DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ploua in portbagaj

solnitzel
post 30 May 2012, 13:15
Post #151


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 21 December 10
From: bucuresti




sal, asta am patit si eu, gaseam apa in spate jos zona pasagerului din dreapta spate, multa apa, m-am bagat aseara cu o lanterna in masina iar cineva turna apa cu furtunul..am verificat si zona frontala..si lateralele..intra foarte putin prin usa stanga spate..se prelinge peste cheder si intra in masina dar cel mai mult intra pe la cheder luneta la coltul din dreapta jos, zici ca-i robinet, se prelinge si pe tabla dar si curge direct pe mocheta in portbagaj..apoi se prelinge in jos pe sub bancheta, chederul l-am schimbat anul trecut in vara si la inceput nu a mai intrat..din pacate la montaj nu a fost bagat silicon sau mastic, sambata o sa bag ceva silicon (si interior si exterior) sa vedem cum se comporta!
ce naiba sa fac cu usa spate stanga , apa trece peste cheder si intra in masina, in parte de jos a chederului , sa schimb chederul ? smile.gif

This post has been edited by solnitzel: 30 May 2012, 13:26


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solenzul
post 31 May 2012, 22:53
Post #152


Membru curios


Group: Members
Posts: 404
Joined: 18 March 08
From: Campulung-Muscel




Schimba chederul daca e uzat si vezi ca mai e un cheder lung de la motor pana la portbagaj sus ca o streasina. Daca nu e uzat da jos fata de la usa si vezi ca are o folie dintr-un material asa ca celofanul. Daca e gaurita inlocuieste acel material ori cu o folie similara ori cu un celofan si ar trebuii sa nu mai ai probleme. Explicatia e simpla, in lipsa foliei apa se prelinge pe fata usii si pica pe cheder in interior iar de pe cheder jos in masina.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima ; Duster Explorer 2017 ; - AG-09-***, AG-26-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solnitzel
post 1 Jun 2012, 08:46
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 21 December 10
From: bucuresti




anu' trecut am scos toate fetele de usi, am dat prin interior cu vaselina incalzita (cu pensula) si am renuntat la folia de plastic in locu' ei folosind folie PEE ..izolatie pentru parchet..oare nu facui bine? smile.gif


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solenzul
post 1 Jun 2012, 21:15
Post #154


Membru curios


Group: Members
Posts: 404
Joined: 18 March 08
From: Campulung-Muscel




Probabil ca nu. Si eu am renuntat la folie si am pus alta porcarie in locul ei si daca ploua si daca nu pun masina perfect dreapta de pe chedere picura in interior. Vara asta vreau sa pun o folie ceva, chiar si celofan, lipit bine cu banda dublu adeziva sau mastic sau silicon sau orice poate tine folia lipita etans de usa ca sa repar gresala.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima ; Duster Explorer 2017 ; - AG-09-***, AG-26-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solnitzel
post 8 Jun 2012, 12:38
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 21 December 10
From: bucuresti




asa am sa fac, lipesc ceva folie pe fetele de usi in interior apoi o sa verific sa vedem de mai intra apa. multam smile.gif


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenza zaz
post 16 Apr 2014, 22:42
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 16 April 12
From: Bucuresti




care ma ajutati si pe mine gasesc apa in portbagaj si imi intra pe acolo unde e marcat cu negru pe unde ar putea intra .ms mult

Attached thumbnail(s)
CAM00084.jpg ( Size: 675.5k ) Number of downloads: 222


--------------------
dacia solenza 2004 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyu
post 16 Apr 2014, 23:06
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 697
Joined: 14 March 09
From: Iasi




Vezi sa nu iti intre apa pe langa cheder... cel mai bube ... scoti polita.. si te uiti pe unde picura cand ploua sau dava nu vrei sa astepti ...pui pe cineva sa arunce cu apa pe hayon si urmaresti sa vezi pe ynde picura.... sau pui un ziar si vezi exact unde picura tongue.gif spor


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 17 Apr 2014, 07:03
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




ZAZ, vezi ca apa intra acolo de la aerator sau de la cheder (exact unde e indoit), nu calca bine pe hayon.


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenza zaz
post 17 Apr 2014, 17:58
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 16 April 12
From: Bucuresti




problema e ca vine de sus si se prelinga acolo jos e din interior pe sub tabla ,cand bagi mana intre aripa si tabla unde se prinde criculsi te duci cu mana pana sus la inbinatura tablei acolo gasesti apa si nu imi dau seama de unde vine,am schimbat chederul am pus silicon si tot imi curge,am mai curatat sus la balamale la haion si cand am bagat o sarma a tasnit apa afara,eu am bagat de mult foarte multa vaselina acolo si toata mizeria sa strans si acum trag concluzia ca de acolo poate fi.


--------------------
dacia solenza 2004 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 16:37
Forum Renault