DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> soc electrostatic

ydaniel
post 5 Feb 2006, 12:20
Post #61


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




singura masina in care am patit asa e un 316 din 78,asta pana sa puna curea wink.gif


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRE
post 6 Feb 2006, 09:02
Post #62


Pimp inside


Group: Members
Posts: 141
Joined: 12 March 03
From: Bucuresti




Chestia cu cureaua am auzit-o si eu si inclin sa o cred, mai ales ca am oroare sa ma curentez de cate ori ma dau jos din masina. Am o intrebare: stiu ca exista o bratara speciala pe care o poarta electronistii special pt. a preveni descarcarile electrostatice. Oare ar ajuta in cazul nostru? smile.gif
Si inca ceva: daca vioelectric de pe daciaclub este userul electricu' de pe vwforum, ar fi bine sa nu radeti de el, omul e foarte destept si are o experienta de invidiat, mai ales pe gama VW. wink.gif


--------------------
Audi A4 2010
Viteza luminii este mai mare decit cea a sunetului. De aceea, unii oameni par straluciti, pina ii auzi vorbind...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 6 Feb 2006, 10:07
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(Smeagol @ 3 Feb 2006, 19:24)
@Liviu_M:
...Miscarea purtatorilor de sarcina ...
post-336-1110552475.gif
Promit sa fiu de acord cu tine daca-mi raspunzi la intrebarea:
- care este viteza purtatorilor de sarcina si care este viteza curentului electric ?
*



Am calculat-o o data intr-un exercitiu, la liceu, intr-o situatie data. Nu mai stiu nici datele problemei, nici rezultatatul exact, dar a iesit o viteza f. mica (fata de asteptarile noastre ale elevilor...), de ordinul a mm/sec.
Se calculeaza din: curentul electric dat, valoarea sarcinii electrice lementare, densitatea de electroni liberi in materialul conductorului, diametrul (aria sectiunii) conductorului.



--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 08:16
Forum Renault