DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Taxa pentru circulatia pe autostrada, by Radu Berceanu

Duyu
post 9 Feb 2007, 21:56
Post #1


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Inca o noua "super-idee"...taxa de autostrada.



"Berceanu: Sustin taxa de autostrada, dar decizia va fi luata cu acordul cetatenilor.

Ministrul transporturilor Radu Berceanu a declarat că susține ideea impunerii unei taxe pe autostrăzi, însă decizia va fi luată după ce va fi analizat rezultatul unui sondaj care este efectuat în prezent de Minister pe această temă.

'Cred că trebuie să avem autostrăzi cu diverse variante, inclusiv zero taxe. Ținând cont de situația traficului din România, cred că autostrăzile ar putea avea o taxă de trei, patru sau șase euro. Eu sunt adeptul unei strategii potrivit căreia statul are o mare parte risc, respectiv 60-70%, iar banii se iau de la cei care utilizează autostrada. Noi vom plătim concesionarii, iar plata o face combinând mai multe surse', a explicat ministrul.

Berceanu a menționat că MTCT realizează un sondaj privind această problemă, iar în funcție de rezultat se va lua o decizie. 'Există posibilitatea să nu se plătească o taxă, însă sumele se vor regăsi în impozite, accize, TVA sau roviniete. În acest caz, taxa va fi plătită și de cei care nu vor folosi autostrada. Există o multitudine de variante, iar în funcție de valul de înjurături pe care îl primim de la cetățeni, vom lua o decizie. Oricum vom merge pe soluții care s-au dovedit eficiente în alte țări, cum este cazul Ungariei și Portugaliei ', a adăugat ministrul Transporturilor.

Ministrul transporturilor a mai spus că nu știe dacă sistemul va fi aplicat, cu atât mai puțin momentul. 'Am spus cinci euro, pentru că am avut ca exemplul autostrăzilor din Europa unde se plătește 10 euro la 100 km, bani cu care se acoperă toate cheltuielile. În ceea ce privește situația la noi, eu am dat la un moment dat un exemplu cu o familie de pensionari care nu se grăbește și care nu dorește să meargă cu 140 km pe stradă.

Ei aleg drumurile naționale și nu plătesc pentru că au pensii modeste. Eu, în calitate de ministru, sunt obligat să propun și să prezint toate variantele optime' a conchis ministrul.

Referitor la problema concesionării, Berceanu a declarat că plata concesionarilor se va face de către minister, urmând ca, în baza unei înțelegeri, să se aloce anual o anumită sumă.

'Plata se va face anual, lunar sau trimestrial, valoarea sumelor se va stabili în funcție de traficul din zonă, mai exact se va ține cont de câte mașini vor trece prin niște puncte care măsoară traficul electronic."

Sursa

SUPER TARE FRATE... 022.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 9 Feb 2007, 22:00
Post #2


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




taxa va deveni realitate
pe mine nu ma prea afecteaza caci in NV tarii nu vor fi in veci autostrazi
personal le folosesc pe ale vecinilor unguri, austrieci si nemti (culmea pe ale nemtilor le folosesc gratis!)


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 9 Feb 2007, 22:04
Post #3


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Ma intreb daca si autostrazile noastre, vor fi de calitatea celor din UE. Sau noi ne aliniem doar la taxele din UE, si la autostrazi, nu. De exemplu, autostrada Bucuresti-Pitesti..... ce sa zic, nici nu se poate numi autostrada... wacko.gif happy.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmw-fan
post 9 Feb 2007, 23:08
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 9 April 06




mi se pare corecta taxa de autostrada.cine nu vrea taxa,sa participe benevol la construirea ei. sad.gif


--------------------
BMW 530 D 2002 Edition Lifestyle - /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 9 Feb 2007, 23:18
Post #5


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Cred ca ati uitat ca noi avem deja vigneta si de banii aia trebuiau sa faca si autostrazi.

In vest vigneta e pentru autostrazi. Avem si noi dintr-aia doar ca nu avem autostrazi ! Sa faca vigneta 30 euro pe an si sa includa si transportul pe autostrazi.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 10 Feb 2007, 08:17
Post #6


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




QUOTE(i96nds @ 09 feb. 2007 @ 23:18)
Sa faca vigneta 30 euro pe an si sa includa si transportul pe autostrazi.


Sunt de acord, dar sa se introduca aceasta taxa doar cand vom avea autostrazi de calitate, nu mai intai se introduce taxa, apoi incepe constructia autostrazilor...


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FireChief
post 10 Feb 2007, 08:38
Post #7


Ut ameris, amabilis esto * Fii amabil si o sa fii iubit


Group: Members
Posts: 683
Joined: 3 September 06
From: Bucuresti




Ideea a fost urmatoarea : sunt trei cazuri posibile
1) autostrazi de interes european ,se vor construi cu fonduri nerambursabile de la uniunea europeana .nu vor avea taxe
2)autostrazi private acolo unde e trafic si investitorii isi pot recupera banii printr-o concesiune pe un numar de ani=>investitorul cumpara teren ,face autostrada pe banii lui ,isi recupereaza investitia prin taxa pe autostrada
3) acolo unde nu se pot aplica celor doua variante pt ca ue nu e interesata si nici traficul nu atrage investitorii autostrazi de interes national se vor construi de la bugetul de stat(adica din banii nostri)nu vor avea taxe
Personal mi se pare foarte corecta abordarea ...


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci, 100 cp , Luxe Privilege ,Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUXOR
post 10 Feb 2007, 09:53
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 December 06




Oare n-ar fi corect să plătești doar pentru ceea ce folosești? De ce "să nu se plătească o taxă, însă sumele se vor regăsi în impozite, accize, TVA sau roviniete. În acest caz, taxa va fi plătită și de cei care nu vor folosi autostrada." Taxa de autostradă să fie folosită la întreținerea acesteia, în folosul celor care o folosesc! De ce să plătesc eu, care nu circul pe acolo, o anumită taxă? Așa cum plătesc acuma în sumă fixă tâmpenia asta de rovignetă legată de gradul de poluare, indiferent de cât circul.
Și, poate puțin pe alături: tot ce au făcut bine perceptorii ăștia de tot felul de taxe a fost introducerea fostei "taxe Băsescu" în prețul combustibilului. Plătesti în funcție de cât și pe unde circuli! Așa este corect!


--------------------
DACIA 1310 Li 2000 Berlina
Minds are like parachutes - they only function when open.
(Thomas Dewar )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin19871
post 10 Feb 2007, 10:44
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 6 January 07
From: Bucuresti




Din cate stiu, in majoritatea tarilor UE nu se plateste nici o taxa...Franta, Germania - unele etc. In Spania era 6E/100Km, dar nu cred ca se vor putea compara. Sa le construiasca si vedem ce servicii ne ofera, cat bine se merge, si dupa sa se gandeasca si la taxa.
Succese nebanuite pe toate planurile!


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Laureate 2005 - B 57 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 10 Feb 2007, 10:57
Post #10


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




QUOTE(bmw-fan @ 9 Feb 2007, 23:08)
mi se pare corecta taxa de autostrada.cine nu vrea taxa,sa participe benevol la construirea ei. sad.gif
*


o idee geniala...felicitari, cred ca eu voi fi unul dintre cei ce vor lucra benevol la autostrada avand in vedere ca oricum sunt somer (cu diploma de dr in buzunar...halal tara halal vremuri) sad.gif


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dispeceru
post 10 Feb 2007, 11:39
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




taxa pe potecile dintre blocuri cand se baga ?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 10 Feb 2007, 12:48
Post #12


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Unde e in EU 5 €/100km? In Ungaria e 5€ pe toate autostrazile (4 zile) fara limita de km, la austrieci e 7,5 € pe toate autostrazile (10 zile), la nemti e pe gratis.....
Cred ca pe Berceanu l-a fentat soferul lui cand se plimba pe autostrazile europei, ii spunea: "stiti dl. ministru am parcurs 1000 km trebuie sa platim 50€" si ii ramaneau si lui bani de-o lada de bere. radmasa.gif

This post has been edited by Amedeus: 10 Feb 2007, 12:54


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 10 Feb 2007, 13:42
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




in Italia si Franta autostrada se plateste /km


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex_MiG-21
post 10 Feb 2007, 15:11
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 December 06
From: Bacau




QUOTE(testike @ 10 Feb 2007, 13:42)
in Italia si Franta autostrada se plateste /km
*


De ce sa luam intotdeauna exemplele care ne defavorizeaza ??? Alte metode de subjujare ale poporului astuia nu mai exista? Sa zicem merci ca nu este si china in UE, ca plateam si taxa de utilizare a pantofilor, pantalonilor, bicicletelor si alte textile.... Din partea mea, tot ce fac grijulii nostri guvernanti este sa ne intoarca din nou la jecmanelile comunistilor - isi bat joc de vietile noastre si de cele ale eroilor revolutiei, care au murit cu gandul ca lupta pentru inca o taxa... si inca un impozit...si inca o acciza...si inca o marire de salariu a parlamentarilor...
Cateodata imi pare bine ca sunt roman sad.gif


--------------------
Dacia1300 1979 Toyota Prius 2004 Executive Business edition - BC-03-DAU, BC-02-BLA
Daca pot, o fac eu - iese mai bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 10 Feb 2007, 15:23
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




>>>Unde e in EU 5 €/100km?
>>in Italia si Franta autostrada se plateste /km
>De ce sa luam intotdeauna exemplele care ne defavorizeaza ???

A intrebat si i-am raspuns unde, nu trebuie sa dramatizam. smile.gif


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 10 Feb 2007, 15:51
Post #16


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




mda... de ce sa luam noi exemplul celei mai bune (calitativ) si ieftine (a se citi gratuite) autostrazi din Europa: AUTOBAHN-ul? Lasa frate ca romanii "e buni" de plata. In momentul de fata nu as da nici un leu pentru un drum pe autostrada. Mai vorbim prin 2015 (daca termenul de 2013 se respecta).

Repunctez cateva aspecte pe care le-am mai zis in topicul cu autostrazile din Romania:
1. ei vor sa costruiasca autostrada cu aia 3 euro/ 100 km... dar care 100 km de autostrada daca ea nu e facuta?
2. Eu nu platesc Rovigneta SI taxa de autostrada... adica ai taxa pe drum european si taxa pe autostrada separat???
3. Aduceti frate niste nemti (cu romanasii nostrii exportati la ei) sa vedeti daca nu sunt gata autostrazile in 2010!!!

This post has been edited by Cypher4laguna: 10 Feb 2007, 16:02


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexutzuuuu
post 10 Feb 2007, 17:00
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 10 January 07
From: Bucuresti




Normal era sa se faca la fel ca in afara, ai mers 10 km platesti 10 km pe care i-ai facut pe autostrada, dar daca ne aducem aminte ca traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, no comment ! Asteptam cu nerabdare inca 20-30 de taxe pentru ce idei le mai vin conducatorilor tarii noastre minunate.

This post has been edited by Alexutzuuuu: 10 Feb 2007, 17:00


--------------------
Audi A3 2.0 TDi / Logan Prestige 1.6 16v / 2004 / 2006
Fugi de tentatii.....dar incet sa te poata ajunge
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 10 Feb 2007, 19:17
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




QUOTE(cosmin19871 @ 10 Feb 2007, 11:44)
Din cate stiu, in majoritatea tarilor UE nu se plateste nici o taxa...Franta, Germania - unele etc. In Spania era 6E/100Km, dar nu cred ca se vor putea compara. Sa le construiasca si vedem ce servicii ne ofera, cat bine se merge, si dupa sa se gandeasca si la taxa.
    Succese nebanuite pe toate planurile!
*



Gresit! in Franta se plateste pe segmente si costa destul.
In Austria si Ungaria dai bani pe vigneta valabila pe toate autostrazile un numar de zile (de la minim 4 in ungaria si 10 in austria pana la 1 an).
In Elvetia dai o suma de cca 27 E si vigneta e valabila pe toate autostrazile lor 1 an calendaristic masurat 1 ian - 31 dec.
In Germania e moka (inca si numai pentru turisme).

Varianta cu plata unei vignete valabila pentru toate autostrazile (cand si daca vor fi facute) pentru perioade variabile de timp e cea care mi se pare OK. Vei plati cat ai nevoie si cand ai nevoie.

Iar cea mai buna calitativ mi s-a parut autostrada in Austria! no comment, no offence! am platit dar nu mi-a parut rau de nici un eurocent.
In Germania din cauza ca e moka si au enorm de multi km de autostrada pe unele segmente (mai ales cele cu trafic foarte intens) asta se vede cu ochiul liber, autostrada in cauza fiind aiurea de tot (100 km la ora mi se parea cam mult) - exemplul concret A8 dupa Stuttgart pana aproape de ULM.

Ungurii, da vecinii nostri ex-comunisti, au si ei o retea OK de autostrazi. Si o extind.

Noi avem ministri cu idei traznite si cu multa verva verbala.

This post has been edited by eugeniuz2004: 10 Feb 2007, 19:24


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petea
post 10 Feb 2007, 20:28
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 31 August 05
From: Iasi




Pana o sa faca Berceanu autostrazi o sa am eu barba alba (nu mai zic de licitatii aranjate si de drumuri proaste). Anuntul lui Berceanu are doua explicatii: isi face campanie electorala si/sau pregateste terenul pshihologic ca sa ceara taxa in avans "ca o sa se circule mai bine dupa aia si o sa avem numai beneficii....(a se citi vrajeli de politician)".


--------------------
Dacia Logan 2006 - is
Eten Glofiish x500 + iGo Romania 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 10 Feb 2007, 20:29
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




cata dreptate poti avea!

ne batem capul degeaba ca ei (politrucii) fac tot ce stiu/vor/pot!


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R
post 11 Feb 2007, 11:10
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 27 January 07




Să facă Berceanu ce o vrea, că la 5 EUR/100 km vor fi autostrăzile pustii ca cele ungurești în anii 90. Parcă treceam prin deșert, că din cauza taxelor mari nu folosea nimeni autostrada. Și-au dat seama că tot mai bine e să ceară o taxă de utilzare decentă, decât să încaseze un mare nimic și să circule numai vântul pe acolo.


--------------------
Dacia Logan Preference 2005 - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 11 Feb 2007, 17:53
Post #22


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Da, corect. La vremea aia aveau niste preturi de oameni nebuni.... Noroc ca acum si-au revenit. smile.gif

@eugeniuz2004 A8 e una din cele mai vechi din Germania. A fost construita pe vremea lui Hitler. Am mai scris si eu pe undeva, cred ca e cea mai deteriorata dar si una din cele mai circulate.

This post has been edited by Amedeus: 11 Feb 2007, 17:59


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 11 Feb 2007, 17:58
Post #23


CGB


Group: Members
Posts: 2.445
Joined: 4 May 05
From: behind




sa zic ca strang din kur si platesc si taxa asta (in cazu' in care or sa faca autostrada-desi m-as mira). da' ptr banii dati vreau sa am autostrada oglinda (cu inclinatie de maxim 4% cum e in germania), 3-4 benzi pe sens, grupuri sanitare utilizabile, panouri electr. de avertizare ptr trafic (temp, umiditate, daca e sau nu polei, daca e sau nu aglomeratie..etc)...etc...etc.
daca la banii aia imi ofera insa un surogat de autostrada, cum e buc-pitesti, sa se spele cu ea pe cap. si sa se dea berceanu cu trotineta pe ea.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herske
post 12 Feb 2007, 01:48
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 2 November 06




pe A2 nu vor fi taxe. De ce ar fi taxe, ca doar nu s-a construit cu bani publici ci cu fonduri de la UE, fonduri ispa nerambursabile.


--------------------
matiz matiz 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 12 Feb 2007, 09:27
Post #25


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Pai baga taxe, ca sa stranga bani sa mai faca si alte autostrazi...n-ai vazut ce planuri are Berceanu? huh.gif In cativa ani vrea sa faca ce n-au reusit unii in 18 ani. Acum sa vedem daca-i reuseste...desi eu m-as mira. blink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 12 Feb 2007, 18:19
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




QUOTE(Amedeus @ 11 Feb 2007, 18:53)
...Am mai scris si eu pe undeva, cred ca e cea mai deteriorata dar si una din cele mai circulate.
*



O fi fost proiectata ca si traseu pe vremea lui Hitler, probabil a si fost facuta una atunci dar sunt convins ca ulterior e vorba de o alta autostrada ca si constructie.
Ce vroiam eu sa spun este ca din cauza traficului superintens, a retelei extinse (si ce se extinde mereu - ca vor sa nu aiba oras mediu la mai mult de 100 km de o autostrada) si a taxelor de utilizare 0 pentru turisme se confrunta si ei cu imposibilitatea repararii la standarde nemtesti a unor segmente de autostrada.

Ca peticeala romaneasca probabil ar putea face. Insa dupa cum probabil stiti la ei si la austrieci cand se repara un segment de autostrada el este refacut din temelii. Si asta se vede si se simte (am exemplul unui sector din A5 care e latit, si cu asfaltul impecabil).


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 12 Feb 2007, 18:22
Post #27


CGB


Group: Members
Posts: 2.445
Joined: 4 May 05
From: behind




cica pana in 2010 o sa avem 1800 km de autostrada. berceanu a zis-o. nici acu nu ma pot opri din ras radmasa.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 12 Feb 2007, 18:24
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




cred ca daca ii cere sefu direct spune ca vom avea FARA NUMAR kilometri de autostrada pana la alegeri! de-ar veni mai repede! desi oricine ar veni la putere doar de propriul buzunar se va ocupa.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 12 Feb 2007, 20:35
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Un lucru este interesant noi punem taxe pe ce nu avem! Sa ved eu 500Km de autostrada facuta si apoi mai vorbim de subiectul cu taxele, pana atunci numai de bine!


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoianco
post 12 Feb 2007, 21:30
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 5 November 04




Vorbim despre taxe pe ceva ce nu exista... tipic romanesc!

Si daca tot suntem romani: daca va exista taxa pe autostrada sa stiti ca va fi platita de TOTI! Si cand spun asta ma gandesc si la pensinarii care nu au mai iesit din orasul/satul natal de xx ani... Indirect or sa plateasca si ei cand cumpara produsele zilnice care vor fi transportate pe... autostrada... cu cheltuieli suplimentare!!!


--------------------
Dacia Logan PRESTIGE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 09:11
Forum Renault