DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 22 23 24 25 26 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noul cod rutier

VladSoare
post 12 Oct 2016, 16:18
Post #691


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Vlad Soare jr. știe deja foarte bine, încă de la vîrsta de doi ani, că nu se fuge în stradă și că mașina calcă.
Iar dacă n-ar ști, ar fi vina mea, nu a șoferului.

This post has been edited by VladSoare: 12 Oct 2016, 16:20


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 12 Oct 2016, 16:36
Post #692


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




in pipera o sa fie 70 cand termina strada.

ps vlade tu aveai fete.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Oct 2016, 16:51
Post #693


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Sînt fete, dar n-am știut cum să feminizez exprimarea, că Vlad n-are feminin. biggrin.gif
Toate trei au învățat de mici cum stă treaba cu strada și mașinile. N-am nici cel mai mic stres că ar putea sări aiurea în fața mașinilor de pe bulevard.

Și-apoi, acum tot cu 70 se circulă. N-ar fi nici o diferență dacă pe viitor s-ar face legal ceea ce acum se face ilegal.
Doar sîntem cu toții șoferi pe forumul ăsta. Știm foarte bine că 70 nu-i o viteză astronomică. Dac-am vorbi de 150 ar fi altă treabă, dar 70 pentru o mașină modernă e un spanac.
Pe DN1, cînd au ridicat limita la 70 prin toate localitățile, a explodat numărul de accidente? Eu nu-mi amintesc să fi auzit de asta. OK, e în continuare cel mai periculos drum, dar tot așa era și înainte. N-a devenit atunci.

This post has been edited by VladSoare: 12 Oct 2016, 17:01


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 12 Oct 2016, 17:01
Post #694


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Ok, n-are rost, esti prea important, plebea te incurca macsim.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 12 Oct 2016, 17:04
Post #695


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Culmea, cand recomandam anvelope luam marci premimum, pentru ca 2m conteaza la distanta de franare, ceea ce este adevarat, dar franarea de la 70 este echivalenta cu cea de la 50.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Oct 2016, 17:10
Post #696


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nici aia de la 50 nu-i echivalentă cu cea de la 30.
Și aia de la 30 nu-i echivalentă cu aia de la adidași cînd mergi pe jos.
Lasă mașina acasă și n-o să mai faci nici un accident, în veci.

Totuși, are cineva vreo statistică din care să reiasă cum DN1 a devenit brusc mult mai periculos după ridicarea limitei la 70 prin toate localitățile? Cîți morți erau înainte și cîți morți au fost dup-aia?
Sau o statistică cu accidentele cauzate de viteză, cam cîte dintre ele s-au produs la viteze sub 70? Cam cîți ursuleți de Bulgaria au pierdut controlul și s-au înfășurat pe copaci la 70 km/h?

Am mers în Germania prin zone cu limită 70 sau 80 care în România ar fi fost limitate la 30-50. Și totuși ăia au mai puține accidente decît noi. De ce? Frînează mai bine mașinile pe asfalt nemțesc? huh.gif

This post has been edited by VladSoare: 12 Oct 2016, 17:10


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 12 Oct 2016, 20:53
Post #697


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




70 mi se pare si mie de bun simț in orice sat. La noi a aparut moda sa-i spună ala de pune semne de circulatie șoferului cu ce viteza sa meargă. Pune domne semne de curba, de școală, etc. dar lasa soferul sa decidă viteza de abordare a respectivului segment de drum, ca d'aia tine el covrigu. I-a lasat pe toți handicapatii de primari comunali sa decidă zeci de km de linie continua, restrictii la 30/h. Soferul trebuie responsabilizat si cu asta basta. Toate prostiile astea cu examen medical pentru permis, cu restrictii de viteza, de depășire, de oprire te sufoca. Stii ca toate acestea dau ocazie pulitoilor sa trindaveasca in boscheti pe banii nostri.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 12 Oct 2016, 20:58
Post #698


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Ar fi haos, nicaieri in lumea civilizata nu merg lucrurile asa cum vrei.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zfmflorin
post 12 Oct 2016, 21:17
Post #699


=*=*=*=*=*=*=*=*=*=


Group: Members
Posts: 294
Joined: 18 January 07
From: BRASOV




Mai repede as prefera un 60km/h prin localitati, pt ca multi merg cu acei 9-10 km/h in plus.... Ori acel 70 cam se ridica in realitate la 80 si deja e cam mult....


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,2 16v E5N/08-2012 - BV 29 --H
ex:Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) - BV 29 --H
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Oct 2016, 21:21
Post #700


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




In UK in multe localitati limita e de 40 mile/h, adica 64 km/h.
In Irlanda sint sosele unde nu incap 2 autobuze unul linga altul, iar limita e de 80km/h sau chiar si 100. Iar prin acele zone sint si case, nu exista trotuare etc. Oamenii trebuie sa circule pe carosabil, iar asta se intimpla si in multe zone turistice. Nu prea sint accidente prin acele zone.

Totul depinde de cit de civilizati sint soferii si cit de responsabili sint pietonii


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 13 Oct 2016, 08:49
Post #701


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(VladSoare @ 12 Oct 2016, 18:10)
Am mers în Germania prin zone cu limită 70 sau 80 care în România ar fi fost limitate la 30-50. Și totuși ăia au mai puține accidente decît noi. De ce? Frînează mai bine mașinile pe asfalt nemțesc? huh.gif
*


QUOTE(MoneyTalks @ 12 Oct 2016, 22:21)
Totul depinde de cit de civilizati sint soferii si cit de responsabili sint pietonii
*


Io-te!

Stii care e treaba, pe DN ne vaitam ca e limita prea mica. Odata ajunsi pe autostrada, brusc nici 130 nu e de ajuns. Si nu ar fi asta o problema in sine, ca in germania se merge cu 180 fara stres prea mare (desi acolo vorbim de 3 + 1 benzi pe sens de cele mai multe ori), dar atunci cand se poate!!! Nu am vazut asa ceva la 5 dupa amiaza cand era full autostrada.
Nu am fost haituit de niciunul cand am depasit cu 150 pe sector fara limita de viteza.
Ba chiar imi amintesc de unul care a stat creca la 200m in spatele meu, de eram ferm convins ca ala era ritmul lui. Si depasit coloana maricica, nu asa. Ghici ce, dupa ce m-am dat pe banda mea a gonit ala ca din pusta. Fara flash-uri, fara testat frane, fara sexut cu neamurile.

Aia e diferenta, civilizatia si respectarea unor norme de bun simt. Dar tu da-i inainte cu ale tale, poate ma convingi sa ma mut dracu odata din jena asta de tara.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 13 Oct 2016, 09:32
Post #702


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(simon @ 12 Oct 2016, 21:53)
La noi a aparut moda sa-i spună ala de pune semne de circulatie șoferului cu ce viteza sa meargă. Pune domne semne de curba, de școală, etc. dar lasa soferul sa decidă viteza de abordare a respectivului segment de drum, ca d'aia tine el covrigu.
*


Sunt curios cum o sa-ti placa moda noua in care soferul a decis ca pe respectivul segment este in siguranta să circule cu 180Km/h. Apoi iți face copiii afiș pe asfalt. Apoi pulițoii opresc traficul, ca să-ți râcâie copiii de pe asfalt si să-ți pună resturile râcâite intr-o caserolă de mici.
Frumoasă situație, nu?


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Oct 2016, 09:35
Post #703


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




@MuciX:
Păi vezi că pînă la urmă ai ajuns tot la vorba mea? Că nu viteza e de vină, ci responsabilitatea pietonilor?
Dar în loc să luăm măsuri pentru civilizarea pietonilor, noi nuuuu, noi punem limite de viteză din ce în ce mai absurde, ca să-i dăm în cap nebunului și criminalului care îndrăznește să gonească cu 70 pe un drum național. mad.gif

De autostradă nu m-am plîns niciodată. Acolo îmi pun pilotul automat la 130.
Pe DN1 nu mi-e frică de radare. Respect viteza legală.
Deci suspiciunea ta cum că oricît de mare ar fi limita, mie tot nu mi-ar ajunge, n-are acoperire.
Acum merg prin localități cu 70-75 ilegal. Dacă mă prinde radarul, c'est la vie, îl consider costul mersului cu mașina, precum benzina sau asigurările. Nu-mi doresc decît ca acest 70-75 să devină legal.

Dar tot nu mi-ai zis cît de mult a crescut numărul morților de pe DN1 după ce s-a ridicat limita la 70 în toate satele de pe el.


QUOTE(AR-18-MOS @ 13 Oct 2016, 10:32)
Sunt curios cum o sa-ti placa moda noua in care soferul a decis ca pe respectivul segment este in siguranta să circule cu 180Km/h. Apoi iți face copiii afiș pe asfalt.
*
N-a zis nimeni nimic de 180 km/h. Nu știu de unde-ai scos-o. Aici se vorbea de 70-80 pe drumurile naționale care trec prin sate.

Nebuni și inconștienți vor exista întotdeauna. Nici o limitare de viteză nu-i va opri. Dacă unul merge cu 150 prin localitate, tot la fel ar merge indiferent dacă limita legală este de 70 sau de 30.
Limitarea aia la 30 nu face altceva decît să le dea în cap celorlalți și să strîngă bani la bugetul local; n-are nici un efect asupra inconștienților.


This post has been edited by VladSoare: 13 Oct 2016, 09:47


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 13 Oct 2016, 09:49
Post #704


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Nu băiete, nu se vorbea de 70-80 pe DNE, ci se vorbea de
QUOTE
lasa soferul sa decidă viteza de abordare a respectivului segment de drum
. Si sunt curios cam ce crezi ca va decide un cetatean de etnie conlocuitoare, dupa un an intreg de salahorit prin strainatate, venit in RO la volanul unui TDi de 140-170Cp, mandru sa arate ce poate. Cam asa, dupa tine, cam cu ce viteza crezi ca va decide sa abordeze "respectivul segment de drum" si sa-ti spulbere familia?


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 13 Oct 2016, 09:49
Post #705


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nici nu am cu sa iti raspund, pentru ca nu ma pasioneaza. Intrebarea mea este cate alte drumuri sunt ca DN1?
QUOTE(MuciX @ 13 Oct 2016, 09:49)
Stii care e treaba, pe DN ne vaitam ca e limita prea mica. Odata ajunsi pe autostrada, brusc nici 130 nu e de ajuns.
*


Problema nu suntem (doar) eu sau tu, problema suntem toti. Nu am facut referire la tine, in mod direct. Fiecare, la randul nostru, suntem parte din problema.
In DE, imi place la nebunie traficul acolo, atat in oras cat si in afara, exista pur si simplu o colaborare intre soferi. Se pastreaza distanta intre masini, se merge in ritm cu plutonul, chiar daca se merge sub limita, etc. Ba chiar daca vrei sa depasesti si dai semnal, reduc aia de pe banda unde vrei sa intri sa iti faca loc. Pe autostrada. La 130. Acum cativa ani mi-a luat cateva secunde numai sa procesez ce s-a intamplat, pentru ca nu credeam ca ma pot baga.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 13 Oct 2016, 09:53
Post #706


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(AR-18-MOS @ 13 Oct 2016, 09:32)
Sunt curios cum o sa-ti placa moda noua in care soferul a decis ca pe respectivul segment este in siguranta să circule cu 180Km/h. Apoi iți face copiii afiș pe asfalt. Apoi pulițoii opresc traficul, ca să-ți râcâie copiii de pe asfalt si să-ți pună resturile râcâite intr-o caserolă de mici.
Frumoasă situație, nu?
*


Daca ținem neaparat sa fim macabri cu simț artistic dezvoltat, situatii de genul celei pictate de tine s-au întîmplat si in zone cu 30/h. Legea e pentru mainstream, extremiștii de ambele capete exista independent de reglementări.
Societatea asta a romanilor are nevoie de un pic de relaxare, sa dispară jumatate din restricțiile rămase de la statul comunist panicat sa nu tragă cineva un pirtz fara voie de la Partid. Este nevoie de libertate de actiune in toate straturile societatii. Iar pătura parazitilor controlori ai respectării legilor sa fie trimisi la munca cea creatoare, nu ca acum cînd jobul lor este sa inventeze greseli sau sa umfle încălcările minore.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 13 Oct 2016, 09:56
Post #707


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Deci acum ai realizat că ai avut o idee proastă ca oaia când se cacă în lapte. death.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 13 Oct 2016, 09:58
Post #708


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(MuciX @ 13 Oct 2016, 09:49)
Pe autostrada. La 130. Acum cativa ani mi-a luat cateva secunde numai sa procesez ce s-a intamplat, pentru ca nu credeam ca ma pot baga.
*


laugh.gif Mi-ai amintit ce timorat am fost la prima mea intrare pe autostrada. Chiar cînd am intrat pe banda de accelerare a trecut pe lîngă mine un suv cu o viteza 'ametitoare'. radmasa.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Oct 2016, 10:09
Post #709


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(MuciX @ 13 Oct 2016, 10:49)
In DE, imi place la nebunie traficul acolo
*

Ambilor ne place, dar motive contrare.
Ție-ți place pentru că poți să încurci circulația fără să fii înjurat și presat.
Mie-mi place pentru că acolo nu prea încurcă nimeni circulația.

This post has been edited by VladSoare: 13 Oct 2016, 10:09


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 13 Oct 2016, 10:12
Post #710


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Da' sincer, tu nu iei palme de fiecare data cand iesi din casa?

Ca tre' sa-ti mai maseze cineva talpa, macar din cand in cand...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 13 Oct 2016, 10:13
Post #711


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Daca asta ai inteles tu, fie la tine. Cum ziceam, insista, ca mult nu mai am, imi faci un bine pana la urma.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 13 Oct 2016, 10:22
Post #712


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Io am o intrebare generica. Colegul Soare e pe bune sau face mijto?


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Oct 2016, 10:25
Post #713


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi ce să înțeleg, că nu e prima oară cînd ne povestești cît de normal ți se pare să stai pe banda a doua la viteza maximă legală și să nu te dai la o parte, pentru că nu înțelegi unde naiba se grăbește celălalt. Ai mai zis asta, chiar de mai multe ori. Nu mă refer la discuția de față, ci la mai multe discuții pe care le-am mai avut pe tema asta de-a lungul timpului.
Deci atunci e de înțeles că-ți place în Germania, unde cel din spate n-are voie să claxoneze sau să dea flash-uri (că de enervat, îl enervezi sigur și pe el, doar că lui îi este interzis prin lege să-și exprime părerea).

În orice caz, eu aș zice că o decizie majoră precum emigrarea nu se ia în funcție de părerile unui necunoscut de pe un forum, nu? unsure.gif

This post has been edited by VladSoare: 13 Oct 2016, 10:29


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 13 Oct 2016, 10:30
Post #714


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(bion @ 13 Oct 2016, 11:22)
sau face mijto?
*



... de bunul simt.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 13 Oct 2016, 10:31
Post #715


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(VladSoare @ 13 Oct 2016, 11:25)
ne povestești cît de normal ți se pare să stai pe banda a doua la viteza maximă legală și să nu te dai la o parte, pentru că nu înțelegi unde naiba se grăbește celălalt.
*


Asta pentru ca merg cu maxima legala +~10kmph in timp ce depasesc. Ultima data cand am verificat legislatia, daca mi-am inceput manevra de depasire, ala din spatele trebuie sa imi permita sa o si termin. Nu am niciun motiv sa maresc viteza pentru ca lui nu i se scoala sub 160. Amenda mi-o platesc singur.
Dar din nou, citesti cat vrei, intelegi cat vrei, retii cat/ce vrei.

Legat de decizie, nu te maguli ca nu ai de ce. Atat ca daca ma uit in jur, imi fac curaj sa plec.

This post has been edited by MuciX: 13 Oct 2016, 10:35


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Oct 2016, 10:35
Post #716


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




De ce, de ne ce, important este că o faci. Or dacă în România primești flashuri și claxoane pentru asta, iar în Germania nu, atunci e de înțeles de ce îți place acolo mai mult.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 13 Oct 2016, 10:52
Post #717


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Bioane, Vlad e decât gica contra al forumului.

This post has been edited by b76bgaarh: 13 Oct 2016, 10:52


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 13 Oct 2016, 12:04
Post #718


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(VladSoare @ 12 Oct 2016, 17:51)
Pe DN1, cînd au ridicat limita la 70 prin toate localitățile, a explodat numărul de accidente?
*


QUOTE(VladSoare @ 12 Oct 2016, 18:10)
Totuși, are cineva vreo statistică din care să reiasă cum DN1 a devenit brusc mult mai periculos după ridicarea limitei la 70 prin toate localitățile? Cîți morți erau înainte și cîți morți au fost dup-aia?
Sau o statistică cu accidentele cauzate de viteză,
*




Nu știu cum e pe DN1, dar pe E58 (DN17), tronsonul Bistrița - Mureșenii Bârgăului, s-a revenit la 50km/h, tocmai pentru că s-au înmulțit accidentele.

This post has been edited by gabize: 13 Oct 2016, 12:04


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 13 Oct 2016, 12:24
Post #719


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.376
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 13 Oct 2016, 10:31)
Asta pentru ca merg cu maxima legala +~10kmph in timp ce depasesc. Ultima data cand am verificat legislatia, daca mi-am inceput manevra de depasire, ala din spatele trebuie sa imi permita sa o si termin. Nu am niciun motiv sa maresc viteza pentru ca lui nu i se scoala sub 160. Amenda mi-o platesc singur.
Dar din nou, citesti cat vrei, intelegi cat vrei, retii cat/ce vrei.

Legat de decizie, nu te maguli ca nu ai de ce. Atat ca daca ma uit in jur, imi fac curaj sa plec.
*


Nene, esti baiat inteligent, nu mai face pe neinteligentul , ca suna urat "prostul".

Te faci ca nu intelegi insa intelegi foarte bine. Nu era vorba de ce zici tu mai sus, ci era vorba de faptul ca ai mai zis pe forum ca nu ti se pare normal sa faci loc cuiva care vrea sa incalce viteza legala.

Chiar discutam despre E85...si ai afirmat ca nu te dai la o parte din fata unuia care merge mai tare de 100 sau cat e legal pe acolo, in conditiile in care acea jumatate de banda poate fi foloista sa faci loc.

Tu ai bagat-o...."sa ma depseasca pe contrasens"....corect....e legal....insa daca ai un pic de bunavointa te poti da juma de masina mai pe dreapta....si in felul asta indirect vei creste siguranta traficului pentru ca cel care vrea sa te depaseasca ( si care o va face oricum) nu va utiliza contrasensul.

Nu era vorba de o depasire pe autostrada, unde consider si eu mai mult decat suficienta viteza de 130. Daca cineva vrea sa se duca, sta in spate pana depasesc dupa care ii fac loc. Problema era daca VREI sa ii faci loc DUPA depasire, nu sa cresti viteza in timpul ei.
Si aici iar ai adus in discutie "de ce sa ma dau daca merg cu maximul legal??"

Despre asta vorbea Vlad...si personal cred ca are dreptate.
Viteza altuia e problema lui si trebuie sa si-o asume el, tu esti pe drum ca sa te duci unde ai treaba, nu ca sa-l "fortezi" pe unul sa mearga legal. Altii au atributii in sensul asta.

Bun, nici eu nu raspund la incercarile altora de a ma face sa merg ilegal, gen flash-uri sau claxoane. Insa tin pe cineva in spate numai da NU am cum sa-i fac loc, daca am, ii fac, indiferent ca intentia lui e sa mearga cu 200km/h.

This post has been edited by vallixx: 13 Oct 2016, 12:35


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 13 Oct 2016, 12:29
Post #720


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Aaaaaa, daca vine vorba de E85, afla ca nici eu nu merg pe acostament nici sa ma ucizi prin tortura dureroasa.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 22 23 24 25 26 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 12:01
Forum Renault