DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Permis suspendat pentru depasire linie continua

luck33ro
post 23 Sep 2011, 23:06
Post #271


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




IAr nu crezi ce zice omul? smile.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Sep 2011, 23:11
Post #272


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Tocmai, cred.
Insa o motivarea d-aia ajuta si pe altii in situatii similare.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 24 Sep 2011, 10:21
Post #273


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(tribunul @ 23 Sep 2011, 22:46)
Ce fel de cerere? ohmy.gif
*


Cerere (solicitare) de daune-interese morale ( biggrin.gif vreau sa vad si eu cum arata unul cu o morala de 40.000) si/sau materiale.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 25 Sep 2011, 07:00
Post #274


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




QUOTE(corbex @ 23 Sep 2011, 21:45)
Chestia cu 40.000 nu-i frumoasa. Sa ceri un 4-5 mii, doar ca sa se invete minte si alti garcea care afla, da! E o cerere educativa. Altfel devine o cerere mercantila. Esti taiat imprejur?
*



Dar ce a facut 'domnul politist' este frumos ????!!!

1. Ma opreste in trafic si dupa, ma depaseste din nou si ma blocheaza ca pe infractori
2. Imi imputa ceva ce NU EXISTA (si aici ma refer la inexistenta marcajelor sau semnelor de depasire interzisa pe acel sens de mers, lucru de altfel recunoscut si de seful lui direct)
3. Incearca sa puna un martor sa minta pentru el (soferul de TIR pe care l-am depasit la un moment dat...) si cand acesta refuza il ameninta ca ii ia permisul pentru nu stiu ce motive....
4. Ma tine 50 minute in masina pana scrie un PV banal...
5. Minte in declaratia lui data la Judecator si pune ca si eu si soferul de TIR am recunoscut verbal ca am depasit pe linia continua, imaginara, din capul lui

Pentru aceste motive, domnul meu, cer daune de 40.000 ron si am sa merg pana la capat. Pentru spagarii care fac abuzuri !!! Si culmea, nu numai eu am procese cu el in zona....
Asa sa ii ajute Dumnezeu.

This post has been edited by ritter: 25 Sep 2011, 07:03


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maxy25
post 28 Sep 2011, 19:33
Post #275


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 26 March 11




Asa ar trebui sa procedam toti soferii la orice abuz de-al politistilor , daca macar la 100 de abuzuri 1 sofer ar proceda la fel altfel am fi tratati de catre MILITIA ROMANA .
Stiu caz in Germania , cumnatul meu aflat la munca acolo , conducea auto in drum spre casa si a fost oprit pentru verificare acte (le uitase acasa) dupa verificare prin statie a mers politistul cu el pana acasa (statea in apropiere) i-a vazut actele si sanatate nu amenda nu nimic (se poate intampla oricui).
La noi in schimb , amenda si mai esti si luat la intrebari . Cum ti-ai uitat d-le actele acasa ?? Cum circuli fara acte ? . Parca nu i s-ar putea imtampla oricui macar odata . Traim in Romania , macar la atat mai avem dreptul sa-i chemam pe bugetari la puricat (in caz de abuzuri , nedreptati) si am duce-o ceva mai bine.


--------------------
renault megane 1,6 16v classic 2001 - bv79bcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 28 Sep 2011, 20:38
Post #276


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




deci dureaza din marte - aprlie pana in Septembrie treaba asta?
in aceasta perioada ai avut permisul suspendat catusi de putin sau ai putut sa conduci legal fara nici o restrictie?

Nervi de otel tre sa ai.

P.S. - jupaoie-l pe garcea
(da am prieteni militieni dar nu fac dinastea)


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 28 Sep 2011, 23:04
Post #277


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




La inceputul procesului, iti da certificat de grefa si iti pastrezi permisul in buzunar pana la terminarea lui.


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 29 Sep 2011, 00:49
Post #278


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(ritter @ 23 Sep 2011, 21:51)
Pai de asta am eu grija, ca ii deschid plangere penala pentru abuz in serviciu si solicit daune de 40.000 ron.  mad.gif  mad.gif  mad.gif
"in curand pe ecrane"...
*



daune morale de 40.000 de lei?! poate 400 smile.gif vezi ca sunt oameni care au facut 1 an si ceva de inchisoare aiurea, ca au fost condamnati pentru o infractiune care nu exista p ei (vezi Dragotoniu c Romania) si au primit de la CEDO vreo 8000 de euro, echivalentul salariului pe care l-ar fi primit in perioada incarcerarii. stii ce spune CEDO despre daune morale: in principiu, se considera ca insasi admiterea actiunii si demonstrarea nevinovatiei constituie repararea perjudiciului moral.

QUOTE(ritter @ 23 Sep 2011, 22:24)
Pai daca imi da Garcea 20.000 ron nu mai depun plangerea si nici taxa nu o mai platesc...
Daca nu, merg mai departe. Sunt mai hotarat ca niciodata.
Daca imi puteti da sfaturi cum s-o fac mai bine, va rog sa-mi spuneti.
Merci anticipat.
*



eu iti dau un sfat (bun, ce-i drept): abuzul in serviciu nu e o infractiune strict personala, ca lovirea sau violul, adica sa tina foarte mult de tine, ca parte vatamata. la lovire, poti sa te impaci oricand cu ce-l pe care il reclami, si totul e in ordine. la abuz in serviciu, partile nu se pot impaca (pt. ca e o infractiune grava, functionarii publici sunt in slujba tuturor, daca nu isi fac treaba cum trebuie ne priveste pe toti); tu daca ii ceri lui bani, nu ii ceri ca sa iti retragi plangerea (pt ca nu se poate), ci ca sa iti schimbi declaratia, adica sa minti! deci nu e bine

vrei sa fii impacat ca faci ce trebuie, fa-i plangerea pentru abuz in serviciu si gata, renunta la ideea de a lua si bani ca nu ai cum (pe cale judiciara o sa iei maxim cateva sute de lei, pe cale extra-judiciara, daca te prinde te inchide)

in rest, felicitari si la cati mai multi km fara incidente!


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 29 Sep 2011, 07:47
Post #279


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Pe langa toate a mai facut si fals in declaratii.
A trimis la Judecatorie o marturie in care scrie ca eu si soferul de TIR am recunoscut ca am depasit pe linie continua (!!!!!!), lucru infirmat in instanta atat de mine cat si prin declaratia scrisa a martorului (soferul de TIR).

This post has been edited by ritter: 29 Sep 2011, 07:47


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 29 Sep 2011, 08:18
Post #280


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Parerea mea e ca nu vei reusi sa scoti nici un franc. Ai reusit anularea PVC, OK. Asta nu inseamna ca politaiul a facut un abuz, ci ca a gresit. Greseala s-a indreptat, iar prejudiciul tau e inexistent.
Ala va avea, probabil, o sanctiune interna de la sefu' lui, il pune sa citeasca legea cu voce tare de 30 de ori si gata.

Apropos, lipsa marcajelor si/sau indicatoarelor nu inseamna automat ca ai voie sa depasesti. Iar contradictia intre declaratia politaiului si a ta e normala, zic eu wink.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 29 Sep 2011, 08:29
Post #281


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Lipsa marcajelor iti da dreptul automat sa depasesti, iar abuzul, marturia mincinoasa si hotia la drumul mare facute de organili nesimtite ar trebui sanctionate mult mai apasat. Ei sunt cei care ar trebui sa aplice legea si nu sa o incalce. Eu as merge pana la destituire in paralel cu plata daunelor si a cheltuielilor de judecata din propriul buzunar.
Majoritate celor care se fac politisti se fac ptr. spaga si posibilitatea de a abuza cetateanul corect. Parerea mea, desigur!


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 29 Sep 2011, 08:50
Post #282


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




OK.
Depaseste tu intr-o curba fara vizibilitate, proaspat asfaltata.
Anunta-ne cu o zi inainte.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 29 Sep 2011, 08:58
Post #283


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Reciteste partea cu "depasirea este interzisa ...." din ordonanta.
Ai sa observi ca depasirea nu e legata neaparat de marcaje. Exista si drumuri nemarcate. Exista si drumuri neasfaltate, pe care nu se pot aplica marcaje. Si pe ele se aplica oarece reguli privind depasirea.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 29 Sep 2011, 09:26
Post #284


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(DannyY @ 29 Sep 2011, 09:18)
Ala va avea, probabil, o sanctiune interna de la sefu' lui, il pune sa citeasca legea cu
*


Mda...ceva similar am facut eu o data, cand politistul de la ghiseu s-a umflat in pene ca nu cunosc legea, cand de fapt era invers. Am trimis un mail la IGPR Bucuresti si le-am explicat situatia din punctul meu de vedere, cu citate din lege...cand am mers din nou sa-mi ridic permisul, tacea malc...a venit sefu-sau cu adresa de la IGPR, si-a cerut scuze pentru greseala comisa de respectivu', mi-a confirmat ca "i s-a prelucrat din nou articolele respective din OUG" si m-a intrebat daca prin aceasta consider ca s-a reparat "nedreptatea".
O data nu a ridicat ochii spre mine magarul... mad.gif
Dar cred ca de atunci se gandeste de doua ori inainte sa zbiere la alt sofer. "Sefuleti de 1m2".


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 29 Sep 2011, 18:18
Post #285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(DannyY @ 29 Sep 2011, 08:50)
OK.
Depaseste tu intr-o curba fara vizibilitate, proaspat asfaltata.
Anunta-ne cu o zi inainte.
*



Dreptul de a depasi cu manevra in sine nu sunt acelasi lucru prietene. Tu cand ai marcaj discontinuu, depasesti daca vine pe contrasens masina? radmasa.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 29 Sep 2011, 19:13
Post #286


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Razi de parca n-ai inteles nimic... Mai citeste o data, ia seama si la corbex si, unde nu pricepi, intreaba si ti se va raspunde.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 30 Sep 2011, 08:08
Post #287


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(DannyY @ 29 Sep 2011, 20:13)
Razi de parca n-ai inteles nimic...
*


Păi... Ție ți se pare că a înțeles ceva? blink.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 30 Sep 2011, 20:24
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




QUOTE(DannyY @ 29 Sep 2011, 08:50)
OK.
Depaseste tu intr-o curba fara vizibilitate, proaspat asfaltata.
Anunta-ne cu o zi inainte.
*



Astea sunt situatii particulare, stii prea bine.... Iar la cate sosele proaspat asfaltate avem noi, poti depasi in voie ....
In cazul meu, iti repet: politzaiul a vrut sa-mi ridice permisul ca am depasit in zona interzisa clar, ori zona nu era in niciun fel marcata ca interzicand depasirea, si nici macar nu era curba ci drum drept.
SUNT CONVINS ca daca puneam suta in permis cand il dadeam, aveam toate drepturile din lume sa depasesc pe acolo radmasa.gif radmasa.gif
In plus, repet, d-l Agent Madalin are nenumarate plangeri la Pol. orasului Patarlagele. O fi vreo intamplare huh.gif ?!?!


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 2 Oct 2011, 16:19
Post #289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(luck33ro @ 29 Sep 2011, 08:29)
Lipsa marcajelor iti da dreptul automat sa depasesti, iar abuzul, marturia mincinoasa si hotia la drumul mare facute de organili nesimtite ar trebui sanctionate mult mai apasat. Ei sunt cei care ar trebui sa aplice legea si nu sa o incalce. Eu as merge pana la destituire in paralel cu plata daunelor si a cheltuielilor de judecata din propriul buzunar.
Majoritate celor care se fac politisti se fac ptr. spaga si posibilitatea de a abuza cetateanul corect. Parerea mea, desigur!
*




QUOTE(luck33ro @ 29 Sep 2011, 18:18)
Dreptul de a depasi cu manevra in sine nu sunt acelasi lucru prietene. Tu cand ai marcaj discontinuu, depasesti daca vine pe contrasens masina?  radmasa.gif
*



Apropos de inteles - sa vedem daca acum iti pica fisa.... ti-am subliniat si iti fac si o schema daca ai nevoie... happy.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 2 Oct 2011, 17:14
Post #290


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

a) în intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti;

cool.gif în apropierea vârfurilor de rampa, când vizibilitatea este redusa sub 50 m;

c) în curbe si în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusa sub 50 m;

Mai sint si altele.

This post has been edited by corbex: 2 Oct 2011, 17:15


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 2 Oct 2011, 17:19
Post #291


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(corbex @ 2 Oct 2011, 18:14)
cool.gif în apropierea vârfurilor de rampa, când vizibilitatea este redusa sub 50 m;
*


Domnul Corbex, de unde stiu eu ca se apropie un varf de rampa daca vizibilitatea este redusa sub 50m? tongue.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 2 Oct 2011, 17:24
Post #292


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




biggrin.gif Te ridici in picioare. Tot ce nu vezi mai departe de 50 de m, pentru tine e virf de rampa sau curba.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 2 Oct 2011, 18:57
Post #293


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(luck33ro @ 2 Oct 2011, 16:19)
Apropos de inteles - sa vedem daca acum iti pica fisa.... ti-am subliniat si iti fac si o schema daca ai nevoie...  happy.gif
*

Un articol din lege care-ti da voie sa depasesti in lipsa marcajelor? Fara rostogoliri emoticonice, daca se poate? Nu de alta, da' ma fortezi sa-i raspund lui Dragos, si nu e in avantajul tau...


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 2 Oct 2011, 21:41
Post #294


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Romanika de drept se conduce dupa regula: ce nu e interzis e permis...
Deci, lasand la o parte cazurile in care nu poti depasi din motive evidente (nu ai vizibilitate, vine pe contrasens, nu ai loc, esti pe pod, cad asteroizi, samd...), noi ne refeream strict la lipsa marcajelor pe carosabil si aceasta era speta in cauza (despre care vorbea initiatorul topicului).
Concluzia: daca nu exista linia/liniile continua/e poti depasi atunci cand ai posibilitatea ! Fara comentarii sau emoticoane. E bine asa?


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 2 Oct 2011, 21:45
Post #295


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




E bine. Dar formuleaza complet: cind ai posibilitatea si nu e interzis.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maxy25
post 8 Oct 2011, 21:15
Post #296


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 26 March 11




QUOTE
In plus, repet, d-l Agent Madalin are nenumarate plangeri la Pol. orasului Patarlagele. O fi vreo intamplare  ?!?!


Aia (militienii) de acolo (Patarlagele- Viperesti) sunt cu vaca rau de tot , circul mult pe acolo . La sectie la ei ii luasera unui sofer alcoolemia prin intermediul fiolei care se inverzeste (ma gandeam in ce secol traiesc aia frate ) n-au auzit de etilotest.
Se gandeau daca sa-i faca sau nu dosar penal lu' ala , nu-mi venea sa cred ce auzeam il prinsesera a 5-a oara vesel la volan si tot mai stateau pe ganduri ca era vecin de-al lor.


--------------------
renault megane 1,6 16v classic 2001 - bv79bcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 8 Oct 2011, 22:14
Post #297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(corbex @ 2 Oct 2011, 21:45)
E bine. Dar formuleaza complet: cind ai posibilitatea si nu e interzis.
*


Nu stiam ca am de-a face cu un sinucigasi... dar e bine ca mi-ai adus aminte ca e plin de Batmani in tara asta icon_mrgreen.gif
Deci ba baieti nu bagati degetele in priza ca nu e sanatos laugh.gif Chiar daca nu e data lege in acest sens !


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 10 Oct 2011, 09:54
Post #298


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(Maxy25 @ 8 Oct 2011, 21:15)
Se gandeau daca sa-i faca sau nu dosar penal lu' ala , nu-mi venea sa cred ce auzeam il prinsesera a 5-a oara vesel la volan si tot mai stateau pe ganduri ca era vecin de-al lor.
*


Pare-mi-se ca dosar penal se face pe baza unei masuratori, nu in urma numarului de contraventii constatate. Nici macar etilotestul nu sta (intotdeauna) la baza unui dosar penal, ci concentratia de alcool in sange.
Deci... daca n-avea 0.8 la mie in sange, n-aveau ce dosar penal sa-i faca.

QUOTE(luck33ro @ 8 Oct 2011, 22:14)
Nu stiam ca am de-a face cu un sinucigasi... dar e bine ca mi-ai adus aminte ca e plin de Batmani in tara asta icon_mrgreen.gif
Deci ba baieti nu bagati degetele in priza ca nu e sanatos  laugh.gif Chiar daca nu e data lege in acest sens !
*



QUOTE(luck33ro @ 29 Sep 2011, 08:29)
Lipsa marcajelor iti da dreptul automat sa depasesti,
*


Tu nu citesti nici ce scrii tu, p'orma calci in strachini. Apropos, daca scoti siguranta potrivita, poti sa bagi ce vrei tu in priza wink.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 10 Oct 2011, 10:01
Post #299


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Batman, Batman.... radmasa.gif

<span class='edit'>10 Oct 2011, 10:17:</span>
Ca sa fim mai exacti sunt multe situatii in care e interzisa depasirea, noi vorbeam strict de linia continua/discontinua, Incercam sa ne dam destepti dar habar nu avem legislatie.
Punctam toate cazurile aici ca sa ii linistim pe incepatori:



Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

a) în intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti;

cool.gif în apropierea vârfurilor de rampa, când vizibilitatea este redusa sub 50 m;

c) în curbe si în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusa sub 50 m;

d) pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri si în tuneluri. Prin exceptie, pot fi depasite în aceste locuri vehiculele cu tractiune animala, motocicletele, ciclomotoarele si bicicletele, daca lungimea segmentului de vizibilitate a drumului este mai mare de 20 m, iar latimea drumului, de cel putin 7 m;

e) pe treceri pentru pietoni semnalizate prin indicatoare si marcaje;

f) pe treceri la nivel cu calea ferata curenta si la mai putin de 50 m de acestea;

g) în statii de tramvai, atunci când acesta este oprit, iar statia nu este prevazuta cu refugiu pentru pietoni;

h) în zona de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa";

i) când pentru efectuarea manevrei se trece efectiv peste marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculele circula pe contrasens;

j) în situatia când din sens opus se apropie un alt vehicul al carui conducator este obligat sa efectueze manevre de evitare pentru a nu intra în coliziune;

k) în locul unde s-a format o coloana de vehicule în asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

si am omis un caz ptr. "specialisti" sa vedem daca se prind happy.gif

This post has been edited by luck33ro: 10 Oct 2011, 10:17


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 12 Oct 2011, 12:41
Post #300


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Da, n-ai voie sa depasesti coloana oficiala daca are antemergatori ... sa fii prea tampit sa faci asa ceva ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 8 9 10 11 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th June 2024 - 21:37
Forum Renault