DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Proiectul legii „Cu mama la discoteca“, pareri, argumente PRO si CONTRA

costi
post 17 Jun 2005, 14:57
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Rusine ca te uiti la partile intime in cautare de tatuaje!
Stinge si tu lumina smile.gif



--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 17 Jun 2005, 14:58
Post #32


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




QUOTE(Lexy @ 17 Jun 2005, 13:58)
Care sunt cauzele suiram?

Daca tot te rupe la buzunar 1 milionu' plodu de unde are bani de tatuaj/tigari/etc?

In plus, o regula de bun simt minimal zice ca problemele se trateaza la cauze, nu la efecte.

perfect de acord....La legea prezentata mai sus pune-o tu intr-o formula sa multumeasca pe toata lumea....n-o sa poti ever!!!
*



pai inainte de toate, mi se pare mai ok sa dau un milion copilului, in cazul normal nu se duc pe tigari si vodca (cel putin nu asa fac copii cu ceva creativitate in ei), in cel mai rau caz se duc pe tigari si alcool moment in care nu-i mai dai sau ii dai conditionat sau o solutie la mica intelegere, daca nu cumva ai dat-o-n bara cu educatia lui de la varste fragede, moment in care, no offense, iti meriti soarta.

Dar sa dai 1 milion pe degeaba, statului, pentru ca si-a facut asta micu tatuaj cu Santana mi se pare strigator la cer.

Cum ii cresti, asa ii ai (respect mama si tata la faza asta).

---------
partea a doua, in ordine inversa a importantei:
daca nu se gasesc solutii evidente si universal valabile, nu inseamna ca e cazul sa ne apucam de implementat prostii si aberatii.

Trecand de asta, vinovati se fac aia care vand bauturi alcoolice si tigari minorilor, cluburile care adapostesc fiefuri unde fetite de 15 ani isi impletesc nestiinta cu retardarea alora de 30 si asa mai departe. Prin urmare as fi de acord sa se inaspreasca lucrurile la nivelul asta, sau ceva in acest sens. Ca nu se respecta legile astea, sunt de acord, nasol moment, nu tine - stii ce? hai sa amendam pustii! ura! - ce destepti suntem.

Deci sa te apuci sa dai copii in urmarire generala pe strazile patriei, sa fie victimile celor 30% de dezaxati care stiu sa asmuta cainele pe copii in parc, dar de altfel au simt civic, ca "adolescentii nu tre sa aiba tatuaje" e o chestie pentru care eu nu o sa-mi dau in veci acordul pentru ca si eu ca si altii cunoastem foarte bine cat de "binevoitori" sunt mare parte din oameni si consider ca cei carora trebuie sa li se ceara in primul rand responsabilitate sunt astia de-al de noi, "batranii", si nu copii. E absurd, unfair si cum ziceam o sa aiba mai multe efecte negative decat asa-zis pozitive.

Daca se poate sa-si de si un psiholog cu parerea pe aici, as fi foarte multumit.


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 17 Jun 2005, 15:06
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Nu va mai agitati atita! e doar o nefericita propunere legislativa; pina si-o gasi locul pe ordinea de zi..... (daca si l-o gasi vreodata) ;
Apoi nu uitati ca au fost ele propuneri serioase si grele (gen legea "Ticu Dumitrescu") din care s-a ales praful.
Eu zic sa reluam discutia atunci.
Oricum situatia adolescentilor e un dazastru !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 17 Jun 2005, 15:31
Post #34


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Auziti, dar initiatorii acestei legi, cam ce virsta au?


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 17 Jun 2005, 15:36
Post #35


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE(Lexy @ 17 Jun 2005, 09:06)
Mai foarte bine fac!!!Se mai poate lucra binenteles la lege sau cum a zis Mada si amenda la discoteca/local..dar trebuie sa sufere si copilulk..ca atata depravare cat e acum in tineretul asta(zise io care am 26) nu e asa de bine..a fost in Pta constitutiei un concert muzica live..pai sa vezi fete de 17-20 ani care stateau pe jos in jegul ala,fumau-hai asta n-ar fii mare tragedie,cerseau..puii mei aratau ca dracu de injositor pentru o domnisoara....Plus o gagicuta simpaticuta da cu o creasta pe cap ca tipu' din reclama cu Orange da cred ca era drogata ca avea o privire si sigur nu era pe "lumea" asta...
*


Poate era doar beata, de unde stii tu ca era drogata?! Asta imi aduce aminte de o intamplare prin care am trecut in 90. Ma intoarceam intr-o dimineata de la un bairam unde ma trotilasem bine de tot si adormisem o leaca. Deci veneam acasa, eram mahmur, cu ochii umflati cred fiindca nu dormisem suficient, asteptam troleibuzu cu inca un prieten. Un mos s-a luat de mine ca de ce am cercel si blugii scrisi ( blush.gif deh, vremurile), au sarit mai multi cu gura, io urlam la ei sa ma lase drecu in pace in durerea mea, etcetera. Le-am auzit pe doua gospodine zicand "E drogat doamna, nu vedeti?!". Retardare la greu, ce kilu meu, tocma era perioada cu "drogurile de la Ratiu". Oameni idioti, indobitociti de 50 de ani de comunism. Hai sa nu fim si noi ca ei, va rog, bine.
In plus, treaba cu domnisoarele care aratau injositor, aicia chiar m-ai terminat. Ok, era injositor, dar asta era alegera lor. Cu ce te afecta pe tine? Fiecare e liber sa arate si sa se poarte asa cum vrea muschii lui. Asta inseamna libertate!!!! Vrei sa le faci sa arate demn cu fortza ca in reclamele la ciocolata cu rom? Invatati mai oameni buni sa respectati libertatea celuilalt, ca in ritmu asta se poate ajunge sa ne tundem toti cu chelie si suvita, ca asa vrea Basescu. Daca cineva vrea sa aiba creasta, cercei, tatuaje, e treaba lui si nu voi fi in veci de acord sa ii interzica asta vreo lege imbecila.

QUOTE(Valentine @ 17 Jun 2005, 14:43)
Sincer nu mi-a placut niciodata inainte de 18 ani sa ma duc intr-un club asa intr-o chestie neorganizata. A fost beton fiecare bal al bobocilor facut intr-o discoteca, excursii, tabere, etc. dar de aici si pana la ce vad acuma in cluburi si discoteci e cale lunga prietene.
*


Valentine, daca tu nu mergeai in discoteci e treaba ta. Io mergeam si beam si fumam si dansam si faceam ce vroiam. Acuma ce-ar trebui, ca io sa-mi doresc sa se dea o lege prin care toti tinerii sa fie obligati sa faca ce faceam io la varsta lor? In kilu meu, e absurd, fiecare cu a masi.
Sincer ma baieti, daca astfel de legi ar fi existat pe vremea cand am fost io in liceu (90-94), amintirile mele ar fi fost mult mai gri. Pai aia a fost cea mai misto parte a vietii mele, cea mai multa distractie, de perioada aia imi aduc aminte cu cea mai mare placere, asta desi dpdv material perioada aia fost fost cea mai proasta pentru mine. Jos constrangerile stalinisto-americane!


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 17 Jun 2005, 15:51
Post #36


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(ashu @ 17 Jun 2005, 16:36)
Sincer ma baieti, daca astfel de legi ar fi existat pe vremea cand am fost io in liceu (90-94), amintirile mele ar fi fost mult mai gri. Pai aia a fost cea mai misto parte a vietii mele, cea mai multa distractie, de perioada aia imi aduc aminte cu cea mai mare placere, asta desi dpdv material perioada aia fost fost cea mai proasta pentru mine. Jos constrangerile stalinisto-americane!
*


Ashule, tu crezi ca e normal sa te duci intr-un club si sa fie numai fete de 15-17 ani (care fie vorba intre noi, in atata fum + machiaj + intuneric, nici nu iti dai seama ca nu are 18 ani!) p'acolo? Mie unul nu mie se pare normal.

Iar daca singura ta modalitate de distractie in liceu era sa te faci pleasna si cu asta basta, pai si normal ca nu iti surade legea asta. Exista muulte alte mijoace de distractie care nu implica neaparat umblat prin cluburi beat la 3 noaptea. N-am nimic impotriva ca atunci cand ai facut 18 ani sa te duci in 20 de cluburi pe noapte, dar pana atunci te abtii de la asta. Te tatuezi, fumezi, bei la bairamul colegilor (ca sunt destule in liceu slava Domnului! mergeam la cate unul pe weekend intr-o vreme in liceu biggrin.gif) stai pe net, joci fotbal, baschet, ai ce sa faci, ce naiba! Da in cluburi, discoteci (si la volan tongue.gif) pana la 18 ani nu ai ce sa cauti! Parerea mea smile.gif

This post has been edited by Valentine: 17 Jun 2005, 15:52


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 17 Jun 2005, 15:57
Post #37


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Da de ce sa n-ai? Asa, ca nu vrea Valentine? Nu va inteleg fratilor ce va f*te la cap ce fac altii. Fiecare face ce-i place, tu stai pe net, altu se duce in cluburi la dans antren mici si bere. Lasa bre pe fiecare sa faca ce are chef, atata vreme cat nu te deranjeaza pe tine cu ceva.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 17 Jun 2005, 15:59
Post #38


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Valentine - sa stabilim care e pericolul. De ce e ok sa fumezi dar nu e ok sa mergi in discoteci? Ca te incita la 'destrabalare'? Ce vina au adolescentii de azi ca tie pe vremea lu' Ceasca iti baga bromura in ceai in tabere? tongue.gif Bai, adolescentii 'si-o pun' fiindca tocmai asta e 'farmecul perioadei' (si pericolul ei in acelasi timp). Educatia trebuie sa mearga in alta directie - "nu cu oricine", "nu imediat", "nu neprotejat" etc. Acum vrei sa interzici si sexul pana la 18 ani? De ce nu si sarutul ca incita la sex? Haide ma...


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 17 Jun 2005, 16:04
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




ashu daca ar fi dupa tine nu mai trebuie legi si toti sa face ce vor (ma rog, putin exagerat) de dragul libertatii;
si apoi din partea mea fie si ca tine dar guvernul poate decide altfel; si slava Domnului exista la legi din astea pe saturate (vezi eg de mai sus)


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 17 Jun 2005, 16:06
Post #40


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Bre io as mai interzice, dar de data asta parintilor, mersul cu masina+minori pe centura, deh, incita, ocolirea marilor hoteluri si marilor bulevarde dupa ora 23 si alte chestii d'astea. biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 17 Jun 2005, 16:16
Post #41


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Corect Costi, daca ar fi dupa mine nu ar exista nici o lege care sa ingradeasca libertatea individului de a face tot ce vrea el atata vreme cat nu lezeaza libertatea altuia. Ce e asa de extraordinar in asta? De ce trebuie sa existe legi care sa imi zica mie cum sa dispun de trupul meu sau de viata mea in general?
E vorba de un principiu aici. Io sunt pentru legalizarea drogurilor, pentru drepturile homosexualilor, pentru dreptul la eutanasie, etc. Si asta nu pentru ca imi doresc pentru mine vreuna din libertatile astea, ci doar ca principiu, pentru ca fiecare e liber sa aleaga sa-si traiasca viata asa cum vrea. Si sincer nu cred ca asta ar duce societatea inapoi, ci din contra, in istorie s-a vazut ca societatile cele mai inchise si restrictive au dus la regres, nicidecum la progres.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 17 Jun 2005, 16:21
Post #42


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Da, de acord si eu cu Ashu. Ce a spus el reprezinta o parte dintr-o definitie a libertatii : Poti sa faci ce vrei fara sa lezezi libertatea altuia si legile statului, care nu trebuie sa fie draconice.


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 17 Jun 2005, 16:30
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Corect dar ce te faci cu astia micii care chiar daca se duc acasa si se culca dupa disc, mai tirziu ajung in paginile ziarelor si la stirile de ora 5, ca taticu & mamica au fost prea ocupati sa le explice cum este cu libertatea liber consfiintita sau sa le spuna despre responsabilitati, asa in general si se apuca sa dea in cap, ca de.... e libertate.
Cine garanteaza ca libertatea acordata lor astazi, la o virsta cind nu stiu pe ce lume sint nu va leza miine pe altii ?
Asa s-au nascut toate aberatiile din ziua de azi, din proasta intelegere a democratiei si libertatilor.
Apropo de ce oare carnetul se poate obtine dupa majorat ? De ce nu se acorda si acolo libertatea sa conduci de cind te taie capul ?



--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 17 Jun 2005, 16:32
Post #44


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




N-am nimic impotriva sexului. Ba chiar dimpotriva biggrin.gif Oricum, sa faca adolescentii ce vor. Pot sa si fumeze, sa bea, am si spus. Exista bairame, etc. Numai sa nu ajung sa zicem eu (un exemplu random) sa ma duc intr-un club, sa cunosc o tipa in calduri care sa imi zica ca are 18 ani, sa ma duc si sa am un one night stand si dupa aia sa fac puscarie 3 ani ca s-a enervat tac'su si ma "da in gat" pentru intretinere de relatii nepermise cu minori mad.gif

Ashule libertate libertate, dar cu limita! Repet, poate sa faca ce vrea minorul la bairam cu restul minorilor, sau cu cineva care stie ca e minor de la inceput, sau la el/ea acasa, I don't care.

Dar nu in cluburi si discoteci.

Asta e ca si cu masinile si pietonii. Pietonul are trotoarul lui, si trecerile de pietoni. Evident ca nu merge numai pe acolo, si mai este accidentat. Pana acuma era vina soferului oricum (legal), ideea e sa nu mai fie vina soferului ci a pietonului.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 17 Jun 2005, 16:41
Post #45


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(costi @ 17 Jun 2005, 17:30)
Corect dar ce te faci cu astia micii care chiar daca se duc acasa si se culca dupa disc, mai tirziu ajung in paginile ziarelor si la stirile de ora 5, ca taticu & mamica au fost prea ocupati sa le explice cum este cu libertatea liber consfiintita sau sa le spuna despre responsabilitati, asa in general si se apuca sa dea in cap, ca de.... e libertate.
*



Pai atunci vor vedea ce inseamna privarea de libertate si ei si parintii, care vor fi mai putin ocupati si vor avea ceva timp sa reflecte la lipsa lor de responsabilitate in ce priveste educarea odraslelor. Cu toate ca uneori nu e compensatorie masura cu faptele sad.gif
Eu am beneficiat de un regim foarte permisiv din partea parintilor, eram liber sa fac ce vreau in limitele normalului cu o singura conditie, sa dau telefon ca sa stie de mine pe unde sunt. Si cu toata aceasta lipsa de restrictii nu am sarit calul prea mult, mai exact nu le-am facut niciodata probleme. Deci cuvantul cheie cred eu ca este educatia.


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 17 Jun 2005, 16:52
Post #46


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE(costi @ 17 Jun 2005, 16:30)
Corect dar ce te faci cu astia micii care chiar daca se duc acasa si se culca dupa disc, mai tirziu ajung in paginile ziarelor si la stirile de ora 5, ca taticu & mamica au fost prea ocupati sa le explice cum este cu libertatea liber consfiintita sau sa le spuna despre responsabilitati, asa in general si se apuca sa dea in cap, ca de.... e libertate.
Cine garanteaza ca libertatea acordata lor astazi, la o virsta cind nu stiu pe ce lume sint nu va leza miine pe altii ?
Asa s-au nascut toate aberatiile din ziua de azi, din proasta intelegere a democratiei si libertatilor.
Apropo de ce oare carnetul se poate obtine dupa majorat ? De ce nu se acorda si acolo libertatea sa conduci de cind te taie capul ?
*


Ma, cunosc personal destule exemple, me included, de oameni care au beneficiat de o libertate enorma inca de la 15 ani si care nu au ajuns sa dea in cap la oameni. Dupa cum sunt cazuri de tineri crescuti foarte rigid care au ajuns in parnaie in cele din urma. Io chiar nu cred ca ingradindu-le din libertati ai siguranta ca vei forma un tanar bravnic brigadier. Poate chiar din contra.
Carnetul se obtine la americani de la 16 ani, la noi la majorat. Pana la urma si asta e o varsta arbitrara, sunt convins ca un pusti de 14 ani, cu reflexele formate dupa zeci de nopti de jucat CounterStrike sau NFS, daca ar avea voie sa-si ia carnet, dupa 6 luni ar fi de o mie de ori mai bun ca un tataie de 60 de ani care are carnet de 30. E chestie de cum a considerat legiuitorul, nu cred ca asta ii si face inapti pe adolescenti sa conduca o masina.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 17 Jun 2005, 17:01
Post #47


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(ashu @ 17 Jun 2005, 17:52)
Carnetul se obtine la americani de la 16 ani, la noi la majorat. Pana la urma si asta e o varsta arbitrara, sunt convins ca un pusti de 14 ani, cu reflexele formate dupa zeci de nopti de jucat CounterStrike sau NFS, daca ar avea voie sa-si ia carnet, dupa 6 luni ar fi de o mie de ori mai bun ca un tataie de 60 de ani care are carnet de 30. E chestie de cum a considerat legiuitorul, nu cred ca asta ii si face inapti pe adolescenti sa conduca o masina.
*



Si atunci de ce astia care abia au implinit 18 ani si si-au luat carnetul conduc ca bezmeticii pe sosele punand si viata altora in pericol? E o varsta a teribilismelor, cand crezi ca poti sa faci orice, desi unele lucruri nu le "vezi" (la condus ma refer) ca unul cu carnet de x ani si >100.000 de km in roti.

Si eu am luat carnetul la 18 ani si ma credeam mare si tare, asta pana cand am avut un eveniment (si nu din vina mea: a intrat unul in mine, neacordand prioritate) si mi-a venit mintea la cap ("ba, ce de tampiti is pe sosele! si eu eram unul dintre ei..."). Iar cand am mai avut chef de "traznai" cu masina le-am facut in poligon!

Si am avut parte de suficienta libertate... puteam sa fac ce vroiam... dar n-am vrut ! smile.gif

This post has been edited by Illusi0n: 17 Jun 2005, 17:03


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 17 Jun 2005, 17:07
Post #48


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(Illusi0n @ 17 Jun 2005, 18:01)
...Si eu am luat carnetul la 18 ani si ma credeam mare si tare, asta pana cand am avut un eveniment (si nu din vina mea: a intrat unul in mine, neacordand prioritate) si mi-a venit mintea la cap ("ba, ce de tampiti is pe sosele! si eu eram unul dintre ei..."). Iar cand am mai avut chef de "traznai" cu masina le-am facut in poligon!

Si am avut parte de suficienta libertate... puteam sa fac ce vroiam... dar n-am vrut ! smile.gif
*



Pai ce ti s-a intamplat tie i se poate intampla si unuia mai copt, sa zicem pe la 30 de ani care nu are multi km de experienta la volan, dar merge corect. Ce, in asta nu poate intra unu' care nu stie ce e aia prioritate ? Problema la incepatori e ca nu au formate gesturile reflexe si ei sunt concentrati pe mai multe aspecte in acelasi timp, situatie care le face mult mai obositoare activitatea la volan. Iar un crash in concentrarea mentala poate produce foarte usor altul in trafic.

This post has been edited by lar: 17 Jun 2005, 17:08


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanF
post 17 Jun 2005, 17:35
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 16 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
Asta-i deja retardare pura. Sa zicem ca un adolescent isi face tatuaj in frunte cu acordul parintilor. Dupa mintea creatza a deputatei, asta poa sa-si ia amenda in fiecare zi, urmand ca parintii sa mearga zi de zi si sa depuna contestatie. Io asa o prevedere in aplicarea unei legi n-am mai auzit de cand sunt. Oameni stricati la cap, aia e.


Pai este simplu, isi mai face unul in care sa scrie ca primul este facut cu acordul parintilor.

Acum lasand gluma eu pe aia patru care au initiat proiectul de lege i-as trimite in mina pe cuvantul meu. Mentalitate de comunisti nenorociti. Si eu care ma bucuram ca uite domne a venit tineretul la conducere si s-au mai imputinat din bosorogii comunisti care conduceau tara, dar ti-ai gasit.


--------------------
Ford Focus - ...
FOCUS 2007 1.6 TI-VCT FUN X
Fotografie de produs - www.orangefoto.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 17 Jun 2005, 19:03
Post #50


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




parerea mea sincera...tara arde si baba se piaptana


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 17 Jun 2005, 19:29
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(BogdanF @ 17 Jun 2005, 18:35)
Acum lasand gluma eu pe aia patru care au initiat proiectul de lege i-as trimite in mina pe cuvantul meu. Mentalitate de comunisti nenorociti.
*



Vezi, asta-i extremism. Au dreptul la o opinie si o propunere legislativa din cauza celor care i-au votat si i-au trimis acolo!
Ca propunerea a fost de tot rahatul e alta problema.
Ideea conteaza si dupa mine o reglementare in acest domeniu este necasara.
Nu asta bineinteles, indivizii sint handicapati rau dar ceva trebuie !

This post has been edited by costi: 17 Jun 2005, 19:30


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 17 Jun 2005, 20:59
Post #52


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




...ca fetele sa ofere sex oral necunoscutilor in cluburi si alea alea sau sa le vad stand pe jos sau bete intr-o degradare totala mie nu-mi place....Si sunt de acord sa dai libertate omului dar libertate "controlata"..cine-i parinte bun stie ce-i aia....

Nu mi se pare normal...mi se par copii scapati din mana copii care sunt inca in formare...cred ca dupa ce s-a culcat cu tot cartierul o tipa e greu sa se transforme din panarama intr-o domnisoara stilata..si stiti vorba aia ...old habits die hard(am scris bine?)..Bai la baieti o fii cum o fii dar la fete mi se pare injositor si patetic..ce dracu o fi asa de fun sa te imbeti sa nu mai stii de tine?!?!..oricum putem sa discutam pe tema asta oricat ca nah fiecare cu parerea lui..

Si cei care voteaza ptr libertatea totala uita ca la varsta aia minorii se corup usor...si multi o iau pe o cale gresitta si nu se mai intorc pe cea buna..un proverb evreiesc spune ca daca nu oferi o meserie copilului deja l-ai invatat hot...oricum dupa cum mai ziceam tara nu are nevoie numai de oameni cu mapa!


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 17 Jun 2005, 21:56
Post #53


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(lar @ 17 Jun 2005, 18:07)
Pai ce ti s-a intamplat tie i se poate intampla si unuia mai copt, sa zicem pe la 30 de ani care nu are multi km de experienta la volan, dar merge corect. Ce, in asta nu poate intra unu' care nu stie ce e aia prioritate ? Problema la incepatori e ca nu au formate gesturile reflexe si ei sunt concentrati pe mai multe aspecte in acelasi timp, situatie care le face mult mai obositoare activitatea la volan. Iar un crash in concentrarea mentala poate produce foarte usor altul in trafic.
*



lar, eu sunt de acord cu ce zici tu. Eu vroiam sa spun ca aveam impresia ca "mie nu mi se intampla nimic, am reflexe bune, daca vreau 'il fac' pe oricare". Ei bine, am invatat din ce am patit ca: nu am reflexe(la momentul respectiv), daca circulam preventiv si ma asiguram si opream nu s-ar mai fi petrecut incidentul (eu stiam ca am prioritate, da-i nene inainte!)

Eram la o varsta teribilista, si cu toate ca nu fumam si nu beam faceam alte chestii de ramaneai uneori 'interzis' (niste poante si 'show-uri' cateodata periculoase). Daca s-ar fi aflat in liceu de unele chestii pe care le-am facut ar fi trebuit sa-mi scada nota la purtare. Asa au ramas cu "autor necunoscut".

Iar chestia cu interzicerea minorilor la discoteca, asta-i chiar trasa de par. Daca erau legile astea pe cand eram eu minor si umblam prin discoteci (la 16-17 ani) pai ajungeam dupa gratii. Daca nu le-ar fi fost ingaduit minorilor sa calce-n discoteci eu ce amintiri placute(si subliniez placute) din perioada liceului mai aveam?


This post has been edited by Illusi0n: 17 Jun 2005, 22:00


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 17 Jun 2005, 22:35
Post #54


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Legea este o mare TIMPENIE.

Cu astfel de legi impotriva libertatii individuale, nu ar trebui sa ne miram ca tinerii devin din ce in ce mai nervosi si mai frustrati, si vor aparea si la noi probleme ca in SUA, scenarii gen Columbine.

Valentine, daca ti-e teama ca dai de o tipa in calduri care are 15 dar te minte ca are 18, inainte s-o bip, cere-i buletinul!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 18 Jun 2005, 10:06
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(ashu @ 17 Jun 2005, 17:52)
Carnetul se obtine la americani de la 16 ani, la noi la majorat. Pana la urma si asta e o varsta arbitrara, sunt convins ca un pusti de 14 ani, cu reflexele formate dupa zeci de nopti de jucat CounterStrike sau NFS, daca ar avea voie sa-si ia carnet, dupa 6 luni ar fi de o mie de ori mai bun ca un tataie de 60 de ani care are carnet de 30. E chestie de cum a considerat legiuitorul, nu cred ca asta ii si face inapti pe adolescenti sa conduca o masina.
*


Fals! Jucatul de NFS te face sa nu constientizezi pericolul. E valabil si pentru adulti, nu numai pentru adolescenti, dar pentru juniori e mult mai periculos. Stii ca exista pericol, dar tu esti prea bun ca sa o patesti. Ai doborat atatea recorduri la NFS! Cam asta este mentalitatea proaspatului posesor de permis cu ștate vechi la NFS.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 18 Jun 2005, 10:07
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(Vlad Georgescu @ 17 Jun 2005, 23:35)
alentine, daca ti-e teama ca dai de o tipa in calduri care are 15 dar te minte ca are 18, inainte s-o bip, cere-i buletinul!
*


Da, si ii mai ceri si un buletin de analize ca sa te convingi ca nu are SIDA! tongue.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 18 Jun 2005, 10:12
Post #57


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Da mai dar buletinul ala de analize nu are nici o valabilitate ca tipa poate a contactat ceva cu o ora sau doua inainte de tine excl.gif Asa ca riscul nu poate fi eliminat prin metoda asta. Dar bine ca exista altele, numai sa fie bine aplicate, sa nu se... rupa biggrin.gif


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 18 Jun 2005, 10:16
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Pentru ultimul interval de timp ne bazam pe calcul probabilistic. biggrin.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 18 Jun 2005, 12:19
Post #59


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




QUOTE(Sony @ 18 Jun 2005, 10:06)
Fals! Jucatul de NFS te face sa nu constientizezi pericolul. E valabil si pentru adulti, nu numai pentru adolescenti, dar pentru juniori e mult mai periculos. Stii ca exista pericol, dar tu esti prea bun ca sa o patesti. Ai doborat atatea recorduri la NFS! Cam asta este mentalitatea proaspatului posesor de permis cu ștate vechi la NFS.
*




Totul tine de educatia de acasa. In situatiile critice care se intalnesc in familii, statul nu trebuie sa educe copiii ci parintii cum sa ii educe pe copii. Si eu am jucat NFS la greu si nu m-am sinucis cu masina pana acum si nici cel mai mic accident nu am facut (in afara de o prostie de a mea pe care am zis-o in alta parte). Imi place sa conduc agresiv dar nu calc pedala inconstient. Si am jucat si pe vremea cand eram minor si cand eram major si numai un labil psihic ar putea intepreta prost NFS spre ex. in viata reala. Ca daca n-ar fi auzit de NFS in viata lui si i-ar placea viteza, n-ar calca pedala? rolleyes.gif

Legea de care se vorbeste aici nu mi se pare decat un act de comunism. Atat am de zis despre legea asta. Cat despre celelalte care interzic vanzarea alcoolului si a tigarilor catre minori. Sincer mi se par in plus legile respective daca nu chiar fac mai mult rau. Nu am vazut nici o schimbare in bine de cand sunt acestea si nu influenteaza cu nimic bun minorii. Stim cu totii ca fructul oprit este cel mai tentant. E greu oare sa trimiti unul de clasa a12-a care are are 18 ani impliniti sa iti cumpere un pachet de tigari sau o sticla de alcool? Sunt doar motive de a scoate bani in plus din amenzi.

Sexul cu minori sau intre minori? Credeti ca asa speriati sunt unii de legea asta? Eu am o prietena de 2 ani si inca e minora. Asa si? Ar fi trebuit sa infund puscaria la cate chestii am facut biggrin.gif Credeti ca altii nu o sa se **** de frica legii? Suntem oameni cu totii. Si pe furis si tot o sa se ****. Cine o sa ma caute pe mine in apartament ca fac cine stie ce cu o minora? Accentul ar trebui pus pe educatia sexuala, nu pe interzicerea de a face sex, in ideea ca minorul constientizeaza singur ca nu e varsta potrivita pentru el sa faca sex de la varsta pe care o are si atunci singur va refuza sa o faca. Daca va fi obligat aici se intra la alte categorii la care sunt intru totul de acord sa fie interzise si sanctionate la sange si anume violul.

This post has been edited by Daedalus: 18 Jun 2005, 12:25


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 18 Jun 2005, 12:35
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




he, he...
Ce-mi place de voi astia mici cum ginditi!
Mai vorbim cind veti avea 30 sau mai devreme si veti fi parinti.
Sa vedeti atunci "libertate" si "democratie" si sex cu minori !
Stati un pic......


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 21:06
Forum Renault