DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

92 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfaturi camere foto digitale COMPACTE, care NU sint dSLR

Ake
post 11 Nov 2004, 16:22
Post #151


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 11 Nov 2004, 13:25)
Exista un zvonac insistent, si un articol in Capital, cum ca de la anul nu vor mai fi percepute accizele de 25% la camerele foto digitale, caci cica s-ar fi modificat codul fiscal care le prevedea...
*


Tocmai ata il citeam acuma....
Dar ce n-am priceput eu:
Camerele care se afla deja pe rafturi, o sa le mai cumpere cineva? Ca banuiesc ca au auzit mai multi de legea asta si o sa-si amane cumparatul cadoului de Craciun pana dupa 1 ianuarie. Si astea la care deja au fost achitate taxele vamale, cum o sa le vanda magazinele, in pierdere cu 25%?


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 11 Nov 2004, 17:51
Post #152


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




1. Eliminarea accizei (25%) nu inseamna ieftinirea cu atit, ci undeva intre 15-18%.
2. Chiar daca sint pe rafturi, magazinele NU pierd, acciza o lua statul nu ele!
3. Oricum eu n-o sa iau din RO! Sint mai ieftine ( si or sa fie mai ieftine) in alta parte! SUA


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Aºılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deep
post 11 Nov 2004, 20:25
Post #153





Group: Members
Posts: 0
Joined: 8 November 04




nu mi-am luat srl pt ca nu cred ca imi trebuie , cel putin momentan. Decit sa cumpar un kit (eos-ul sau D70 de la nikon)care oricum e mai scump cu vreo 150 euro prefer Olympusul si consder ca 8 mp pe un digital imi sunt suficienti chiar pt formate A3
intretinerea unui srl(ma refer la abiective, )costa enorm si nu vreau sa investesc mai mult in aparate. Iar daca chiar vreau ceva mai mult, pot face niste upgradeuri la 8080...au ceva lentile ce se pot atasa..
Acum, repet, ramine sa vad cum scoate pozele pe hirtie....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 12 Nov 2004, 19:27
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




Ai luat camera sau inca este in teste?
Ai facut o comparatie intre 8080 si Nikon 8800?
Am citit review-urile de la 8800 si nu arata rau, inca nu am vazut un review cu ambele camere comparate, in special diferentele de zgomote.


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deep
post 12 Nov 2004, 21:37
Post #155





Group: Members
Posts: 0
Joined: 8 November 04




am cumparat-o acum 3 zile insa mai am 7 zile la dispozitie sa ma hotarasc. Dar dupa cum am zis imi vine greu sa o duc inapoi dupa ce vad ce poze poate sa scoata. Cit despre Nikonul 8800 nu am vazut inca concluziile...Macar despre Oly stiu ca are nota f mare la calitatea imaginii(la dpreview)si asta e ceea ce ma intereseaza cel mai mult la un aparat
Cheers


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 16 Nov 2004, 10:12
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Hai ca am avut timp sa ma joc cu camera destul, de cand am luat-o. E super belea, si scoate niste poze mai mult decat adevarate. Partea nasoala este ca are atatea chestii pe ea, la care eu nu ma pricep, sau nu reusesc sa le inteleg, ca cel mai simplu mod de a face pozele, ori este pe automat, dar ce-mi place cel mai mult, este pe scene, iti alegi in functie de ce vrei sa pozezi. Poate odata, cand cineva are timp liber si se pricepe, ne vedem undeva sa dau o bere si sa-mi explice si mie ce face acest nikon.


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 16 Nov 2004, 19:34
Post #157


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




Robert, pe o camera se pot regla:
- diafragma (gradul de obturare a expunerii sau halca din obiectiv care este utilizata efectiv)
- timpul de expunere (cat timp sta deschisa diafragma sa faci poza)
- sensbilitatea filmului (pe digitale numai, pe normale aia se schimba cu film cu tot)
- zoom (incadrarea pozei)
- focus sau scharf (la ce distanta se afla subiectul fotografiei in incadrarea aleasa)

Toate se regleaza manual la o camera bunicica.

preset-urile stiu trick-uri de ale meseriei: ex. in poza sport ai un timp de expunere mic, in aia de noapte unul mare, in peisaj iti pune o diafragma deschisa cu focus la infinit, in portret una inchisa cu focus apropiat...in princpiu incearca sa citesti manualul si o sa gasesti scurte explicatii despre cum sunt variati acesti parametri in fiecare preset....daca crezi ca ai inteles...incearca sa faci o poza pe manual la fel de buna sau mai buna decat preset-ul si abia dupa aceea o sa poti beneficia realmente de functiile aparatului. Experienta pe care o castigi pe aparatul tau este mai valoaroasa decat a noastra.

In caz contrar, te puteai limita la un aparat mult mai ieftin care avea toate preset-urile acestea si pe care il invatai in pauza de cafea.


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 17 Nov 2004, 12:08
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Tanks mil, am citit manualul, am incercat sa fac cat de cat niste poze acasa, spre surprinderea mea unele le-am cam reusit. Acum ramane sa mai si inteleg sistemul de fotografiere, , nu numai sa stiu ca atunci cand e prea multa lumina sa modific valoarea unei componente, trebuie sa invat si de ce, si cat. Cu focusul nu prea m-am lamurit eu. Dar mai incerc.


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 17 Nov 2004, 15:59
Post #159


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




focusul se poate pune uatomat, manual, semiautomat:

- manual e simplu, aproximezi ca subiectul fotografiei tale se afla la x m si tu fixezi pe camera distanta asta aproximativa, de obicie prin incrmentare in pasi predefiniti de fabricant (ex 0.5, 1, 5...infinit )
- pe auto (in general) apesi declansatorul la jumatate, camera se concentreaza pe dreptunghiul ala din mijloc...acolo isi alege subiectul sub forma unui dreptunghiulet si mai mic, care se diferentiaza de rest din punct de vedere contrast, dupa ce a selectionat un subiect in centrul foto, aproximeaza distanta pana la el.

- semiautomat, Uneori subiectul tau nu e in centru fotografiei...atunci tre sa il pacalesti modul automat. Apesi declansatorul pana la jumatate cu subiectul tau in centru, aparatul aprox. dist. si il vezi clar, insa tu poate il vrei in stanga, asa ca ti apasat in continuare, recadrezi fotografii cum iti doresti si apoi apesi pana la sfarsit.


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 17 Nov 2004, 16:01
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




"manual e simplu, aproximezi ca subiectul fotografiei tale se afla la x m si tu fixezi pe camera distanta asta aproximativa, de obicie prin incrmentare in pasi predefiniti de fabricant (ex 0.5, 1, 5...infinit )"

bai, chiar exista metoda asta pe vreo camera? cu focus manual pe incremente? ohmy.gif


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 17 Nov 2004, 16:08
Post #161


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




da! pe a mea e! poti sa maresti/scazi distanta dar numai in pasi predefiniti...si asa e pe toate camerele non SLR pasii sunt mai multi sau mai putini, dar predefiniti, la unele meniul iti da impresia ca nu (are o bara asemanator unui potentiometru), insa eu nu cred ca peste 5-6 m se mai incurca cu virgule...

This post has been edited by mil: 17 Nov 2004, 16:10


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deep
post 17 Nov 2004, 21:15
Post #162





Group: Members
Posts: 0
Joined: 8 November 04




QUOTE(adso @ 17 Nov 2004, 16:01)
"manual e simplu, aproximezi ca subiectul fotografiei tale se afla la x m si tu fixezi pe camera distanta asta aproximativa, de obicie prin incrmentare in pasi predefiniti de fabricant (ex 0.5, 1, 5...infinit )"

bai, chiar exista metoda asta pe vreo camera? cu focus manual pe incremente? ohmy.gif
*



aha...exiata la Olympus C8080
poti sa-ti reglezi sa-ti aproximeze distanta fie in m fie in ft(picioare)
By the way.....am dus Olympusul inapoi.....este o camera beton dar trebuie sa incerc si un dslr inainte sa ma decid....asa ca acum testez un Nikon D70 biggrin.gif
cheers


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Nov 2004, 08:18
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




sa ma scuze toti posesorii, dar mi se pare o tampenie...

focusul trebuie sa fie liniar, nu scalar...

ganditi-va ca ar exista asa ceva cu focala de 450... pai daca m-ar lasa sa merg din pas in pas ar fi dezastru. ca la unu din asta faci sharfu pe varfu nasului, iar ochii sunt deja "moi" in timp ce urechile sunt deja cetoase.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 18 Nov 2004, 11:48
Post #164


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




aici avem de a face cu o imposibilitate tehnica...digital-ul utilizeaza doar valori discretizate care aproximeaza valorile reale analogice (toate valorile masurate de senzori) prin diferite metode.

Deci notiunea de pasi este in general valabila din punct de vedere tehnic....acum ca ai definiti x de pasi si ti se creaza impresia de lineritate asta e alta poveste...Nu stiu cum e la 450 mm, noi vorbea aici in general de chestii mai plebee, compacte cu un zoom de 3X-4X...etc. tu cum ai manualul pe compactul tau de esti sigur ca reglezi scharf-ul la fix?

poti incerca un 15,5 m pe el ?


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Nov 2004, 11:51
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




n-am compact biggrin.gif

deep, omule, zi-mi si mie magazinul asta care te lasa sa testezi marfa. ideea mi se pare excelenta.

This post has been edited by adso: 18 Nov 2004, 11:52


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Nov 2004, 11:58
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




pai mil, cum adica se merge in pasi? la selereuri de ce nu merge in pasi?

acolo procesorul se "uita" dupa "dungi" si merge pana tusele sunt clare. cand depaseste, se intoarce.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 18 Nov 2004, 11:58
Post #167


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




acum inteleg reactia ta, bine ca te-am dezamagit acum si nu la magazin, cand ai afla "ca asa face toate"..
.primul digital pe care am pus mana un Canon A75...tin minte ca atunci cand am vazut focusul manual, s-a umplut paharul si mi-a peirit cheful sa mai umblu pe chestii manuale cu el smile.gif drept care nu am mai facut poze decat pe automat...bine ca nu era al meu


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 18 Nov 2004, 12:02
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Wake up, MAN!

Aparatele compacte nu sunt facute pentru focus manual! Si nici pentru reglaje manuale! De fapt orice reglaj pentru care trebuie sa folosesti meniul este un reglaj la care nu e bine sa umbli daca nu e neaparat nevoie. Evident ca nu e mare lucru sa implementeze in meniu un manual focus, se vinde mai bine doar! Dar asta nu inseamna ca merita sa folosesti asa ceva... Singurul domeniu unde exista castig - la marketing

Eu zica ca e ok si in pasi din cauza uriasei profunzimi de camp care exista la compactele digitale. Pai daca eu am 10 cm aproape si la 1 m deja am min. 2-3 metri profunzime - merge linistit in pasi! Mai fini aproape si tot mai mari pe urma... Cred ca asta e explicatia...


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Nov 2004, 12:12
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




true, true... blush.gif

This post has been edited by adso: 18 Nov 2004, 12:13


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 18 Nov 2004, 12:18
Post #170


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




scuze ca scriu consectiv...era vorba de fixarea distantei manual la compacte...la SLR-uri ai obiectivul de care invarti ca de un potentiometru...putem spune ca acest reglaj este analogic...valoarea transmisa tie &copy; nu este intermediata de o transformare in binar...tu bagi ochiul pe obiectiv si invarti stg-dr pana iti e clar. se inchide diafragma, Click...pana aici nici o diferenta fata de SLR analogice!

daca e pe auto...intre ce a masurat el prin obiectiv si cifra pe care ti-o afiseaza ca distanta, au loc aproximari, conversii analog-numeric, reconversii numeric-analog...ceva infim se pierde.

in momentul in care ai un compact cu un zoom impresionant pe un compact nSLR si incerci s afaci portrete de pe marginea lacului in barca...ii atingi limitele, pentru ca amplifici toate erorile de aproximare posibile + mecanice si optice ale sculei. Ca si cum dai volumul unui CD audio la maxim pe un moment de liniste si asculti pe langa zgomotul de liniste al studiolui, pe cel alCD-ului, al amplificarii etc.

This post has been edited by mil: 18 Nov 2004, 12:23


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deep
post 18 Nov 2004, 13:00
Post #171





Group: Members
Posts: 0
Joined: 8 November 04




QUOTE(adso @ 18 Nov 2004, 11:51)
n-am compact biggrin.gif

deep, omule, zi-mi si mie magazinul asta care te lasa sa testezi marfa. ideea mi se pare excelenta.
*



Dupa cum am scris mai sus, magazinul se afla in Danemarca...
iata si site-ul lor daca vrei sa vezi aparatele carele au
www.platanfoto.dk

si inca unul care au ceva mai ieftine: www.platanfoto.dk 1dkk=5500 lei(aproximativ)....la toate astea se scad taxele de 25%

Nu e nici o mirare ca te lasa sa schimbi marfa sau s-o inapoiezi daca nu iti comvine(atita timp cit nu o strici sau nu depasesti termenul dat de ei)...toate magazinele de aici si banuiesc ca din intreaga europa(mai putin ro)practica acesta metoda,care cred ca e mai eficienta decit banala: "Marfa vinduta nu se inapoiaza"
cheers


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deep
post 18 Nov 2004, 13:02
Post #172





Group: Members
Posts: 0
Joined: 8 November 04




sorry
celalalt site este www.digital4u.dk
cheers


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Nov 2004, 13:03
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




that figures... rolleyes.gif


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 18 Nov 2004, 18:52
Post #174


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Deep >> Da au aia niste preturi URIASE la D70.. ohmy.gif blink.gif Pe Amazon e cu vreo 130 euro mai ieftina.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deep
post 18 Nov 2004, 20:59
Post #175





Group: Members
Posts: 0
Joined: 8 November 04




QUOTE(MoneyTalks @ 18 Nov 2004, 18:52)
Deep >> Da au aia niste preturi URIASE la D70.. ohmy.gif  blink.gif Pe Amazon e cu vreo 130 euro mai ieftina.
*


ai reptate dar 25% din pret este tva pe care ii iau inapoi cind ies din Danemarca..
deci tot acolo ajung
Cheers


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 18 Nov 2004, 21:02
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




nu mai agitati; asteptati pina la anul cind se scot (sau reduc accizele la digitale)


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deep
post 18 Nov 2004, 22:03
Post #177





Group: Members
Posts: 0
Joined: 8 November 04




QUOTE(costi @ 18 Nov 2004, 21:02)
nu mai agitati; asteptati pina la anul cind se scot (sau reduc accizele la digitale)
*


sunt numai povesti........din pacate


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bzip2
post 19 Nov 2004, 10:05
Post #178


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 5 September 02
From: Bucuresti




QUOTE(deep @ 17 Nov 2004, 21:15)
[...]
... incerc si un dslr inainte sa ma decid....asa ca acum testez un Nikon D70 biggrin.gif
cheers



Astept (, cel putin eu) cu mare interes review-ul tau ! ph34r.gif smile.gif


--------------------
loose bits sink chips
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 21 Nov 2004, 13:07
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Ce ati alege intre Canon A85 si Nikon Coolpix 4300(sau 4100). Cunosc Canon, imi plac pozele, insa nu imi plac 2 lucruri: are nevoie de 4 (w00t?!?) baterii AA si merge cu porcaria de card CF (lent). Nikon are baterie "proprietary" (lucru pe jumate bun) si merge tot cu CF (4100 are SD de care deja am 128+256 , my favourite wub.gif, insa 2xAA baterii )

Astept impresii despre aceste 2 aparate (nu vreau chestii de genul: de ce nu incerci .......). Bani nu sint decit pentru astea unul din astea 210$ Canon, 210$ 4300 si 200$ 4100. Vazind preturile astea strig" Moarte responsabililor din Romania".



--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deep
post 21 Nov 2004, 15:09
Post #180





Group: Members
Posts: 0
Joined: 8 November 04




salut
nu stiu ce sa zic biggrin.gif amindoua sunt aproximativ la fel...poti sa intrii pe dpreview si sa faci o comparatie mai amanuntita....eu as inclina spre canon...insa nici nikonul nu e de aruncat...
cheers


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
92 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 18:39
Forum Renault