DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Supernova lovita, Partea stanga lovita(accident)

Koffy
post 9 May 2009, 14:23
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 501
Joined: 8 August 08
From: Bucuresti-Militari




Salutare tuturor! Ieri dupa-amiaza in timp ce ma indreptam spre serviciu la o intersectie dirijata prin indicatoare, mi-a aparut in fata un Opel Vectra 1.6-16v de pe un drum fara prioritate care dorea sa vireze la stanga neasigurandu-se ca de pe drumul cu prioritate cu nu se deplaseaza niciun automobil. Impactul a fost unul deajuns de puternic incat bara lui cu placuta de inmatriculare a zburat in sus, farul facut zob, radiatorul spart, aripa dreapta si capota indoite. La el ca la el dar la mine este mult mai grav cea ce priveste dauna. Lovitura de pe partea stanga a cauzat urmatoarele:farul + semnal + proiector facute zob, aripa+ contraaripa stanga indoita serios, usa fata si spate , indoitura de plafon cca 5-7cm, lonjeron ,bara care sustine numarul de inmatriculare rupta. Tabloul de bord si grilele de aerisie din centru sarite de la locul lor.

Din fericire nu a fost nimeni ranit numai ca au ramas in urma pagube materiale serioase. Numai ca vinovatul acum o cam da la intors si numai este de acord sa imi faca reparatia la masina asa cum a vorbit de fata cu agentul constatator de la accidente usoare.A gresit nu a acordat prioritate si ar trebui sa plateasca. Am fost astazi la service Adras si mi-au spus ca reparatia duce undeva la 6000-7000 de roni.

Intrebarea mea este ca daca el nu doreste sa imi faca masina pe cale amiabila ce ramane de facut ? Sa al dau in judecata este o solutie ? Cine stie sa ma ajute si pe mine? va-s ramane recunoscator.

Imi cer scuze daca nu am postat corect si sper sa nu fiu penalizat.

MULTUMESC si AVETI GRIJA DE VOI si DE MASINILE VOASTRE.

This post has been edited by Koffy: 9 May 2009, 14:26


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima - B 20 SVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 9 May 2009, 14:26
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Dacă e plafonul îndoit nu cumva e daună totală? Poți pune niște poze?

Ce treabă are ăla să-ți facă mașina? Nu avea RCA? Nu ai primit copia RCA-ului?



--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Koffy
post 9 May 2009, 14:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 501
Joined: 8 August 08
From: Bucuresti-Militari




QUOTE(MAERSK @ 9 May 2009, 14:26)
Dacă e plafonul îndoit nu cumva e daună totală? Poți pune niște poze?

Ce treabă are ăla să-ți facă mașina? Nu avea RCA? Nu ai primit copia RCA-ului?
*




Rca-ul lu ala expirase si la facut din nou. Numai k nu putea sa imi dea rca-ul pt k nu era valabil nici ala vechi nici ala nou. Asa ca a ramas varianta de intelegere ca el sa imi faca masina.

Plafonul se poate reconditiona, nu este dauna totala.

Despre poze o sa incerc sa urc si cateva poze.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima - B 20 SVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 9 May 2009, 14:34
Post #4


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Dacă s-a îndoit plafonul s-ar putea ca șasiul să fie armonică...

Dacă n-ai RCA-ul lui, atunci nu rezolvi decât la tribunal...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 9 May 2009, 14:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




sunt si eu de parere ca trebuia sa ai rca-ul lui. daca nu, tribunal. eventual trebuia specificat pe P.V incheiat cu agentul constatator ca ala nu are RCA valabil, caz in care plateste o amenda substantiala (eu stiu 5000 de ron) si va fi obligat sa-ti plateasca si reparatia ta. daca nu ai specificat pe nicaieri ca ala avea rca-u expirat e groasa. la tribunal ar trebui sa se rezolve rapid..dar ..romania. de aia e bine la austrieci. acolo daca te gaseste asa (ca nesimtitu care umbla pe strada fara rca) iti da amenda care trebuie platita pe loc. in caz ca nu o platesti pe loc iti iau aia masina pana vii cu dovada ca ai platit amenda. destul de drastica atitudinea, dar ar fi bine sa se faca asa si in romania...prea multi bizoni pe strazi.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 9 May 2009, 15:43
Post #6


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




ai martori?

da-l in judecata repede. vb cu agentul constatator si cu un avocat. o sa te coste ceva bani dar la sf el o sa plateasta mult mai mult decat dauna masinii.

am un maistru la serv. si-a gasit masina rasturnata intr-o groapa prin 2001, o dacie 1310. ia cerut lu ala bani ca nu avea asigurare. 70 -80 mil pe atunci. nu i-a dat..l-a dat in judecata. procesul a tinut 2 ani. in acesti doi ani omu a strans toate facturile de la taxi, transport, cheltuielile de judecata, etc...si dupa 2 ani cand s-a incheiat procesul ala i-a platit suma de 200 mil si si-a luat golf 5.

deci fa asa.. martori repede. proces. vb cu agentul constatator acu ca e calda situatia. miscate repede.. cauta niste bani. imprumuta-te in banca. dc nu iti face masina . nu iti fa griji. mergi in proces cu el. cauta un avocat bun. si dupa un an iti iei si tu golf 5.


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 9 May 2009, 15:50
Post #7


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Martori la ce? La accident? Are deja PV înțeleg...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 9 May 2009, 16:02
Post #8


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




tu vrei bani da? da-l in judecata si i-ai banii! masina poti sa o faci si mai ieftin de 60 mil! dar tu poti sa castigi mai mult de la el.

cat tine procesul aduna de la taximetristi zilnic bonuri de taxi, facturile de la cheltuieli etc... si o sa scoti intr-un an mai mult de 150 mil de la el smile.gif


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 9 May 2009, 16:05
Post #9


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Asta în cazul în care ai bani de plătit cheltuieli de judecată, avocați și alte acareturi, 1-2-3-5 ani cât o dura procesul, și dacă nu cumva ai nevoie de mașină între timp...(că dacă ai, s-ar putea să preferi să repari mașina și să nu mai poți plăti judecata)


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 May 2009, 17:15
Post #10


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




cati bani bagi in ea mai bine iei alta ... evident cu banii aluia care nu ti-a dat asigurarea.... Ma mir cum politia l-a lasat asa ca nu avea asigurare si mai ales ca a facut accident si ma mir cum tu l-ai lasat asa sa te intelegi cu el . Nu-l lasam pana cand nu-mi aducea asigurarea .Daca nu ai cum tot prin judecata sad.gif.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kataRFG
post 9 May 2009, 17:19
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 26 February 04
From: Bucuresti




ce misto daca te duceai la politie dupa data in care intra in vigoare rca-ul lui.
linisteste-te cu tribunalul! o sa castigi , dar daca instanta il obliga la plata reparatiei in cativa ani si iti da 1 milion pe luna? mai bine incearca sa te intelegi cu el pe cale amiabila!


--------------------
bmw e60- 530Da 2000 si ceva - xox
SENIOR intre timp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 May 2009, 18:51
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Reckno @ 9 May 2009, 17:02)
cat tine procesul aduna de la taximetristi zilnic bonuri de taxi, facturile de la cheltuieli etc... si o sa scoti intr-un an mai mult de 150 mil de la el smile.gif
*


Sa vezi bucurie daca ala aduce chitante de taxi in intervalul orar cand ar fi trebuit sa fie la servici si reclamatul cere judecatorului sa confirme angajatorul ca era plecat in zilele respective, la orele respective, din intreprindere, conform pontajului si statelor de plata...
Nu zic ca asa se va intampla, dar poate ar trebui retinut aspectul.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin mutu
post 9 May 2009, 19:22
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 4 May 09




pot sa iti dau un tinichigiu fffffoarte bun. la care am facut si eu supernova mea dupa un accident frontal cu un pom deci nu am avut cui sa ii cer RCA sau daune.adevartat ca am bagat in jur la 30 mil dar a meritat




--------------------
dacia supernova 2002 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 9 May 2009, 19:28
Post #14


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Pomul în ce stare e? Ai avut RCA?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrysMM
post 9 May 2009, 19:33
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 11 March 09
From: Braila - Ulmu




Poti pune poze cu masina?


--------------------
Dacia 1310 + SuperNova + Ford Focus combi 1,6b 1999 / 2001 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 9 May 2009, 21:01
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




1. de ce nu l-a amendat pt lipsa de rca? Mi se pare strigator la cer !!!! daca s emai poate contesta procesul eu as face gargara sa i-o taraga aluia cu amenda pt rca. (eventual poti depune plangere online la petitii@mira.gov.ro ca nu l-a amendat pt retard pt rca)
2. deschizi una bucata proces care intr-adevar o sa dureze dar cheltuielile nu-s chiar atat de mari (daca iti permiti sa iti faci masina iti permiti sa te tii de proces-eu asa as face) si la deschiderea procesului cred ca se poate pune si sechestru asigurator .... ca sa fii sigur ca ai de unde s aiti tragi banii in cazul castigarii procesului (sa nu fii nevoit sa te multumesti cu rata lunara rezultatdin poprirea aplicata pe salariul aluia)


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Koffy
post 9 May 2009, 21:13
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 501
Joined: 8 August 08
From: Bucuresti-Militari




Buna seara baieti! In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru mesajele trimise.

Cu masina nu cred ca se mai poate face nimic.
De la departamentul de accidente usoare am venit cu masina pana acasa. In fata blocului am vrut sa parchez masina pe bordura(nu mare) la care s-a auzit un huruit si ca o ruptura ceva. Mam speriat si am luat contactul. Am urcat-o impinsa pe bordura si acolo e si acum.

Problema este si mai grava acum intrucat motorul este sarit de pe sasiu. Fulia de la alternator bate in lonjeron. Fulia de la Gmv-ul cilma atinge de farul dreapta.

Parerea mecanicului care mi-a verificat autoturismul este ca masina este ireparabila, exceptie fiind ca individul sa isi plateasca paguba provocata.

Imi pare asa de rau ca nu am asigurato casco ca acum numai stateam pe drumuri. Sfatul meu este pentru cine nu are casco sa isi faca pentru ca in ziua de astazi te omoara nevinovat si tot pe tine vor sa te scoata vinovat.Asta ma lua pe mine cu texte de genul "sti ca tu aveai viteza si trebuia sa reduci pentru ca te apropiai de o trecere de cale ferata(calea ferata este industriala si in ultimul timp este necirculabila).Venind dupa o strada semnificata cu indicatorul cedeaza trecerea si intrand in intersectie fara a te asigura ca pe drumul prioritar circula sau nu circula autovehicule banuiesc ca spune tot.Eu nu am fost de vina cu absolut nimic. Erau masini pe contrasens nu l-am observast ca sa incerc vre-o manevra de evitare.L-am observat atunci cand am plonjat in el.

Martor am o persoana care era cu mine in masina.

Poze o sa adaug maine pentru ca astazi nu am avut chef mai de nimic.

Va multumesc frumos pentru sfaturi si Dumnezeu sa ne fereasca pe toti de astfel de "soferi" care nu stiu cum au luat permisul, si circula dupa propriile reguli, reguli probabil inventate de ei.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima - B 20 SVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 May 2009, 21:24
Post #18


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Sincer imi pare rau totusi tu aveai priorietate iar tipul nu s-a asigurat la intrarea pe un drum cu priorietate rebuia sa-ti cedeze trecerea... Eu nu ma uitam in gura lui ci ce spunea politia si ceream cu vehementa asigurarea ma mir cum politai stau si se uita lung... Nu cred ca-i mai inghite nici ministrul de interne pe gabori daca nu-si fac datoria.
Casco ? Casco e cu dus si intors am avut si eu un accident supid acum 2 ani si in afar de casco am mai dat si din buzunar 2 mil plus inca 8 ca mi-au stricat aia in service cutia de viteza... a fost un circ mare la care tot propietarul adica eu am avut de pierdut. De aceea mie scarba de service si de politica statului asta in care noi dam doar taxe.
Da-l in judecata cel putin recuperezi banii . Daca era un om corect mergea cu tine in targ si iti zicea dinte super nove pe care o alegi si cu asta basta.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 9 May 2009, 21:26
Post #19


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Întâi dă-i una-n dinți!


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 May 2009, 21:30
Post #20


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




dai dar poate e borfasi de bani gata si nu sti cu cine ai de aface sad.gif cel mai frumos desi cel mai scarbos asta e sa mergi dupa lege sa respecti legea.... pana la urma ti se face dreptate. De obicei pentru aceste accidente procuratura rezolva foarte repede mai ales daca celalat participant nu a prezentat la sediul politiei asigurarea !


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twinky
post 9 May 2009, 21:30
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 07
From: Bucuresti




Am avut o situatie asemanatoare dar cu un politist corect intr-o privinta. Cea care m-a lovit nu avea asigurare RCA. Concluzia a fost simpla amenda 5.000 ron si retinerea certificatului de inmatriculare.
Patania fiind in 2007! nu cred ca s-au schimbat multe prin codul rutier dar cam asa trebuia sa pateasca si mangafaua.
Amice date tare la el ca asa cu saru' mana ramai fara bani si fara masina!
Bafta!


--------------------
NISSAN Primera 2000/1.8 Confort - B 44 NIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Koffy
post 9 May 2009, 21:43
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 501
Joined: 8 August 08
From: Bucuresti-Militari




Ramasese ca ne intelegem si ca o sa imi repare paguba. La care eu am zis sa numai declar si ca nu a avut omul asigurare. Reparatia costa destul de mult la Dsn-ul meu si asa ca am zis sa nu-l mai acuz si de asta 5000 ron si cu 10000 cat face reparatia la Dsn? dry.gif. Mam gandit si la el k avea masina facuta tandari. Dar omul acum daca sa vazut cu sacii in caruta o da la intors ca numai imi repara nimic si ca lui cine ai repara masina. Eu i-am explicat ca ma imtereseaza bunul meu si atata tot.

Daca nu primesc un raspuns concret de la asta mai pot merge la Politie si sa declar ca in momentul producerii accidentului asigurarea lui era expirata? Am uitat sa precizez accidentul a fost pe data de 08.05.2009.
Apoi sa ma adresez pe la tribunal.


This post has been edited by Koffy: 9 May 2009, 21:45


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima - B 20 SVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 9 May 2009, 21:45
Post #23


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Koffy,ai pv-ul din care rezulta ca el e vinovat? Din pacate daca nu va intelegeti amiabil........vei castiga in instanta,dar dureaza ceva.
Daca politia l-a amendat sau nu pt ca nu avea RCA,nu te priveste si nici politia nu poate sa-l oblige sa iti repare masina.
Si vorba colegului de mai sus.....incearca sa nu fii baiat bun,ca nu ai sanse de reusita asa,greseala se plateste.
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 9 May 2009, 21:48
Post #24


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Eu nu pot să cred că ai fost așa naiv! Ce-mi plac mie oamenii care se gândesc întâi la altul, și abia apoi (eventual) la ei!

Păi dacă îți era milă de dracu, măcar vă înțelegeați să mergeți la poliție după ce își făcea boul RCA!

Dar na, acu' să-ți mai fie milă...

This post has been edited by MAERSK: 9 May 2009, 21:56


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 9 May 2009, 21:53
Post #25


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




@ Koffy.....ai gresit impardonabil.
Du-te acum la politie......nu mai pierde vremea......pana nu trece ziua asta.....suna-l si spune-i sa vina acum la politie......acum nu mai ia amenda pt lipsa RCA,(daca si-a facut)dar trebuie sa te despagubeasca el.....RCA-ul intra in vigoare peste 3 zile.
Daca nu are chef sa vina,du-te singur si roaga-te sa nu isi fi reparat masina intre timp.
Bafta!

This post has been edited by puiu82: 9 May 2009, 21:55


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Koffy
post 9 May 2009, 22:00
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 501
Joined: 8 August 08
From: Bucuresti-Militari




QUOTE(MAERSK @ 9 May 2009, 21:48)
Eu nu pot să cred că ai fost așa naiv!

Păi dacă îți era milă de dracu, măcar vă înțelegeați să mergeți la poliție după ce își făcea boul RCA!

Dar na, acu' să-ți mai fie milă...
*




Invatare de minte! Nu am mai avut astfel de incidente si nu prea am stiut cu sa procedez.


Daca se poate o sa ma duc si o sa declar ca ramasese sa ne intelegem pe cale amiabila. Dar cum el numai doreste sa imi repare masina macar sa-l infund cat se poate.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima - B 20 SVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 May 2009, 22:08
Post #27


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




te poti duce si in noaptea asta stiu ca e valabil 48 de ore .... explici la ofiterul de servici ce si cum ca nu ai ajuns sa-ti dea asigurarea si nici la o invoiala dai nr de imatriculare al tipului la politie si numai asa scapi... Nu expui ca nu a avut asigurare ! Spui ca nu ti-a imanat si nu-ti poti repara masina ... e ala o sa fie cautat si instintat ca in 48 de ore sa apara la sectia pe raza careia s-a intamplat accidentul.
Astia de la politie o sa va puna sa expuneti pe un proces verbal cum s-a intamplat in ce zi data ora tu pe unde veneaia ala pe unde se afla semne de circulatie parca poti face si un desen ... iar cu asta o sa castigi rapid in instanta !
Nu mai sta pe ganduri fugi la circa si rezolva problema nu sta ca dupa aceea cusiguranta nu mai faci nimic. Ala daca are masina straina inseamna ca are si bani si punct nu-ti fie mila de el. Ca la randul tau daca lai fi lovit iti loa pielea dupa tine iti spun sigur.. nu avea mila de tine . E socant sa te confrunti cu asa ceva .
Te duci si in noaptea asta si gata sau maine de dimineata e deschis 24 din 24 nu mai sta !

This post has been edited by djasu82: 9 May 2009, 22:09


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Koffy
post 9 May 2009, 22:09
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 501
Joined: 8 August 08
From: Bucuresti-Militari




QUOTE(puiu82 @ 9 May 2009, 21:53)
@ Koffy.....ai gresit impardonabil.
Du-te acum la politie......nu mai pierde vremea......pana nu trece ziua asta.....suna-l si spune-i sa vina acum la politie......acum nu mai ia amenda pt lipsa RCA,(daca si-a facut)dar trebuie sa te despagubeasca el.....RCA-ul intra in vigoare peste 3 zile.
Daca nu are chef sa vina,du-te singur si roaga-te sa nu isi fi reparat masina intre timp.
Bafta!
*




Pai de reparat masina nu lui nu cred si-o repara prea curand(poate dupa doua luni cand scoate talonul de la Politie).
Nu am ce sa mai fac la Politie. Mi-au spus ca se poate rezolva numai pe cale civila(tribunal)

Pai nu se ia in considerare nici declaratiile martorilor? Pentru ca au fost 4-5 persoane care au vazut ca nu are asigurarea valabila. Ala sa dus sa scoata niste bani de la bancomat si a facut si asigurea. Ce sa mai, mam ars cu asta dar cu procesul nu-l iert sub nicio forma.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima - B 20 SVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 9 May 2009, 22:10
Post #29


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Daca te duci acum e bine......daca nu vine e problema lui.
Daca nu si-a facut asigurare,e problema lui,daca da.....din pacate tot la tribunal ajungi,dar macar ai sanse sa iti recuperezi paguba.
Daca nu te duci azi......ramai si tu pieton 30 de zile,poti sa declari accidentul si cu data de ieri,dar poti sa spui ca a fost si azi,daca te intelegi cu vinovatul.....asta daca esti domn.....dar din cate vad nu prea merita individul.
DU-TE ACUM.....N-AI NIMIC DE PIERDUT.....
Bafta!

Trebuie sa declari accidentul in MAXIM 24 de ore,nu 48.......FUGIIIIII!!!!!

This post has been edited by puiu82: 9 May 2009, 22:12


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 May 2009, 22:11
Post #30


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Ai martori atunci mergi mai departe ! Cu siguranta un avocat bun vede despre ce e vorba si ca sa castige un caz te poate ajuta ....


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 06:55
Forum Renault