DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Termopane

klaus
post 9 Jun 2005, 14:13
Post #31


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Polistirenul de care zice maxiK este polistiren EXTRUDAT.
Dar exista polistiren EXPANDAT de fatade (mai tare), care are avantajul ca este la cca. 1/3 din pretul celui extrudat (extrudat este de principiu verde, cu margini cu imbinari lamba-uluc), insa el este mai degraba pentru podele (nu se deformeaza caci e greu compresibil).
Pentu balcon eu recomand in continuare BCA+polistiren expandat de cca 5 cm


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 9 Jun 2005, 15:09
Post #32


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Nu pune rigips afara, chiar daca unii zic ca poti sa puii rigips verde.Daca nu e pus cum trebuie rigips-ul o sa ai numai probleme: o sa se imbibe cu apa, apoi gandacii si alte ganganii o sa intre in el, o sa fie mereu umed, etc...
Poliester e bun, dar incearca cu placi de BCA, unele sunt subtiri, si apoi se pot gletuii usor, iei un glet bun si ai scapat de belea.....
Important pt. tine este mesterul care o sa-ti faca peretele


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
M-am trezit Luni si m-am gandit Marti sa ma duc Miercuri la munca...Da` cand am vazut Joi ca vine Vineri, ce dreaq` sa caut Sambata la munca...cand Duminica e zi libera ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 9 Jun 2005, 15:24
Post #33


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Doresc sa inchid ambele balcoane cu termopan si sa desfintez usile si geamurile de la camerele respective. Ce recomandare de izolare, profil si geam imi puteti face ? Va multumesc pentru ajutor.


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 9 Jun 2005, 15:35
Post #34


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




QUOTE(teodor)
Nu pune rigips afara


Pai n-am spus ca vreu sa-l pun afara. Vreau sa-l fac in aceasta ordine: BCA + polistiren expandat sau vata minerala + rigips, dinspre exterior (vecin) spre interior.


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 11 Jun 2005, 08:54
Post #35


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




Aluminiu sau PVC? Avantaje vs. dezavantaje.
*

[/quote]

Aluminiu= dezavantaje in romania
Toata lumea crede ca daca e mai scump e si mai bun...wrong!
Tamplaria din PVC multistrat iti asigura o rupere de punte termica, cu rezutatul satisfacator pt. mine de a nu mai avea condens.
Tamplaria din aluminiu se preteaza tarilor calde si acolo e binevenita din pdv rezistenta la temp si uzura la praf si nisip.
Chestia cu alegerea firmei conteaza mai putin, trebuie sa fii atent ce materiale iti pun si cum le monteaza.


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 26 Jul 2005, 14:27
Post #36


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




nu prea am timp sa sondez piata...am trecut pe la doua firme...una pret 600E, cealalta 500E...
unde gasesc cel mai bun pret ? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

sunt sarac...si vreau sa iau cu banii JOS blush.gif blush.gif blush.gif


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 27 Jul 2005, 11:47
Post #37


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Sunt si eu pe punctul de a face "pasul cel mare" smile.gif
Cu geamurile "serioase" ma interesez, am inteles ce sa intreb, vorbesc cu mai multe firme si ma descurc singur. Dar as vrea sa inchid si balconul. Problema este urmatoarea: am geamuri "adevarate" intre balcon si camera, deci nu ma intereseaza ABSOLUT DELOC izolare termica/fonica. (si da, sunt hotarat sa fac asa, nu vreau sa sparg balconul ca sa largesc camera). Vreau in schimb urmatoarele:
A. cat mai ieftin, n-are sens sa arunc banii
B. totusi sa nu se indoaie geamul din cauza ca nu are armaturi, sa nu se rupa feroneria dupa 10 deschideri ale geamului, sa nu se ingalbeneasca PVC-ul intr-un an.
C. sa stea geamurile deschise (adica sa fie montate vertical = ca lumea)

Puteti recomanda o firma care face asa ceva? Eventual sa puna geam simplu, nici ma intereseaza foarte tare sa fie geam dublu. Vreau doar sa arate cam la fel cu restul apartamentului.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 27 Jul 2005, 12:40
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Nu stiu daca monteaza cineva tamplarie PVC cu un singur geam (banuiesc ca vrei sa spui o foaie de geam) - in general sunt doua foi de 4 mm cu un spatiu de 16 mm intre ele.
Eu mi-am montat acum o luna cu Far Est (tamplarie Trocal) - deocamdata nu am motive sa nu fiu multumit. Pretul a fost rezonabil (comparativ cu alte trei oferte pe care le-am mai avut), dar ceea ce mi-a placut cel mai mult a fost ca agentul de vanzari s-a deplasat la mine la serviciu pentru semnarea contractului - asta a contat foarte mult. S-au tinut si de planificari (la masuratori si montaj), asa ca eu i-am recomandat si la altii.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 27 Jul 2005, 14:04
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(mem @ 27 Jul 2005, 13:40)
Nu stiu daca monteaza cineva tamplarie PVC cu un singur geam (banuiesc ca vrei sa spui o foaie de geam) - in general sunt doua foi de 4 mm cu un spatiu de 16 mm intre ele.
Eu mi-am montat acum o luna cu Far Est (tamplarie Trocal) - deocamdata nu am motive sa nu fiu multumit. Pretul a fost rezonabil (comparativ cu alte trei oferte pe care le-am mai avut), dar ceea ce mi-a placut cel mai mult a fost ca agentul de vanzari s-a deplasat la mine la serviciu pentru semnarea contractului - asta a contat foarte mult. S-au tinut si de planificari (la masuratori si montaj), asa ca eu i-am recomandat si la altii.
*



Se monteaza si cu un singur geam. Bagheta este mail lata. Eu am vazut asa ceva facut la Astra Roger cu Trocal, dar banuiesc ca toti pot face.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 27 Jul 2005, 20:57
Post #40


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




personal am ales firma SUKI , profile rehau si feronerie GU
am cautat 1 sapt firme, informatii, detalii, sticla trebuie sa aiba Low-E, adica low emission, adica smile.gif nu lasa caldura sa radieze in afara, firmele mai mari au niste aparate in mag de prezentare si va pot face o demonstratie live, sticlele trebuie sa aiba argon intre foi pt un transfer termic si mai mic, acesta este un "aer" mai greu si care se pune in miscare mai greu fata de aerul din atmosfera, (ex: iarna foaia de sticla din exterior este rece, acesta raceste aerul dintre sticle care coboara pe langa ea iar cea din interior il incalzeste, iar pe langa acesta urca, de aici vine transerul termic, am auzit ca viteza cu care circula aerul intre sticle poate atinge si 80km/h).
PVC trebuie sa aiba minim 3 camere si cel putin 6 cm grosime (din ext spre int) iar grosimea peretilor sa fie de 3mm in partile exterioare.(numai un plastic prost poate crapa la -28 celsius)
Aluminiu neparat cu rupere termica altfel va ingheata ramele iarna.
Lemnul stratificat trebuie sa fie foarte bine uscat ca altfel....si sunt cam tot felul de oferte.

partea estetica: este bine de stiut ca geamurile se pot imparti in mod egal adica ochiul de sticla poate sa fie de latime egala cu cel sau cele de langa ele, in cazul in care impartiti geamul in 2- 3 ochiuri sau mai multe si faceti numai cate o deschidere a geamului, daca nu cereti acest lucru s-ar putea ca un geam din trei sa para mai mic decat celelalte (asta pt cei care tin la ferestrele lor... biggrin.gif ) pt ca fabricantii le impart in mod geometric... si asta e o geometrie care nu are nimic in comun cu estetica. Nu de alta dar oricum dai o caruta de bani pe ele...

geamurile cu o foaie de sticla se pun doar ca despartitori interioare, adica o sa mori de frig daca o sa-ti pui geam cu o foaie de sticla la exterior. tongue.gif (glumesc dar realitatea nu-i prea departe.

off topic:

balconul l-am inclus in spatiul locuibil: parapetul fiind cu sticle in proportie de 95% am procedat asa, am prins foi de rigips (verde) de marginile metalice ale parapetului (sticla a ramas la locul ei), peste el am lipit placi de polistiren extrudat (verde) cu grosime de 2,5 cm, am etansat toate marginile si imbinarile imperfecte ale acestuia cu spuma poliuretanica, am pus un nou strat de rigips (alb) pe care l-am prins in profile (mai complicat pt ca a trebuit sa-l prind intai in profile si pe urma sa fixez profilele pt a ramane golul spre interior), placile vin etansate ca pentru finisaj, pe urma am pus vata minerala (5 cm) cu bariera de vapori si pe urma am pus o noua foaie de rigips (alb), care este peretele interior. plafonul si pardoseala balconului le-am izolat cu polistiren extrudat (verde) prin lipire, pe pardoseala am pus polistiren iar peste el se toarna o sapa de min 3 cm grosime, mai este necesar sa izolez si teretii laterali care se termina sau se continua in exterior.
proiectul l-am gandit singur, si rezultatele o sa vi le spun la iarna... biggrin.gif

This post has been edited by driver: 27 Jul 2005, 21:16


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 28 Jul 2005, 08:56
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(vv @ 27 Jul 2005, 12:47)
Sunt si eu pe punctul de a face "pasul cel mare" smile.gif
Cu geamurile "serioase" ma interesez, am inteles ce sa intreb, vorbesc cu mai multe firme si ma descurc singur. Dar as vrea sa inchid si balconul. Problema este urmatoarea: am geamuri "adevarate" intre balcon si camera, deci nu ma intereseaza ABSOLUT DELOC izolare termica/fonica. (si da, sunt hotarat sa fac asa, nu vreau sa sparg balconul ca sa largesc camera). Vreau in schimb urmatoarele:
A. cat mai ieftin, n-are sens sa arunc banii
B. totusi sa nu se indoaie geamul din cauza ca nu are armaturi, sa nu se rupa feroneria dupa 10 deschideri ale geamului, sa nu se ingalbeneasca PVC-ul intr-un an.
C. sa stea geamurile deschise (adica sa fie montate vertical = ca lumea)

  Puteti recomanda o firma care face asa ceva? Eventual sa puna geam simplu, nici ma intereseaza foarte tare sa fie geam dublu. Vreau doar sa arate cam la fel cu restul apartamentului.
*



Balconul se poate inchide cu profile de aluminiu fara bariera termica care este si ceva mai ieftina decat PVC-ul.
Da-mi PM si iti explic si stam de vorba - pot sa-ti recomand ceva bun si ca pret si calitate


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 28 Jul 2005, 09:05
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




alo sefu'!!!! pai dumneata pui o sapa de 3 cm? nu incarci mult balconul?? ai grija ca balcoanele nu sunt calculate la incarcarea placilor ci mult mai mica, daca nu ma insel la 150daN/mp...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gattoman
post 28 Jul 2005, 10:08
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 24 December 04
From: ---




Sal.Eu nu ma prea pricep la geamuri termopan, dar am o intrebare: intre cele doua foi de sticla nu e vid pentru o mai buna izolare termica?


--------------------
Tractor U650 16v z - K-MR-589
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 28 Jul 2005, 10:50
Post #44


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(alx @ 28 Jul 2005, 09:05)
alo sefu'!!!! pai dumneata pui o sapa de 3 cm? nu incarci mult balconul?? ai grija ca balcoanele nu sunt calculate la incarcarea placilor ci mult mai mica, daca nu ma insel la 150daN/mp...
*



Las' ca oricum o sa se darame blocurile astea. Ce daca se darama putin mai repede? oricum, driver a spus ca si-a facut singur proiectul . Mai mult ca sigur are si proiect de rezistenta cu calculul static si autorizatie de constructie, si expertiza tehnica...


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 28 Jul 2005, 11:54
Post #45


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Eu mi-am pus geamurile cu timplarie Deceunink si feronerie nemteasca.
Pare OK, dar nu recomand montajul de la Almet grup, ca mi-au spart peretii mai mult decit era necesar, si am muncit dupa aia sa incarc locu de am ametit 022.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 28 Jul 2005, 13:57
Post #46


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




ake, razi tu razi, dar Corina Gealan fix asta mi-au sugerat....


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 28 Jul 2005, 14:10
Post #47


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




fix ce?


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 28 Jul 2005, 14:14
Post #48


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




blush.gif am citit pe sarite si nu am inteles. Nu era vorba de solutia cu profile de aluminiu... sorry

This post has been edited by vv: 28 Jul 2005, 14:15


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 28 Jul 2005, 14:19
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




adica ce ti-au sugerat?


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 29 Jul 2005, 17:45
Post #50


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




QUOTE(alx @ 28 Jul 2005, 09:05)
alo sefu'!!!! pai dumneata pui o sapa de 3 cm? nu incarci mult balconul?? ai grija ca balcoanele nu sunt calculate la incarcarea placilor ci mult mai mica, daca nu ma insel la 150daN/mp...
*


da-mi niste detalii, ca nu ma pricep, pana nu cade balconu..., din cauza asta nu am vrut sa zidesc parapetul, si sapa pot sa o scot. ca nu vreau sa pice de la 10 tongue.gif


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Jul 2005, 17:48
Post #51


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(gattoman @ 28 Jul 2005, 10:08)
Sal.Eu nu ma prea pricep la geamuri termopan, dar am o intrebare: intre cele doua foi de sticla nu e vid pentru o mai buna izolare termica?
*


NU


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gattoman
post 30 Jul 2005, 11:27
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 24 December 04
From: ---




Sal.Mai am si eu o intrebare. smile.gif Am dat comanda de tamplarie cu geam termopan cu sticla low-e.Cum pot sa verific daca sticla e low-e sau normala?Se observa vreo diferenta intre cele doua?

This post has been edited by gattoman: 30 Jul 2005, 11:30


--------------------
Tractor U650 16v z - K-MR-589
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jul 2005, 11:43
Post #53


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Numai cu scula speciala, nu se pot diferentia la ochi...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 30 Jul 2005, 12:50
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Pe forumul ferestreonline.ro am citit despre o metoda de verificare a geamului cu low e - atunci cand se apropie un chibrit aprins (poate fi si bricheta, lumanare, flacara e importanta) de fereastra se observa patru flacari, trei de aceeasi culoare si una diferita. Flacara de culoare diferita corespunde suprafatei tratate.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 30 Jul 2005, 13:02
Post #55


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




poti folosi o lampa de birou cu un bec mai puternic, aprinzi lampa o apropii de sticla si din partea cealalta nu trebuie sa simti caldura radiata de bec, (merge numai intr-o parte), adica pui becul pe parte din casa si nu ar trebui sa iasa caldura afara... cam asta ar fi rostul ei (sau lui) tongue.gif


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 1 Aug 2005, 07:36
Post #56


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




Cel cu Low-E are o tenta de gri.


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 1 Aug 2005, 13:11
Post #57


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




O intrebare un pic dubioasa.... voi ce ati facut cu geamurile vechi dupa ce ati bagat termopan? Le-ati aruncat pur si simplu? Nu exista cineva care sa vrea/poata sa le refoloseasca? Mi se pare pacat, cel putin sticla e clar ca ar mai putea fi folosita. Si in plus nu am chef sa dau spaga la gunoieri ca sa le ia wink.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 1 Aug 2005, 13:52
Post #58


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Eu le-am dat unui vecin care tocmai se muta la casa de la tara. A fost foarte bucuros de ele wink.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 1 Aug 2005, 14:00
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Femeia de serviciu de pe scara a fost mai mult decat incantata sa le preia...ce a facut mai departe cu ele nu m-a mai interesat.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 1 Aug 2005, 19:02
Post #60


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




eu le-am dus langa cosul de gunoi , si pana am dus al doilea rand de geamuri primele au disparut deja....


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 17:50
Forum Renault