DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bec ulei ?, Se aprinde cand e cald motoru ......

Merced
post 8 Mar 2009, 22:20
Post #91


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.236
Joined: 24 June 07




Bine, faci cum vrei, daca consideri ca pierde atat de mult cat sa completezi in 5-6000km cat ar trebui sa tii uleiul...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
v_razvan_c
post 12 Mar 2009, 21:19
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 11 March 07




Cred ca pierde destul de mult, dar nu-mi dau seama pe unde din cauza scutului. Dar cel mai probabil pe la simeringul din fata, ca daca era de la palier sigur ajungea sa patineze ambreiajul, am mai patit la 1300. Oricum, restul uleiului l-am bagat in A MEA, ca ajunsese la limita dupa putinei km radmasa.gif

Pana la urma tot Elf 20W50 am luat si filtrul de la MASTER sport.DSC00685.JPG ( Size: 1mb ) Number of downloads: 56
Nu ma certati in privinta lor, uleiul e gros, dar vine vara; filtru de la MANN nu am gasit, am cautat la destule magazine din zona mea... Si deja s-a facut o balta mica dupa o ora de stationat, deci curg din ea uleiurile ca la balamuc mad.gif Ma uitam prima data la un Valvoline, dar mi s-a parut prea subtire..

Merced, am facut poze la masina, unde le postez? Am vazut ca sunt doua topicuri

This post has been edited by v_razvan_c: 12 Mar 2009, 21:23


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 12 Mar 2009, 21:24
Post #93


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.236
Joined: 24 June 07




Pune-le la ala cu cele mai vechi Dacii.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
v_razvan_c
post 13 Mar 2009, 12:52
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 11 March 07




Vad ca te-ai abtinut radmasa.gif

La asta ma refeream cand spuneam de diferenta intre jojeDSC00675.JPG ( Size: 791.08k ) Number of downloads: 55
, de fapt, nu-i niciuna, doar ca la 1300 are codita mai lunga; deci motorul a mers cu mai putin de 2l de ulei mellow.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neamtzu25
post 13 Mar 2009, 22:01
Post #95


cu masina nu te plimbi!!fugi cat poate...


Group: Members
Posts: 175
Joined: 10 March 09




eu am acea joja care are codiat mai scurta la 1310,si eu bag de aproape 2 ani numai elf sport txi 20w50 indiferent de anotimp,acumm doar cand franez mai brusc ;blocare roti,at se aprinde bec de la ulei si scade pres 1 sec ..dupa care se stinge becul si pres rev la normal...sunt multumit de elf dar ms colegilor ptr filtru mann,nu stiam ce e mai bun,am luat mai mereu acea oferta de 4 bl +filtru

bfta


--------------------
DACIA 1,4 berlina S 1997 - BR 28 PSM
cea mai mare problema la masina:TACANITU dintre volan si scaun:D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 13 Mar 2009, 23:36
Post #96


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.236
Joined: 24 June 07




Eu am joja aia cu capatul mai lung, asa am avut mereu si asa au avut toate 1300-urile presupun. Indica decent, ma rog, parca dupa schimb imi indica un pic peste maxim, dar in rest merge. Eu dupa aia ma ghidez cu minimul, si daca mi-a ajuns la minim, ochiometric scot dupaia la schimb cam 2 litri, adica exact cam cat ar trebui sa fie.
Am scos si eu joja azi de curiozitate mai mult, uleiul parca abia l-am pus in motor. Desi asta poate fi considerat un semn rau de unii, eu in ~15.000km am schimbat uleiul numai la timp, si am bagat cat de cat decent, n-a stat niciodata mai mult de 6 luni acelasi ulei, si nu mai mult de 6000km, asa ca ma gandesc ca mizeria s-a curatat pana acum si d-aia nu mai are ce curata Castrol-ul. Ca in rest motorul merge de rupe, mai devreme i-am rupt norma intr-a doua de vreo trei ori, 70km/h, parca ajunge acum mai usor la viteza asta. laugh.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 01:09
Forum Renault