Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: lonjeron
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
bebe96
daniele ai zios ca ai tu un loc unde repara
XphaN
QUOTE(SSilent @ 17 Mar 2008, 23:10)
@slaiciprian la fel si la mine, toata masina este impecabila pe dedesubt, numai semilonjeronul stang era vad de capu' lui, nu imi dau seama

@ydaniel au dat ei din service cu ceva, nu stiu sigur ce, mazga aia neagra (se vede in poza) dar o sa pun si io ulei ars in el si o sa-l ung cu vaselina, dupa care o sesiune de drfting prin praf  biggrin.gif  , asta cam in 1-2 saptamani, nu cred ca rugineste pana atunci  laugh.gif
*




QUOTE(Merced @ 18 Mar 2008, 08:37)
"Mazga" neagra e antifon.  radmasa.gif Oricum in general in service-uri pe Dacii se foloseste d-ala de mana a zecea, mie de pe pedalier mi s-a luat intr-o luna cred. Foloseste ulei ars, vaselina ceva, cu incredere.
Cum e posibil sa fie doar lonjeronul ala mancat si in rest totul ok? A fost facut din tabla mai proasta probabil... Si la mine e fix aceeasi treaba, doar ca nu l-am mai schimbat, ci peticit asta vara. Dreptul zici ca e nou, stangul nu. Si din cunostintele mele ambele sunt cele originale... In schimb podeaua e varza dintr-un capat in altul.  radmasa.gif
*




pe partea stanga mai scapa ulei din cutie, respectiv ulei de motor, asa ca se pastreaza mai bine.

Eu am avut o dacia 1300 la care i-a fost schimbate in decursul timpului 2 semilonjeroane dreapta si niciunul pe stanga.
Merced
La mine este pe dos, dupa cum spuneam. Stangul e varza, ala de sub sofer, dreptul arata ok, da' n-am avut curiozitatea sa impung cu surubelnita in el ca mi-e ca ma enervez.
liviu05
Am avut si eu un lonjeron terminat! Semilonjeron inferior dreapta;
Am mers pana s-a smuls urechea din fata si a trebuit sa leg axul basculei inferioare cu sarma de ceea ce ramasese din lonjeron si am venit asa cale de 32 de km pana in fata blocului unde a primit o grefa de semilonjeron inferior;
la fata locului, in locul unde am parcat-o dupa ultima cursa.
Lucrarea am efectuat-o cu propria mana si a iesit ireprosabil(nici nu aveam cui sa reprosez, nu-i asa?) cu suruburi si saibe!
Dupa vre-o doua saptamani de exploatare( cam 64 de km pe zi) mi-am facut vreme si m-am dus la un coleg de serviciu-copilul, cum ii spunem, are vreo 21 de ani si mana de artist-si l-am cusut cu sudura.Nenorocirea a facut ca dupa aceasta operatie a venit zapada si m-a prins cu el neprotejat si fortat de nevoia de a circula, caci mi-au lovit oamenii de la ridicari auto cealalta masina, in graba lor dupa profit, cu un camion ce ridica masini. acum astept vreme mai omenesaca sa fac cle de trebuinta!
Lucian MC
Nu stiu cum de voi dupa cativa ani de cand aveti masina aveti lonjeroanele praf.....
Eu am sportul meu din 89 si nu am pic de rugina pe lonjeroare...Dar in schimb lonjeroanele leam dat in interior cu o solutie antioxidare si dupa umplute cu ulei(nu ma intrebati ce nume are solutia antioxidare ca nu mai stiu ca am dat acum 5-6 ani cu ea si era adusa din Germania de cineva din familie....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.