DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 7 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> DACIA 500

ydaniel
post 22 Nov 2008, 13:40
Post #241


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




da da lupo 3l costa cand a fost lansat cam 26.000DM.deci o caruta de bani.
si mie imi place lastunu>:


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 22 Nov 2008, 14:21
Post #242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




26.000 DM = 13.000 EURO = calitate de CARUTA umflata-n pene cu blabla electronic.
Vorba aceea: - DAI UN BAN DAR STI CA .............NU-L MAI AI laugh.gif

Cu banii astia īmi iau un Sandero si mai īmi ramīn si bani de concediu, o luna īn tenerife.

Realizezi īnsa ce s-ar īntīmpla sa investesti acesti 13.000 EURO īn restaurarea si modernizarea unui LASTUN ca ai scoate o masinuta de moare lumea nu alta wink.gif

This post has been edited by EinarN: 22 Nov 2008, 14:23


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 22 Nov 2008, 15:18
Post #243


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.250
Joined: 24 June 07




Da' cat crezi ca ar costa un eventual Lastun modernizat? Crezi ca ar fi cu mult mai ieftin? Crezi ca l-ar putea lansa cu jumatea aia de motor de Oltcit, sau ce avea?
Ma indoesc... Fiind la inceput de criza financiara mondiala vreau sa cred ca Dacia o sa aiba si ei inspiratia sa faca o masina mica de talia unui Tico si la un pret decent care sa inceapa de la un 4000 de euro.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 22 Nov 2008, 15:26
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




Da. Ar costa mai ieftin productia decīt daca o faci tu UNICAT pe banii tai deoarece este productie īn MASA. Plansele de presare si linia de montaj + masina se concepe O DATA dupa care se trece la productia de serie īn masa mii de unitati identice si asta se amortizeaza īn timp si chiar de acea ca avem criza economica banii ar iesi din numarul de unitati vīndute.

Daca ar fi sa se vīnda masinile 1:1 cu planul de investitii pai ai plati pt. un Logan ca pt. un Ferrari si ai sta la coada ca pe vremea lui ceasca.

TU daca o faci UNICAT pe banii tai e alt ceva ca ai manopera si trambaleala modificarii si recalcularea īntregului sistem.

Īn ceea ce priveste motorul, discutia OLTCIT am mai avut-o. Crezi ca SMART & Co e mai breaz? Cu siguranta NU.
motorul ala de Lastun, fai un RK, schimba-i supapele sa poti merge cu benzina fara plumb, pune-i aprindere electronica, da jos carburatorul si punei injectie de benzina, dute la un electronist sa-i faci un ergonomizator (la altele integrat īn computerul de bord) pt. optimizare, punei catalizator si sonda lamda etc. si sa vezi cum īn loc de 3 litri consuma numai 2,5, cum trage motorul alt fel cum emisia de CO2 se reduce cu 70% si multe altele. Ce te doare daca blocul motor si restul de blabla e acelasi ?

This post has been edited by EinarN: 22 Nov 2008, 15:29


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 22 Nov 2008, 16:18
Post #245


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.517
Joined: 1 November 04
From: sat




@EinarN: tu esti idealist.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 22 Nov 2008, 17:09
Post #246


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.250
Joined: 24 June 07




Nu cred ca intelege faptul ca nimeni n-ar cumpara un Lastun imbunatatit pe la motor, cu injectie si cu alte smecherii pe care da, le-ar putea adapta un producator cu costuri nu chiar mari. Ideea sunt de acord s-o preia cineva, dar n-o sa iasa niciodata ceva decent la pret foarte mic, d-aia zic ca un 4-5000 tot ar costa, daca ar fi ceva cu adevarat modern. Sigur trebuie alt motor. Sa fim seriosi, motorul ala avea consum de 3.x litri/100km daca mergeai extraurban cu viteza de broasca testoasa. Nu vreau sa ma gandesc cum ar arata un Lastun dupa un crash test. Si nici cine ar mai cumpara asa ceva dupa ce l-ar vedea. Sau la fel de usor s-ar adapta si un airbag in volanu' Lastunului vechi?
Nu intru mai mult in polemici, a fost intr-adevar o idee ok, a fost fara doar si poate copiata dupa ideile altora, asa nu poate nega nimeni, s-a incercat o realizare comunista care a dat gres. Daca ar fi avut un real succes nu m-ar fi mirat daca s-ar fi produs poate chiar si in ziua de azi, cum s-a produs si berlina 15 ani dupa Revolutie. Dar n-a avut. Am zis ce-am avut de zis. Tinand cont ca doar la Dacia probabil s-ar putea realiza o masina mica, ieftina si cu consum mic, caci mi-e greu sa cred ca Ford o sa isi bata prea mult capul cu asa ceva(dar cu vanzarile in scadere la produsele actuale, cine stie), iar "fabrici" de masini nu [mai] apar peste noapte la noi, poate o sa-i duca capul sa faca un autovehicul care sa respecte aceleasi lucruri care ar fi facut, intr-un caz ideal, Lastunul o masina a maselor, si anume pret accesibil, consum mic si fiabilitate macar decenta.
O masina care a reusit asta, desi a fost si ea furaciune este Tico-ul, nimeni nu poate nega asta. Si maine mi-as lua unu' daca as gasi in stare buna, e masina ideeala de oras.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 22 Nov 2008, 18:15
Post #247


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




EinarN cred ca ai tu o nostalgie pentru lastun, mie mi se pare o idee irealizabila.Cit despre o masina de clasa mini de la dacia cred ca ar fi o idee buna.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 22 Nov 2008, 18:32
Post #248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(bobo77 @ 22 Nov 2008, 17:15)
EinarN cred ca ai tu o nostalgie pentru lastun, mie mi se pare o idee irealizabila.
Multumesc pt expresia mīngīietoare.
Tata-meu zice ca-s NEBUN, ca am luat-o pe ulei la capitolul dacii.
Oricum pt. mine, din punctul meu de vedere este realizabil si consider ca merita investitia dar nu le pot face toate deodata.
Deocamdata vreau sa ma ocup intensiv de planul proect "DACIA 1410 SPORT V 6 BI-TURBO".
Asta are prioritate.
Chiar azi mi-au venit prin posta cele doua carti de Dacia cu schiema cu tot prin posta ce am cumparat pe ebay si asta īnca īn germana (vezi poza).

[attachmentid=1627484557]

Pīna nu l-e īnvat pe astea din scoarta-n scoarta nici nu ma apuc de treaba. Am terminat cu astea, plec īn cautare de o 1410 Sport care e cīt de cīt īn ordine. E treaba asta rezolvata cel putin 50% (masina modificata) īncep sa "scormon" dupa Lastun.

Daca are careva carti din astea sau documentatii tehnice referitor la lastun sa ma contacteze.

22 Nov 2008, 17:36:
QUOTE(Merced @ 22 Nov 2008, 16:09)
........d-aia zic ca un 4-5000 tot ar costa, daca ar fi ceva cu adevarat modern.
Poti sa fi 100% convins ca omul de rīnd de aici ar da si 8000 EURO pe un Lastun ce consuma numai 3 litri / 100 km si ar sari īn sus de fericire ca-l are, daca stai sa te gīndesti ca acel WC pe 4 roti ce se numeste SMART costa nou īntr-e 12.000 si 14.000 EURO.


This post has been edited by EinarN: 22 Nov 2008, 18:36


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 22 Nov 2008, 20:06
Post #249


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.250
Joined: 24 June 07




Si Smart-ul nu se apropie de consumul ala oricum...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 22 Nov 2008, 20:12
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(Merced @ 22 Nov 2008, 19:06)
Si Smart-ul nu se apropie de consumul ala oricum...
*


Si atunci ca ce chiestie sa dau asa o suma utopica pe o astfel de GALEATA fara confort?
Da-mi un singur motiv.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 22 Nov 2008, 20:30
Post #251


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.250
Joined: 24 June 07




Am zis eu sa iei Smart?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 22 Nov 2008, 20:36
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(Merced @ 22 Nov 2008, 19:30)
Am zis eu sa iei Smart?
*

Nu-i vorba de mine personal ci la general vorbind, care ar fi atuurile pozitive de convingere pt. cumpararea unui smart la un astfel de pret?

Cred ca acum am formulat mai corect wink.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 22 Nov 2008, 21:18
Post #253


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.843
Joined: 11 February 04




QUOTE(EinarN @ 3 Nov 2008, 19:22)
Indiferent cīt vreti voi sa vorbiti lastunul asta de rau eu nu sīnt de acord cu voi si asta din mai multe motive:
- Treaba cu rebuturile reasamblate īntr-un Lastun e la mintea cocosului si un ecanic auto / proectant realizeaza clar lucrul asta.
1 - Lastunul este mai mic ca o Dacie / oltcit si este IMPOSIBIL de a lua piese de la alta masina din simplul motiv ca au cu totul alte dimensiuni. Nu contest ca sīnt din punct de vedere OPTIC identice dar nu ca dimensiuni asa ca va rog mult, īn calitatea mea de ELECTROMECANIC AUTO nu mai scrieti tīmpenii din astea.
cine citeste cu cīteva mesaje anterioare, s-a scris CLAR DE TOT ca Lastunul are un carburator ASEMANATOR cu cel de dacie dar nu identic.
Nu se poate monta o planetara de Dacie ce are lungimea de 50 cm (DE EXEMPLU) pe un lastun ce necesita planetara de lungimea de 30 cm (de exemplu). voi realizati ce scrieti aici ? Ce spuneti voi e ca si cīnd cineva ar sustine ca DACIA 1300 are un motor de FERRARI TAIAT ĪN 4  laugh.gif
Este pur si simplu p ABERATIE.
2 - Lastunul este o realizare tehnica UNICA. Aici s-a facut o masina cu investitii MEDIOCRE din materiale 100% autohtone cu un consum ecologic de anvergura, daca consumul de 3,3 litri/100 km dat de fabrica este REAL si asta acum 25 de ani !
Daca satam sa n-e gīndim īn ultimii 15 ani "X" firme consacrate muncesc de l-e sar capacele sa scoata pe piata masina MAGICA DE 3 LITRI si nu reusesc indiferent cīt se bat.
VW a īncercat-o pe un LUPO cu carosa de aluminiu si fibra de carbon, cu un motor mai slab ca lastunul. Ei bin pretul de piata la productia asta speciala s-ar fi ridicat la peste 35.000 EURO ceea ce este IMPOSIBIL de cerut clientului ca nici un nebun, ecologist fanatic n-ar da atīta pe o masina de oras.
Produsele ecologice SMART si A-CLASS nu sīnt nici pedeparte la nivelul ecologic SPERAT si nici vorba sa se apropie de consumul minim magic de 3 litri / 100 km.
Proectele hibride pe masini asa mici sīnt imposibile din cauza greutatii mari a acumulatoarelor. Proectele ELECTRO SMART din LONDRA SI BERLIN au dato-n bara ca nimeni nu este dispus sa plateasca o mica avere pe un Smart electric cu o autonomie de 150 km cu un plin de tensiune dupa care trebuie sa stea 16 ore cuplat la reteaua de 220 V ce iarasi costa arderea de energie fosila pt. produceea energiei electrice, ca atare cu proectul asta s-a sarit din lac īn putz.
3 - Lastunul asta, asa cum este el (pt. unii urīt) este o alternativa IDEALA īn cazul īn care ar fi reproectat cu posibilitatile din ziua de azi ale anului 2008 si sa nu uitam ca vorbim aici de o masina de oras ECOLOGICA  pt. trasee scurte si nu de ......"un cal de curse" pt. alergaturi pe autostrada si nici de un PAMPERS TRANSPORTER (masina de familie).
Cine dispune de fonduri si KNOW-HOW'ul necesar poate scoate din masinuta asta ce n-au reusit altii īn ultimii 15 ani.  wink.gif
Spun asta bazīndu-ma pe cazuri asemanatoare unde unii particulari au scos niste roadstere de ex. pe piata de-ti sta mintea-n loc si au idei ce n-are o firma de masini care este numai īntr-o permanenta goana dupa cīstig si se intereseaza mai putin de punctul de vedere si dorintele consumatorului  wink.gif
*



Nu faci nimic cu ea:

Ia stai tu si gandeste un pic, planetara are 2 tripode si un ax. Daca pui cele 2 tripode pe un ax mai scurt ce-ti iese? O planetara de Dacie mai scrta, pe care o poti monta pe o masina mai ingusta.
La fel, daca iei un bloc motor 4 cilindrii boxer si il tai pe lung iti iese un motor in 2 cilindrii twin, hmm exact ca Lastun. Carburatorul este ca cel de Dacie un pic modificat
jicloare mai mici, rahaturi de-astea

Lastun arata ca un gunoi si merge mai prost ca un Trabant.
Jumate de motor de Oltcit, arbore cotit asamblat, carburator de Dacie, cutie de viteze copie de Trabant, planetare tip balama, pompa electrica de benzina, scaune de plastic ca de tramvai, faruri de tractor, roti de semanatoare.

Multumesc, mai bine un TICO, Matiz un FIAT 500 600 sau 850 clasic pe care sa il repar. Alea arata naibii a masina nu a sapuniera.

http://www.itcnet.ro/history/archive/mi200...rrent6/mi64.htm
Citeste aici cum s-a nascut Lastun, cum putea iesi ceva de calitate?

Draga EinarN, uite aici visul tau, pe bani moca:
Daca vrei, poti sa iei legatura cu el si sa te faci cu un Lastun.
http://www.lastun.org/modules.php?name=For...topic&t=167#720

Uite-ti visul modernizat
http://www.cotidianul.ro/indienii_si_au_fa...lari-37857.html
Dar asta e mai masina decat Las-tun

This post has been edited by dizzy: 22 Nov 2008, 21:46


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 22 Nov 2008, 22:16
Post #254


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




@ dizzy

Lastunul modern de la indieni īl cunosc. Pe tipul cu lastunul simbolic de 1 EURO l-am sunat la telefon de 14 ori. Nu raspunde !

combinatiile de piese pe care l-e descri cu motoare taiate etc. (nu vreau sa repet / citez) este la ordinea zilei si ACUM īn anul 2008 la cele mai moderne masini. Asta nu-i nimic nou si daca stau bine sa ma gīndesc nici nu conteaza.

Hai sa luam ca exemplu motorul de pe un RENAULT ESPACE de la finele anilor 90. sti cum arata blocul motor? E ca la Dacia 1300 atīt ca au cocotat pe el o groaza de trancote electronice si ia-u modificat aspiratia.

Toate masinile Opel / GM au motoare americane V 8 sau V 6 TAIATE ĪN DOUA si asta īn modul cel mai ordinar.

Daca-ti iau 4 pistoane de la un CADILAC STL / STS si ti le pun pe un OPEL OMEGA se potrivesc perfect. Sīnt identice cu toate ca omega are motor 4 L si STS 8 V si exemple din astea pot sa-ti mai dau de scriu pīna mīine aici.

This post has been edited by EinarN: 22 Nov 2008, 22:18


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 22 Nov 2008, 22:23
Post #255


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.843
Joined: 11 February 04




Da, dar l-au facut prost ai nostrii, stricacios si zgomotos.
Twin nu se foloseste pe auto, asta era clenciul!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 22 Nov 2008, 22:33
Post #256


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(dizzy @ 22 Nov 2008, 21:23)
Da, dar l-au facut prost ai nostrii, stricacios si zgomotos.

Da. concept prost aplicat si prost īnteles dar pt. asta nu-i lastunul de vina si nici cei ce l-au gīndit.
Cu tehnica de azi faci ce n-au facut altii, asa ca.........hobby si pt. a arata ca se poate si asa cum trebuie wink.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 23 Nov 2008, 00:06
Post #257


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




nu mai criticati atata realizarile de acu 20 de ani.
mie chiar imi plac.si a proiecta o masina chiar si cum e lastunul e greu.
multe masini desi sunt f scumpe au piese/subansamble de la masini mai ieftine.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 23 Nov 2008, 00:21
Post #258


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




@ ydaniel

Ca ai aminit punctul dureros PIESE IEFTINE trebuie sa adaug PIESE DISCOUNT FACUTE ĪN CHINA sau īn pampa coreana ba chiar si īn Romānia. Īntr-un alt posting īn alt topic am mai amintit asta. Cele mai scumpe BMW-uri au volanul ba chiar aproape jumate din electronica bordului MADE IN ROMANIA. Nici 20% din BMW nu este nemtesc deoarece 80% chinezesc, unguresc si romānesc.

Am mai spus-o si repet. Daca un regim cretin si-a batut joc de tehnica, pt. asta nu sīnt capacitatile mentale ce le-au proectat de vina.

Pt. oamenii care īn conditiile precare de atunci au muncit CINSTIT si au gīndit astfel de proecte punīndu-le pe picioare cu mijloace de nimic si cu bani putini pe MULTAM FRUMOS + o TABLA DE AGATAT ĪN PIEPT FARA VALOARE, am toata stima si respectul !

Pt. cine are putina fantezie, iata ce a facut asta cu SMART.
Aste se poate si cu LASTUN si atunci ..............fereasca d-nezeu sa-mi stea unul cu Ferrari īn fata ca-l manīnc cu roti cu tot radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif :



Are motor de HAYABUSA wink.gif

This post has been edited by EinarN: 23 Nov 2008, 00:45


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 23 Nov 2008, 07:42
Post #259


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




interesant...


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 23 Nov 2008, 08:00
Post #260


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.843
Joined: 11 February 04




Daca vrei sa faci ceva cu lastun treuie neaparat sa-i schimbi grupul motopropulsor cu altceva.
Un motor in 2-3 cilindrii+cutia de viteze aferenta, ceva gen Tico sau motor de motocicleta de 500cmc pe CV originala si groaznic de proasta.
Motoarele astea sunt cu carbelitoare deci nu ai electronica multa.
Dar, inca o data, de ce?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 23 Nov 2008, 10:04
Post #261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




Pai īti spun DE CE. exista 2 motive:

1 - Dorinta de restaurare īn orginal pt. a avea ceva iesit din comun VECHI ce n-are fiecare

sau

2 - Asa JUST FOR FUN, tuning de distractie pt. efectul surpriza - hobby.

Acum indiferent la care din cele 2 puncte motiv ne orientam, puneti īntrebarea, oare cīte lastun-uri circula pe strazile west europene, daca īn RO s-au produs numai aprox. 5000 de unitati din care īn ziua de azi nu a ramas mai nimic si cele eventuale care mai circula le poti numara pe degete. wink.gif

Teoretic vazut, cred ca daca mi-as aduce unul si l-as restaura asi fi singurul din toata germania asta icon_mrgreen.gif Masina ar fi aici un UNICAT, obiect DE COLECTIE, si daca m-as duce la īntīlniri de masini asa cum se fac aici de regula, s-ar uita cam multi cu gura cascata.

This post has been edited by EinarN: 23 Nov 2008, 10:07


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 23 Nov 2008, 18:13
Post #262


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.843
Joined: 11 February 04




Eu m-as gandi mai bine sa restaurez un ARO.
A fost o masina mult mai buna si interesanta.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 23 Nov 2008, 18:43
Post #263


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




Care ARO ?
ARO 10 sau 244 ?
Din 244 auf facut sau cel putin au vrut sa faca CROSS LANDER cu motor Ford V 6.

Hai mai bine sa luam ARO GAZ, ala vechi cu botul tuguiat si sa facem din el un COMBAT ca rusii icon_mrgreen.gif

[attachmentid=1627484781][attachmentid=1627484782]

[attachmentid=1627484783][attachmentid=1627484784]

This post has been edited by EinarN: 23 Nov 2008, 18:44


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 23 Nov 2008, 19:13
Post #264


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.250
Joined: 24 June 07




Da, hai sa "refuram" ideea din nou, parca n-am mai facut-o si atunci...
Cross Lander a fost din cate tin eu minte ultima teapa pe care si-au luat-o cei de la Aro, au vandut fabrica unei firme de tip cod postal, au batut ultimul cui in cosciugu' lor. Cand dupa revolutie au fost interesati de fabrica diversi producatori cel putin cunoscuti, s-a dat cu Flit, cum s-a dat si cand VW a vrut sa cumpere Dacia. Aia pana la urma s-au "multumit" sa cumpere Skoda, si ce masini fac cehii acum, ce conserve facem noi in comparatie cu ei.
Sugestia mea pentru amatorii de Aro-uri, si ma refer aici strict la 243/244 caci 10-le n-a fost chiar o idee stralucita, e sa se intereseze daca mai da armata la licitatii asa ceva. Stiu ca era pe pile, pile mari de tot, dar merita incercat, preturile erau din cate tin eu minte foarte accesibile, masinile teoretic bine intretinute. Singura problema ar mai fi ca impozitul pe an o sa fie la nivel de Q7 de la anu', daca se tin astia de cuvant, deci fara vreo 1500 de lei pe an nu cred ca se scapa...
Parca tarzy spunea ca si-l inmatriculeaza in Bulgaria, nu e chiar o idee rea.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 23 Nov 2008, 22:02
Post #265


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




Interesant ca siteul CROSS LANDER inca mai exista chit ca cu ARO nu se mai īntīmpla nimic. Asta cred ca iarasi este o manevra a falitilor americani care cred ca pot inventa dinnou roata cu ideile lor stupide. Pacat īnsa de ARO ca a muscat-o īn halul asta.

De SKODA nu-ti bate capul ca nu-i mare grozavie. Aici cel putin nu prea are tragere la client ca e prea scump. Decīt o SKODA mai bine Originalul VW ca diferenta de pret nu-i mare brīnza.

Īn ceea ce priveste rusii aia se bucura ca acuma au HUMMER-ul si COMBAT-ul lor ceea ce nu cred ca vor intra vreodata pe piata vest europeana. Nici de LADA nu se mai aude nimic. Īntr-un timp s-au vīndut si pe aici si ultimele ce le-am vazut īn oferte era acum vreo 10 ani, LADA SAMARA si de atunci au disparut ca sīnt pur si simplu jenant lucrate si nu mai corespund standardelor europene. Pīna si "necajitul" asta de Lastun e mai bine lucrat ca un jaf din asta rusesc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 23 Nov 2008, 22:23
Post #266


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.250
Joined: 24 June 07




QUOTE(EinarN @ 23 Nov 2008, 22:02)
Pīna si "necajitul" asta de Lastun e mai bine lucrat ca un jaf din asta rusesc.
*



Ti se pare.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 23 Nov 2008, 22:32
Post #267


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




Am vazut un test cu cea mai noua versiune LADA ce au vrut s-o bage aici pe piata. Am zis ca ma p*s pe mine de rīs. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

- Calci cu piciorul pe prag, SE ĪNDOAIE PRAGUL !
- Te asezi īn ea si trīntesti usa SARE GEAMUL SI GARNITURA usii de pe caroserie!
- Tragi de usa de rama geamului, SE ĪNDOAIE RAMA SI REVINE
- Stai īn masina īnchisa si ploua (Imitatie cu furtun dus) vezi cum intra apa pe la usi cum PLOUA-N EA pe la garnituri
- O pornesti, TREMURA CA UN TRACTOR. Testerii au pus un pahar cu apa pe bord si s-a rasturnat de la vibratii. Asta la relantiu. Nici n-au avut curajul sa mearga 200 metri cu ea.

Mai vrei ? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by EinarN: 23 Nov 2008, 22:33


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 23 Nov 2008, 23:29
Post #268


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.250
Joined: 24 June 07




Aiureli... Nu spun ca e vreo masina de calitate, dar sa nu cadem in extreme. Germania era mare "consumatoare" de Lada Niva la un moment dat, si aia chiar e o masina de teren mai mult decat decenta pentru cat dai pe ea.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 23 Nov 2008, 23:44
Post #269


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(Merced @ 23 Nov 2008, 22:29)
Aiureli... Nu spun ca e vreo masina de calitate, dar sa nu cadem in extreme. Germania era mare "consumatoare" de Lada Niva la un moment dat, si aia chiar e o masina de teren mai mult decat decenta pentru cat dai pe ea.
*

Da. Dar Lada Niva e masina de teren eu vorbeam de turismul SAMARA.
Totusi, Se pare ca DACIA a preluat aceasta Stafeta de la Lada Niva, chit ca nu e masina de teren.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 24 Nov 2008, 09:36
Post #270


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




EinarN:

te rog mai pune o data plansa cu schema electrica de 1300,, dar mare, foto plan cu macro. merci mult.


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 7 8 9 10 11 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd September 2024 - 06:17
Forum Renault