DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 12 13 14 15 16 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mai aveti "viziuni pro-europene"?

Mai exista fani ai UE?
 
Da, pro-UE pana la moarte! [ 23 ] ** [38.33%]
Nu, nu cred ca UE mai are viitor! [ 17 ] ** [28.33%]
Meh, vinul se face, pastrama-i pe gratar, ce-mi pasa mie de UE? [ 20 ] ** [33.33%]
Total Votes: 60
Guests cannot vote 
dacis
post 2 Oct 2017, 09:02
Post #391


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(ady77 @ 2 Oct 2017, 09:50)
1. După refuzul categoric al Guvernului catalan ...

2. La tine ce inseamna autonomie pe criterii economice?
*


1. E oleaca mai complicat. Catalonia este autonoma, adica este un partener de dialog al guvernului central, chiar daca ierarhic acesta este supraordonat. Marea problema in Spania, din punctul meu de vedere este ca in actele juridice care stau la baza infiintarii acestei zone autonome stau numirea explicita a ideii de natiune catalana si de limba catalana. Ori, cand tu esti acceptat ca avand aceste trasaturi esentiale pentru un stat natiune, statul care te accepta te transforma in partener de negocieri. E ca si cum ai recunoaste prin Constitutia Romaniei ca in Vaxlui. Botsheni, Iasi etc. locuiesc moldoveni si ca vorbesc limba moldoveneasca.

2. Sa ai un grad ridicat de decizie cu privire la ce se intampla cu banii pe care i-ai produs,
adica in ce fel si pe ce se cheltuie.

2 Oct 2017, 10:10:
Si, ca sa fiu clar: aparitia oricarei noi tari independente se realizeaza prin incalcarea regimului constitutional din statul de origine al noii tari. Chiar si cand aparitia noului stat se face prin consens social, cum a fost cazul de exemplu la divizarea Cehoslovaciei

This post has been edited by dacis: 2 Oct 2017, 09:10


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vercingetorix
post 2 Oct 2017, 09:10
Post #392


Dusmanii imi poarta pica, dar n-au valoarea mea...


Group: Members
Posts: 138
Joined: 20 April 06




QUOTE(dacis @ 2 Oct 2017, 09:21)
Pe scurt, din umilul meu punct de vedere, odata cu eventuala declarare a independentei Calatoniei, UE de acum, a carei principala filosofie a fost sa nu fie nici cal, dar nici magar, si-a incheiat ciclul existentei. Ori se va realiza o integrare masiva a statelor (nu neaparat a tuturor, ci mai degraba a celor din zona euro; si nici acestea nu toate!) - cu reglememntari interne comune in muuult mai multe domenii, cu o politica externa si de aparare comune, cu sisteme juridice corelate si, pe termen mediu, unificate - ori incet-incet UE se va epuiza si se va stinge, ramanand in urma ei cel mult o piata comuna.
*


S-a facut acum ceva timp un referendum prin Franta si Olanda, cu o asa-zisa Constitutie Europeana, ca o premiza pentru un asa-zis S.U.E.
Raspunsul a fost clar : NU !
Deci lasa ciorba reincalzita ca nu merge vrajeala, se va merge pe ''viteze diferite'' si se va ajunge unde se dorea initial: bogatii din ce in ce mai bogati la un loc, saracii tot mai saraci grupati la locul lor.
Dar asta numai dupa acapararea resurselor materiale si umane, bancilor, industriilor, pamanturilor, etc.
Care incearca sa ridice capul i se pune stampila cu "coruptia" si gata, se gaseste imediat altul dispus sa pupe papukul UE, no problem, cozi de topor cate vrei.
La final vom fi precum coloniile parasite din Africa, cu democratii maimutarite, spoliati de resurse si pauperizati, poate si vreun conflict armat care sa ne tina ocupati cu ceva lupte, panoplia e larga si exemplele in istorie abunda...
Cine crede ca UE e un Mos Craciun e naiv.


--------------------
Dacia 1310 break 1985 pt. export 2 canistre de benzina shpaga la IDMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 2 Oct 2017, 09:15
Post #393


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(vercingetorix @ 2 Oct 2017, 10:10)
S-a facut acum ceva timp un referendum prin Franta si Olanda, cu o asa-zisa Constitutie Europeana, ca o premiza pentru un asa-zis S.U.E.
Raspunsul a fost clar : NU !
*

Nu mai stiu care a fost rezultatul in Franta, dar Franta, spre deosebire de Olanda, are tot interesul sa vrea DA, mai ales ca francezii duc o viata pe care, prin prisma performantelor economice, nu si-o permit.

In rest, elucubratii si scenarite. Prefer baba Vanga.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Oct 2017, 09:40
Post #394


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Ale tale-s mai tefeliste, sau ce crezi că au în +?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 2 Oct 2017, 09:45
Post #395


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Ale mele-s absente. Scenarii conspirationale nu practic si nu consum, nici de unele, nici de altele. Simularile-s altceva.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Oct 2017, 09:50
Post #396


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(DragosP @ 2 Oct 2017, 09:23)
DPDV legal referendumul din Catalunia e o măgărie.
Organizatorii ar trebui legați rapid și băgați la beci.
Asta dacă Spania mai e stat de drept. Dacă nu, își va merita soarta.
*



Politica pumnului in gura este o practica primitiva, care cu siguranta nu produce efectul scontat. Cel putin nu intr-un sistem care se vrea democratic.

QUOTE(Bicicleta galbena @ 2 Oct 2017, 09:27)
Exact asta mi-a zis si frate-miu, cretinul ala ar trebui arestat imediat, altfel va mai incerca o data, si-nca o data...
*



Si daca-l elimina pe respectivul cine, ce castiga? Va deveni un martir, ii va motiva si mai puternic pe cei din Catalunya.

Ar fi interesant de studiat exemplul Canadei in cazul Quebecului, in care ambele parti au negociat civilizat chestiunea autonomiei si au stabilit de comun acord un calendar pe termen mediu de urmat.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 2 Oct 2017, 09:56
Post #397


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(radian @ 2 Oct 2017, 10:50)
Ar fi interesant de studiat exemplul Canadei in cazul Quebecului, in care ambele parti au negociat civilizat chestiunea autonomiei si au stabilit de comun acord un calendar pe termen mediu de urmat.
*


Dar asta ar presupune ca fie spaniolii, fie catalanii dau dovada de realism si ratiune. Ori, in problema catalana e vorba in cel mai inalt grad de orgolii, de nationalisme, de frustrari istorice si de multe alte asemenea. Si aproape deloc de analiza cerebrala si de ratiune. Pentru ca stie toata lumea ca ratiunea si nationalismul nu incap niciodata in acelasi butoi.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Oct 2017, 10:01
Post #398


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(radian @ 2 Oct 2017, 10:50)
Politica pumnului in gura este o practica primitiva, care cu siguranta nu produce efectul scontat.
*


Aici ar fi vorba DOAR de aplicarea legii. Nu de ce-ți dai tu cu părerea.
Cu atât mai mult cu cât se vede care-s rezultatele (în răniți) ale așa-zisului demers "democratic".


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 2 Oct 2017, 10:05
Post #399


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(radian @ 2 Oct 2017, 10:50)
Politica pumnului in gura este o practica primitiva, care cu siguranta nu produce efectul scontat. Cel putin nu intr-un sistem care se vrea democratic.
Si daca-l elimina pe respectivul cine, ce castiga? Va deveni un martir, ii va motiva si mai puternic pe cei din Catalunya.

*



Poi referendum de independenta cu rezultat majoritar fu parca in Crimeea ultima data.

Pur si simplu nu se poate face referendum pe o problema care incalca Constitutia, atata tot.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 2 Oct 2017, 10:10
Post #400


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Revolutiile si secesiunile nu au cum fi constitutionale si, deci, legale!


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vercingetorix
post 2 Oct 2017, 10:11
Post #401


Dusmanii imi poarta pica, dar n-au valoarea mea...


Group: Members
Posts: 138
Joined: 20 April 06




QUOTE(dacis @ 2 Oct 2017, 10:15)
Nu mai stiu care a fost rezultatul in Franta, dar Franta, spre deosebire de Olanda, are tot interesul sa vrea DA, mai ales ca francezii duc o viata pe care, prin prisma performantelor economice, nu si-o permit.
*


Ia mai Dacis de aici, desi refuz sa cred ca esti saracut cu duhul si nu poti da o cautare simpla pe net.
Sau poate doar faci pe cetateanul naiv.
Hai cu alfabetizarea !

http://www.zf.ro/analiza/constructia-europ...olitica-3022695

http://www.cotidianul.ro/zece-ani-de-la-re...uropene-262810/


--------------------
Dacia 1310 break 1985 pt. export 2 canistre de benzina shpaga la IDMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Oct 2017, 10:15
Post #402


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(dacis @ 2 Oct 2017, 11:10)
Revolutiile si secesiunile nu au cum fi constitutionale si, deci, legale!
*


Du-te mă d'aci cu aberațiile tale!
Care revoluție?
Care secesiune?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 2 Oct 2017, 10:18
Post #403


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Chiar nu imi mai aminteam rezultatul, aka procentele din Franta. Deci doar 54% contra.

Personal, cred ca daca se va realiza o noua constructie institutionala bazata pe o Constitutie europeana si pe nsite criterii drastice de accedere in acest super-stat care sa tina afara a la long falitii sociali si pe aia economici ai UE, o asemenea constitutie ar fi votata cu o imensa majoritate. Evident, mie, ca roman, un asemenea scenariu nu mi-ar conveni deloc. Problema mare a celor care sustin aceasta viziune (Macron e unul) este ca din ce este azi UE, maxim 15 tari ar intra in discutie, ceea ce este mult prea putin.

2 Oct 2017, 11:20:
QUOTE(DragosP @ 2 Oct 2017, 11:15)
Du-te mă d'aci cu aberațiile tale!
Care revoluție?
Care secesiune?
*

Aberatiile mele renepiste zic ca incercarea de rupere a Cataloniei / Cataluniei de Spania este o tentativa de secesiune. Ale tale???

This post has been edited by dacis: 2 Oct 2017, 10:20


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Oct 2017, 10:24
Post #404


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(DragosP @ 2 Oct 2017, 11:01)
Aici ar fi vorba DOAR de aplicarea legii. Nu de ce-ți dai tu cu părerea.
Cu atât mai mult cu cât se vede care-s rezultatele (în răniți) ale așa-zisului demers "democratic".
*



Daca ar fi dupa tine in ziua de azi am trai in RSR...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Oct 2017, 10:27
Post #405


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Da mă, așa e. Cum plm nu m-ați citit mai devreme? doh.gif

Hai să ne căcăm în ea de lege, e secesiune, ce pln!

P.S. Când cu Crimeea, ce părere avurăți, minunaților deschiși la minte? Ha? nedumerire.gif

This post has been edited by DragosP: 2 Oct 2017, 10:30


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 2 Oct 2017, 10:42
Post #406


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(DragosP @ 2 Oct 2017, 11:27)
Hai să ne căcăm în ea de lege, e secesiune, ce pln!

P.S. Când cu Crimeea, ce părere avurăți, minunaților deschiși la minte? Ha? nedumerire.gif
*

Ba, taicutule, eu m-as abtine sa vorbesc de lege in contextul asta.

Cum ziceam, RNP-urile nationale nu pot fi peste dreptul international. AKA, principiile dreptului international castiga mereu cand intra in coliziune cu cele ale dreptului intern, chiar si cand este vorba de Spania.

Un principiu al dreptului international care anul viitor implineste 100 de ani este cel enuntat de W. Wilson, anume principiul autodeterminarii nationalitatilor. De aia ai avut matale Adunarea de la Alba Iulia de pe 1 Decembrie 1918. Ca sa dai legitimitate (aka sa o faci sa fie si legala) unirii si ca sa ai argumentul legal al optiunii majoritatii cand te duceai, dupa, sa negociezi si sa inchei tratatele de pace.

Tratatatele de pace post WWII au complicat si mai mult situatia, pentru ca sistemul dreptului international s-a transformat intr-un stufaris cumplit de reglementari. Motiv pentru care cea mai buna modalitate de a gestiona situatiile este prin inghetarea situatiei existente la nivelul anului 1970, sa zicem. Iar eventualele corectii sa se realizeze strict local / insular, urmare fie conflictelor (Iugoslavia), fie intelegerilor amiabile si consensuale (Cehoslovacia), fie disolutiei statului existent (URSS).

Motivul pentru care, desi stiu ca ce s-a intamplat ieri in catalonia este legal, sunt impotriva unor asemenea hiatusuri este ca dpmdv, aparitia unui nou stat in Europa exclusiv datorita vointei de autodeterminare a unei populatii, manifestata printr-un referendum, ar deschide larg de tot cutia Pandorei.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 2 Oct 2017, 10:44
Post #407


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(dacis @ 2 Oct 2017, 11:10)
Revolutiile si secesiunile nu au cum fi constitutionale si, deci, legale!
*



Deci referendumul pe problema secesiunii e ilegal. QED

Rivolutiile.. te referi la alea pe bune, sau la alea jen primavara araba si exportul de democratie, facute pn nijte laboratoare specializate?

2 Oct 2017, 11:45:
QUOTE
Cum ziceam, RNP-urile nationale nu pot fi peste dreptul international. AKA, principiile dreptului international castiga mereu cand intra in coliziune cu cele ale dreptului intern, chiar si cand este vorba de Spania


Statele si granitele sunt intr-adevar recunoscute prin Dreptul International. Nuj ce aberezi matale acolo.

This post has been edited by neumann: 2 Oct 2017, 10:45


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Oct 2017, 10:49
Post #408


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(dacis @ 2 Oct 2017, 11:42)
Motivul pentru care, desi stiu ca ce s-a intamplat ieri in catalonia este legal
*


Asta zici tu, Andronic și Radian, sau cum? unsure.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 2 Oct 2017, 10:49
Post #409


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE
Motivul pentru care, desi stiu ca ce s-a intamplat ieri in catalonia este legal, sunt impotriva unor asemenea hiatusuri este ca dpmdv, aparitia unui nou stat in Europa exclusiv datorita vointei de autodeterminare a unei populatii, manifestata printr-un referendum, ar deschide larg de tot cutia Pandorei.


Gresit. Vorba unui amic de-al meu, spaniol. Au impresia ca obtin mai multa libertate si autonomie prin secesiune, cand de fapt e exact invers. Un stat mic si foarte mic va fi la mana tuturor si in bataia vantului, cu zero capacitate de a negocia. La fel cum va fi UK dupa ce iese din UE, si-au dat cu tesla in coae singuri.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 Oct 2017, 10:58
Post #410


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(dacis @ 2 Oct 2017, 11:10)
Revolutiile si secesiunile nu au cum fi constitutionale si, deci, legale!
*




QUOTE(dacis @ 2 Oct 2017, 11:42)
Motivul pentru care, desi stiu ca ce s-a intamplat ieri in catalonia este legal,
*


PLM, nu prea inteleg, si de baut nu am baut decat apa astazi.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 2 Oct 2017, 11:04
Post #411


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Banal, moncher:
1. DPDV al legislatiei interne a Spaniei, prin raportare la aceasta, referendumul este ilegal
2. DPDV al dreptului international, care este deasupra dreptului national, dar nu il poate constrange pe acesta, referendumul este legal


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 2 Oct 2017, 11:05
Post #412


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Trreburile au inceput sa puta si sa explodeze. In situatia unei disolutii a Europei cu revenire la nivel de teritorializare de ev mediu ma kk in ele de drepturi minoritare , etc si incerc sa tin unitatea statala.Ce misto de faramitata ar fi coana Europa cu tarisoare ca Scotia, Catalunia, T. Bascilor, Corsica, Feroe, Lombardia, Sudtirol realipit la A halci din Slovacia, Ucraina, Serbia, Romania alipite la Ungaria. Haos in Balcani cu impartirea Macedoniei si albanezii.Stergerea Ucrainei de pe harta si revenirea la imparteala originala intre Rusia si Polonia.Razbel in Turcia pentru Kurdistan. RO revenita la granitele de pe vremea turcilor.Relocari de populatii de ordinol zecilor de milioane.
In numele principiilor clamate de savanti ai democratiei prost intelese. blush.gif

This post has been edited by bion: 2 Oct 2017, 11:08


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Oct 2017, 11:07
Post #413


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(bion @ 2 Oct 2017, 12:05)
In numele principiilor clamate de savanti ai democratiei prost intelese. blush.gif
*


Ești varză, iartă-mă.
DPDV al dreptului international, care este deasupra dreptului national, dar nu il poate constrange pe acesta, minoritățile fac ce vrea pl, n-auzi?

This post has been edited by DragosP: 2 Oct 2017, 11:08


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Oct 2017, 11:09
Post #414


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Sa mai si radem!

Daca te uiti in componenta UE, exista si state comparabile cu virtuala Catalunya:
Slovacia, Cehia, Croatia, chiar si Belgia, Bulgaria/
In plus e plasata destul de bine, pe coasta, are port, nu sta rau.

Probabil ca daca se va materializa Catalunia, o sa avem si Tinutul Secuiesc, Tara Bascilor, Tirolul, in maxim 20 ani ca state independente.

Totusi comparatia cu Brexit nu e chiar potivita, acolo UK e totusi o tara mare, de peste 65 milioane de oameni. Aia nu au cerut sa se sparga ci sa se desparta.

This post has been edited by dizzy: 2 Oct 2017, 11:11

Attached thumbnail(s)
22050305_10159391751745483_938556222544383627_n.jpg ( Size: 109.03k ) Number of downloads: 115


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 2 Oct 2017, 11:11
Post #415


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Ce pm vrei, in fiecare natie exista cateva zeci de mii de dacis biggrin.gif
Culmea ironieui e ca daca se merge pe nationalism si independenta de tipul asta intre primii care vor fi msituiti de noile natiuni si tarisoare vor fi dacisii tongue.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Oct 2017, 11:13
Post #416


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Asta e, daca se stramba, plec in Catalunia sau pe o insula gen Malta. Aia se poate separa cel mult de gozarii din Gozo/
In Canada nu vrea dna dizzy ca zice ca e frig, iar in Australia nu ma primesc astia cu dizzypetul

This post has been edited by dizzy: 2 Oct 2017, 11:13


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vercingetorix
post 2 Oct 2017, 11:16
Post #417


Dusmanii imi poarta pica, dar n-au valoarea mea...


Group: Members
Posts: 138
Joined: 20 April 06




Pun pariu ca daca Texas-ul isi declara independenta/suveranitatea orice presedinte american trimite Garda Nationala cu munitie de razboi.
Dragut ar fi ca dupa aia ambasada romana de la Washington sa-si exprime ingrijorarea privind statul de drept si respectarea drepturilor omului... radmasa.gif
Dacis, linistit iti poti face un tricou "je suis caterinca"... radmasa.gif


--------------------
Dacia 1310 break 1985 pt. export 2 canistre de benzina shpaga la IDMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 2 Oct 2017, 11:16
Post #418


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Nea bion are de data asta dreptate

QUOTE(DragosP @ 2 Oct 2017, 12:07)
minoritățile fac ce vrea pl
*

Minoritatile fac ce vrea daca vrea sa ramaie fara ea. In rest, nu!

Vezi ca in dreptul international era vorba de nationalitati, nu de minoritati. Asa ca din pomelnicul de mai sus, singurii care pot vorbi mai tare sunt doar cei din Tara Bascilor, ca restul nu-s nationalitati. Putem sa mai adaugam pe lista Scotia si, daca doresc, Tara Galilor si, mi se pare, Irlanda de Nord.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 Oct 2017, 11:20
Post #419


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(dizzy @ 2 Oct 2017, 12:09)
Probabil ca daca se va materializa Catalunia, o sa avem si Tinutul Secuiesc,
*


Diferenta e ca aia din tinutul secuiesc o sa cam moara de foame.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 2 Oct 2017, 11:24
Post #420


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Vezi ca indreptulinternatioanal, citizenship sau nationality e fix acelasi lucru. Adica pajportu contiaxa crapule.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 12 13 14 15 16 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 21:51
Forum Renault