DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> planetare de Solenza

cristyjas
post 12 Oct 2010, 14:53
Post #151


Membru daciot


Group: Members
Posts: 128
Joined: 27 September 08
From: Bucuresti




Salut,Va pun o intebare in numele unui coleg de servici ce nu are cont aici: de unde se poate sa cumpere burdufuri de planetare,cele dinspre roti, de origine,pentru o solenza din 2003?a fost la magazinele Dacia si nu a gasit,a dat telefoane la mai toate service-urile Dacia din Bucuresti(Dacoserv,Simpotrans,Ipso etc.)si nu au.La Vocea Clientului i s-a spus telefonic sa mearga sa deschida comanda la un service Dacia ,dar sa le monteze acolo lucru neacceptat de colegul meu.Solenza mea este din dec.2004 si are alte tipuri de burdufuri(am burdufuri cu coliere de tabla din ce am vazut,iar colegul are niste inele din sarma otelita ),nu stiu daca cumva sunt diferite si planetarele la cele doua masini si ma interesa daca s-ar potrivi burdufurile cu colier la masina lui.
Va multumesc .


--------------------
Dacia Logan Prestige 2008 -1.5 DCI
Ex:Dacia 1300-1973,Dacia 1310 MLS-1989,Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 12 Oct 2010, 17:04
Post #152


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




nu sint diferite...poate ajung eu pe aici pe la mine si ma interesez de burduf planetara cu colier


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 12 Oct 2010, 17:19
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Colegul tau poate sa isi cumpere burdufuri de logan 1.4 benzina pt ca se potrivesc si sunt mult mai bune calitativ

This post has been edited by anecula_08: 12 Oct 2010, 17:19


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyjas
post 12 Oct 2010, 17:59
Post #154


Membru daciot


Group: Members
Posts: 128
Joined: 27 September 08
From: Bucuresti




Multumesc pentru raspunsuri,iar burdufuri cu coliere sau din cele de logan banuiesc ca se gasesc si aici in Bucuresti ,dar nestiind ca se potrivesc nu a cautat.O sa ii transmit si sper ca nu isi pune "no nameuri" pe care deja le-a cumparat in lipsa celor originale,iar cei de la Vocea Clientului i-au spus ca sunt de mai multe tipuri planetarele de solenza.


--------------------
Dacia Logan Prestige 2008 -1.5 DCI
Ex:Dacia 1300-1973,Dacia 1310 MLS-1989,Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 12 Oct 2010, 18:23
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Sa se duca in autovit ca gaseste acolo tot ce vrea wink.gif


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyjas
post 12 Oct 2010, 19:55
Post #156


Membru daciot


Group: Members
Posts: 128
Joined: 27 September 08
From: Bucuresti




Multumesc,in Autovit am dat eu telefon la cineva si zicea ca nu are si ca s-ar gasi ceva turcesti la 20 ron dar el nu le vinde.Colegul si-a luat ceva neorigine dar sunt lucrate foarte urat si calitatea cauciucului lasa de dorit,asa ca voia sa ia originale,cu garantie si montare in service dar nu Dacia,pentru ca este la al 3-lea rand(o fi el mai ghinionist)in 90000km,acum urmeaza al 4-lea.O sa-i spun sa ia de logan 1.4 daca spuneti ca se potrivesc sau chiar sa se duca in targ poate totusi gaseste la alt stand.

This post has been edited by cristyjas: 12 Oct 2010, 19:56


--------------------
Dacia Logan Prestige 2008 -1.5 DCI
Ex:Dacia 1300-1973,Dacia 1310 MLS-1989,Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 12 Oct 2010, 20:19
Post #157


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Sa-si ia de logan din "plastic" cu tot cu accesorii. Eu am schimbat planetarele dar burdufurile erau ok. Asta dupa ce si eu am schimbat 2..3 randuri de burdufuri de solenza (cele mai scumpe si mai bune). Alea din cauciuc, eu cred ca la turatie mare, se acumuleaza vaselina intr-o parte si forta centrifugala strica burduful. Spun asta pentru ca de fiecare data cand le-am schimbat a fost dupa un drum mai lung pe autostrazi si cand am mers cu viteze peste 120Km/h.!!!


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 12 Oct 2010, 20:49
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




sigur gaseste in autovit, sa o ia din stand in stand cerand de logan ca o sa gaseasca


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 12 Oct 2010, 21:00
Post #159


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(Maskatu @ 11 Oct 2010, 15:37)
De curioziate, cat a costat burduful de logan? Eu am dat 30 de lei pe burduf original de super nova, ambalat intr-o cutie de carton albastra cu sticker si holograma renault, ce continea si acele 2 coliere + o punga mai maricica cu vaselina. Cauciucul pare foarte calitativ, cel putin cu burduful de "srl" care se vinde fara nimic in plus si costa 4-5 lei.
*



27 de lei acum un an. Au venit in cutie alba cu scris "reno" gri si holograme & shit.

This post has been edited by Iulikk: 12 Oct 2010, 21:00


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 12 Oct 2010, 21:45
Post #160


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




35 de lei in autovit sau de logan 150 de lei cele din plastic.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 12 Oct 2010, 22:10
Post #161


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Merita burdufe de logan stiind ca te duce lejer planetara cateva zeci de mii altfel nu prea merita sa arunci cu banii, multi din cei care schimba burdufele la planetarele de solenza nu scot bine aerul din el, iar apoi crapa.


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 13 Oct 2010, 08:12
Post #162


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




nu recomand autofurt,pardon vitan.
hmmm colierele din sarma sunt din vremea daciei 1100,cele late sunt mult mai bune.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyjas
post 13 Oct 2010, 16:57
Post #163


Membru daciot


Group: Members
Posts: 128
Joined: 27 September 08
From: Bucuresti




Salut,va multumesc tuturor pentru raspunsuri,iar colegul meu a facut rost de burdufuri de solenza de origine de la cineva.

This post has been edited by cristyjas: 13 Oct 2010, 16:58


--------------------
Dacia Logan Prestige 2008 -1.5 DCI
Ex:Dacia 1300-1973,Dacia 1310 MLS-1989,Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 22 Oct 2010, 10:09
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Pe aici toata lume spune ca se potrivesc cele de logan, prin Constanta pe la magazine si inclusiv mecanicii spun ca nu se potrivesc cele de logan aratandu-mi totodata ca cele de solenza au doua caneluri catre roata iar cele de logan nu au si astfel nu se imbina bine burduful cu planetara.Cineva mai sus a spus ca multi nu scot bine aerul din burduf!? blink.gif Adica?Poate explica cineva?Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 22 Oct 2010, 12:12
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Cand se schimba burduful , mai ramane si aer pe langa vaselina aia. La viraje, e posibil sa plesneasca burduful sau sa arunce vaselina. Inainte sa se monteze colierele, trebuie stranse burdufurile cu mana ca sa scoti aerul si sa ramana doar vaselina.
Legat de planetarele de Logan, eu nu prea cred ca se potrivesc. Nu merg pe vorbe. Auzisem si eu ca ar merge doar cea din dreapta, dar daca nu am unele cu care sa probez inainte, nu as face experimente pe buzunare.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 22 Oct 2010, 12:23
Post #166


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




corect...daca ma zbat un pic ma interesez 100% daca merg planetarele de logan pe solenza...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NiNiU
post 12 Nov 2010, 11:29
Post #167


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 4 November 07
From: Suceava




Salut,

Ca firma sunt planetarele poloneze, ca am inteles ca au un bun raport pret/performanta?
Trebuie sa schimb si eu planetara stanga (deja am schimbat de 2 ori burduful de la roata si o data pe cel dinspre cutie, care curge si acum...) si mai degraba iau una noua decat sa o reconditionez pe asta.



--------------------
Dacia Solenza Scala 2003
Daca mi-o trebuit dacie...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Nov 2010, 20:56
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Vladd @ 12 Oct 2010, 22:10)
Merita burdufe de logan stiind ca te duce lejer planetara cateva zeci de mii altfel nu prea merita sa arunci cu banii, multi din cei care schimba burdufele la planetarele de solenza nu scot bine aerul din el, iar apoi crapa.
*


Adica cei care isi repara masina o repara pentru 5.000 de km ? Schimbi burdufele de planetare odata cu uleiul si filtrele ?
Planetarele originale au dus la majoritatea peste 60.000 km , deci si un burduf nou , de origine , ar trebui sa tina cel putin la fel . Apoi dupa 5-6 ani si peste 80.000 km nu este normal sa verifici si burdufele si eventual sa le schimbi ? La multi a cedat planetara mult mai repede decat burduful ...
QUOTE(ydaniel @ 13 Oct 2010, 08:12)
nu recomand autofurt,pardon vitan.
hmmm colierele din sarma sunt din vremea daciei 1100,cele late sunt mult mai bune.
*


Nu vb nimeni de coliere de sarma ... Iar de ce nu recomanzi Vitan ... tot nu ai spus si este parerea ta . Multi cumparam ce avem nevoie , despre preturi si calitate , fiecare se descurca cum poate . Eu am luat multe la preturi si calitate foarte buna . Acolo prost nu e cine cere , ci cine da si cine nu verifica autenticitatea produselor !
QUOTE(cristio_79 @ 22 Oct 2010, 12:12)
Cand se schimba burduful , mai ramane si aer pe langa vaselina aia. La viraje, e posibil sa plesneasca burduful sau sa arunce vaselina. Inainte sa se monteze colierele, trebuie stranse burdufurile cu mana ca sa scoti aerul si sa ramana doar vaselina.
Legat de planetarele de Logan, eu nu prea cred ca se potrivesc. Nu merg pe vorbe. Auzisem si eu ca ar merge doar cea din dreapta, dar daca nu am unele cu care sa probez inainte, nu as face experimente pe buzunare.
*


Te-ai uitat de curiozitate cum se modifica pozitia burdufului ? Cum sa plezneasca din cauza aerului ? TOTI avem aer in acel burduf . Ce trebuie sa aiba grija , sa nu fie PRESIUNE , in rest ... nu ai cum sa videzi acel burduf . Vaselina se baga putina , altfel aia iti forteaza burduful si nu aerul . Oricum , in timpul mersului de la frecari si temperaturi , acea vaselina se face lichida .

Planetarele de LGN sau de la Clio NU se potrivesc , asa cum nu se potrivesc nici amortizoarele , nici arcurile , nici franele , nici caseta de directie ... si e adevarata povestea cu canelurile de la burdufuri !

NiNiU - eu folosesc AutoSpeed de vre-o 2 ani si ceva , peste 30.000 km si totul este ok . Sunt groase , nu subtiri ca cele italienesti , am ascultat si eu de sfatul unui prieten si deocamdata nu sunt dezamagit de alegere .

This post has been edited by marius80_eugen: 24 Nov 2010, 20:58


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvio21
post 29 Nov 2010, 13:35
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 31 January 09
From: PITESTI




Cele mai accesibile si bunicele sunt cele de Italia Ricambi pret 210ron buc .Pentru cei mai pretentiosi sunt de origine pe undeva pe la 500 ron buc.
Daca ai burdufurile sparte si planetare bune eu recomand burdufuri de Logan cel de stg cu rulment e pe undeva pe la 100 ron dar se merita.Deja e pe jumatate din pretul unei planetare Ricambi.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT - AG 78 ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vitamina
post 18 Dec 2010, 13:52
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 4 January 10




Si revin si eu cu o intrebare pe care am mai pus-o dar nu a stiut nimeni sa imi raspunda:daca ai planetare de SRL gen AutoSpeed,Ricambi,etc...,se potriviste rulmentul si burduful de uzina pe ax?


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 18 Dec 2010, 20:29
Post #171


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




nu...dute stii tu unde te trimit eu si intereseazate la ea ce vrei tu...acolo ti se va spune tot ce te intereseaza...ok?


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dienutza1991
post 18 Jan 2011, 11:32
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 14 January 11




Eu am 78000Km si nu am nici un zgomot in amortizoare nici la planetare dar va spunc a masina mea a vazut numai sosea nu a intrat niciodata pe alte drumuri cu dropi sau neasfaltate.


--------------------
Dacia Solenza Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hhd_0
post 21 Jan 2011, 20:59
Post #173


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 27 September 10




Salut lumea buna care detine solenza ! Tot am citit pe aici probleme cu planetarele ! La 50.000 de Km m-a lasat planetara dreapta rau de tot ! Nu numai ca batea si in linie dreapta , dar intre 60 si 80 KM/h facea balas masinii , ca si cum ai cerne ! Stiam ca bate o planetara , dar nu ma asteptam tocmai de la ea sa fie problema !

Dupa verificari de cauciucurisi alte bucsi a trebuit sa schimb planetara ! Aici am gresit rau de tot , pt ca planetara dreapta era problema , si eu am schimbat-o pe cea stanga !

Am mers pe planetara de origine ( 4 mil ) , dar problema a ramas in continuare ! A trebuit pana la urma s-o schimb si pe cea dreapta , tot de origine !


In concluzie , am ramas cu o planetara de uzina (stanga) , rulata 50.000 km , fara probleme la nici unul din burdufuri sau sa piarda ulei din cutie !

Pt cine este interesat , accept orice test !


Am si planetara dreapta , care bate ca toti dracii , burdufurile sunt ok !


0765.428.404




--------------------
Dacia Solenza 2004 - AG-38-RLR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NiNiU
post 21 Jan 2011, 23:32
Post #174


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 4 November 07
From: Suceava




Eu aveam probleme cu planetara stanga - incepuse sa bata destul de tare in curbe.
Cea dreata a fost reconditionata acu vrea 15k la un atelier mai mic.
Am tot cautat preturi bune, m-am uitat dupa diferite marci, dar fondurile insuficiente si-au spus cuvantul: pana la urma , am fost la o firma renumita in zona pt. reconditionari planetare (la intrare in BT, la Baisa).
In 2 ore, mi le-au demontat, reconditionat, si montat la loc pe amandoua - am dat 170 ron (plus 30 gazul pana acolo si inapoi).
Nu mai bate nimic, merg struna.
Cat or tine, nu stiu, ramane sa vad. Am multe cunostinte care au recurs la aceatsa metoda (adevarat, in special cu berline) si care nu se plang.
Si acolo, si in alt service, mi-au recomandat ca daca nu am bani de originale, sa le fac pe cele vechi - ei zic ca cele noi gen autospeed/ricambi/ect. sunt de "unica folosinta".
Daca se strica, nu mai ai ce le face, pe cand cele de origine pot fi reconditionate.
Am abia 1000k cu ele reconditionate, asa ca nu pot sa ma pronunt de fiabilitate.



--------------------
Dacia Solenza Scala 2003
Daca mi-o trebuit dacie...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AZY
post 18 Mar 2011, 18:57
Post #175


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 July 09
From: Ploiesti Prahova




Salut,

Stie cineva un atelier de reconditionat planetare in Prahova?


--------------------
Dacia Solentza 2003,clima - Ph-09-AZY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 20 Mar 2011, 13:03
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Eu am planetara stanga reconditionata de fix 30 000km. Chiar am testat-o ieri in parcare la Kaufland cu viraj la maxim si nu bate deloc...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 21 Mar 2011, 08:00
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(AZY @ 18 Mar 2011, 18:57)
Salut,

Stie cineva un atelier de reconditionat planetare in Prahova?
*



iatsa capmina ? sau nicogel plopeni ? sau allmas valeni ?


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 22 Mar 2011, 09:41
Post #178


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Baieti, burduful de logan cel plasticat merge la planetarele de solenza ? M-a lasat de curand cel dinspre roata si cum nu se mai gaseste de solenza pe original prefer sa cumpar unul de logan.


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 22 Mar 2011, 10:42
Post #179


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Da, este cel mai bun.!


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 22 Mar 2011, 16:34
Post #180


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Da, merge. D-asta am eu la ambele planetare de vreo 2 ani. Au costat 35 de lei bucata. Vin in cutie "renault" impreuna cu vaselina si coliere.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 21:29
Forum Renault