Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prezentati solenzele voastre
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192
interlagos89
@sharkky
1.NU mi-ai raspuns la intrebare.
2.Incinta subwooferului meu nu vibreaza,cel putin nu mai mult decat vibreaza intreaga masina INCLUSIV amplificatorul.Dar de un drum de tara sau piatra cubica ce spui,alea sunt vibratii benigne?
3.Un subwoofer activ unde are amplificarea?
4."Sunt sigur ca nu prea ai desfacut amplificatoare.." Presupui prost din intamplare lucrez in domeniul sonorizarilor si am de aface zilnic cu chestii mai mult sau mai putin asemanatoare,asa ca,personal,nu ma impresionezi desfacand capacul amplificatorului.
sharkky
1. In 2 posturi, tu nu ai vazut un raspuns ... E bine ...
2. De unde stii ca nu vibreaza? Ai pus urechea pe ea? Nu are rost sa compari ...
3. Ti se pare ca amplificatoarele alea seamana ca si constructie cu cele normale? Nu cred ...
4. Nici nu voiam sa te impresionez. Daca stiai despre ce e vorba la un amplificator auto, nu faceai afirmatii nefondate.

Aiic am incheiat discutia despre asa ceva. Nu e topicul potrivit si deja o dam in off ...

P.S.: Daca lucrezi in domeniul sonorizarilor, ai fi putut da un sfat bun cu privire la instalatia lui Vladd. Sonorizarile de casa/club/discoteca nu au nicio legatura cu sonorizarile ICE.

Si daca tot ai dubii referitor la cunostintele pe care le detin, sunt cativa useri pe acest forum ce ma cunosc personal si pot confirma/infirma cele spuse.

@ovidiu87/Vladd: Asta e solutia pe care am adopatat-o dupa ce am mutat amplificatorul ... Pe laterale se poate bricola usor un suport pentru amplificator (mai ales pe partea soferului).
bnedea
Vladd, super tare... si super clar smile.gif , sa le stapanesti sanatos si sa te bucuri de ele!
Personal cunosc un difuzor din aceeasi clasa de Pioneer, am un vecin cu unul asemanator care ajutat de un amplificator West Coast Customs de 420W, a reusit pe un Opel Astra si cam dupa 2 saptamani sa rupa la propriu butoiul de bass si sa ii cada difuzorul intr-o parte. blush.gif
Tin sa ii dau dreptate lui Sharkky si sa argumentez ca la presiunea acustica din incinta subwooferului, se mai aduna si vibratia mecanica a membranei care face sa vibreze suportul difuzorului si deci toata cutia. In plus cutia avand volum mult mai mic decat portbagajul aici presiunea acustica va fi mai mare si se va insuma presiunea de pe suprafata interioara a incintei cu cea de pe suprafata exterioara care este putin defazata datorita drumului mai lung al undelor. Ca raspuns pentru interlagos89, DA, vibratia amplificatorului montat direct pe cutie este mai mare decat in cazul montarii acestuia la 30 cm de cutie, iar in cazul boxelor active acestea sunt construite special sa rezite la vibratii mecanice mai mari decat amplificatoarele stand-alone.
sharkky
Multumesc bnedea pentru argumente.
Am facut zeci de teste cu puteri mici dar si multe teste cu puteri de peste 1.5-2kW reali, masurati, la presiuni de aproximativ 147dB la interior, totul inchis. Ma uitam la cubul de 40x40x40 cm cum pentru 5 secunde de semnal sinus se plimba prin portbagaj, avand in vedere ca incinta avea undeva la 15 kg iar difuzorul inca 17 ...
COSMIN-uau
anecula_08 pune te rog frumos o poza sau filmare km se vad becurile pe leduri,marsalier+semnalizare,as fi si eu interesat dk se vad bine
sharkky
Nu are decat pe marcharriere si pozitie+frana.
anecula_08
gasesti poze aici si cum spune sharkky am decat pe marcharriere si pozitie+frana.
shake
A fost prea frumos azi sa nu iesim la o plimbarica. biggrin.gif

211CFL
sunt gelos pe tine shake coolpics.gif

post-336-1110552475.gif mi-ai trezit niste amintiri cu insula de pe lacu morii
sharkky
Astazi am prins putin timp liber si am montat lampile in portbagaj.
Mai am de ascuns cateva fire dar asta dupa ce le voi cositori si izola corespunzator.
Pozele au fost facute in graba, fara blitz, fara trepied si cu expunere mare.
Am scos si becul de 10W din stopul suplimentar si am pus cateva LED-uri, l-am montat, sper sa fie ok.
O sa incerc sa gasesc o Solenza cu bec normal si sa fac o comparatie.
adytzaxax
noua achizitie volan cu airbag de logan varianta a 2 a si in curand geamuri electrice biggrin.gif
bogdanelkva
QUOTE(adytzaxax @ 6 Feb 2011, 20:38)
si in curand geamuri electrice  biggrin.gif

tot de logan? tongue.gif
Glumesc.
Sa le porti sanatos. biggrin.gif
Vladd
Colegii ce parere aveti de 2 difuzoare Helix Dark Blue B62c care o sa fie amplificate direct la cd player Alpine 113 bt ? merita ?
sharkky
Sunt ok difuzoarele. Cum le faci prinderea?
ovidiu87
ideea e sa le prindem cu inele Mdf sau Pal, dar azi facem masuratorile intre fatza de usa si tabla , daca spatiul permite montam inele si insonorizata usa.
ramsen
QUOTE(adytzaxax @ 6 Feb 2011, 20:38)
noua achizitie volan cu airbag de logan varianta a 2 a  si in curand geamuri electrice  biggrin.gif
*


frumos arata pe solenza volanul asta...un airbag modelul v2 am eu daca ai odata nevoie de el,,,dar nu iti doresc sa ti-l dau decit pe la virsta de 100 ani
bnedea
Vladd vrei sa le pui in usi? Daca nu, nu ti-au placut mai mult altele gen Hertz Dieci DCX 690.2 ?
Intreb pentru ca au diametrul mic, putin mai mic decat Helix-urile ( 6" = 15,24mm vs 16,5mm cat au Helix) si poti sa le prinzi mai lejer in inele mdf. Plus ca au sensibilitatea o idee mai buna si suprafata membranei mai mare.
211CFL
QUOTE(adytzaxax @ 6 Feb 2011, 20:38)
noua achizitie volan cu airbag de logan varianta a 2 a  si in curand geamuri electrice  biggrin.gif
*


cat te-a costat volanu' si e complicat de schimbat?
Vladd
QUOTE(bnedea @ 14 Feb 2011, 11:16)
Vladd vrei sa le pui in usi? Daca nu, nu ti-au placut mai mult altele gen Hertz Dieci DCX 690.2 ?
Intreb pentru ca au diametrul mic, putin mai mic decat Helix-urile ( 6" = 15,24mm vs 16,5mm cat au Helix) si poti sa le prinzi mai lejer in inele mdf. Plus ca au sensibilitatea o idee mai buna si suprafata membranei mai mare.
*


Difuzoarele le-am achizitionat deja si le-am ales pe cele Ground zero din gama titanium. Momentan sunt amplificate la player si pot sa zic ca au un sunet placut, per total sunt multumit de alegere.
adytzaxax
astazi mi am montat macaralele electrice merg foarte bine si toata treaba m a costat asa 80 lei bucata macara el , 10 lei butoanele de renault exact ca cele de slz, cablurile le am avut eu plus mana de lucru 50 lei . icon_mrgreen.gif
dar am nevoie de 2 dopuri pentru fetele de usi poate ma ajutati si pe mine cumva
DGVu
In sfarsit am onoarea sa ma alaturi si voua..citesc de mult timp innainte de a-mi cumpara masina,va admir si va respect munca depusa la masinile voastre ...Aceasta este si Solenza mea:Rapsodie,2004,82000 km...din Decembrie de cand o am,i-am schimbat uleiul si filtrele,proiectoarele ,toba intermediara ,pus mocheta in portbagaj,folie llumar pe toate geamurile cu autorizatie,instalatie bi xenon Philips 6000K...mai am de vopsit aripa dreapta fata si pragul...si vesnica lor problema:oalele in portbagaj...in primavara sper sa ii pun un set de jante pe 15 sau pe 16..si schimbata capota...astept parerei,critici...
anecula_08
DGVu - le, ft frumoasa solenza ta smile.gif . O singura obiectie: xenonul trebuia sa il iei de 4300 K si cu un set de lupe. Oricum masina arata ft bine, sa o stapanesti sanatos
Paco_il
@DGVu: sa stapanesti sanatos masina si cati mai multi km fara incidente. cu folie pe fata cum e? ai grija daca iesi din oras sa nu ramai fara talon + amenda.

numarul pe spaate cum e prins :-? nu vad nici un surub nimic
DGVu
iti multumesc frumos.la feli si tie..cu folia pe fata pana acum nu am avut probleme...daca e ceva o dau jos pe loc,iar numarul pe spate este prins cu dublu adeziv..
Paco_il
sa nu ai ocazia sa o dai jos....arata frumos pe alb foliata toata :X stiu ca asa a fost si a mea si le-a placut la mai multi.....dar asta e legea, a trebuit sa o dau jos + cat m-am rugat de gabor sa nu imi ia talonu
DGVu
Din pacate asa e..nu sti cine te opreste...eu la 1310 tot asa am...la Solenza a fost printre primele lucruri pe care le-am facut cu toate ca nu era asa prioritar dar...ii schimba foarte mult aspectul.asa arata prima mea "dragoste" blush.gif
aluibasarabeanu
In sfarsit am reusit si eu sa fac cateva poze mai de "Doamne ajuta"A se remarca maciulia schimbatorului de viteze care dateaza de prin anii "80 de pe masina tatalui nasei mele!!! biggrin.gif

<span class='edit'>15 Feb 2011, 00:08:</span>
Au fost pozele cam mari si nu au incaput!Masina a implinit aproape 56000 de Km, are ulei proaspat, bujii cu doi electrozi de origine Renault, filtre schimbate si motorul functioneaza impecabil!Pana acum nu mi-a facut nici o surpriza neplacuta!
Iulikk
aluibasarabeanu - cum ai facut stopurile?
aluibasarabeanu
Cu spray cu lac rosu transparent.Nu stopeaza cu nimic lumina becului si chiar becul de mers inapoi face suficienta lumina chiar daca sticla este rosie.
DGVu
aluibasarabeanu-sper ca nu va fi cu suparare daca le voi face si eu la fel.O intrebare:ai dat cu spray doar in zonele unde era sticla transparenta sau pe tot stopul? respekt.gif
ramsen
QUOTE(DGVu @ 14 Feb 2011, 22:09)
In sfarsit am onoarea sa ma alaturi si  voua..citesc de mult timp innainte de a-mi cumpara masina,va admir si va respect munca depusa la masinile voastre ...Aceasta este si Solenza mea:Rapsodie,2004,82000 km...din Decembrie de cand o am,i-am schimbat uleiul si filtrele,proiectoarele ,toba intermediara ,pus mocheta in portbagaj,folie llumar pe toate geamurile cu autorizatie,instalatie bi xenon Philips 6000K...mai am de vopsit aripa dreapta fata si pragul...si vesnica lor problema:oalele in portbagaj...in primavara sper sa ii pun un set de jante pe 15 sau pe 16..si schimbata capota...astept parerei,critici...
*


frumoasa solenza...dar totusi ai grija cu folia de pe geamurile fata...nu va mai laudati ca nu v-a oprit pina acum nici un politai...cind te va opri atunci sa vezi dracia dracului...eu pentru un bec albastru la pozitia numar am stat sa imi dea talonul 15 minute dupa el...deci nu va mai jucati cu aia pe linga ei...

QUOTE(aluibasarabeanu @ 14 Feb 2011, 23:06)
In sfarsit am reusit si eu sa fac cateva poze mai de "Doamne ajuta"A se remarca maciulia schimbatorului de viteze care dateaza de prin anii "80 de pe masina tatalui nasei mele!!! biggrin.gif

<span class='edit'>15 Feb 2011, 00:08:</span>
Au fost pozele cam mari si nu au incaput!Masina a implinit aproape 56000 de Km, are ulei proaspat, bujii cu doi electrozi de origine Renault, filtre schimbate si motorul functioneaza impecabil!Pana acum nu mi-a facut nici o surpriza neplacuta!
*


frumoasa...
aluibasarabeanu
QUOTE(DGVu @ 15 Feb 2011, 09:34)
aluibasarabeanu-sper  ca nu va fi cu suparare daca le voi face si eu la fel.O intrebare:ai dat cu spray doar in zonele unde era sticla transparenta sau pe tot stopul? respekt.gif
*


Se scoate stopul si se da pe interior doar in locasul semnalizarilor si al lampii de mers cu spatele.Aparent este dificila treaba pentru ca trebuie sa spreiezi printr-o gaura destul de mica dar in realitate este foarte simplu.Dai pana obtii acelasi rosu ca si restul stopului si pui stopul in pozitie orizontala ca sa nu se scurga si sa se uniformizeze.Este si legal daca ai semnalizarea rosie.
shake
aluibasarabeanu de unde ai luat spray'ul pt stopuri ?

p.s. DGV , ne combinam la un spray? biggrin.gif
aluibasarabeanu
Sprayul l-am luat de la un magazin de pe strada poporului, dar este un model foarte popular si cred ca se gaseste peste tot.E bine sa va combinati doi pentru ca este vreo 25 de lei si, cu toate ca este mititel, poti sa dai vreo 3, 4 perechi de stopuri.
DGVu
Shake-desigur,daca vrei le si vopsim.Multumim pentru sfaturi smile.gif,chiar mi-ar face placere sa ne strangem mai multi cu Solenza, intr-o seara, sau sambata pe undeva...
shake
pai daca ne intalnim vreau sa'mi aduci si mie niste banda dubla... sa'mi prind si eu numaru din fata smile.gif) .

p.s. sigur nu'l pierd?

ti'am dat pm cu id'u meu
DGVu
QUOTE(shake @ 15 Feb 2011, 23:15)
pai daca ne intalnim vreau sa'mi aduci si mie niste banda dubla... sa'mi prind si eu numaru din fata smile.gif) .

p.s. sigur nu'l pierd?

ti'am dat pm cu id'u meu
*



Pe fata l-am avut o perioda prins cu dublu adeziv dar mi-a fost frica pentru ca nu se poate lipi toata suprafata numarului pe bara..da iti aduc si vedem noi cum il prindem,daca nu pe cel de pe spate..oricum vad ca tu dai cam des numarul jos pentru poze..
aluibasarabeanu
Asa arata spray-ul.
shake
ce crezi ? nu il dau jos... mi'a cazut pe lacul morii ( pe insula mai exact ) intr'un maldar de zapada , si de atunci merg cu el in geam , ma oprit doar odata... si mi'a zis "neamplasarea nr in locuri necorespunzatoare de catre producatoru masinii bla bla bla intre 400 - 500 ron , amenda. iar prietenului meu care nu avea centura 134 lei amenda , nu stiam ca iti da amenda daca stai in dreapta si nu ai permis...
211CFL
eu stiam ca primesti 50 daca nu porti centura in dreapta blink.gif 134 amenda... atat am luat eu pentru "neacordare prioritate"

17 Feb 2011, 09:40:
QUOTE(DGVu @ 15 Feb 2011, 19:20)
Shake-desigur,daca vrei  le si vopsim.Multumim pentru sfaturi smile.gif,chiar mi-ar face placere sa ne strangem mai multi cu Solenza, intr-o seara, sau sambata pe undeva...
*


poti vineri/sambata sau duminica,depinde cum se inteleg baietii.cei cu dsn se intalnesc in fiecare weekend la kaufland sebastian seara. smile.gif
DGVu
QUOTE(211CFL @ 17 Feb 2011, 09:37)
eu stiam ca primesti 50 daca nu porti centura in dreapta  blink.gif  134 amenda... atat am luat eu pentru "neacordare prioritate"

<span class='edit'>17 Feb 2011, 09:40:</span>

poti vineri/sambata sau duminica,depinde cum se inteleg baietii.cei cu dsn se intalnesc in fiecare weekend la kaufland sebastian seara.  smile.gif
*




Dap ar fi frumos..Shake te astept si pe tine, sa ne vopsim si stopurile tongue.gif
AleXuTzU_Tau
uite stopurile mele facute cu spray
Relu_GTT
QUOTE(DGVu @ 14 Feb 2011, 22:42)
iti multumesc frumos.la feli si tie..cu folia pe fata pana acum nu am avut probleme...daca e ceva o dau jos pe loc,iar numarul pe spate este prins cu dublu adeziv..
*


pe fata nu tine cu nr lipit, dar pe spate fiind vopsea tine bine si eu il am de 2 ani si ceva lipit pe cel din spate
211CFL
QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 17 Feb 2011, 18:46)
uite stopurile mele facute cu spray
*


i-ai facut poza cand era in baie radmasa.gif
frumoasa solenza ta alex smile.gif
AleXuTzU_Tau
ms CFL ....akm le-am vopsit a 2-a oara ca a avut grija cineva de spatele meu
smile.gif)
Maskatu
bine ca nu le-ai innegrit de tot sa nu se mai vada lumina becurilor nici noaptea, cum au mai facut unii inconstienti de pe aici...
AleXuTzU_Tau
sunt destul de constient:P
COSMIN-uau
salutare tuturor,urmaresc de mult aceasta pagina si mam gandit sa pun si eu ktv poze k solenza mea,mii de scuze pe unele poze masina este km murdara,revin k noi poze knd va fi terminata k totul

Moderator edit: FARA MIRC-ISME !!!
Paul Gabriel
QUOTE(AG-20-UAU @ 21 Feb 2011, 13:51)
salutare tuturor,urmaresc de mult aceasta pagina si mam gandit sa pun si eu ktv poze k solenza mea,mii de scuze pe unele poze masina este km murdara,revin k noi poze knd va fi terminata k totul
*



frumoasa masina, da ai putea sa-i scot VIP de pe portbagaj, crucile de la oglinda si sa vopsesti grila si pleoapele in culoarea masinii.
alex_DNK
frumoasa...in prima poza, prelungirea de la bara e de opel astra?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.