DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> religie la scoala

marksman
post 17 Sep 2006, 19:48
Post #61


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.484
Joined: 1 November 04
From: sat




Problema cu BOR (si nu numai) este ca nu si-a dat seama ca lumea a mai evoluat. Putini preoti isi dau seama de asta si accepta cu greu cand lumea le spune ca Biserica ar trebui sa se puna la curent cu realitatile epocii in care se afla.
Referitor la religie, am studiat si io prin clasa a IV-a incepand, a V-a si a VI-a am sarit-o (era facultativa), a VII-a devenise obligatorie, a IX-a trebuia sa faci cerere special ca sa nu urmezi cursul de religie, dar dirigu, care urmase seminarul teologic in tinerete nu ne-a spus si asa ne-am trezit toti cu religia in orar. Intr-a X-a si a XI-a iar a fost facultativa, intr-a XII-a trebuia sa faci cerere ca sa urmezi cursul. S-au dus cativa, ca se lua in considerare media si toata ora nu faceau decat "pregatire pentru bac" la alte materii. Toata lumea a avut media 10 la religie.
Eu nu m-am mai dus dintr-a IX-a, cand chiuleam cu nesimtire. Intr-a VIII-a am avut o situatie "privilegiata" la materia asta, ca ne preda un preot care avea baiatul coleg cu noi. Asta n-avea nici caiet, copiam amandoi din caietul meu, si tac-su nu ne zicea nimic daca ne vedea. wink.gif

This post has been edited by Illusi0n: 17 Sep 2006, 19:49


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 17 Sep 2006, 21:03
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




PROBLEMA ESTE FOARTE DELICATA SI DAC ESTE DEMOCRATIE, LIBERTATEA DE GANDIRE, MANUALUL DE RELIGIE TREBUIE ALES DE PARINTI, MAMA, TATA , IN FUNCTIE DE RELIGIAL ALEASA DE EI. IN SCOLI TREBUIE SA EXISTE CLASE, ORE PARALELE DE RELIGIE, CHIAR MUSULMANĂ DACA NU-I CU SUPARARE, SUNT RECUNOSCUTE DIN CUNOSTINTELE MELE, POT FI CORECTAT 14 CULTE RELIGIOASE, INCLUSIV CEL MUSULMAN DECI. SUNT INCA DE PE VREMEA VECHE, ORTODOX ASA CA NU POT FI BANUIT DE OARECE GANDURI.
SA NU NE DAM TOTI CRESTINI DAR SUNTEM IMPOTRIVA RELIGIEI.

DL GULIVER, INAINTE DE 89, CEI MAI MARI ATEI, COMUNISTII SALARIATI AI PARTIDULUI, AU FACUT NUNTI, BOTEZURI, INMORMANTARI CU SLUJBE RELIGIOASE. DE CRACIUN SI DE PASTE PE CINE VEDEEAI PE LA MANASTIRI TOT PE DANSII.
SA AUZIM NUMAI DE BINE, SE POATE DISCUTA FFFF M ULT PE TEMA RELIGIILOR, NU NUMAI A UNEIA DIN ELE


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 17 Sep 2006, 21:46
Post #63


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Tare te-am mai suparat de tipi la noi in halul asta...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
workarea
post 17 Sep 2006, 22:16
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 10 October 05
From: Drumul Taberei




Ia uite la ce s-a ajuns aici, pe forum! Dar, daca ne uitam, initiatorul topicului nu a ridicat asemenea probleme metafizice, ca nici nu ar fi locul (nu stiu daca ne dam seama). A ridicat o problema civica: este normal ca intr-un stat laic (ca asa zice in Constitutie) sa fie cvasi-obligatorie religia in scoala? Nu istoria religiilor, ci religia!

Pai e normal ca intr-un stat laic sa fie atirnata ditai crucea deasupra prezidiului Parlamentului? E normal ca demnitarii sa depuna juramintul cu mina pe Biblie si cu "Asa sa-mi ajute..."? E normal ca militarii sa depuna si ei juramintul cu cruci si popi? Da' poate printre militarii aia sint si turci - ce facem, ca ar trebui sa venim si cu muftiul? Sau martorii lui Iehova sau chiar atei. Ca, de, si astia platesc impozit, din care impozit se intretin bisericile din Romania - si cu deosebire cea ortodoxa. Ia sa vedem aici cum stau lucrurile prin Europa occidentala! In Franta, sa zicem, sau in Germania. Si chiar si la fratii nostri greci, care au mai inceput sa se lumineze si ei de citiva ani incoace.

E vorba aici de o mare ipocrizie: zicem ca sintem stat laic, da' doar asa, de forma, ca cica asa scrie la democratie. Da' noi dam cu cruci si busuioace, ca uite ce zice poporul asta amarit, ca el are incredere in Biserica. Batem si noi cruci pe la festivitati, ca sa ne voteze.

Si o anecdota revelatoare: cind s-a facut ultimul recensamint, acum citiva ani buni, vine la mine la usa operatorul. Era un fost profesor de-al meu din generala, profesor bun, dar avea pe vremea lui Ceausescu o buba: era responsabil cu pionierii si munca ideologica pe sector. In fine, intreaba alea, alea, si ajunge la religie. Da sa scrie direct "ortodox" (!!! doar e de la sine inteles, nu?). Eu zic: "ma treceti la 'fara religie', dom' profesor". La care dumnealui: "hai, mai, termina cu prostiile!".

THE END

This post has been edited by workarea: 17 Sep 2006, 22:19


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI, 2007 - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 18 Sep 2006, 04:02
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




La fel ca si Religia, poate fi la fel de importanta....Muzica.
Numai ca multi care s-au nascut, au crescut, s-au dezvoltat in comunism....nu inteleg si nici n-o sa inteleaga ce cauta Religia printre materii.

Cel putin mie...mi se parea mai interesanta religia...decat muzica....Aia era cea mai neinteresanta materie, din punctul meu de vedere. Nu aveam voce, nu stiam sa cant, nu aveam ureche muzicala....deci pt mine muzica era la fel de aiurea, ca religia pt un ateu. Ce sa fac eu cu muzica...chiar nimic din ce am "invatat" acolo, nu imi foloseste la ceva. Macar la Religie mai aflam cate un lucru necunoscut.

This post has been edited by andu911: 18 Sep 2006, 04:06


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 18 Sep 2006, 12:30
Post #66


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




QUOTE(andu911 @ 18 Sep 2006, 05:02)
..........
. Macar la Religie mai aflam cate un lucru necunoscut.
*



Si mai mult ca sigur neadevarat.

Nu stiu cum poate cineva compara muzica cu religia. Muzica cel putin NU INDOCTRINEAZA, iti lasa posibilitatea sa spui ca e proasta sau suna rau, nu vine cu texte " crede si nu cerceta" .


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 18 Sep 2006, 12:39
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Tu stii macar ce se invata la Religie ? Ai facut vreo ora de Religie in viata ta ? Sau doar iti dai cu parerea ?

Iti spun eu...ca vad ca tu nu stii....ai impresia ca la Religie te pune sa crezi in Dumnezeu si nu mai stiu ce....nu-i adevarat. La Religie te invata cum este organizata biserica si istoria ei...cruciade, chestii...

Nici o legatura cu indoctrinarea...Asa ziceti toti, care sunteti impotriva....nici nu stiti ce se mananca acolo....

10 ani am facut religie, am avut aproape 20 profesori la materia asta. Nimeni nu mi-a zis nimic legat de credinta, toti s-au limitat la lucruri reale.

This post has been edited by andu911: 18 Sep 2006, 12:45


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 18 Sep 2006, 12:48
Post #68


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(andu911 @ 18 Sep 2006, 13:39)
La Religie te invata cum este organizata biserica si istoria ei...cruciade, chestii...
*



La ce-mi foloseste mie sa stiu cum e organizata BOR? nedumerire.gif Pai sa-mi faca, nene, ora de studiu ca sa aflu cum e organizat statul roman si institutiile sale. Ca ma intilnesc cu vreun militian pe strada si-i zic "domnu' caporal" si ala e maior sau cum le zice acum....

Istoria bisericii.. cruciade and stuff? Pai asta nu se invata la orele de istorie? nedumerire.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 18 Sep 2006, 12:51
Post #69


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(pastrama_stelistu @ 17 Sep 2006, 11:51)
Daca si cand e vorba de religie va luati la omor...
*


Ce te miri? Cei mai multi oameni au murit in numele religiei, asa ca...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 18 Sep 2006, 12:53
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




mai incepe vreo cruciada, ceva?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ci_co
post 18 Sep 2006, 12:55
Post #71


Membru atutentic cu logan !


Group: Members
Posts: 291
Joined: 20 July 05
From: UE - Bucharest !!





Istoria bisericii.. cruciade and stuff? Pai asta nu se invata la orele de istorie? nedumerire.gif
*

[/quote]

Nu se invata la istorie eu am invatat la geometrie ( geometrie in spatiu)

Long live the cross!


--------------------
Dacia & Renault/ Logan by Dacia/ '06 Pref 1,5dci - B XX BEB
Buaaaa am o Dacie Logan mahh tu stii ce trage e buna domne buna ! ( asa e toate)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 18 Sep 2006, 12:56
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Marty eu n-am zis ca trebuie sa te invete lucrurile astea...din contra...am spus ca Religia este o materie destul de neinteresanta...Am explicat ca religia nu afecteaza pe nimeni.

Eu n-am zis sa o scoata sau sa o lase in programa. Doar am aratat ce se vorbeste la ora de religie. Si nu se fac indoctrinari, exorcizari...samd..

This post has been edited by andu911: 18 Sep 2006, 12:57


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 18 Sep 2006, 12:57
Post #73


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Alydor @ 17 Sep 2006, 19:13)
nenea popa si ala ii dadea ntr-una cu [...] "crede si nu cerceta"
*


Da de ce sa crezi fara sa cercetezi? Are ceva religia de ascuns si le e teama la popi ca descoperi daca incepi sa cercetezi sau sa gindesti?


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michidush
post 18 Sep 2006, 12:59
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6 July 04




Bai baieti...nu va aprindeti asa. Religia in scoala reprezinta de fapt o forma de protectie sociala. Pt stiinta voastra o droaie de oameni, multi dintre ei de buna calitate termina facultatea de teologie, fara sa aiba sansa de a se angaja ca preoti, deoarece spagile sunt enorme, iar sansa de a prinde o parohoie este aproape nula. Ce sa faca cu oamenii astia? Sa-i puna sa predea elineasca veche si aramaica prin scoli?.....Sa studieze istoria religiei prin santiere arheologice ca la Discovery?...Pt multi copii religia este ceva benefic in scoli, ce e drept nu pentru toti. Dar ganditi-va si la amaratii aia de la tara pt care orice forma de cunoastere e bine venita. Eu cred ca daca studierea religiei in scoli poate preveni macar prin informare fanatismul religios sau proasta interpretare a dogmei, atunci este bine venita.


--------------------
"Nu aj dori sa pot zbura si sa nu ma creada nimeni, ci sa nu pot zbura dar sa ma creada toti"
Tetelu (Jurnalul lui Tetelu` A.C.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 18 Sep 2006, 13:00
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




MT, au mai fost pacatoase care i-o cercetau popii si a iestit cu scandal! Asa ca mai bine "crede si nu cerceta"!
Michidush, poate ma angajeaza cineva sa predau poker in scoala!

This post has been edited by Sony: 18 Sep 2006, 13:01


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michidush
post 18 Sep 2006, 13:07
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6 July 04




Poate ca daca ai fi absolvit cursurile Facultatii de poker, poate statul roman ar fi prevazut si studiul jocurilor de carti in scoala. Apropos de chestia asta....cred ca ar fi funny un curs de poker pe dezbracate. Visam frumos..

This post has been edited by Michidush: 18 Sep 2006, 13:07


--------------------
"Nu aj dori sa pot zbura si sa nu ma creada nimeni, ci sa nu pot zbura dar sa ma creada toti"
Tetelu (Jurnalul lui Tetelu` A.C.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 18 Sep 2006, 13:07
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




satul roman e sat fara caini! wink.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pvd2010
post 18 Sep 2006, 13:17
Post #78


Trăitor în R.S. Romînia


Group: Members
Posts: 32
Joined: 24 August 06




tare mult vă mai place cuvântul ăsta "îndoctrinare".........


--------------------
Dacia 1310 L 1997
Debian Jessie + Mate 1.8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 18 Sep 2006, 14:20
Post #79


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




QUOTE(andu911 @ 18 Sep 2006, 13:39)
Tu stii macar ce se invata la Religie ? Ai facut vreo ora de Religie in viata ta ? Sau doar iti dai cu parerea ?
......
*



Imi dau cu parerea. smile.gif


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 18 Sep 2006, 14:34
Post #80


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(Sony @ 18 Sep 2006, 13:53)
mai incepe vreo cruciada, ceva?

A început deja, odată cu jihadul, nu te-ai prins?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 18 Sep 2006, 15:48
Post #81


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




QUOTE(MoneyTalks @ 18 Sep 2006, 13:57)
Da de ce sa crezi fara sa cercetezi? Are ceva religia de ascuns si le e teama la popi ca descoperi daca incepi sa cercetezi sau sa gindesti?
*



Cred ca de aia am fost si scutit de orele de religie ca am refuzat cu incapatanare sa ma supun unor reguli idioate. Ca incep sa gandesc mai mult decat ar vrea unii sa o fac. "Nu conteaza cat de lung am parul/ mai presus e cat si cum gandesc" zicea Pittis. Sau pentru ca am pus intrebari idioate de genul: "de ce s-au omorat in numele religiei atatia oameni de stiinta?" sau " Daca in Biblie se zice ca - Sa nu bei - de ce iti da popa de baut?" sau alte intrebari de genul. Intrebari incomode.

Suma respectelor, Alydor.


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanS
post 18 Sep 2006, 16:35
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 449
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Tare curios sunt ce rau ar putea sa ii faca religia unui copil. Tie cred ca de fapt iti e frica ca o sa vina acasa copilul si o sa te ia de mana sa te duca la bisirica si o sa te manance sfintii? Acum pe bune din moment ce la ora aia nu sunt promovate activitati negative ci il invata pe copil sa nu injure, sa nu dea in cap, sa nu fure, si alte chestii care trec drept cenzurate - nu prea are ce sa ii faca rau. Oricum daca vine acasa si vede ca nu mergi tu la biserica sau chestii dastea nu cred ca o sa te oblige el pe tine sa faci chestiile astea. Si daca tot vorbim de indoctrinare oare tu nu il indoctrinezi pe el nelasandul sa participe la orele alea. Stai linistit ca daca nu il "indoctrineaza" cineva din familie nu o sa pateasca nimic.
Acum am si eu o intrebare pentru liber cugetatorii sau atei sau ce va declarati- voi faceti nunta la biserica ? daca da de ce ? Voi ce sarbatoriti de craciu ? Venirea lu mos craciun , mersul la cumparaturi etc. Voi va sarbatoriti ziua de nume? Si daca da de ce asta din moment ce sfantul respectiv face parte din ceva cu care voi nu va identificati.
Oricum orele de religie din generala si liceu nu au fost niciodata o corvoada, nu au fost ore la care trebuia sa inveti ca disperat si la care aveai media 10 asigurata, o face oare o rugaciune pe saptamana mai mult rau decat nu stiu cate ore de desene animate aiuristice si stupide?
Pana la urma si religia e un element de identificare a unui popor, tragic e ca noi o hulim pe cand pentru alte natii religia e lucrul de care sunt cel mai mandrii.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80 cp Dynamique + clima 2006
A studia și a nu gândi este o risipă. A gândi și a nu studia este periculos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
workarea
post 18 Sep 2006, 16:53
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 10 October 05
From: Drumul Taberei




Putem sa incercam sa abordam o discutie de principii, ca parca asa pusese problema initiatorul?

Ideea este: daca noi traim, conform Constitutiei, intr-un stat laic, de ce este implicata religia in institutiile statului (religie in scoala, juramintul demnitarilor si al soldatilor pe Biblie etc.)? Dovada faptului ca statul este constient de aceasta contradictie este tocmai posibilitatea pe care o lasa, la o adica, sa-ti retragi copilul de la ora de religie. De ce nu si la ora de matematica sau geografie? Pentru ca exista, pe undeva, constiinta faptului ca nu e tocmai OK sa studiezi religia in scoala.

Noi aici nu discutam un principiu, ci justificam incalcarea lui. Ca si cum am incepe sa explicam ca e ok sa-l alegem pe Cutarescu presedinte pentru a treia oara, pentru ca e omul cel mai capabil si moral. O fi, dar, vedeti voi, in Constitutie scrie ca are voie doar de doua ori. Atit! Asa ca orice argument cu privire la calitatile lui Cutarescu e in afara discutiei.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI, 2007 - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiums
post 18 Sep 2006, 18:18
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 14 August 06




da, probabil ca se incalca treaba din constitutie... insa toata revolta din acest topic vizeaza continutul orelor de religie nicidecum obligativitatea acestora.
pe de alta parte laic nu inseamna ateu asa cum nici popa nu este sinonim cu preot.
unii chiar iau in serios aceasta tema, altii o iau la "sto" ca doar e topic de cafenea nu cenaclu.

chiar asa: toti ateii declarati aici muncesc in zilele de paste sau de craciun? aceste sarbatori religioase zile sunt considerate libere legal de acelasi stat laic.


--------------------
dacia 1300 berlina (?) 1986 - -
cu fete de usi din vitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 18 Sep 2006, 18:18
Post #85


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(SerbanS @ 18 Sep 2006, 16:35)
Tare curios sunt ce rau ar putea sa ii faca religia unui copil.
*


Pai uita-te la musulmani si iti dai seama... smile.gif Cine le-a bagat in cap ca daca se sinucid si mai omoara si o gramada de "necredinciosi" (a se citi ne-musulmani) vor duce o viata minunata "dincolo"? blink.gif Ca sa ai o asemenea "gindire" trebuie sa fii indoctrinat de religie inca din frageda pruncie.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanS
post 18 Sep 2006, 18:26
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 449
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Mda dar te intreb eu daca asta te invata la NOI la scoala la religie. Nu is scimb te invata sa nu te tra la la cu baietei daca esti tot baiat ceea ce e bine din cate cred eu.

This post has been edited by SerbanS: 18 Sep 2006, 18:27


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80 cp Dynamique + clima 2006
A studia și a nu gândi este o risipă. A gândi și a nu studia este periculos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 18 Sep 2006, 18:51
Post #87


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Religia este un subiect care nu ar trebui sa ti se impuna cand esti minor. Este un subiect delicat, copii sunt influentabili, cum s-a mai zis, daca profesor este putin fanatic, copii aia pot fi marcati. La matematica, barem stie ca nu ii intra in cap demonstratia, dar aicea cand o incepe nenea sa-i spuna cum e in iad deja se nasoleste treaba.
Religia este un lucru cu care e bine sa intri serios in contact dupa 18 ani, atunci ai cat de cat discernamantul necesar de a te convinge daca esti un om religios sau nu.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiums
post 18 Sep 2006, 19:25
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 14 August 06




culmea e ca ceea ce cere credinta ortodoxa nu e nici extrem nici habotnic (ma refer la viata laica pe care o traim cu totii). respectarea celor 10 porunci nu te face un fundamentalist ci un om cu un comportament civic corect. spaimele unora ca or sa stea cu candela aprinsa si vor merge zilnic la utrenii si vecernii e total nefondata. ortodoxia e cea mai ingaduitoare religie: nu te obliga sa mergi la biserica sau sa participi la ceremonii; iti expune doar rostul lor si te lasa pe tine sa alegi. ba, mai mult, nici nu lupta sa castige terenul piredut in fata altor rituri (de aia de-a lungul istoriei doar ne-am aparat si ne-am vazut de curtea noastra in timp ce altii au facut imperii si au impartit lumea intre ei).
nu cred ca din scoli vor iesi ortodox-fundamentalisti ci vor iesi oameni care vor sti ca nu e bine sa fure, ca "ce tie nu-ti place altuia nu-i face", sa nu minta, sa nu isi ia viata ... reguli care seamana foarte mult cu cele din "cei 7 ani de-acasa".
la scoala copii sunt examinati si notati in functie de cunostintele dobandite la aceasta materie, nicidecum in functie de cate lumanari au aprins sau de cate ori au spus o rugaciune.
si mai e stiut ca e bine sa cunosti ceea ce contrazici; refuzul fara cunoastere e habotnicie (asta fac unii autointitulati atei, asta facea si institutia bisericeasca - catolica nu ortodoxa - cand ardea pe rug tot felul de oameni de stiinta)
"prineti popii ,tundeti-i si dati-le foc la biblii si evanghelii!" seamana destul de mult cu vanatoarea de vrajitoare de acum sute de ani.
insa indemnul "aveti-va ca fratii" e destul de greu de urmat cand traim cu un ochi la capra vecinului.

hai mai bine sa vedem cand pica Craciunul, poate anul asta e intre week-end-uri.

---
MIRC! Vad ca nu iti pasa de warn-uri, deci deocamdata ai timp 5 zile sa lecturezi SI regulamentul forumului...

This post has been edited by MoneyTalks: 18 Sep 2006, 19:40


--------------------
dacia 1300 berlina (?) 1986 - -
cu fete de usi din vitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 18 Sep 2006, 19:49
Post #89


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




Din pacate ortodoxismul, daca pot sa spun asa, este intr-o mare expansiune cu sustinere mai puternica decat as dori eu dinspre... Moscova. Au tras cu ochiul la catolici si au vazut ce bani fac acestia si vor si ei.

Tot din pacate oamenii mai putin instruiti si napastuiti ( nu e cazul pe forum asa ca nu sariti ) chiar cred ca Doamne Doamne sta acolo sus ( cum e infatisat prin icoane ) si nu are altceva mai bun de facut decat sa-i fereasca pe ei de prostiile care le fac cu mana lor.

Nu imi iasa din cap imaginile de pe toate televiziunile cand la nu stiu ce sarbatoare niste babute dintr-un sat se tarau in genunchi in jurul unei biserici ca sa le ierte Dumnezeu nu stiu ce super pacate. De aceea zic ca mie imi pare o expansiune fara precedent a bisericii ( din pacate si a armatei ) care nu sunt caracteristice noua, zic tot eu.


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 18 Sep 2006, 19:51
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(Michidush @ 18 Sep 2006, 14:07)
Poate ca daca ai fi absolvit cursurile Facultatii de poker, poate statul roman ar fi prevazut si studiul jocurilor de carti in scoala. Apropos de chestia asta....cred ca ar fi funny un curs de poker pe dezbracate. Visam frumos..
*



Probabil daca ar fi Becali presedinte... radmasa.gif

Revenind la oile noastre biggrin.gif...Uitati-va la americani...si-au scris pe bancnotele de $, mare "IN GOD WE TRUST"
Ei sunt mult mai credinciosi decat noi, desi au o libertate mai mare decat a noastra.
Numai ca diferenta dintre romani si americani este ca americanii n-au trait 30 ani sub comunism, ei au fost liberi sa aleaga intotdeauna. Din cauza asta noua ni se pare ca religia este o lipsa de libertate.

Noi n-am avut parte de libertatea asta....iar acum cand am dat de ea....si daca ne intra o musca in casa, pe geam, consideram ca este lipsa de libertate.

This post has been edited by andu911: 18 Sep 2006, 19:52


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th June 2024 - 16:52
Forum Renault