DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mandria de a fi inginer, un text tulburator

Buyaka
post 16 Mar 2006, 11:32
Post #61


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




Atunci hai sa bem o bere cu totii si sa ne treaca drunksinging.gif ... maine avem nevoie unii de altii alcoholic.gif

Cu stima,
Legea lu' O(h)m.

This post has been edited by Buyaka: 16 Mar 2006, 11:34


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Mar 2006, 12:13
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(cosmin_m @ 16 Mar 2006, 11:20)
Laurentiu, dar de ce ii consideri pe economisti umanisti?

Cu stima,
bulion
*


N-am facut eu clasificarea, dar nici inginer nu ma consider.

Cu stima,
Beton radmasa.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hebron
post 16 Mar 2006, 12:21
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 548
Joined: 22 March 05




[QUOTE]Cu stima,
avion.


SONY, mi-ai luat replica din tastatura!!! radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
clio symbol 2004 1.5 dci
Renault Clio Symbol 1.5 dci, Expression, iunie 2004
Opel Astra Classic II Caravan, 1.7 dtci, ianuarie 2006
ocazional Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 16 Mar 2006, 12:26
Post #64


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(hebron @ 16 Mar 2006, 13:21)

SONY, mi-ai luat replica din tastatura!!! radmasa.gif  radmasa.gif
*



Pai la tine mergea direct "Cu stima, Hebron"

Cu stima,
galion


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hebron
post 16 Mar 2006, 12:29
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 548
Joined: 22 March 05




Ufff ce sa fac daca-s inginer, n-am vazut rima. blush.gif blush.gif


--------------------
clio symbol 2004 1.5 dci
Renault Clio Symbol 1.5 dci, Expression, iunie 2004
Opel Astra Classic II Caravan, 1.7 dtci, ianuarie 2006
ocazional Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Mar 2006, 13:16
Post #66


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.996
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Topicul nu se vrea un atac sau o comparatie, desi umanistii sunt cam useless tongue.gif Topicul l-am initiat pentru ca si eu si colegii mei ne regasim in textul ala.
Marty, eu credeam ca esti inginer, dar parca scriai prea frumos !
Sony, tu ai facut chimia?
Dupa ce s-au expus toate argumentele, ramanem cu:
QUOTE
Care este totuși diferența dintre ingineri și umaniști? Exceptând pregătirea de specialitate... Diferența între ei este de scop: inginerul are ca scop crearea, perfecționarea și întreținerea unor dispozitive tehnice: mecanisme, circuite, construcții, programe software... Umanistul are ca scop educarea și perfecționarea oamenilor și a societății (asta pentru că eu, ca inginer, le definesc lor un scop, pentru că ei singuri probabil că-și închipuie că trebuie doar să existe pentru a lumina lumea cu prezența lor). Scopul inginerilor este atins: tehnologia progresează de la un an la altul, și este clar că ce se produce în ziua de azi e mai bun ca ceea ce se producea acum 50 de ani (nu neaparat mai frumos, dar aici nu e treaba noastră). Dar scopul umaniștilor? Sunt oamenii de acum mai buni, mai cinstiți, mai generoși? Sau e chiar invers? Noi ne facem treaba. Voi nu. Deci ciocul mic!"

In epoca de piatra inginerii inventau toporul sau sulita de silex, iar umanistii desenau pe peretii pesterilor din Altamira. Daca era plin de umanisti mureau naibii de foame.
Cu stima,
papion

This post has been edited by einstein1984: 16 Mar 2006, 13:20


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 16 Mar 2006, 13:20
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(einstein1984 @ 16 Mar 2006, 13:16)
  Sony, tu ai facut chimia?
*


Transporturi. wink.gif

Cu stima,
oblon.

This post has been edited by Sony: 16 Mar 2006, 13:24


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 16 Mar 2006, 13:21
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(einstein1984 @ 16 Mar 2006, 14:16)
Topicul nu se vrea un atac sau o comparatie, desi umanistii sunt cam useless tongue.gif  Topicul l-am initiat pentru ca si eu si colegii mei ne regasim in textul ala.
  Marty, eu credeam ca esti inginer, dar parca scriai prea frumos !
  Sony, tu ai facut chimia?
  Dupa ce s-au expus toate argumentele, ramanem cu:
In epoca de piatra inginerii inventau toporul sau sulita de silex, iar umanistii desenau pe peretii pesterilor din Altamira. Daca era plin de umanisti mureau naibii de foame.
*



In fiecare dintre noi e un pic de inginerie. Diferenta e ca noi suntem profesionisti (in adevaratul sens al cuvantului - ne castigam existenta din asta).


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 16 Mar 2006, 13:22
Post #69


Gangester


Group: Members
Posts: 4.250
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Si totusi ... la noi in liceu in clasele de uman sunt aia mai ... mai de doamne-ajuta si bucatile .... si ce bucati . la filologie sunt trei baieti in clasa , din care unul e popo . Deci , asa a fost dintotdeauna si asa va fi mereu . Aia mai destepti fara chef de munca se fac ingineri . Cei pe care nu ii duc mintea dar sunt toci vor fi umanisti ... si bucatile ... ah ... ce bucati .

Cu stima ,


.


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 16 Mar 2006, 13:26
Post #70


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(einstein1984 @ 16 Mar 2006, 13:16)
In epoca de piatra inginerii inventau toporul sau sulita de silex, iar umanistii desenau pe peretii pesterilor din Altamira. Daca era plin de umanisti mureau naibii de foame.
  Cu stima,
    papion
*


Gindeste-te ce se intimpla daca erau numai artisti radmasa.gif

Cu stima,
jeton


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 16 Mar 2006, 13:26
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(SiloS @ 16 Mar 2006, 14:22)
Si totusi ... la noi in liceu in clasele de uman sunt aia mai ... mai de doamne-ajuta si bucatile .... si ce bucati . la filologie sunt trei baieti in clasa , din care unul e popo . Deci , asa a fost dintotdeauna si asa va fi mereu . Aia mai destepti fara chef de munca se fac ingineri . Cei pe care nu ii duc mintea dar sunt toci vor fi umanisti ... si bucatile ... ah ... ce bucati .

Cu stima ,
.
*



Ai dreptate.
In liceu am fost 30 de baieti in clasa. In facultate, 5 fete la 120 baieti (in anul I).


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Mar 2006, 13:30
Post #72


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.996
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Silos, in Poli nu sunt femei. Si alea care sunt sunt barbati. Pe la inginerie economica mai gasesti cateva bucati ratacite de turma (turma e la ASE, din Romana pe stanga). La Chimie cica mai gasesti ceva.
Anul 4 AR, avem fix 3 fete.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 16 Mar 2006, 13:32
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Presupun ca si alea 3 sunt urate cu spume. Pe la departament sunt mai multe femei.

Cu stima,
fibron.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 16 Mar 2006, 13:35
Post #74


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




QUOTE(SiloS @ 16 Mar 2006, 13:22)
Cei pe care nu ii duc mintea dar sunt toci vor fi umanisti
*


jeez, thanks... dry.gif
cu dispret,
piton.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 16 Mar 2006, 13:36
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(Sony @ 16 Mar 2006, 14:32)
Presupun ca si alea 3 sunt urate cu spume. Pe la departament sunt mai multe femei.

Cu stima,
fibron.
*



"Ale mele" nu erau chiar urate, dar nu reuseau sa deosebesca un bolt de o biela. Nu mai zic ca nici in anul V nu stiau ce e ala ambreiaj si unde e pus pe masina. Durerea cea mai mare e ca erau si unii barbati in aceeasi situatie, altii nu stiau sa faca pe hartie/la tabla (deci, fara calculator) o impartire de genul 12,25:18,324. Nu mai zic de extragerea unui radical. Si s-au facut si ei ingineri...dupa ce au cotizat la decan/alti profosori/etc.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxes
post 16 Mar 2006, 13:38
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 14 January 04
From: Bucuresti




einstein, gresesti.

daca ai sti ce frumuseti de-ti picau ochii in gura erau si prin automatizari si prin electronica...deh, imi petreceam timpul mai mult in Jeg sau cum naiba ii ziceam. Pentru cei care nu stiu: terasa din fata electronicii, cu umbrelele alea galbene Ursus. Stiu ca erau si din psi/jurnalistica, dar crede-ma ca stiam suficiente mama-mama (evident, si nasoale).

cu stima,
bulon


--------------------
Ford Mondeo Ghia 2L 2003 Full Options - B-77-BLD
Si uite asa se duc noptile..albe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hebron
post 16 Mar 2006, 13:44
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 548
Joined: 22 March 05




QUOTE(einstein1984 @ 16 Mar 2006, 13:30)
Silos, in Poli nu sunt femei. Si alea care sunt sunt barbati. Pe la inginerie economica mai gasesti cateva bucati ratacite de turma (turma e la ASE, din Romana pe stanga). La Chimie cica mai gasesti ceva.
Anul 4 AR, avem fix 3 fete.
*




Ba suuunt. Ia uite-te la TCM. Mereu era plin de bucati pe acolo....


--------------------
clio symbol 2004 1.5 dci
Renault Clio Symbol 1.5 dci, Expression, iunie 2004
Opel Astra Classic II Caravan, 1.7 dtci, ianuarie 2006
ocazional Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Mar 2006, 13:52
Post #78


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.996
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Sunt cum sunt cele din Transporturi (nu pot sa le vorbesc de rau). La TCM mai sunt , dar fata de ce e la ASE.................. La Metalurgie, cand eram anul 1 am fost uimit ce de fete erau, si chiar bune. Stiti cum se zice, avea mama 2 fete, una a dat la Poli si una era frumoasa.
Noi o ardeam pe la Special (cafeneaua din AN-uri) sau mai nou in Mac (bufetul din Transporturi) si acolo intra o bucata pe luna (care cauta corpul EG, evident, sau A 804).
Sunt ingineri la RAR voluntari care nu stiu ce e ala pivot (si inainte de alte comentarii, nu suntem toti asa).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucsa
post 16 Mar 2006, 13:55
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 31 January 06
From: Husi




Bai Ainstaine tu nu scapi ocazie ca sa te lauzi ca esti la UPB!


--------------------
nissan 1300 - 1-B-78769
username:bucsa
password:password
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 16 Mar 2006, 15:06
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Stimati copilasi (majoritatea celor care isi screm neuronul pe aici sunt pentru mine in aceasta categorie) a fi intelectual nu are legatura cu pregatirea profesionala sau cu faculatea.Sunt multi ingineri adevarati intelectuali dar aia de obicei stau linistiti si in timpul liber au preocupri intelectuale.Cei care isi exhibitioneaza si fac un titlu de glorie din incultura lene si gandire ingusta strict profesionala si-au dat in mare parte masura valorii aici improscand in stanga si dreapta ....Sunt destui umanisti care sunt niste semianalfabeti .NU amestecati meseria cu INTELECTUAL-nu au nici o legatura.
Am fost un pic intristat de aoplogia semidoctismului si suficientei data de titlul profesional ,promovata de initiatorul topicului si de aceea m-am gandit sa va agit putintel(unii au pus botul din greu biggrin.gif )
Cu stima este un mod civilizat si deferent de adresare nu o injuratura de mama ...
In orice caz va multumesc pentru ca m-ati mai scos din rutina zilnica citind ce e pe aici.Unii din cei care au postat m-au facut sa vad totusi ca voi astia tineri nu sunteti "a lost generation" ahtiata dupa bani si confortul berii la televizor.
Unii din cei mai buni si vechi prieteni ai mei sunt ingineri (dar si intelectuali) radmasa.gif radmasa.gif

Cu stima
bion wub.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 16 Mar 2006, 15:45
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




Mi-as permite sa duc observatiile lui Bion mai departe. A fi intelectual nu are de a face cu absolvirea unei facultati. Faptul ca am in buzunar o diploma (sau mai multe) de licenta nu ma face in nici un caz intelectual. Sunt doar un muncitor cu capul, asa cum altii muncesc cu mainile. Intelectual este acela care chiar produce idei, adica acela care nu se multumeste cu a fi extensia manualelor din facultate.
Din punctul asta de vedere, distinctia inginer/economist, sau real/uman este nerelevanta.
i.e.: Plesu e intelectual (fara doar si poate). Da' si altii sunt de formatie umanista. Este asta suficient ca sa ii puna pe picior de egalitate cu sus-numitul? Einstein era fizician, adica parte de real. Dar asta nu din cauza ca a absolvit vreo facultate. Si totusi era al draqu de intelectual.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 16 Mar 2006, 15:52
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Imi pare rau pentrul domnul(sau mai bine cum ii place intelectualul) Bion.Domnule cred ca intelectual provine din activitatea pe care o desfasori, iar in afara de vocabularul dumneavoastra deosebit de colorat(sau forma fara fond cum va place dumneavoastra) nu reiese ca sunteti capabil de asa ceva.Cand vorbiti la telefonul mobil,sau cand va folositi calculatorul personal ,va imaginati o multime de ingineri care proiecteaza un CPU pe o plansa de 20 m^2? Nu cred...si daca tot sunteti asa de intelectuali, voi umanistii ,poate ca pana la urma o sa descoperiti si voi focul.Si dupa urmarea fireasca Fizica Cuantica si alte domenii de pierdut timpul ,CID,DCE,TV.
Am lucrat in cercetare, am vazut cum se face un Intel,sunt inginer si trebuie sa recunosc cu mana pe inima : umanistii sunt niste i****i, adica oameni cu multe idei.

Cu stima si respect

Bipolar


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 16 Mar 2006, 16:08
Post #83


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Stimati colegi, din punctul meu de vedere, cei care impart lumea, asa cum am vazut mai sus, in multe dintre posturile celor ce au scris inaintea mea, gresesc. Dar este punctul meu, al unui "umanist" nefolositor. Daca nu au realizat importanta INTERDISCIPLINARITATII, imi pare rau pentru ei. sad.gif

Nu va mai bateti cu caramida-n piept, nu exista disciplina autarhica,autonoma, de sine statatoare. Toate relationeaza intre ele, mai mult sau mai putin vizibil.

Inginerul are nevoie de lingvistica (limbajul de specialitate - sa-l explice pe intelesul lui), istorie (istoria respectivei discipline te poate ajuta sa intelegi de ce se aplica o anumita tehnologie/tehnica intr-un anume caz), de arhitect/designer pentru a da o forma placuta (oare designul masinilor noastre e facut de inginerii mecanici? rog sa nu se supere cei din respectiva categorie profesionala) si lista poate continua.

Sa inteleg ca inginerii discuta in formule matematice cu prietenele/iubitele/sotiile lor? Care au parte de orgasm, numai daca le soptesc la ureche E=mc2? Sau se simt mai iubite daca le vestesc ca toleranta e de 0,2-0,3 microni?

Fiti seriosi! Fiecare, in meseria sa, e folositor celorlalti, daca o face cu placere si bine. Nu exista meserii/ocupatii nefolositoare. Ca nu le vedeti voi utilitatea, e alta problema.

Si inca un lucru, care nu trebuie uitat: "nefolositorii" lucreaza cu material uman, care nu reactioneaza la fel in conditii identice de testare. Omului nu i se poate impune un sablon comportamental si emotional, pe care sa-l urmeze pentru a se atinge perfectiunea.

Dumneavoastra stimati colegi care aruncati cu noroi in "nefolositorii" de umanisti, de cate ori ati incercat sa predati unei clase de pusti? Care sa si inteleaga ce le explicati? Cate lucrari (de mai mare sau mai mica amploare) ati scris pentru public (exceptie facand referatele si lucrarile de laborator)? Uitati ca "nefolositorii" de umanisti v-au dat niste instrumente pe care le folositi in viata de zi cu zi, automat, fara sa le constientizati importanta?

Iar cele scrise in acel articol, sunt doar un pamflet. Atat.

Nu inteleg de unde atata ura si rautate printre noi. huh.gif sad.gif

This post has been edited by Mache: 16 Mar 2006, 16:28


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 16 Mar 2006, 16:08
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM





Am lucrat in cercetare, am vazut cum se face un Intel,sunt inginer si trebuie sa recunosc cu mana pe inima : umanistii sunt niste i****i, adica oameni cu multe idei.

Cu stima si respect

Bipolar
*

[/quote]
Daca ati fi citit ce am scris si daca mai si pricepeati icon_mrgreen.gif era bine .Nu am nimic cu inginerii economistii juristii medicii...Inginer ,jurist medic, economist nu e similar cu intelectual-una e o meserie ailalta e un mod de a fi. Nu cred ca am jignit pe nimeni ,nu fiindca sunt sau nu intelectual ci fiindca asa am fost educat spre deosebire de dumneavoastra care prin ce scrieti dovediti o gandire ingusta fara idei (macar de ar fi tehnicista ) si o doza mare de mitocanie.Atentie bipolari sunt din nefericire ptr. ei niste oameni cu o grava boala.... biggrin.gif .Daca doriti neaparat pot cobori nivelul replicilor pana la nivelul prestat de dvs. dar ar fi o lisa de respect pentru ceilalti membri ai forumului .
Cu stima(fara respect)
bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 16 Mar 2006, 16:16
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Asa, Mache, mai zi-le si tu! Unii nu vor sa inteleaga ca avem nevoie unii de altii. Cu tristete constat ca cei mai porniti aici sunt inginerii si viitorii ingineri. Discutia asta merge cel mult ca gluma intre categoriile mai sus amintite, dar aici este luata de multi ca fiind un afront pentru categoria din care fac parte.

Cu stima,
piron.

This post has been edited by Sony: 16 Mar 2006, 16:17


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 16 Mar 2006, 16:28
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




QUOTE(einstein1984 @ 15 Mar 2006, 19:28)

Să începem cu începutul...

Nici matematica nu-i place în mod deosebit, pentru că inginerul nu e tâmpit. Totuși, materiile interesante, precum fizica (cu circuitele electronice mai ales), chimia (știința chestiilor care fac bum), sau informatica (echivalentul modern al magiei medievale) necesită matematică, așa că nu are de ales și o va învăța.
*



Eu ce pot sa mai spun mad.gif Se pare ca sunt Tampit. Cum adica? Daca imi place matematica inseamna ca-s tampit? Daca m-as lua dupa voi, colegii mei de forum, dupa cata atentie ii acordati, asa s-ar spune.
Eu nu pot sa arunc decat o "vorba": "Un prost arunca o piatra intr-o fantana si ....." continuarea o stiti. Pacat ca asa zisul "scriitor de pamflet" nu are nici in clin si nici in maneca cu ceea ce inseamna un "telectual"; si mai pacat e ca ne coboram pana la nivelul lui


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 16 Mar 2006, 16:32
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




UMANISM=Concepție social-politică care afirmă dreptul ființei umane la libertate, desăvârșire și dezvoltare multilaterală, proclamând ca principii etice supreme egalitatea și demnitatea umană.
Daca afi asa ceva inseamna a fi i****i atunici da Doamne sa fie lumea plina de i****i
INTELECTUAL= Persoană care se ocupă cu munca intelectuală; om cu pregătire specială care lucrează în domeniul științei, artei, învățământului etc. SAU Care ține de intelect; propriu intelectului.
INTELECT Facultate a omului de a gândi și de a înțelege sensul și legătura fenomenelor; judecată; rațiune; cuget.
Mi-am permis sa postez definitiile fiindca ca multi nu cred ca le stiau si le utilizau gresit.E trist daca unii spun ca sunt numai ingineri si nu au nimict cu chestia cu intelectul ba o mai si detesta.Nu pricep tineri ingineri de ce atata inversunare si desconsiderare ohmy.gif .E loc pentru toti in lumea asta smile.gif smile.gif

Cu stima
bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 16 Mar 2006, 16:38
Post #88


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare ....
Contabilii unde se incadreaza ? Sunt sau nu "telectuali" ? biggrin.gif
Ca avocatii "e" clar unde "este" ..... biggrin.gif

Edit:
Si eu am fost un student lenes .... 40% munceam 40% beam/ma distram, 15% dormeam si doar 5% invatam .... ce vremuri taica ce vremuri .... Si iete unde am ajuns .... pe daciaclub.ro .... da sa stiti ca becu il schimb singur .... cu arborele cotit o dau cotita ..... ca deja ma depaseste ...

This post has been edited by nairam: 16 Mar 2006, 16:41


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 16 Mar 2006, 16:48
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




[quote=nairam,16 Mar 2006, 18:38]
Am si eu o intrebare ....
Contabilii unde se incadreaza ? Sunt sau nu "telectuali" ? biggrin.gif
Ca avocatii "e" clar unde "este" ..... biggrin.gif

Ca sa ne si distram "DACA INGINER NU E NIMIC NU E"
si `RATI AI DRACULUI DE INTELECTUALI biggrin.gif

Va multumesc tuturor trebuie sa o sterg sa produc profit pentru patronat icon_mrgreen.gif
Cu stima
....ion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 16 Mar 2006, 16:56
Post #90


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




@nairam: Pai nu s-a muncit pana acum lumea sa explice ca n-are a face meseria cu calitatea de intelectual?

Mie treaba asta cu intelectualii si neintelectualii imi cam pute. La urma urmei orice om se foloseste de intelectul lui atat la slujba cat si acasa. Si un sudor sau un tinichigiu utilizeaza intelectul in anumite momente mult mai mult decat un profesor universitar in alte momente.
Clasificarea asta tinea pe vremuri, cand in sat popa, invatatorul si doctorul erau intelectuali si taranii nu.
Acuma mie termenul mi se pare desuet si orice incercare de a imparti lumea in intelectuali si neintelectuali o consider prostie (sau eventual frustrare).

Cu stima
neuron


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 12:06
Forum Renault