DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema, la directie (cred)

Relu_GTT
post 15 Oct 2010, 23:15
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




mai bine mergeai la service-auto si nu te durea capul, n-ai nici menghina.. eu le-am schimbat si pe stanga si pe dreapta la service, din ce am vazut eu are o siguranta acolo ca sa poti scoate tripoda

daca nu o rezolvi singur, ia planetara si dute la un service cu ea si normal ar fi sa iti ia si mai putini bani pt ca nu mai trebuie demontata/montata pe masina ca aia faci tu acasa

This post has been edited by Relu_GTT: 15 Oct 2010, 23:18


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 16 Oct 2010, 07:33
Post #32


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Acele se pun la loc cu vaselina, dar nu trebuiau sa iasa de acolo, probabil ai batut cu ciocanul in coliviile alea ca bila. Tripoda aia, dupa ce scoti siguranta din capat, se bate usor cu pana ciocanului si iese, dar ai grija sa nu o pui invers ca nu merge, in plus fa si un semn pe tripoda si pe bara planetarei pentru ca trebuie montata in aceeasi pozitie cum a fost scoasa. Suruburile de la colierul burdufului trebuiesc apropiate toate, apoi cate putin pe fiecare, pana se strange definitiv.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 16 Oct 2010, 11:50
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




am desfacut siguranta dar tripoda nu iese sub nicio forma am batut dar degeaba mai incerc sa mai bat in ea s-a miscat foarte putin cred ca 1 mm dar mai departe nu vrea sa iasa
daca aveam bani cu siguranta ma duceam la servicce dar e criza,loc de munca nu am............

This post has been edited by cosmin_patrascu: 16 Oct 2010, 11:50


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 16 Oct 2010, 12:03
Post #34


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Tine cu o mana de bara si cu tripoda in jos bate la baza ei de jur imprejur, dar nu in bilele alea mari. Ele cand au fost bagate, cu ajutorul unui dorn, s-a batut in canelurile de pe bara planetarei tocmai pentru a nu iesi usor, dar nici prea greu, stricand un pic canelurile. Asta nu am facut-o eu ci producatorul, iar cand o vei scoate vei constata asta. Bate si tu cu simt, sau mai i-a pe cineva sa tina de ea in timp ce bati tu. Dupa ce bagi bilele la loc vezi sa asiguri colivia sa nu mai iasa de acolo, in acelasi mod ca celelalte. Nu am mai auzit sa nu iasa tripoda de acolo, ce-i drept, treaba se face la menghina.

This post has been edited by serviccom: 16 Oct 2010, 12:03


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 16 Oct 2010, 12:26
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




multumesc de raspuns am incercat si asa cum mi-ai zis tu dar fara rezultat nu stiu ce naiba sa mai incerc de luat pe cineva nu am pe cine am incercat aseara cu un prieten dat idiotul a batut in bile si mi-a scos bila de acolo de imi venea sa ii dau cu ciocanul in cap
o sa mai incerc pana reusesc daca mai aveti idei va rog sa ma ajutati si pe mine


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 16 Oct 2010, 20:38
Post #36


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Daca nu reusesti cu ciocanul, poate faci rost de o presa de rulmenti cu 3 craci si o dai afara 100 %.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 17 Oct 2010, 07:31
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




asa am facut si in 1 min era scoasa. multumesc de sfaturi


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 17 Oct 2010, 09:28
Post #38


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Bafta in continuare.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 17 Oct 2010, 21:41
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




maine as dori sa dau si planetara de pe partea stanga jos pt ca si aia are burduful spart. cu ce cheie as putea ajunge acolo in zona cutiei de viteze pt a desface acele 3 suruburi eu ma gandeam la o cheie cu clichet si cu un prelungitor oare o sa reusesc ce tubulara este nevoie acolo sa vreo daca exista vreo regula, vreo smecherie va rog sa imi spuneti si mie


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 17 Oct 2010, 22:28
Post #40


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




deci pentru cele trei suruburi iti trebuie un capat de tubulara de 13mm ,un prelungitor si un clichet si apoi :
in primul rand scoate uleiul din cutie. daca desfaci planetara stanga fara sa golesti uleiul dupa ce desfaci cele 3 suruiburi cu un cap de tubulara de 13mm si incepi sa tragi de planetara o sa faci o mare balta de ulei jos....

in al doilea rand cumpara un litru de ulei pentru cutie ca sigur o sa fie necesar sa complectezi. in rest e la fel ca pe partea dreapta. spor


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 18 Oct 2010, 12:16
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




dupa schimbarea capului de bara si a burdufului de planetara ambele pe dreapta,cand virez dreapta se vireaza foarte greu comparabil cu stanga deci foarte greu,nu bocane,nu troscane nu bate doar se vireza foarte greu.Aveti idee de ce? este ceva normal sau grav?am pus eu ceva gresit?rog raspunsuri


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 18 Oct 2010, 18:59
Post #42


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




E normal sa vireze un pic mai greu, dar nu foarte greu, sper ca ai numarat filetele la capatul de bara vechi cand l-ai dat jos, ca sa il pui pe cel nou in aceeasi pozitie.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 19 Oct 2010, 08:05
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




da le-am numarat am avut 19,5 tururi si l-am pus pe cel nou dar mi se pare ca roata sta putin deschisa fata de cealalta cum imi pot da seama daca nu am bine ?


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 19 Oct 2010, 18:37
Post #44


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Pe stand ca la ochi nu prea iti dai seama, decat cu aproximatie.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 19 Oct 2010, 18:55
Post #45


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@cosmin: chiar daca ai numarat spirele, pot exista diferente de ordinul milimetrilor. Recomand o geometrie ! Nu merge cu masina asa pentru ca risti sa uzezi cauciucurile neuniform.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 20 Oct 2010, 20:46
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




ok multumesc mult
O alta intrbare: cum imi dau seama daca bucsile de la bara stabilizatoare sunt duse? ca eu nu le-am schimbat niciodata si o ureche de la roata de tine bucsa mi-a sarit in mers mai acum ceva vreme. si cum se schimba? ce chei imi trebuie?ca am fost sa mi le schimbe si pe acelea de sub masina nu a putut idiotul ala de mecanic sa mi le desfaca. care e procedura? masina trebuie suspendata sau pot face cu rotile pe pamant?


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 20 Oct 2010, 20:57
Post #47


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Se poate si suspendata si cu rotile pe pamant, dar trebuie sa ai groapa biggrin.gif


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 21 Oct 2010, 09:21
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




bun si ce cheie imi trebuie pt demontarea urechilor acelea de sub masina, nu alea de la roata ca nu a reusit nimeni sa mi le desfaca


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 28 Oct 2010, 12:19
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




o alta intrbare:
Cum imi dau seama daca bieletele ( nu capetele de bara) au joc? ca am schimbat capatul de bara si tot am joc stanga-dreapta si cum demontez bieletele de acolo din caseta? e o operatiune dificila??


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Oct 2010, 12:32
Post #50


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cam acestea ar fi explicatiile mot-a-mot din manual:
bieleta.jpg ( Size: 90.37k ) Number of downloads: 1188

Bieletele ar putea avea joc la partea dinspre caseta, adica la cremaliera! Poti sa ridici masina pe cric cu roata pusa, si o misti stanga dreapta, se simte imediat daca are joc.

tags: bieleta directie super nova, demontare bieleta directie, cap bara super nova


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 28 Oct 2010, 12:59
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




de obicei la orice masina daca te ajuta si portofelu e indicat sa se schimbe capu de bara cu bieleta cu tot astfel scapi de 2 probleme si de gemoetria rotilor.
desfaci bieleta cu totu din caseta , o pui pe masa ..o iei pe aia noua si le pui la aceasi marime apoi la cea noua strangi piulita si o bagi in caseta.schimbatu capului de bara e o treaba facuta pe jumatate.
spor

28 Oct 2010, 13:00:
jocu poti sa il ai din caseta, de obicei se uzeaza inainte casetade face zgomot apoi capetele de bara si bieletele, motivul?: toate gropile,gropitele,socurile, afecteaza caseta.Practic totu se transmite acolo

This post has been edited by powertodacia: 28 Oct 2010, 13:00


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 28 Oct 2010, 13:00
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




multumesc mult mi-ati fost de mAre ajutor pana acum,dar as vrea sa stiu si eu cum se demonteaza,pt ca in aceasta imagine nu vad cum se demonteaza nu se vede clar si inca o intrebare cum pot intra si eu in posesia acelui manual de reparatii? rog pe cineva daca are si are buna vointa sa mi-l dea si mie,mi-ar fi de mare folos,
PS am suspendat roata,am miscat stanga-dreapta si se simte jocul


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 28 Oct 2010, 13:03
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




'''Bieletele ar putea avea joc la partea dinspre caseta, adica la cremaliera! Poti sa ridici masina pe cric cu roata pusa, si o misti stanga dreapta, se simte imediat daca are joc.
''''
Degeaba misca stanga dreapta, poate sa bata numai la greutatea masinii sau la forte mai mari, cel mai usor se verifica cand scoti capu de bara din fuzeta si il vezi cum pica de sus inspre jos din caseta, daca cade fleasca e uzura mare, daca are cat de cat incetinire in cadere mai merge.am inteles ca exista si o bucsa in caseta care se schimba, aia ar face mari zgomote, stie cineva despre ea?

<span class='edit'>28 Oct 2010, 13:05:</span>
cosmin, poti auzii si planetara cand misti st -dr.
de desfacut e foarte simplu, dai burdufu la o parte si iei cheia si o desfaci din caseta, e la fel ca la bmw, peugeot,dacia.
dar daca nu te pricepi iti recomand service, nu te joci cu directia si exista riscu sa rupi burdufu cand il pui la loc.daca esti din Bucuresti dute spre aparatori patriei la Viorel service,nu te costa mult o constatare.
whispers_from_3vil@yahoo.com da mi add pe messenger yahoo si iti dau io toate manualele diseara.

This post has been edited by powertodacia: 28 Oct 2010, 13:06


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Oct 2010, 13:11
Post #54


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu cred ca este din Bucuresti, la numar are Olt...

Degeaba ai tot manualul, despre demontare si montare, singurele informatii sunt cele din print-ul de mai sus. Daca te pricepi cat de cat la desfacut suruburi si ai ceva scule la indemana, ar trebui sa te descurci cu informatiile de acolo.

Intr-adevar, recomandat ar fi sa schimbi capatul de bara cu tot cu bieleta. Este 70-85 de ron un cap de bara + bieleta, cu tot cu burduf, original in cutie albastra cu holograma dacia-renault.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 28 Oct 2010, 13:14
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




55 ron, identic si la fel dar numai ca nu e in cutie de renault. directia e facuta de romani, la fel si cu basculele , identice si la fel una in cutie de renault costa mai mult decat cealalta dar aia e in punga romanseaca si au aceasi serie, la fel si cu rulmentii de butuc, alexandria orasul de provenienta , le mai baga 15-25% adaos ca baga in punga albastra.
Frectie


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Oct 2010, 13:33
Post #56


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Bieletele si capetele originale se gasesc numai la "cutie albastra". Orice "altceva" nu este original! Daca faceti prostia sa cumparati bielete de scornicesti sau mai stiu eu ce soi de bielete, veti regreta dupa cateva sute/ mii de km. Intr-adevar, bieletele originale sunt facute tot in Romania, dar sunt mult mai calitative!

Cand mi-am cumparat bieletele am avut ocazia ca vanzatorul sa aiba atat de scornicesti cat si "originale". Diferentele dintre ele erau atat de ordin estetic, cat si mecanic. Cele care erau mai ieftine si neoriginale pareau sa fi fost fabricate intr-un tuci de mamaliga. Iar rotula de la capatul de bara avea o miscare neuniforma.

Cu toate ca de multe ori nu sunt de acord cu preturile umflate de la piesele originale, in nenumarate cazuri ele sunt mai bune decat "srl-urile", in special la directie... bucsi, pivoti, bielete, caseta, ax,etc. Cele originale sunt incomparbil mai bune decat cele de srl.

This post has been edited by Maskatu: 28 Oct 2010, 13:35


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 28 Oct 2010, 13:37
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




corect, dar vezi ca sunt mai multi producatori, unul dintre ei le fac pe cele in punga albastra, si nu vorbesc de asam, autospeed si alte dastea.


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_patrascu
post 28 Oct 2010, 13:43
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 20 August 08




sunt din bucuresti chiar daca am nr de olt biggrin.gif o sa incerc sa le demontez pt ca am toate sculele posibile


--------------------
Dacia SuperNova 2001 varianta Confort - OT - 02 -YIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Oct 2010, 13:44
Post #59


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Singurele repere originale ce le-am cumparat si erau in punga au fost bucsile de la bascula, pivotii de la bascula si bieleta antirasturnare. Erau in pungi transparente, ce aveau acel sticker dacia-renault original.

Oricum toate piesele sunt facute pana la urma de "SRL-uri" pentru ca uzina sigur nu mai fabrica de mult piese de nova/super nova. A vandut drepturile si matritele unor srl-uri. Dar aceste srl-uri fac piese de diferite calitati...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 28 Oct 2010, 16:49
Post #60


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




QUOTE(powertodacia @ 28 Oct 2010, 14:14)
55 ron, identic si la fel dar numai ca nu e in cutie de renault. directia e facuta de romani, la fel si cu basculele , identice si la fel una in cutie de renault costa mai mult decat cealalta dar aia e in punga romanseaca si au aceasi serie, la fel si cu rulmentii de butuc, alexandria orasul de provenienta , le mai baga 15-25% adaos ca baga in punga albastra.
Frectie
*



So crezi tu ca rulmentii sunt facuti la alexandria, astia de alexandria te tin fix 2 saptamani.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 00:44
Forum Renault