DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

108 Pages « < 73 74 75 76 77 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> TOTUL despre achizitionarea unui Logan, la ce curs, cind, creditare, Casco etc.

PanDa
post 9 Nov 2006, 23:30
Post #2221


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




cum adica "doar". io am dat 59.5 ron pe ele
cum scopul principal al jentilor de al e sa fie admirate..nu avea sens sa fie si cea de rezerva de al.
sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el(ea) biggrin.gif


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MiG29
post 10 Nov 2006, 01:06
Post #2222


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 28 November 05




R@du, eu azi dimineata la ora 9:30 am dat comanda, si am luat avizul de plata (masina era in stoc) la ora 11 am platit masina si la ora 15:30 am fost sa o iau. M-au costat 1.500.000 numerele rosii, si suporturile ptr ele...dar sa zicem ca mi-au facut cadou un set de presuri si un, well, breloc rolleyes.gif
Am constatat in schimb ca n-are set de becuri si nici de sigurante...( la berlina din 2000, am avut si set de becuri, si triungiul era bagat intr-un suport de plastic, geanta aia era la fel de ordinara ca asta de la logan huh.gif )

This post has been edited by MiG29: 10 Nov 2006, 01:07


--------------------
Audi Q3 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinator
post 10 Nov 2006, 22:03
Post #2223


Toriphile (EWF)


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 June 06




Multumesc PanDa pentru urari! Cand am spus ca am platit doar 84 RON am vrut sa spun ca mi s-a parut mica suma asta in comparatie cu altii care au postat pe forum. De exemplu:

QUOTE(flopep @ 3 Nov 2006, 19:37)
am luat azi masina..sunt foarte multumit!
nu a trebuit sa platesc in plus decat numere provizorii, suruburi de prindere nr provizorii si suporti pentru acestea, care au insemnat vreo 2,2 milioane cu manopera inclusa...mie mi s-a parut mult dar cand am vazut masinuta n-a mai contat nimic!
*




QUOTE(ciprian0813 @ 4 Nov 2006, 19:11)
Eu am ridicat-o pe a mea de vreo 15 zile.La dealer am dat aproape 2.2 mil lei pt. numere rosii si late nimicuri.mi-au dat masina cu un 1 l de motorina si fara nimic pe ea i afara de triunghi,instictor si trusa
*




QUOTE(imagecam @ 9 Nov 2006, 16:12)
Azi am ridicat-o. Nr rosii 1,1 mil. Relatia cu dealer-ul super ok
*



Dar daca tu spui ca ai platit 59,5 RON inseamna ca nu sunt eu cel mai norocos si exista si tarife mai mici decat cel de care am avut parte. Si daca stau sa ma gandesc mai bine, atunci observ ca MiG 29 a iesit mai bine decat noi amandoi caci el a dat 1.500.000 pe numere dar a primit un set de presuri si un breloc. Eu am dat doar pe presuri 115 RON. Daca scadem din 150 de RON cei 115 cat fac presurile, rezulta ca MiG 29 a platit doar 35 RON pe numerele rosii. Asta, desigur, cu conditia ca presurile primite cadou de el sa fie din cauciuc si sa valoreze 115 RON.


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6, 16 V, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MiG29
post 11 Nov 2006, 12:55
Post #2224


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 28 November 05




Presurile nu sunt de cauciuc. Sunt dintr-un material asemanator cu cel din care e facuta mocheta masinii, iar cel de la sofer are si striatiile alea in fata pedalierului. "Monitor" parca se numesc...


--------------------
Audi Q3 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetreD
post 17 Nov 2006, 22:17
Post #2225


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Sa va spun peripetiile mele in achizitia Loganului.
Faza I: Intru la Meridian Sud in curte si cum mai multi clienti se uitau la Loganul MCV, ma alatur de ei si cum vad ca usile nu sunt incuiate, deschid usa sa vad si interiorul. Apare o suparata: "cine va dat voie sa umblati la masina". Cum la serviciul meu sunt instruit pana la disperare cu intampinarea clientului, fac stanga-imprejur si ies pe poarta.
Faza II: La alt dealer, intru in curte, ma uit la masini si vine paznicul: "stiti, de la astea incolo nu sunt luate in primire si nu puteti sa mergeti mai departe!" Ma rog, marketing romanesc, ma hotarasc sa cumpar o masina si.....
Faza III: M-am hotarat sa platesc cam 6500 Euro si pentru 3500 sa iau un credit. Am studiat dobinzile si comisioanele si ma hotaras pentru BRD, unde aveam vreo 2000 Euro in depozit, dar am zis ca la bani depusi primesc dobanda, iar la cei imprumutati platesc, deci per total e doar diferenta dintre dobanzi si, doamne fereste de vreo nevoie, am si banii disponibi in depozit.
Primesc preacceptarea de credit si ma duc cu ea la BRD, unde sunt trimis intr-un birou semintunecos, unde o mucoasa de vreo 20 de ani vorbeste la telefon cu o amica despre mailuri etc, vreo 3 minute. Nici un semn sa stau jos sau sa stabileasca un contact vizual cu mine ! Cand termina: "ce vreti?" Ii explic, ea: "unde va e sotia?". Eu: "!!!???". Ea: "Fara ea nu se poate!". Explic ca vreau un credit cit 6-7 salarii nete si nu vad ce rost are sotia aici, nu cumpara ea, iar eu nu am alte credite". Ea: "Dom'le, eu nu incalc legea bancara si adeverinta de salariu nu e buna ca e emisa pe data de 9, iar ziua de lichidare e 12 si v-a pus venitul si pe luna abia incheiata" Eu: "pai daca au incheiat calculele...", Ea: "nu-i buna, domnu'". Plictisit sa ma mai tina mucoasa asta in picioare si sa nu priceapa nimic, am plecat, a doua zi mi-am scos toti bani si i-am mutat la alta banca !
Astept sa vad ce faze vor mai fi pana iau masina !
Si va spun duceti-va oriunde, da nu la BRD! sau poate sunt eu prea pretentios, daca cer sa fiu tratat personal si nu la gramada !


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan3l
post 17 Nov 2006, 23:27
Post #2226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 4 August 04
From: Bucuresti




Revin, ingrozit de cata incompetenta e in reteaua dealerilor dacia . Miercuri ma duc cu tata la ipso , ii expunem problema omului de acolo sil-am rugat sa ne calculeze o rata la leasing. O calculeaza omul ....si apoi intreaba daca o luam pe persoana juridica, asteptand sa primeasca raspuns afirmativ . Cand ii spunem ca nu putem accesa un credit din cauza ca tata este girant la un alt credit destul de mare ...adica mai mare decat rata de la logan , asta ramane uimit . Zice ca nu are cum ...ca sigur se incadreaza ai mei cu venitul pe care il au si ne trimite la BT, unde a zis ca e o dobanda buna , ca nu se plateste avans, ca poti accesa un credit pe o perioada lunga pt.a te incadra la inceput...si ca poti plati creditul anticipat fara comision . Printre altele i-a spus tatalui meu ca daca iei masina pe leasing vei plati mult dupa ce il termini ca sa o inmatriculezi...ca au motoare Euro 3 ...am zis sa il las in pace ...ca stie el mai bine ...ca doar acolo lucreaza ...
In legatura cu informatiile de ordin economic si-a luat o marja de eroare spunand ca nu este consultant financiar .
Bun...acum ajung la banca si aflu ca:avansul minim e 15%..asta nu prea conteaza ca tot vroiam sa platim avans, perioada creditului este mai mica decat ce ne-a spus el si cand am vazut dobanda ..plus ca mai e si variabila . Pe langa asta te mai si obliga sa faci casco la ei .
Pana la urma am inteles ca vor incerca zilele astea sa se inteleaga cu banca sa nu mai fie tata girant , adica sa il schimbe sau sa il scoata ...ca oricum e al 2-lea si cred ca jumatate din credit e deja achitat .

PetreD, eu am ajuns la BT cu 10 minute inainte de ora la care isi terminau programul iar domnisoara de acolo a stat inca vro 10 minute peste program fara nici un semn ca ar vrea sa termine mai repede. A fost super tratamentul . S-a implicat si a incercat sa rezolve problema . A dat telefoane sa se intereseze si cred ca a calculat de 5 ori ..Daca ar fi si oferta bancii tot asa de buna ...

This post has been edited by bogdan3l: 17 Nov 2006, 23:34


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danmincea
post 17 Nov 2006, 23:55
Post #2227


membru fara legitimatie


Group: Members
Posts: 131
Joined: 28 June 04
From: Constanta




QUOTE(MiG29 @ 10 Nov 2006, 01:06)
...Am constatat in schimb ca n-are set de becuri si nici de sigurante...( la berlina din 2000, am avut si set de becuri, si triungiul era bagat intr-un suport de plastic, geanta aia era la  fel de ordinara ca asta de la logan huh.gif )
*



Sigurantele sunt in compartimentul lor. Intr-adevar becuri nu am primit nici eu, in schimb am primit acele presuri si brelocul. In procesul verbal de predare, din cate stiu, nu scria de setul de becuri.


--------------------
* * Logan Preference 1.4 MPI 2006 - CT07XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenmanea
post 25 Nov 2006, 13:17
Post #2228


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 January 06




Eu lucrez la Piraeus Bank. pot sa va spun ca noi avem credit de nevoi personale cu dobanda 10.6 %, suma maxima 10.000 E, pe 10 ani. Din astia 10.000 se opreste un singur comision la acordare- comision de acordare 4.5 %. Deci din 10.000 ramai cu 9550. Ar mai fi comision de retragere numerar 0.6 %, dar poti sa faci transfer bancar si nu mai platesti. Astea 2 sunt singurele comisioane care se iau. Nu iti trebuie avans, nu iti pune gaj pe masina, nu te intreaba de nevasta, sau poti sa faci si cu nevasta daca nu ai venit suficient. Parerea mea este sa va orientati si la bancile mai mici, pentru ca ati fi surprinsi ce oferte bune ai. Un site foarte bun care iti calculeaza rata, iti arata dobanda reala-DAE (asta conteaza nu aburelile lor de 7 % si cand aduni toate comisioanele iesi la 14-15 %) este
www.finzoom.ro Consultati-l inainte de a lua o decizie!!


--------------------
Kia Proceed 1.6 GSL - B193476
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 28 Nov 2006, 19:11
Post #2229


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




cum se poate asigura CASCO loganul inainte de a-l cumpara (de a-l ridica de la dealer) -credit de nevoi personale ? ..se face asigurarea doar dupa seriile caroseriei si motorului ?..ma gandesc ca nu ai numere (decat cele rosii) .Dupa ce iti iei numere trebuie sa mergi din nou la asigurari sa-ti completeze si rubrica cu numarul masinii ...sau nu mai e nevoie ?


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 28 Nov 2006, 19:41
Post #2230


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Da, eu asa am facut, m-am dus la asigurator si mi-a trecut numarul masinii.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 28 Nov 2006, 20:30
Post #2231


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




@eugenmanea: nu se pune gaj pe masina, dar sigur se garanteaza cu ceva. Din cate stiu, la credite de nevoi personale, se garanteaza cu locuinta. In plus, dobanda e mai mare decat la un credit auto.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenmanea
post 30 Nov 2006, 19:04
Post #2232


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 January 06





URAAA!!! Azi am obtinut imprumutul si am fost la ADRAS pentru a-mi comanda Loganul! Mi-am luat Laureat Plus albastru marine. Din pacate am pierdut vreo 100 E la curs- eu am luat imprumtul in E si a trebuit sa schimb, iar euro a scazut saptamana asta cu 400 lei, asta e! Sa fie masina sanatoasa, ca bnii se recupereaza. Dealerul de la Adras mi-a zis ca am avut mare noroc, pentru ca de saptamana viiotare Loganul se va scumpi iar! O sa am garantie extinsa gratuita+prima revizie gratuita! Abia astept sa o conduc! Tot azi am fost si la Generalli si i-am facut CASCO pe seria si sasiul masinii care era scris de dealer, deci fara sa am masina efectiv. Casco ma costa 200 E pe an si include si vandalismul+tractare gratuita in caz de nevoie.Poti sa platesti si in 2 rate!
Altceva: mi-a spus doamna de la Generalli ca de la 1 ianuarie se scumpeste RCA-ul care va fi in functie de zona, varsta, etc, asa ca grabiti-va sa vi-l faceti pana atunci pentru 2007.
Vreau sa va intreb daca masina vine dotata cu stingator si trusa medicala?? Imi poate zice cineva pentru sectorul 3, unde este sectia de politie unde pot sa fac actele masinii? Ce taxe trebuie platite si mai ales unde??? Multumesc mult!!




Balanel! Daca iei pana in 10.000 E nu garantezi cu nimic! Dobanda e 10.6 si DAE e 12.6. Daca vrei sa iei mai mult de 10.000 E-ala e credit cu ipoteca iar dobanda e 7.5%, DAE cred ca e in jur de 9 si poti sa iei pe 20 ani. Am uitat sa prezicez ca asigurarea de viata (si asigurarea imobilului daca luati mai mult de 10.000) sunt gratuite! Intrati pe www.finzoom.ro!!


--------------------
Kia Proceed 1.6 GSL - B193476
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 30 Nov 2006, 19:09
Post #2233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Vine dotata cu toate alea... mai putin benzina---S-o stapanesti sanatos!!!!

This post has been edited by lau0678: 30 Nov 2006, 19:10


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 30 Nov 2006, 19:52
Post #2234


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Poate ai dreptate. Cat o mai fi si comisionul de administrare?

In alta ordine de idei, am auzit ca loganul berlina, doar pe diesel, va avea o reducere de 200 de euro, in perioada imediat urmatoare. De asemenea, au oferta speciala si la finantarea leasing, care se poate intinde acum pe 72 de luni, cu prima rata de plata in aprilie anul viitor (pentru cei care comanda pana pe 31 ianuarie).
Dar sa lasam link-ul sa "vorbeasca":

http://www.dacia.ro/dacia/ajax#/dacia/cum-...sti-de-paste,F7

Se refera la partea cu leasing-ul. Despre reducere, nu am gasit pe site, dar asa am primit pe e-mail, deoarece sunt inscris la newsletter.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinator
post 30 Nov 2006, 22:43
Post #2235


Toriphile (EWF)


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 June 06




QUOTE(danmincea @ 18 Nov 2006, 00:55)
Intr-adevar becuri nu am primit nici eu, in schimb am primit acele presuri si brelocul. In procesul verbal de predare, din cate stiu, nu scria de setul de becuri.
*



Se pare ca setul acesta de becuri nu e inclus in lista dotarilor cu care vine masina. Stie cineva de unde pot sa cumpar un asemenea set de becuri si cat ma costa? O fi ea masina noua dar n-as vrea sa raman descoperit.


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6, 16 V, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenmanea
post 2 Dec 2006, 10:07
Post #2236


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 January 06




Ma poate ajuta cineva si pe mine si sa imi spuna care sunt pasii pentru inmatricularea definitiva a unui autoturism nou in Bucuresti??
1.Ce taxe trebuie platite si unde??
2. Trebuie mers si la RAR???
3. Trebuie mers la Administratia Financiara??? Cum se procedeaza??
4. Cartea de identitate si certificatul de inmatriculare alautovehiculului cine le elibereaza?
5.Cam la ce suma sa ma astept cu toate taxele?? Daca o inscriu acum in decembrie, trebuie sa platesc impozitul pe tot anul 2006??
6. Unde este sediul sectiei de politie care face inmatriculari pentru sectorul 3?? Tot pe Udriste?

Va multumesc mult!!!


--------------------
Kia Proceed 1.6 GSL - B193476
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Dec 2006, 10:39
Post #2237


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




1. -Contravaloarea numerelor (plăcuțelor) 49RON dacă vrei ceva special sau mai puțin (nu știu cât, eu am vrut cu dedicație) pentru numere la rând.
-Impozit la fisc pentru perioada rămasă din an
-Taxă înmatriculare la CEC (52 RON)
-Contravaloare certificat înmatriculare (la CEC parcă) (30 RON)
2. Da, dacă nu ai folia de siguranță lipită pe CIV, aici distracția costă vreo 15 RON
3. Da, vezi 1, teoretic se completează o fisă a deținătorului de autovehicol unde se trec niște date tehnice din factură (capacitate cilindrică în principal)
4. CIV-ul trebuie să-l primești de la dealer, certificatul de la poliție odată cu numerele definitive
5. Fă și tu socoteala sumelor de mai sus, din care scazi contravaloarea numerelor roșii pe care ți-o restituie polițaiul când ți le dă pe cele noi
6. Habar n-am, nu-s bucureștean! tongue.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataiff
post 4 Dec 2006, 13:27
Post #2238


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




cred ca ai cautat indelung si n-ai gasit.
intr-adevar, astia cam ascund informatiile
citeste aici, dar mai se poate gasi in multe alte locuri

http://www.prefecturabucuresti.ro/eKontent...auto/index.html


--------------------
Logan Laureate 1,4 - B 82 MLD
urasc mirc'u....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenmanea
post 4 Dec 2006, 19:24
Post #2239


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 January 06




Multumesc domnule Cataiff pentru informatii, intr-adevar am descoperit si eu google-ul acum dupa informatia ta. Ceea ce nu am descoperit este unde si cine elibereaza acele acte (mai ales UNDE pentru sectorul 3), din cauza asta am intrebat.


--------------------
Kia Proceed 1.6 GSL - B193476
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataiff
post 5 Dec 2006, 08:32
Post #2240


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




Pai, vine in ordinea urmatoare:
- la 'atelierele' de dactilografie de visavis de Udriste gasesti Fisa De Inmatriculare, pe care o si dactilografiaza cucoanele alea dupa Cartea De Identitate.
Cu fisa asta, te duci la circa financiara sector 3 pe strada Lucretiu Patrascanu. Acolo iti deschide rol pentru masina, iti pune o stampila pe fisa si gata, asta constituie unul din multele acte care iti va trebui la ghiseul din Udriste.

Pentru 2006, impozitul este proportional cu cat a mai ramas din an. Cu asta te-am lamurit la intrebarile 2 si 5.

Nu exista sectii de politie pentru fiecare sector, toate inmatricularile se fac la Udriste.

Alte necazuri?


--------------------
Logan Laureate 1,4 - B 82 MLD
urasc mirc'u....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 5 Dec 2006, 15:44
Post #2241


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Au aparut preturile pe site la Logan Berlina 1.5 dCI Euro 4. Cu 200 de euro mai scump decat ce era inainte.

This post has been edited by minny: 5 Dec 2006, 15:52


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 6 Dec 2006, 14:15
Post #2242


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




@PetreD: Depinde la ce BRD te duci. De obicei te trimite dealerul la o unitate cu care lucreaza el. Eu am fost sa ma interesez de un credit de nevoi personale la BRD (o unitate de a lor de aia veche, mare) si am fost tratat tot de o mucoasa de vreo 20 -25 de ani in stilul in care ai fost tu tratat.

Cand am luat masina dealerul m-a trimis la un BRD de asta nou (unitatile alea mici care au impanzit Bucurestiul). Am avut programare la 9.30 iar o mucoasa de 20 si ceva de ani a facut toate actele ( contract credit, incasare avans, contract de gaj, plata la Dacia Pitesti, Casco ) pana la ora 11. S-au miscat super bine si am fost tratat ca unul care le va plati dobanda si nu ca unul care ii deranjeaza de la telefoane. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetreD
post 7 Dec 2006, 22:09
Post #2243


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




daniel_p,
Eu am cerut sa merg la unitatea BRD Bratianu vis-a-vis de magazinul Unirea, pentru ca aveam acolo doua depozite. Cum v-am spus, i-am bagat in p....a ma-si, mi-am desfiintat depozitele de la ei si mi-am ales ca banca ING-ul, unde nu ai de-a face cu functionari (fie ei simtiti sau nesimtiti), totul se desfasoara lucrand cu bancomatul sau de pe Internet! Masina mi-am luat-o cu plata integral. Dealer-ul a fost rezonabil, desi se putea si mai bine ! Am cerut sa asist la pregatirea masinii pentru vinzare si a scaldat-o pana mi-a spus ca a fost deja pregatita !!

Apropo, vind masina veche Supernova din 2001. De fapt o sa dau un anunt la sectiunea Bursa

This post has been edited by PetreD: 7 Dec 2006, 22:37


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 8 Dec 2006, 08:32
Post #2244


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Ma uit un pic cu nostalgie la acest topic pe care l-am deschis fericit ca a scazut dobanda la lei la 24% radmasa.gif ...

Pentru un update mai recent, si ptr. ca am trecut prin faza asta si eu, avem asa...

BRD -credit auto (credit de 30.000 lei -fiind o medie probabila a creditelor)
-dobanda: 9,5% la lei
-durata: 10 ani maxim
-comision acordare aprox. 1200 lei
-comision de adm. lunar fix: 15 lei
-comision de adm. cont curent: 0,5 euro/luna
-DAE: 11%
-CASCO la Asiban, cu o cota de 3,55% pe an incheiat pe 10 ani, iar valoarea auto scade in fiecare an... Nu se mai aplica reduceri sau mariri pentru daune in anul precedent.
Prima rata la Casco 1250 lei pe primul an, si 400 lei pe ultimul an (al 10-lea)
-La credit pe 30.000 rata lunara cu totul 405lei, cu total de rambursat 48.600 lei /10 ani


Referitor la ofiterii de credite, unii sunt super ok altii super jegosi... Intamplator am dat de o ofitareasa de credite super de treaba, iar totul a durat 1 zi fara comentarii si alte cele...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 8 Dec 2006, 13:29
Post #2245


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Eu va recomand un credit de nevoi personale pe 5 ani,eu l-am luat in euro la 7,95% dobinda de al HVB Tiriac,nici comisioanele nu sunt prea mari,mai mici nu prea sunt pe piata ci la fel.Atentie va trebuie venituri serioase,asa e la acest tip de credit fiindca nu girati decit cu salarul si alte venituri si mai ales rabdare le trebuie o tona de hartii inclusiv cartea de munca cum zic ei,inclusiv actele sotiei si CNP parintilor si socrilor,nu stiu la ce dracu le-a fost bune si alea.
Creditul este acela din reclama cu piticii,eu daca nu ma insel este cel mai ieftin de pe piata,dar am stat 2 saptamini (birocratie si la ei,oameni nervosi etc.partea cu HVB din banca e de vina)pina am mers cu diplomatul ,am scos banii si am platit masina ,cred ca se poate plati si de la banca prin O.P. ,nu a fost cazul la mine.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 8 Dec 2006, 15:50
Post #2246


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




QUOTE(ciprian0813 @ 8 Dec 2006, 13:29)
inclusiv actele  sotiei si CNP parintilor si socrilor,nu stiu la ce dracu le-a fost bune si alea.

*


poate vor sa vada daca ai pedigri.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenmanea
post 8 Dec 2006, 19:32
Post #2247


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 January 06




Ciprian, in legatura cu comisioanele imi pare rau sa te dezamagesc, dar la Piraeus (unde lucrez eu ca ofiter de credite, numai ca sunt pe IMM-uri), singurele comisioane percepute sunt 4.5% din suma creditului (se ia o singura data la inceput cand ti se acorda creditul) si un comision de retragere numerar de 0.6%( daca platesti prin OP, scapi de acest comision). In rest nu mai e nici un comision lunar, singurele acte care iti trebuie sunt cartea de identitate a ta (deci nu si a sotiei), copie de pe cartea de munca, o factura de utilitati si adeverinta tip completata la locul de munca. Acordarea creditului daca totul e ok dureaza maxim 3 zile. Creditul poti sa il iei si cu sotia (coplatitor) pana in 10.000 E (daca te tine salariul) pe cati ani vrei tu- maxim 10; asigurarea de viata e gratuita.

This post has been edited by eugenmanea: 8 Dec 2006, 19:33


--------------------
Kia Proceed 1.6 GSL - B193476
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 8 Dec 2006, 19:51
Post #2248


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Pireaus era a doaua optiune,de ma lasau nervii si mai intirziua mai mult ma duceam la Pireaus,la HVB Tiriac comisionul de acordare parca e de 3% dar si un comision lunar de 0,65 ,valori comparabile,daca plateam cu O.P. scapam de comisionul de ridicare numerar ,nu am avut nevoie de venitul sotiei ,oricum aveam probleme cu cartea ei de munca neitocmita nici azi de ITM sau cine trebuie sa o fac,actele au fost f. multe clar ca aici nu ii bate nimeni sunt nr. 1 la birocratie se pare li se trage de la noul partener in fuziune adica HVB care au fost si inainte batuti rau cu pucu.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmintr
post 8 Dec 2006, 20:32
Post #2249


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 22 October 06




Salut, pentru ca aveam nevoie de jumatate de bani la masina am luat un credit de nevoi personale, masina nu e girata se poate vinde oricand...., am inspectat piata si am fost la toate bancile si a iesit OTP de de parte cea mai rentabila, BRD ca nevoi personale sau credit de Logan(ala special) e mult mai scump.
Singura apropiata de OTP era CEC dar mult mai birocrati si se miscau incet. Am uitat la Otp azi am depus ce doreau si a doua zii am avut banii in cont si i-am transferat la Dacia si am scapat si de comision de riddicare.
Am fost si pe la Tiriac, BCR, Pirraeus...........
Nu sunt adeptul luatului de masini in leasing sau cu credit auto te obliga la full casco prin firme agreate de ei....si-mi place sa vand masina cand am chef.


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BNG
post 8 Dec 2006, 22:09
Post #2250


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 21 January 06




Tocmai ce au facut si ai mei comanda de MCV Laureate 1.6 16v, 5 locuri, albastru mineral, ca dotari optionale: ABS, radio cd cu mp3, garantie extinsa.
In aproximativ o luna ar trebui sa soseaca masina...pacat ca nu mai sunt acasa acum. sad.gif

Sper sa nu regretam ca am ales motorul mai puternic in detrimentul diesel-ului, respectiv consumul mult mai mic, insa gandindu-ma ca masina v-a face cam 15.000-20.000 km/an diferenta de combustibil consumata nu v-a depasi diferenta de bani in plus pt. diesel si reviziile mai scumpe.

Mentionez ca am ales 1.6 16v in primul rand pt. ca masina v-a fii mai mereu incarcata si era nevoie de ceva mai multa putere cu toate ca diesel-ul are un cuplu mai mare insa in depasiri nu cred ca depaseste 16v-ul. (?!?)

LE: cu toate ca pe site-ul dacia.ro la dotari apare "Pachet de siguranta (trusa medicala, triunghi de presemnalizare, stingator de incendiu)" inclus la toate versiunile am vazut ca nu tuturor li s-a dat, de ce?
Tks

This post has been edited by BNG: 8 Dec 2006, 22:29


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
108 Pages « < 73 74 75 76 77 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 09:26
Forum Renault