DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Indemnizatie pentru concediu ingrijire copil, Stie cineva care va fi valoarea acesteia

inconturnabil
post 2 Nov 2004, 09:45
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 July 04




Poate sa-mi confirme cineva daca intradevar de la 1 ianuarie 2005 indemnizatia de ingrijire copil va creste de la 6 500 000 lei la 9 000 000 lei ?
Sotia mea naste in jurul datei de 15 noiembrie 2004 si intra in concediu de ingrijire copil in jurul datei de 10 ianuarie 2005


--------------------
ALFA ROMEO GIULIETTA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gaby
post 2 Nov 2004, 10:42
Post #2


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Legea nr.25 din 5 martie 2004 modifică OUG nr. 96/2003 privind protecția maternității la locurile de muncă (pe care ti-am trimis-o pe PM)
Da-mi o adresa de mail, sa-ti trimit textul Legii.


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
"Everything in life is location... "
(Mel Brooks)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Nov 2004, 10:47
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Va fi mai mare de 6.500.000, dar sub 9.000.000

Prin septembrie se estima la Ministerul Muncii ca va fi 7.200.000.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 2 Nov 2004, 11:04
Post #4


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Ce prostie si cu aceasta idemnizatie. La contributie procentuala, acelasi procent, pentru toata lumea, idemnizatie fixa.
Sau mai bine spus, dati romani bani, ca va dam noi PSD cit credem noi si de restu facem "campanie".


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 2 Nov 2004, 11:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Contributia este doar teoretic procentuala. Foarte multi romani au in cartea de munca salarii mult mai mici decat in realitate. Din pacate aceasta nu a fost alegerea multora dintre ei. Lucreaza in conditiile astea pentru ca nu au incotro.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 2 Nov 2004, 11:15
Post #6


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Te inteleg si inteleg situatia multor familii din Ro.

Dar daca cineva are salariul net de 500-800 euroi, si deci plateste la asigurari+pensii o basca de bani, cum dracu sa-i dai 6.500.000? si sa-i spui ca cu ce contribuie el va avea o pensie pe masura. Se vede foarte bine in zilele noastre ca un pensionar care avea salariu in 89, 3000 lei si a iesit la pensie, are o pensie mai mica ca unul care a iesit in 2004.
Acelasi lucru este si cu ajutorul de somaj. Toata lumea contribuie diferit si de primit primeste la fel.

Atunci fa, tu guvernant, protectie pentru cei cu venituri mici si lasa-i in pace pe cei cu venituri mari.
Ca daca mergem pe egalitarism ne mai dezvoltam noi la sfintul asteapta.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 2 Nov 2004, 11:19
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Sunt de acord cu tine ca aceasta indemnizatie este aplicata prost. Ar trebui ca cei care au venituri peste o anumita limita sa primeasca proportional cu venitul.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 2 Nov 2004, 11:19
Post #8


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Gaby, te rog, si pe mine ma intereseaza.
Mersi


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flavian
post 2 Nov 2004, 11:26
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 April 03
From: Cluj-Napoca




As vrea si eu legea nr.25 pe PM. Multumesc.

This post has been edited by Flavian: 2 Nov 2004, 11:26


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan 1.5dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Nov 2004, 11:49
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cred ca ar trebui sa clarificam niste lucruri:
1. Indemnizatia de maternitate (120 de zile calendaristice) se calculeaza din salariul efectiv al asiguratei
2. Indemnizatia de igrijire a copilului - este vorba de indemnizatia de ingrijire a copilului bolnav, care se acorda 14 zile pe an - se3 calculeaza ca fiind 85% din salariul mediu utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociele

3. Indemnizatia pentru cresterea copilului (despre care de fapt este vorba aici) se acorda pentru cresterea copiului pana la 2 ani si este in cuantum de 85% din salariul mediu utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociele.
Acestea in conformitate cu OG9/2003 aprobata prin Legea 577/2003, toate de modificare a legii 19/2000 privind pensiile si alte drepturi de asigurari sociale.
In acest moment, salariul mediu utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociele este pentru anul 2004 de 7.682.000, conform Legii 519/2003 (a bugetului asigurarilor sociale de stat) => rezulta o indemnizatie de crestere copil de 6.529.700 (indemnizatie neipozabila cf. Codului fiscal)

In 2005, dupa aprobarea legii bugetului aceasta indemnizatie va fi 85% din salariul mediu utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociele pe anul 2005, care in cazul cresterii cu 10% (de obicei a crescut cu rata inflatiei) va ajunge undeva la 8.500.000 lei => indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani va fi undeva in jur de 7.225.000 lei (plus minus 100.000 lei).
Indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani se indexeaza apoi trimestrial, odata cu indexarea pensiilor (adica in 2006 indemnizatia calculata in 2005 nu va fi actualizata dupa salariul mediu utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociele pe anul 2006, ci numai cele calculate in 2006. Celelalte, deja in plata, se vor indexa trimestrial.

Sper ca am fost clar, daca nu mai puneti niste intrebari pentru lamuriri suplimentare...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Nov 2004, 12:02
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si pentru cine doreste, OG 96/2003 cu modificarile la zi (aduse de Legea 25/2004).


Attached File(s)
Attached File  OG_96_pe_2003_cu_modificarile_ulterioare.pdf ( 38.76k ) Number of downloads: 145


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inconturnabil
post 2 Nov 2004, 14:24
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 July 04




Multumesc mult Klaus,



--------------------
ALFA ROMEO GIULIETTA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 3 Nov 2004, 21:55
Post #13


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Si io-s in situatia asta. Cand a fost data legea asta am zis ca fac icter de nervi, cat am putut sa ma inspumez la ascultarea ineptiilor oligofrenului ala de ministru care a dat legea. Mai era putin si le facea criminale pe mamele care luau, citez, "16 milioane si chiar mai mult. Va dati seama?" ca indemnizatie pentru copil.
In sfarsit, noi ne-am pus pe strans bani, ca as vrea ca dupa nastere nevasta-mea sa stea macar 6 luni acasa cu copilu. Si in caz de probleme, Doamne fereste, poate o sa stea vreo 2 si inainte de nastere. Iar un salar (ca p-alea 6 mil nu pot sa le pun la socoteala) la 3 insi, si cu rate la masina, nu prea e cul. Singura mea sperata naiva e sa castige DA alegerile, s-o puna pe Mona Musca ministru muncii si sa schimbe ea imbecilitatea asta de lege comunista (ca ea a fost printre putinii care s-au luptat impotriva acestei legi). Stiu, vise maica, vise.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 4 Nov 2004, 08:48
Post #14


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




QUOTE(ashu @ 3 Nov 2004, 23:55)
Cand a fost data legea asta am zis ca fac icter de nervi, cat am putut sa ma inspumez la ascultarea ineptiilor oligofrenului ala de ministru care a dat legea.


Crezi ca esti singurul?
Si crezi ca acel ministru (fost) e singurul oligofen ce ne conduce? Ce bine ar fi!
Si eu am facut spume la acea vreme, nu ca ar castiga nevasta-mea cu mult peste acea suma da' nu e corect!
Hai sa auzim de bine si fara oligofreni! Ne amagim degeaba pana pe 28. sad.gif


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 4 Nov 2004, 09:52
Post #15


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Si noua ne-au tremurat izmenele anul trecut cind se discuta legea. Noroc ca a avut aplicabilitate incepind cu 1 ianuarie, ca altfel .......emigram laugh.gif laugh.gif
Sa speram ca dupa 28, va disparea egalitarismul asta de 2 lei.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 4 Nov 2004, 10:39
Post #16


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




bai legea e tampita da' asa speram sa facem si noi mai multi bani smile.gif Ca nevasta-mea e profesoara smile.gif
Asta ca sa vorbim despre chestii tampite din Romania....


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 4 Nov 2004, 11:10
Post #17


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(vv @ 4 Nov 2004, 11:39)
bai legea e tampita da' asa speram sa facem si noi mai multi bani smile.gif  Ca nevasta-mea e profesoara smile.gif
Asta ca sa vorbim despre chestii tampite din Romania....
*


Eu sunt de acord ca pentru foarte multi, legea e buna.
Dar daca contribuim proportional cu leafa, hai sa primim la fel. Si pentru cei care au salarii mici, dadeau diferenta pina la 6.500.000 si se termina bilciul.
Numai faptul ca creezi inechitati este deranjant pina la urma. Si argumentele aduse de ministrul muncii, ca beneficiezi de banii cotizati la pensie sunt de toata jena.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 4 Nov 2004, 12:00
Post #18


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




bomica - sunt impotriva legii, nu ma intelege gresit. E absurda, daca au dat legea asa atunci trebuia sa limiteze si contributia - ceva de genul CAS (X% din salar, dar nu mai mult de X% din 2 salarii medii pe economie).


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 4 Nov 2004, 12:22
Post #19


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(vv @ 4 Nov 2004, 13:00)
bomica - sunt impotriva legii, nu ma intelege gresit. E absurda, daca au dat legea asa atunci trebuia sa limiteze si contributia - ceva de genul CAS (X% din salar, dar nu mai mult de X% din 2 salarii medii pe economie).
*


Vv, nu te-am inteles gresit.
Legea practic nu rezolva mare lucru, doar ca toti copiii sa traiasca la fel blink.gif
Daca ar fi facut, onor ministrii nostri, un calcul cam cit consuma un bébé, si-ar fi putut da seama, ca 6.500.000 sunt de kkt, dar sa mai traiasca din astia si el si mama.
E drept ca ei au facut calculul, netinind cont de Pampers ci de scutece, pe care sa le speli si sa oparesti copilul la poponet, netinind cont de alimentatia mamei ca sa-i dea copilului lapte etc, etc.
Tehnologiile noi de crestere a copilului sunt straine pentru ministeriabilii nostri,vorba aia ei au trait cu salam cu soia, dar in schimb ne vorbesc de UE.
Nu conteaza ca intram rahitici, cu tot felul de boli, asta-i scopul sa intram. Baga-i-as eu undeva....de cretini.
Sa-l vad eu pe dl Brinzan, cu cel creste pe Victor, sa ne dea si noua reteta (necompensata biggrin.gif biggrin.gif ), cum traieste copilul si nevasta-sa din 6.500.000


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 4 Nov 2004, 13:37
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Alocatia asta este un fel de ajutor pentru mamici in perioada cat nu pot lucra, nu? Si atunci nu prea putem avea pretentia sa asigure un trai decent ea singura. Si asta mai ales in romania, unde multe salarii sunt SUB nivelul acestei alocatii.

Pe de alta parte decizia comunista de a repartiza in mod egal valoarea produsa prin contributii diferentiate este bineinteles stupida. Problema lor e ca n-au avut suficienta inteligenta sa gaseasca o solutie mai decenta la problema smecherilor care cotizau cateva luni la valoarea maxima a CAS pentru ca apoi 2 ani sa beneficieze de niste sume nemeritate. Si atunci au dat cu toporul si a iesit asa.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 4 Nov 2004, 14:21
Post #21


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Kramer @ 4 Nov 2004, 14:37)
Problema lor e ca n-au avut suficienta inteligenta sa gaseasca o solutie mai decenta la problema smecherilor care cotizau cateva luni la valoarea maxima a CAS pentru ca apoi 2 ani sa beneficieze de niste sume nemeritate. Si atunci au dat cu toporul si a iesit asa.
*


Pai situatia asta nu tot ei au inventat-o? Pentru odraslele lor si neamurile lor. Si cind au vazut ca s-a desteptat lumea au zis Pass.
La fel au facut si cu pensiile anticipate si modul lor de calcul. A tinut citeva luni, pina a iesit nu stiu care mare "ghertoi" dupa care Stop. Te umfla risu, 2 tipi cu aceeasi vechime, aceleasi lefuri, aceleasi meserii dar iesiti la pensie la 6 luni unul dupa altul, aveau diferenta de pensie de 1-2 milioane.
In tara asta nu trebuie sa fii mai destept decit "conducatorii", nu trebuie sa ai salarii mai mari ca ei, ca pe urma si-o ia lumea in cap. Pentru ei functioneaza si acum dictonul "nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita". Fraieri suntem noi ca-i lasam sa ne creada prosti.
Pina atunci, bravo la aia care si-au luat tara in cap si au taiat-o de aici.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Nov 2004, 14:27
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Modificarea legii 19/2000 este o modificare electorala (cei cu salariile mici iau in acest mod o indemnizatie mai mare decat daca ar muncii - iar aceste mamici, cu salarii mici sunt mult mai multe decat cele cu salarii mari)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 4 Nov 2004, 16:44
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(bomicabomic @ 4 Nov 2004, 13:22)
Sa-l vad eu pe dl Brinzan, cu cel creste pe Victor, sa ne dea si noua reteta (necompensata biggrin.gif  biggrin.gif ), cum traieste copilul si nevasta-sa din 6.500.000
*


Cu branza! biggrin.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 4 Nov 2004, 16:46
Post #24


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Sony_ @ 4 Nov 2004, 17:44)
Cu branza! biggrin.gif
*


Nu frate cu "laptic si cornulet" de la Adelu.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 4 Nov 2004, 16:48
Post #25


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Sony_ @ 4 Nov 2004, 17:44)
Cu branza! biggrin.gif
*


Stai linistit ca si aia-i scumpa.
Cu "laptic , cornulet si oute " de la premier


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 4 Nov 2004, 19:55
Post #26


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Mi-aduc aminte ce sofism de 3 lei a bagat spalacila ala de ministru muncii la vremea respectiva: ca toti copiii se cresc la fel, deci de ce sa se dea sume diferite. Pai ba boa, asta nu e alocatia pentru copil, care e aceeasi pt. toti copiii, ci sunt banii pentru mame, care normal ca nu traiesc la fel. E clar ca pe ei ii doare in cenzurat de acea clasa de mijloc de care mai si spun ca are nevoie Romania. Niste oameni cu rata la casa si masina, ce kilu meu fac? Ca sa nu mai zic de conceptul de "single-mom", se pare ca le e complet strain, o femeie singura care vrea sa aiba un copil, daca are rata la apartamentu in care sta sau daca plateste chirie, pai a pus-o, nu are cum sa faca chestia asta. Asa ca oamenii normali se vor chinui, vor face daca au cum eforturi pt. un copil, si cam gata nene. Insa majoritatea celor cu venituri mici, pt. care 6 milioane e o suma, pai vor turna toata viata copii. Copii care in mare parte din cazuri vor trai prost, nu vor beneficia de o educatie corespunzatoare, etc. Va fi vai si-amar de parbrizele noastre la intersectii. Ce cul va fi Romania de maine daca legea asta ramane, nici nu vreau sa ma gandesc.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 5 Nov 2004, 08:08
Post #27


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




A aparut azi un articol in Romania Libera referitor la acest subiect.

http://www.romanialibera.ro/editie/index.p...05112004&idx=63


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Nov 2004, 15:26
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru anul 2005, salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale pe anul 2005 este de 9.211.000 lei, deci indemnizatia de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani este pentru anul 2005 de 7.829.350 lei, suma neimpozabila.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 12 Nov 2004, 11:52
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Conform afiselor electorale care au impinzit Buc au "dus alocatia de maternitate la 6,5 mil-PSD" - de parca au adus bombonel si tanasel bani de acasa si nu i-au luat de la budget.
Cred ca daca aveau de gind s-o mai mareasca nu ar fi scapat ocazia sa adauge "si o s-o mai ducem pe noi culmi de progres si fericire"


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mig
post 5 Jan 2005, 10:04
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 21 September 04
From: Cluj-Napoca




Indemnizatia de la 01.01.2005: 7.830.000 lei, bani care nu se impoziteaza.


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 13:46
Forum Renault