DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre comunism, si impactul acestuia asupra noastra

einstein1984
post 1 Jul 2008, 09:58
Post #1


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.079
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Dragi colegi,

am deschis acest topich prin split de la "clienti pe metru patrat".

--------------------------------

QUOTE(klaus @ 1 Jul 2008, 10:42)
horsewhisperer27, imi permit sa am o parere despre tine: Eu cred ca esti dependent. Eu cred ca esti incapabil sa concepi independenta. Eu cred ca esti incapabil sa concepi initiativa particulara.
*


Era mai bine pe vrema lui Ceausescu cand a gandi liber era o crima pedepsita aspru. Era mai bine sa decida altii pentru tine ce ai nevoie, ce ai voie sa faci si ce nu. Desi aveam vreo 6 ani cand a fost impuscat odiosul, mai tin minte cum era.
Oare o fi greu sa vezi prin usa ca sunt prea multi oameni in magazin si sa stai afara pana mai ies? Oare e nevoie sa te inghesui ca vita la taiere de parca s-ar da ceva gratis? Trebuie sa vina statul sa te anunte ca esti pe cale sa-ti pui sanatatea ta si a altora in pericol inghesuindu-te acolo? Sau e asa greu sa ocolesti magazinul in care ai asteptata 30 de minute un vanzator? Nu e o piata de tip monopol, asa ca cererea poate cauta alta oferta (oups, 2 cuvinte tabu in comunism).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 1 Jul 2008, 11:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




einstein1984 cam deacord cu tine, mai putin la faza cu vremea lui ceausescu. Nu o fost chiar asa, nu-ti dadea nimeni in cap pentru ca gandeai, iti dadea daca incercai sa pui in aplicare ce-ai gandit, daca era impotriva regimului. Si nu mai credeti voi ca-i asa mare diferenta intre atunci si acum, ti se pare tie ca acum poti decide ce-i mai bine pentru tine? nici o grija ca nici acum nu prea poti, ai senzatia ca poti, dar realitatea ii cam alta. Fiecare perioada are plusurile si minusurile ei, puse intr-o balanta ii cam tot pe acolo. Cu un singur amanunt, pentru marea majoritate atunci era mai bine, era mai fericita si nu asa stresata ca acum si aveau timp mai mult pentru familie, acum timpul acela cam tinde spre zero in timpul saptamanii.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 1 Jul 2008, 11:18
Post #3


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Ba iti dadeau in cap si pentru simplul fapt ca dadeai de inteles ca gandeai...

Sub nici o forma sa nu incercati sa gasiti avantaje ale acelor vremuri... Anii de comunism (sau ce draq or fi fost) sunt responsabili pt. starea mizerabila (din absolut toate punctele de vedere) in care ne aflam acum, atat ca oameni cat si ca locuri, ca sa zic asa. Off-topic terminat.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 1 Jul 2008, 11:25
Post #4


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@CuTzU: sustin in totalitate cele aratate de GoGu: nu va lasati pacaliti, comunismul a fost (in afara de dizolvarea ca stat si de exemplu alipirea la Uniunea Sovietica) unul din cele mai rele lucruri care i se puteau intimpla Romaniei in contextul istoric in care el s-a instaurat.

Acesasta perioada nu trebuieste uitata - si eu cred ca Raportul Tismaneanu a fost o treaba buna in directia asta (din pacate cel putin pentru mine greoi de lecturat).


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 1 Jul 2008, 11:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Eu cred ca tu confunzi perioada de prin 60, inceput de 70 cu restul perioadei de pana in 89.
Pentru starea mizerabila de acum, sunt conducatorii de dupa 90 si o mare parte din populatie care la inceputul anilor 90 au distrus tot ce era facut de comunism ca vezi doamne era facut de comunism, inseamna ca ii rau. Fostele CAP-uri, ISM-uri (parca), sistemele de irigatie, au fost dezmembrate sa-si ia fiecare cioban o bucata acasa, ca-i a lui... si acum se plang ca n-au cum sa faca agricultura. Drumurile si caile ferate cine le-o facut? S-o mai facut ceva dupa 90 incoace? Numai peticite aiurea cat sa ne mance banii. Tot ei is de vina si pentru astea?


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 1 Jul 2008, 11:35
Post #6


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Haideti sa nu deviem prea tare de la subiect, eventual deschideti un topic nou.

Totusi am sa-i raspund lui CuTzU:
- drumuri, cai ferate (in general infrastructura) - crezi oare ca sub alte regimuri acestea nu s-ar fi construit? Arunca un ochi tari care n-au fist comuniste si mai discutam.
- furtul si distrugerea sunt tot o urmare a comunismului, caci acesta a creat pe de o parte multa golanie si pe de alt aparte a distrus respectul fata de proprietate.
- conducatorii dintre perioada comunista si "acum" au fost in cea mai mare parte exact la fel de comunisti (orice alte etichete isi aplica). Sa amintesc cine e doamna Nastase? Sa amintesc cine e dl. Nastase? Iliescu? Roman? Vacaroiu?

Fii, dom'le, serios - si deschide proprii ochi, ai sa vezi multe lucruri altfel decit ti le serveste cine ti le serveste (cunostinte, mass media etc).


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 1 Jul 2008, 11:43
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Depinde de regim, no vorbim de alte tari. In regimurile de dupa 90, oricare ar fi fost, fsn, psdr, psd, cdr, pnl, pd, pdl ... NU.
In Cehia, slovacia, germania... de ce nu au distrus atata? Oare nu cumva chestia cu furtul si distrugerea fac parte din "adn-ul" nostru? Si folosim comunismul ca o scuza? Ca daca ii sa ma gandesc asa rapid la istorie, apar si acum sute de ani chestii de genul acesta.

os ti-am raspuns pe PM

This post has been edited by CuTzU: 1 Jul 2008, 11:54


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 1 Jul 2008, 12:04
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(einstein1984 @ 1 Jul 2008, 10:58)
Era mai bine pe vrema lui Ceausescu cand a gandi liber era o crima pedepsita aspru. Era mai bine sa decida altii pentru tine ce ai nevoie, ce ai voie sa faci si ce nu. Desi aveam vreo 6 ani cand a fost impuscat odiosul, mai tin minte cum era.
  
*


Da, mah, era carunt!

--- moderator (os): Atentie la neatentie! ---


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 1 Jul 2008, 12:15
Post #9


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Intr-un mesaj privat catre mine CuTzU (dom'le, decide-te - majuscule sau minuscule!) abordeaza o tematica extrem de interesanta:

Scuzele. Cum nu merge bine ceva, cum se da vina pe comunism (asa sup aprincipiul "cind eram mici am fost si bolnavi"). Desigur, aici cutzu are dreptate: trebuie sa invatam in sfirsit sa ne asumam raspunderea pentru nereusitele noastre. Dar eu pun si acest comportament tot pe seama educatiei din vremea aia, cind de exemplu factorii de decizie erau adapostiti in spatele a diverse comitete. La fel, fiindca sistemul trebuia sa iasa deasuptra orice s-ar fi inimplat, cum nu mergea ceva bine, cum erau vinovati:
1. imperealistii;
2. ungurii;
3. creditorii internationali;
4. (mai vechi) evreii;
5. "agenturili"

In orice caz, niciodata noi. Uitati-va la fotbal: daca Romania cistiga, a jucat bine. Daca pierde, are la libera alegere orice combinatie de: arbitru/teren/meteo/tehnica.

Ca sa citez aici o persoana draga mie: "Abia astept sa nu mai avem scuze!".


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 2 Jul 2008, 11:26
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Daca ai bagat mana in foc, te anunt ca te-ai ars deja, daca cumva nu ai simtit.
Io stiu ca erau pe cartele, ca io stateam la coada pe atunci, parintii fiind cam plecati toata ziua. Da mai stiu ca desi nu se prea gasea in magazine, in fiecare camara erau atarnate rude de salam de vara, de unde? ... pe sub mana, cam toata lumea avea sursele ei. Nu stiu cum strangea sau nu strangea, cert ii ca la mare se mergea cam in fiecare an, cu masina sau cu trenul, ieseam la fiecare sfarsit de saptamana la padure.
In majoritatea cazurilor oamenii aveau program fix, de 8 ore, nu cu stat peste program, aveau vreme sa stea apoi cu copii lor, acum cat mai pot face acest lucru?
Si desi nu prea erau prin magazine, sau erau pe cartela, fiecare avea pe cineva pe la tara si avea un porc, o gaina, o vaca .... si nu le prea lipsea mare lucru. Desi cam toate erau pe ratie, nu stiu pe nimeni sa fi murit de foame.
Am zis ca erau mai fericiti, da, nu aveau grija zilei de maine, nu-i dadea nimeni afara, aveau vreme pentru familiile lor mult mai mult ca si acum, se stiau multumi cu putinul ce-l aveau si apreciau mult mai mult lucrurile din cauza aceasta, copii se stiau juca mult mai frumos, si trebuiau sa-si foloseasca mai mult capul fata de in ziua de azi.
Asa ca nu mai scoateti doar partile negative, ca au fost si destule parti pozitive si atunci. Eu cel putin nu regret cu nimic ca am avut copilaria in perioada aceea, chiar is foarte fericit.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jul 2008, 12:02
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




ce ai auzit tu a fost inainte de 1980. Intre 80 si 89 partile bune cam lipseau pentru multa lume, ca erau unii infipti bine, e altceva.



This post has been edited by argon: 2 Jul 2008, 12:09


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 2 Jul 2008, 12:15
Post #12


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




E un topic super pe reno , cu poze de pe vremea aia, pentru cine nu stie. wink.gif

http://www.reno.ro/Poze-si-filme-din-Iepoc...e-t115511.html#

This post has been edited by logan1.5dci: 2 Jul 2008, 12:19


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 2 Jul 2008, 12:18
Post #13


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(CuTzU @ 2 Jul 2008, 11:26)
... Eu cel putin nu regret cu nimic ca am avut copilaria in perioada aceea, chiar is foarte fericit.
*

Nici nu ai cum sa o regreti, nu ai avut de ales wink.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 2 Jul 2008, 12:22
Post #14


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




cutzu:

argumentele cu "n-a murit nimeni de foame" sunt, sa ma ierti, atit obosite cit si false. La fel de bine nu moare nimeni de foame nici acum - daca prin asta te referi la incetarea functiilor vitale datorita inanitiei.

Daca insa te referi la traiul mizer, era si atunci destul - sigur, nu era mediatizat si nu era asa prezent in peisajul de zi cu zi: caci statul (aici: militia) avea grija sa-i goneasca acolo unde nu se vedeau.

Argumentul "nu se gasea, dar toata lumea avea surse" este gresit din doua directii: in primul rind nu "toata lumea" avea "relatii". In al doilea rind, asa ceva nu poate constitui o solutie socialmente sanatoasa, caci inseamna: furt, piata neagra, trafic de influenta ridicate la nivel de sistem (fiindca altfel nu se putea supravietui).

La argumentul "atunci erau 8 ore de program si gata, nu ca acum" trebuie sa ne intrebam care-i motivatia pentru care acum se munceste mai mult; de asemenea trebuie sa ne intrebam daca economia nationala din vremea aia era sanatoasa, sau nu (retoric, caci raspunsul se stie - el este "nu").

Nu in ultimul rind te asigur ca parintii din vremea aia erau adevarati eroi, trecind prin necazuri uriase si prin riscuri in straduinta lor de a asigura copiilor cele necesare.

Nu, cutzu, imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc: oricit m-as stradui nu pot sa gasesc parti pozitive, mai ales daca le compar cu evolutia altor tari lipsite de comunism (dar cu orientare sociala). Ia ca exemplu Finlanda - o tara lipsita de resurse (in afara de paduri, de saune si de laponi), si cu clima aspra. La fel ca Romania, Finlanda e vecina cu URSS/CSI.

As putea sa continui, dar prefer s-o facem vreodata la o bere...


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 Jul 2008, 12:23
Post #15


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Copilaria era mai frumoasa atunci, parerea mea.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 2 Jul 2008, 12:23
Post #16


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




@cutzu . Cam care erau partile alea bune?La tara te puneau sa dai cota cam pt orice , nuci, oua etc.Bunica-mea cumpara oua si nuci sa dea la cota .Nu stii sa fi murit de foame pentru ca nu se dadea nimic publicitatii , cum de altfel nu se dadea nimic "de rau" publicitatii .
Pentru cei care regreta ceausestii ( exponentii comunismului la noi) am un indemn " fuga dupa ei" !


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jul 2008, 12:25
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




acelasi indemn il am eu pentru cei ce ii voteaza.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 2 Jul 2008, 12:29
Post #18


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Eu le recomand sa emigreze in Coreea de Nord sau in Cuba, cat mai e superoferta.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 2 Jul 2008, 12:30
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Nici nu am avut rabdare sa citesc toate posturile, dar cred ca toata mizeria intalnita azi in sociatatea romaneasca isi are radacini adanci in anii de comunism...a fost "evul mediu" al Romaniei.


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 2 Jul 2008, 12:30
Post #20


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Mai bine nu ma bag, ca subiectu-i prea vast. laugh.gif
As avea prea multe de spus, o sa sara unii numai de dragul contrazicerii, si uite asa am sa pierd iar 2-3 zile pe forum. Privesc doar.

This post has been edited by logan1.5dci: 2 Jul 2008, 12:31


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 2 Jul 2008, 12:30
Post #21


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




QUOTE(ady77 @ 2 Jul 2008, 12:23)
Copilaria era mai frumoasa atunci, parerea mea.
*



Copilaria e mai frumoasa indiferent de regim smile.gif

E ca in bancul ala cu mosnegii: "Aaa, ce bine era pe vremea lui Stalin!; Da' de ce?; Ca eram si noi mai tineri..."


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 2 Jul 2008, 12:45
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Ba as putea sa regret, tocmai din motivul ca nu am avut de ales, si pentru ca vad copii din ziua de azi. Da eu cel putin nu regret.
Normal ca nu era o economie sanatoasa (statul lua cu japca de oameni si oamenii furau statul pe la "spate" ) nici nu am spus asa ceva, nu avea cum, nici nu am zis ca era buna, am zis doar ca avea si unele parti bune, posibil doar in unele zone, dar acum nu ii tot asa? Diferenta prea mare intre atunci si acum nu prea este, ambele au parti bune si foarte multe parti rele.
Cat despre militie, pe langa a-i goni unde nu se vedea, mai avea si rolul de a le gasi locuri de munca celor "certati cu legea" dupa ce ieseau de la racoare, si stiu asta pentru ca aveam un militian in casa, si stiu cat avea de umblat pe la fabrici si ateliere sa le gaseasca ceva ce sa le convina, ca pe langa a le gasi loc de munca trebuia sa le si convina. (Chiar mi-ar placea o discutie la o "bere")


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 2 Jul 2008, 12:50
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 3 January 05




QUOTE(CuTzU @ 2 Jul 2008, 11:26)
Asa ca nu mai scoateti doar partile negative, ca au fost si destule parti pozitive si atunci. Eu cel putin nu regret cu nimic ca am avut copilaria in perioada aceea, chiar is foarte fericit.
*




QUOTE(ady77 @ 2 Jul 2008, 12:23)
Copilaria era mai frumoasa atunci, parerea mea.
*


sper ca va dati seama ca regretati copilaria...tineretea, nu comunismul, care nu a adus decat mizerie si foamete, vezi inca in Cuba si Vietnam.
Tari care erau in urma noastra in 1938: Grecia, Portugalia, Spania, Belgia (la egalitate) vedeti unde au ajuns?


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 2 Jul 2008, 12:57
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




CuTzU, era bine ca nu-i dadea nimeni afara de la munca. Era bine ca-si luau salariul si nu aveau grija zilei de maine. Dar era bine ca nu produceau nimic? O gramada de oameni se duceau la servici numai ca-i obliga. Cat crezi c-ar fi rezistat economia in ritmul asta? Nu era sac fara fund. Atata timp cat consumi mai mult decat produci, mergi pe minus. Chiar daca n-ar fi fost Revolutia in '89, regimul tot ar fi cazut. Mai tarziu, dar ar fi cazut. N-ar mai fi avut de unde sa dea salarii numai pentru simpla prezenta la servici.
E mult de vorbit, dar mi-e lene acum. smile.gif

Si da, copilaria mea a fost mult mai frumoasa (dupa mine) decat e copilaria astora acum. Eu zburdam prin parcuri toata ziua, nu ma dadeam jos de pe bicicleta, leapsa, hotii si gardistii, cornete si cate si mai cate altele... Asta ar trebui sa faca un copil la cativa anisori. P-astia din ziua de azi, daca-i dai jos din fata pc-ului trebuie sa-i duci la medic, ca nu se mai opresc din criza. Jetix si PC. Non-stop. Vai de copilaria lor. Ca sa nu mai spun ca la 10-12 ani si-o baga fetele si si-o scot, de mi-e rusine sa trec printre ele sa intru-n bloc.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 2 Jul 2008, 13:03
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Si ia spune-mi tu, cam cum as putea acuma sa ma joc in spatele blocului? Atunci aveam parculete intre blocuri, acum garaje si parcari. Acum si sa stai in spatele blocului ii pericol, ca trece cate un reiser si-ti face vant. Singura solutie ii calculatorul si tv-ul, dar asta nu imi place. Prefer traseele cu creta pe beton si machetutele.
La tara puteam colinda pe dealuri si pe langa rauri, ce-i drept se mai credea cate unu stapanu terenului si fugea cu furca sau coasa dupa noi, dar ce fain era, ne luam revansa cu prastia dupa geamurile lui. Acum toate terenurile is ingradite.
Ti se pare ca regret copilaria sau perioada de atunci. In nici un caz nu regret comunismul, ci unele parti ale vietii de atunci, ii o mica mare diferenta.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 Jul 2008, 13:04
Post #26


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(nasty @ 2 Jul 2008, 13:50)
sper ca va dati seama ca regretati copilaria...tineretea, nu comunismul,
*


Bre inca sunt tanar tongue.gif tongue.gif

Eu nu regret comunismul pt ca nu pot uita ca:
- trebuia sa ai pile sa-ti cumperi celebra trusa geometrica chinezeasca si dadeai 100 lei pe ea, o trusa care acum nu ar costa mai mult de 1 leu.
- pixul cu mina de 0.5 sau 0.7 era un lux
- stilourile straine de asemenea
- in caramelele si gumele romanesti iti rupeai dintii
- trebuia sa stau duminica 3 ore la coada sa cumpar cota de paine
- trebuia sa te asezi intai la coada si apoi sa intrebi la ce se sta tongue.gif
- ma uitam la congresele PCR si eram bucuros ca e emisiune ziua radmasa.gif radmasa.gif
si alte asemenea lucruri care ma afectau la varsta pe care o aveam atunci.



--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 2 Jul 2008, 13:05
Post #27


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.484
Joined: 1 November 04
From: sat




Tin minte ca jucam fotbal in parcare si erau vreo 10 masini iar noi ne plangeam ca ne incurca. Am fost recent acasa la ai mei si m-am uitat din nou in parcare; am numarat 60 de masini, unele urcate pe zona verde, altele blocand masini deja parcate, altele blocand trotuarele si iesirea din curtea blocului.
Unde sa se mai joace copiii?

Edit:
- imi aduc aminte de momentul in care se aduceau portocale la cofetarie sau la alimentara si ne calcam in picioare sa putem manca una.
- nu uit niciodata cozile la oua, carne, ulei, lapte... si painea data pe cartela, parca eram in vreme de razboi. Benzina iarasi, era data pe cartela, cred ca 20l/luna; de cand am masina cred ca am pus lejer peste 2000l/an


This post has been edited by Illusi0n: 2 Jul 2008, 13:12


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jul 2008, 13:06
Post #28


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




la calculator.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 Jul 2008, 13:09
Post #29


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Exact de aia spun ca era mai frumoasa copilaria atunci.

Nu erau emisiuni tv ziua, nu erau calculatoare. Eram nevoiti sa inventam si sa jucam tot felul de jocuri. La fotbal trebuia sa plecam pe shestache ca altfel ne-am fi adunat vreo 5-6 echipe, acum nu strangi 12 copii sa mergi la fotbal.

This post has been edited by ady77: 2 Jul 2008, 13:10


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 2 Jul 2008, 13:11
Post #30


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea





@ Ady77 , mama ce repede va miscati.
biggrin.gif gluma (mentiune pentru cei care au telefonul ruginit, si nu le cade fisa)

Ce folos ca acum, le cumpar pe toate si nu mai am loc sa umblu in casa de ele?
Am dat in boala shoping-ului. Acuma cine are cu ce. cool.gif

This post has been edited by logan1.5dci: 2 Jul 2008, 13:13


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th June 2024 - 14:56
Forum Renault