nici o groapa, asfalt fara peticiri si fara denivelari, DAR daca puteti alege alta varianta OCOLITI ONESTIUL! E varza, atata nepasare nu mi-a fost dat sa vad nici macar pe drumurile judetene.

Calea Marasesti DN11A practic care strabate tot orasul dinspre Adjud spre Bacau/Tg Ocna e varza cap-coada. Asfalt erodat pana la beton care a cauzat damburi f f multe pe ambele sensuri, gropi f multe si adanci pana la 20cm, iar dupa sensul giratoriu niste gropi una langa alta de nu ai ce sa ocolesti. Sincer rusine consiliului local! Barladul, Tecuciul, Adjudul si Vasluiul sunt la ani lumina(in fata) de Oneste la drumuri, asa proaste cum sunt ele dar macar sunt carpite.

Sosea mai proasta ca aia am vazut o singura data: acum vreo 8-10 ani cand soseaua spre Soveja era rupta. Cu toate acestea Onestiul este un oras destul de frumos. Pacat de sosele.
ursul-alb
Cred ca nu ai vizitat Toplita pana acum 2-3 ani smile.gif)
lord_wader
Ba da smile.gif dar stiam la ce sa ma astept si de atunci nu am mai calcat pe acolo radmasa.gif
ursul-alb
inceput iunie 2011:
Iasi-Roman-Bacau-Focsani (DN28-E583, DN2-E85): la fel de bun ca intotdeauna; 3 benzi biggrin.gif

Sendreni-Tecuci-Tisita (DN25, DN 24-E581): drum in stare relativ buna, cu cateva gropi decente si cu un asfalt destul de bun.
lord_wader
Multumim. Soselele alea au fost si vor fi bune o vreme (din inertia vremurilor de mult apuse biggrin.gif ca daca era sa le faca acum de noi... )
FiveThreeFive
12 iunie 2011

DN2E: Spataresti - Solca - Marginea - Vicovu de Jos :: Stare buna, cu exceptia catorva zone de cca. 20-50 m lungime care trebuie abordate cu viteza foarte mica, intrucat asfaltul este inlocuit cu pietris. Peisaj frumos.

DN2H: Putna - Vicovu de Jos - Radauti :: Stare buna, atentie insa pe alocuri la denivelari / gropi. In Radauti, mare atentie la gropi, unele sunt chiar periculoase.

DN17A: Marginea - Sadova :: Stare buna, peisaj superb, il recomand celor care apreciaza un drum de munte cu multe viraje.

DN17: Campulung Moldovenesc - Gura Humorului :: Stare excelenta.

DN15C: Din DN2 - Targu Neamt :: De evitat daca aveti suspensii sport, totusi rezonabil pentru autoturisme de familie. Este de preferat sa mergeti pe DN15B.

DN15B: Targu Neamt - DN2 (cristesti) :: Stare buna.
colibaverde

Ajutati-ma si pe mine cu un sfat - ce traseu sa aleg pt a ajunge la Brasov pe un drum cat mai bun. Acum inca nu stiu exact pe unde traversez frontiera, ar putea sa fie Oancea (Galati) sau Albita (Vaslui). Pe unde s-o apuc? Ma intereseaza mai mult drumul, decat daca fac niste km in plus.
Garett
Neata!
Poate cineva sa-mi spuna cum mai e drumul de la Piatra Neamt spre Vatra Dornei? Tot varza?
Trebuie sa fac un drum spre Vatra Dornei si a lua-o la dus pe european pentru viteza si la intors pe la Bicaz pentru peisaj.
cmandrei
Salut,
Piatra Neamt - Vatra Dornei ... hmmmmmmmm da tot varza ... dar peisajul merita "toti banii".
Garett
Se poate merge decent? Adica 50-60 max fara sa rup masina?
De scartaituri nu ma stresez da' n-as vrea sa raman in drum la mana dracului! Acum vreo 3 ani cand am fost ultima data erau niste denivelari zdravene pe la jumatatea lacului.
soldoveanul

Cele din comuna Hangu (mijlocul lacului) s-au rezolvat de anul trecut.
De la Poiana Largului (viaduct) pana la Borca drumul este peticit in stil romanesc (in loc de groapa ai un deal) dar se circula acceptabil. Mai departe nu stiu dar cnu npoate fi atat de rau cat sa nu "merite toti banii".
Vanzatorul de Iluzii
QUOTE(colibaverde @ 26 Jun 2011, 22:35)
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat - ce traseu sa aleg pt a ajunge la Brasov pe un drum cat mai bun. Acum inca nu stiu exact pe unde traversez frontiera, ar putea sa fie Oancea (Galati) sau Albita (Vaslui). Pe unde s-o apuc? Ma intereseaza mai mult drumul, decat daca fac niste km in plus.
*


Albița - Huși - Vaslui - Bacău - Onești - Tg. Secuiesc - Brașov
colibaverde
QUOTE(Vanzatorul de Iluzii @ 28 Jun 2011, 02:08)
Albița - Huși - Vaslui - Bacău - Onești - Tg. Secuiesc - Brașov
*


Multumesc (-:
lord_wader
QUOTE(cmandrei @ 27 Jun 2011, 09:12)
Salut,
Piatra Neamt - Vatra Dornei ... hmmmmmmmm da tot varza ... dar peisajul merita "toti banii".
*



Voi vorbiti de PT Nt-Bicaz-marginea barajului-poaina Largului-Borca-VD? mare greseala sa mergeti pe acolo biggrin.gif adica Poiana Largului-VD, e infernal, plombe din topor, gropi, beton erodat, portiuni in care trecei de la 80/h la 10/h daca mai reusesti....parca era trecut la drumuri de evitat biggrin.gif


QUOTE(Vanzatorul de Iluzii @ 28 Jun 2011, 01:08)
Albița - Huși - Vaslui - Bacău - Onești - Tg. Secuiesc - Brașov
*



Asa cum zice colegul de mai sus, alege acest drum. Din filmuletzul pus de mine pe forum se vede ca toata soseaua de la tine din Chisinau si pana la vama Albita este extraordinara (asta cred ca stii si tu). E581/M1 arata beton in rep. Moldova si mai naspa la noi, dar acum s-au plombat provizoriu si gropile dintre Albita-Husi, Husi-Crasna, Crasna-Barlad. Totodata se toarna asfalt nou pe acest tronson (reabilitare completa E581 Albita pana spre Tecuci).

Insa....de la Crasna eu nu iti recomand sa mergi spre Vaslui-Bacau (sunt cratere) ci sa mergi tot pe E581 spre Barlad-Tecuci (nu intri in Tecuci, faci dreapta spre Tisita). De la Tisita ( sens giratoriu) faci iar dreapta spre Adjud spre E85. De la Adjud mergi spre Onesti-Tg Secuiesc-Brasov. In Onesti sunt gropi blink.gif sad.gif
Mai ai posibiliatea ca din Barlad sa mergi direct Adjud prin Podul Turcului, drumul e mai scurt, e reparat dar alterneaza cu portiuni din beton.

Pe la Galati nu stiu....e aglomerat spre Focsani, sunt radare mai multe insa ai varianta absolut superba Focsani-Buzau-Intorsura Buzaului-Brasov. Daca vii pe la Galati sa mergi direct Focsani nu te du prin Tecuci, se merge ca melcul prin sate si sunt radare gramada!
ursul-alb
Fara nici o discutie, sfatul lui lord_wader merita toti banii. In nici un caz Vaslui-Bacau (RAU, dupa calculele mele si mai lung) ci prin Adjud-Onesti.

Mai e o problema: cum ajungi de la Barlad la Adjud:
1. sunt cam 60 de km prin Podul Turcului (DN11A) (eu nu am fost niciodata) dar daca e asa cum a zis lord_wader (adica singura problema e ca are portiuni de beton) eu l-as prefera
2 aproape 100 de km prin (centura) Tecuci-Tisita, drum fara probleme (E581+E85)

Pe varianta 1 ai 390-400 km; daca mergi decent mai mult de 6-7 ore nu faci (tine minte ca de la Onesti la Tg Secuiesc esti pe zona de munte).
colibaverde
lord_wader, ursul-alb, va multumesc, camarazi!
ursul-alb
Sa ne spui si noua cum a fost!
ursul-alb
Actualizari, 9-10.07.2011:
Iasi-Tg.Frumos: impecabil
Tg.Frumos-Pascani: acceptabil, plombe destule si aplicate ok
Pascani-Tg.Neamt: se lucreaza la santuri/rigola/canalizare in Motca; drum cu asfalt decent; radar in miscare pescuit in Plaiesu, prima localitate din judetul Neamt (cam 3 km de limita); asa-s felul lor, ospitalieri...
Tg.Neamt-Poiana Largului: fara probleme cu aceeasi exceptie: Pasul Petru Voda: se lucreaza in cateva locuri (drumul risca sa fie blocat, sunt surpari mari in zona) dar ritmul e cel romanesc; probabil mana de lucru e prea scumpa. In ritmul asta nu vor reusi sa acopere ce strica natura iarna si la ploi. Trebuie mers incet, din fericire sunt doar cativa km.
Poiana Largului-Durau: drum bun, peticit unde a fost nevoie (mai ales dupa iesirea din DN de la Grinties)
Durau-Izvorul Muntelui: circulabil, interventii in cateva zone care riscau sa fie blocate; acelasi "ritm" de munca; destule portiuni care necesita treapta 1 si atentie; se poate merge si cu masini cu garda mai redusa la sol.
Izvorul Muntelui-Bicaz: 2-3 zone (cateva sute de metri) INFERNALE la iesire din Izvorul Muntelui; e o bataie de joc crasa, zonele alea fiind in aceeasi jale de ani buni; in fiecare an se fac ca lucreaza; totusi la cum arata anul asta cred ca mai degraba strica... Apoi e un drum decent.
Bicaz-Piatra Neamt: asfalt bun, au terminat si intrarea in Piatra; Piatra Neamt e un oras care se simte ca are un primar cu priza directa la robinetul portocaliu; bravo lui!
Piatra Neamt-Roman: fara probleme, asfalt decent.
Roman-Tg.Frumos: dupa mine una dintre cele mai frumoase portiuni pentru condus din Romania; nu ca peisaj ci ca si configuratie a drumului: curbe de toate felurile, rampe si pante, SATE MULT SUB MEDIA din .ro; 30-35 de km de placere a condusului; asfalt impecabil, 3 benzi. NB: nu ma refer la condus stil raliu; ma refer la un mers decent la 110-120 kmh.




Tince1290
as vrea sa ajung din transilvania in focsani....ce drum recomandati?....imi trebuie sa fie cat mai bun....asa m-am gandit eu

harta

initial am vrut prin sovata dar mi-am amintit ca nu era prea bun drumul pe acolo cand am fost la praid....
ursul-alb
Intr-o simulare pe ggl maps mi-au iesit vreo 10 km mai putin pe Sovata-Piatra Neamt dar nu stiu daca e neaparat mai bine: pe de o parte dupa Piatra Neamt ai liber total, dar inainte ai de trecut de 2 ori muntii (pas Bucin, pas Bicaz+chei Bicaz); pe varianta ta ai doar Oituzul de urcat si apoi Magura inainte de Bacau. Drumul e cert mai bun pe varianta ta si de asta cred ca scoti medie orara mai buna pe Oituz; peisaje mai frumoase sunt pe traseul nordic. smile.gif

Alegerea ta.
Anto
@colibaverde

In caz ca nu e prea tarziu, iti propun varianta Chisinau-Ungheni-Iasi-Tg.Frumos-Roman-Bacau-Onesti-Tg.Secuiesc-Brasov. Nu cunosc segmentul din Basarabia, dar in rest drumul e excelent.
colibaverde
Anto
nu e tarziu (-: plec abia la inceputul lui august.
Chisinau-Sculeni (frontiera RO) e cam prost chiar si la stanadrtele de calitate din MD (-: ...
nca
Traseul: Galati -> Tecuci -> Barlad -> Vaslui -> Iasi cum mai este? Recent a mai fost cineva pe acest traseu?
ursul-alb
QUOTE(Anto @ 14 Jul 2011, 14:28)
@colibaverde
In caz ca nu e prea tarziu, iti propun varianta Chisinau-Ungheni-Iasi-Tg.Frumos-Roman-Bacau-Onesti-Tg.Secuiesc-Brasov.

N-ai nici un motiv sa urci pana la Iasi! Ai macar 60 de km in plus iar Chisinau-Ungheni-Sculeni nu se compara cu Chisinau-Albita.
Intradevar, Iasi-Bacau e ireprosabil dar Bacau-Onesti e mult mai prost decat Adjud-Onesti.
Iti dai seama ca eu ca iesean ti-as fi recomadat acest drum, dar in afara de faptul ca ai vrea sa vezi Iasul, alt motiv nu ar fi sa vii pe traseul asta.

15 Jul 2011, 10:00:
QUOTE(nca @ 15 Jul 2011, 07:59)
Traseul: Galati -> Tecuci -> Barlad -> Vaslui -> Iasi cum mai este? Recent a mai fost cineva pe acest traseu?
*


Galati-Tecuci: link
Tecuci-Barlad: acceptabil
Barlad-Vaslui: acceptabil, lucrari
Vaslui-Iasi: obosit

Eu personal prefer sa fac 50 de km in plus si de la Tecuci sa ies la Tisita si apoi pe Bacau-Roman-Iasi.
lord_wader
QUOTE(colibaverde @ 14 Jul 2011, 22:29)
Anto
nu e tarziu (-: plec abia la inceputul lui august.
Chisinau-Sculeni (frontiera RO) e cam prost chiar si la stanadrtele de calitate din MD (-: ...
*



Stii ce e ciudat? biggrin.gif faptul ca Sculeni-Chisinau e in stare rea dar Sculeni-Iasi e o super sosea. Si pe partea cealalta Chisinau -Albita e super bun dar Albita- Crasna cam naspa.

Eu am observat ca moldovenii care vin de peste Prut prefera totusi traseul pe la Albita. Ai doar 50km de drum rau dar acceptabil intre Albita si Crasna care acum se asfalteaza intens (intens adica la capacitate maxima nu tipic romanesc 1 munceste si 10stau).


QUOTE(nca @ 15 Jul 2011, 07:59)
Traseul: Galati -> Tecuci -> Barlad -> Vaslui -> Iasi cum mai este? Recent a mai fost cineva pe acest traseu?
*



Este exact cum a spus si Ursul alb. Pana la Tecuci e f bun dar se merge cu viteza melcului. Anul trecut asfaltau. Pe unde nu se asfalta erau radare. E bun si intre Tecuci si Barlad, cred ca viteza de deplasare in afara trece de 110-120, sunt mai putine sate dar tot ai radare. Politia din Barlad e cea mai scarboasa, trimit radare mobile in permanenta, si la mare departare de oras pana la limita de judet. Bulangii.

Barlad-Crasna, se lucreaza (soseaua era bombardata, european fiind...), nu poti sti pe ce portiune anume pentru ca lucreaza pe sectoare. O zi lucreaza intr-o zona, a doua zi te trezesti ca au terminat acolo si lucreaza la 20km distanta, apoi se intorc inapoi. Ciudat, nu inteleg logica. Ai grija la podete. Daca 5 podete consecutive se pot traversa usor(40-50km/h) nu inseamna ca la al 6lea nu te poti trezi cu ditamai bordura de 10cm peste care sa sari ca la trambulina.

Crasna -Vaslui, bun, incet dar sigur asfaltul imbatraneste si se valureste sub rotile camioanelor. Radare.

Vaslui-Barlad, momentan drum de evitat zic eu. Gropi, denivelari, asfalt prost cu asfalt bun. Mergi cu 100/h si dupa curba te trezesti cu ditamai bortele pe sensul tau...
lord_wader
Scuze, la ultima fraza din postul anterior am vrut sa spun Vaslui-Iasi nu Vaslui -Barlad. Acum am vazut eroarea sad.gif
ursul-alb
Update iulie 2011
Iasi-Vaslui:
Mult mai bine decat ma asteptam; in judetul Iasi as putea spune ca e peticit 99%, deci gropi nu iei; daca nu bagi 150 kmh cred ca se merge decent; in judetul Vaslui e ceva mai obosit, dar gropile sunt rare si se pot evita la viteze decente.
Concluzie: se poate merge fara sa plangi dupa suspensiile masinii
(PS: asfaltari masive - covor asfaltic + borduri la iesirea din orasul Vaslui spre Iasi; as fi curios ce ritm au si daca termina anul asta, ca lucrarea e de proportii)

Iasi-Roman-Bacau-Onesti:
Ca de obicei Iasi-Bacau, adica ireprosabil; iar surpriza placuta pe Bacau-Onesti, zonele care erau deteriorate rau au fost acoperite cu petice complete (de zeci de metri uneori); se poate merge decent pe tot traseul; am zarit si cateva gropi dar izolate si evitabile. Intrarea in Onesti la fel de infecta ca de obicei; nu stiu cum naiba ditamai Primaria dintr-un oras destul de mare nu gaseste cateva mii de lei sa aduca la nivel o trecere CF...
sorin1967
Interbat Hrebenciuc ce-a facut pentru Moldova raspunsul a fost " 3 ore de la Bucuresti pana la Bacau"....asa ca uite ca drumul asta are deja peste 10 ani si tot "ceas" e... smile.gif
eugeniuz2004
is 4 ore si chiar mai mult iar drumul asta incepe sa isi arate varsta!
Anto
"is 4 ore si chiar mai mult"

... mai ales daca e sa circuli regulamentar.
Hrebe indeamna la incalcarea legii cu afirmatia aia. Halal politician. cool.gif
maho
Pai n-a specificat ca-i face cu masina, poate ia elicopteru'.
schiopul
Salut.
Am nevoie de putin ajutor. Se poate? blush.gif
Trebuie sa ajung la nunta unei prietene, in Bacau, mai exact la Moinesti, Bacau si m-a speriat putin un coleg de munca. El spune ca drumul pe langa Onesti e criminal si n-am nicio sansa cu un BMW serie 3 - decat daca-l rup pe dedesubt.

Acum, eu nu stiu ce sa zic, asa c-am vrut sa aud si parerea voastra:
Care e cea mai scurta distanta Bucuresti-Bacau si cel mai bun drum? Bun - a se intelege sa nu distrug masina.
maho
Varianta cea mai scurta si logica ar fi pe E85 (Buzau-Focsani-Adjud-Onesti..). Intrarea in Onesti dinspre Adjud era f. proasta acum catva timp, din ce-am vazut pe forum nu prea s-au schimbat treburile. La fel si iesirea din Onesti, cativa km, apoi e bun pana in Sanduleni, unde faci stg. (mai departe nu stiu).
Ca sa eviti Onestiul poti merge pe DN1(Bv-Oituz-Tg. Ocna-Moinesti), pana in Oituz e bun, dupa aia nu stiu...Sunt cativa km in plus, dar poate merita. Parca si drumul e mai frumos (dar mai aglomerat in weekend, evident).
Acu', chiar sa rupi masina, nu cred.
schiopul
merci
lord_wader
QUOTE(ursul-alb @ 13 Jul 2011, 14:26)


Ursule-alb, cum mai e soseaua dintre Bicaz si Lacul Rosu? Stiu ca pe la Tasca pe la trecerile alea de cale ferata erau gropi si petice aplicate in graba. Prin chei au asfaltat complet ?

PS: am uitat de Roman-PNeamt, e la fel sau s-a stricat?

Mersi!
ursul-alb
Nu am fost recent pe Bicaz-Lacul Rosu; daca ar fi sa dau un pronostic tinand cont de mai multi factori, as zice ca in cel mai bun caz l-au peticit; oricum, drumul ala are nevoie de interventii radicale si rapide, ALTFEL, IN OPINIA MEA MAI MULT DE O IARNA NU O MAI DUCE; la propriu vorbind, existand risc de prabusire pe mai mult de un sens in cateva locuri (mal erodat). Trecerile de cale ferata de la Tasca cred ca sunt cele mai mici probleme smile.gif
Din pacate, e un drum fara alternative...
Roman-Piatra Neamt e bun, chiar daca drumul e nitel invechit asfaltul se tine bine si e plombat periodic; poti scoate lejer o medie de 75-80 kmh mergand decent.

Din ce informatii am se va reface-reabilita complet cat de curand Girov-Hanul Ancutei (DJ 208G, 27 km) ceea ce va scoate Romanul din traseul celor care vin de pe DN 2 dinspre Suceava si merg spre Piatra Neamt; ba chiar si pentru cei ce vin de la Iasi e mai avantajos sa "urci" 16 km spre N de la giratoriul din Sabaoani si sa mergi pe drumul asta (Sabaoani-Girov are 43 de km pe la Hanul Ancutei si 49 de km pe centura Romanului).
lord_wader
Am fost ieri biggrin.gif

In viata mea nu am vazut atatea masini pe drumul dinspre Bicaz spre baraj, spre Lacu Rosu si spre Poiana Largului pe marginea barajului. Aglomeratie, claxoane, nebunie, cred ca erau 7-8 politisti care incercau sa rezolve situatia. Se circula cu dificultate incepand de la drumul spre Durau pana sus la baraj si apoi inca vreo 3km pe marginea barajului in sus. Am mers bara la bara vreo 20min ca pe valea Praovei smile.gif . Asa ca nu am mai urcat la lac, imi pot doar imagina cum era acolo, sute de masini cred.


Soseaua spre Lacu Rosu deci nu stiu cum e dar banuiesc ca buna nu e.
In schimb am mers Bicaz-Poiana Largului, destul de placut, erau si petice bine puse, si fara sa fie deranjante, multe portiuni bune, soseaua e practicabila, traseul frumos, mai sunt cateva zone cu teren lasat dar sunt semnalizate. Gropi nu sunt. Se merge cu a 2a, a3a pana in 70/h. Am prins aglomeratie maxima si aici masini in coloana ohmy.gif Acum 8-10ani daca trecea o masina la 5minute.

Roman-Piatra Nt, asa cum a zis Ursul. Totusi asfaltul se cam degradeaza, se valureste pe margini si mai sunt unele gropi tot pe margini.

Poiana Largului-Tg Neamt bun ca de obicei, mai putin in pas unde au inceput o noua lucrare, iar mad.gif Deci pietris, petice, praf, circulatie pe un fir. Mult mai prost decat anul trecut in toamna cand chiar era binisor in pas.
ursul-alb
De notat starea drumului pe marginea lacului; pana acum parerile erau mult mai diverse, dar acum e clar. Cred ca o sa-l includ intr-un traseu, peisajul face toti banii; mai mult de 50 kmh nici nu se merita smile.gif
Pasul Petru Voda cred ca se va repara non stop pana o sa fiu eu batran... Eu cred ca jumatate din bani (aia care nu se duc in spaga, evident) se pierd la fiecare interventie numai pentru ca nu sunt in stare sa o faca CONCOMITENT si pe cea de alaturi! Parafrazand: Ce ziua se construia, noaptea se surpa...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.