Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtru praf/polen
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
Retype
QUOTE(99MMH @ 21 Mar 2008, 21:07)
Salutare
[...]
Acum sunt mai hotarat ca niciodata sa imi montez si filtrul de polen.
Eu cred ca ambele sunt benefecice in primul rand pentru sanatatea pasagerilor din masina. Va dati seamama cat praf luam in nas fara ele?!
Toate bune



Buna,

Pai atunci cand ne deplasam pe jos nu tot acelasi aer il respiram?
Propun sa ne luam masti cu filtre.

Numai bine si tie.
coyote
nu cred ca este acelasi lucru. gandeste-te ca una e praful cand te aflii in aer liber alta este praful care "da buzna" peste tine cand dai drumu la aeratoare, toate depunerile ti le baga odata in habitaclu tongue.gif
predadan79
Se poate pune un filtru la Logan, spatiul exista, la fel ca la Clio 3, dar nu are in blocul de climatizare vreun capac demontabil. De aceea se impune o decupare in aceea zona, se baga un filtru de Clio 3 (merge si de Solenza cu ceva pricepere), apoi se poate efectua o fixare a zonei decupate.
Problema este ca aceasta interventie scoate clima din garantie!
raqzvan
Stim si noi. Multi ne-am montat deja, dar multumim pentru informatie. wink.gif

P.S. Tu ai garantie la "clima"? unsure.gif
IRONICK
Ai reusit sa scoti filtrul pana la urma?
raqzvan
Nu. Dar inca nu mi-am pus mintea cu el, il scot eu pana la urma. unsure.gif
predadan79
Sisteme de incalzire si racire de pe masina se numesc sisteme de climatizare!
Daca nu avem si computer de climatizare, atunci se numeste climatizare manuala, pot sa-i spun si "clima"!
In situatia in care gestionarea voletilor de recirculare, mixare si distributie, sau a informatiilor de temperatura exterioare, interioara, insorire, toxicitate, sonda evaporator, temperarura lichid de racire, plus a pozitiilor respectivilor voleti, etc, este realizata de un computer, sistemul poarta denumirea de climatizare automata (sau autoreglata, sau regulata, sau climatronic sau altfel).
PS : Vorbesc in mare cunostinta de cauza!
hash
ce spui tu aicea s-a discutat si para-discutat pe acest forum:

Instalatia de aer conditionat
Temperaturi functionare AC
Circuitul aerului in aeroterma
Definitie climatronic

Climatizare automata pe Logan (tot topicul)

ce ma distreaza denumirea pompoasa de "computer de climatizare" - e un nenorocit de circuit integrat smile.gif sistemul ala e format din carabus, vreo 2-3 motorase pas cu pas, niste relee, ceva termistori, vreun senzor de alt fel si un ventilator, plus un program care ruleaza in carabus si comanda toate prostiile alea.
octav83
QUOTE(predadan79 @ 4 Apr 2008, 16:09)
Se poate pune un filtru la Logan, spatiul exista, la fel ca la Clio 3, dar nu are in blocul de climatizare vreun capac demontabil. De aceea se impune o decupare in aceea zona, se baga un filtru de Clio 3 (merge si de Solenza cu ceva pricepere), apoi se poate efectua o fixare a zonei decupate.
Problema este ca aceasta interventie scoate clima din garantie!
*




Mi-am montat si eu de curant varianta de "sub stergatoare". Filtru de hota din Cora - debitul scade insesizabil. Partial multumit ( am impresia ca nu am reusit sa lipesc calumea si mai scapa nitel praf dar muuuuuult mai putin cainainte)

Acum cred ca mai trebuie sa pun si varianta aceasta de Clio 3 de "dupa ventilator" pentru mirosuri.

Vroiam sa te intreb ... in cazul tau adica fara si filtru sub stergatoare, in timp, nu se incarca ventilatorul de praf? Ceea ce l-ar face mai zgomotos?
dl_dr25
stie cineva un cod sau de la un model, filtru carbon????? ceva date???
sebi4fc
Te pot ajuta cu poza asta acolo se vede codu si masinile la care se potriveste LOGANU nu e trecut da se potriveste.
gabylzr
De unde stii ca se potriveste? ti-ai montat tu?
adiya
Daca merge pe Modus si Clio III va merge si pe Logan. Problema e ca "gugalu" nu stie de codul asta...
Marso
offtopic: deci... spunea cineva pe aici mare atentie la montaj... si bine zicea... laugh.gif

on: stie cineva unde gasesc vaporizatorul de la AC ? 1zhelp00.gif
am intrebat la cateva magazine cu piese auto si mi'au spus ca nu pot vinde doar vaporizatorul...se vinde impreuna cu un alt ansamblu...si costa destul de mult hiptnotizat.gif
green_wall_13
Acum 2 zile am cumparat de la magazinul CICLOP (TIMISOARA) filtru polen MANN CU1829 cu 65 lei, plus solutie de dezinfectat instalatia de climatizare cu 53 lei. Pentru cine e din timisoara poate il intereseaza. smile.gif [attachmentid=1627445340][attachmentid=1627445341]
Xsander
Am citit aproape tot topicul si chiar nu am vazut o solutie care sa nu prezinte atat avantaje cat si dezavantaje...Eu m-am gandit totusi sa confectionez o rama din plastic ceva mai tare pe care sa o prind cu niste suruburi de-a lungul gurii de sub stergatoare.Ideea e ca as vrea sa sectionez rama pe mijloc astfel incat sa pot scoate/baga cu usurinta straturile de filtre fara a fi nevoie sa dau rama cu totul jos pentru a le inlocui...O sa ma apuc in weekend sa vad ce reusesc si revin cu poze daca imi iesi ceva...totusi spatiul este ingrozitor de mic dar cand ma gandesc ca pe mine ma ustura ochii cand dau drumul la aer ma ingrozeste si tare as vrea sa scap de o grija fara a mai monta filtru de polen in masina(desi ma gandesc sa fac chiar asta).Btw in legatura cu filtrul de polen de CLio3/moudus.Pot pierde vreo garantie daca ma apuc sa decupez spatiul acela de sub torpedou si sa montez filtrul? Iar daca pun pana la urma si un filtru in spatiul de sub stergatoare + filtrul de polen de clio3 din habitaclu, cu cat mi se reduce debitul de aer si daca dauneaza la ceva acest montaj.Si tot fiind vorba de filtre as vrea sa intreb daca s-a discutat despre filtrul cu carbune activ pentru aerul care ajunge la motor.Am vorbit cu un amic si mi-a zis ca se poate instala (tot printr-un artificiu).Daca cineva imi poate da un link sau niste sfaturi as fi recunoscator.
klaus
QUOTE(Marso @ 18 Apr 2008, 15:45)
offtopic: deci... spunea cineva pe aici mare atentie la montaj...  si bine zicea...  laugh.gif

on: stie cineva unde gasesc vaporizatorul de la AC ?  1zhelp00.gif 
am intrebat la cateva magazine cu piese auto si mi'au spus ca nu pot vinde doar vaporizatorul...se vinde impreuna cu un alt ansamblu...si costa destul de mult hiptnotizat.gif
*


de principiu la dzmembrari, prin service-uri. altfel intr-adevar destul de greu
de asemenea poti incerca sa contactezi cativa cetateni de pe aici care mai vand piese de logan, poate iti pot face rost.
Sau sa mergi duminica in targ sa vorbesti cu "paturarii" poate iti pot face rost
sebi4fc
((( Gabylzr)))Da il am montat la mine si la inca 3 masini.
tuneam
sebi4fc, cum arata filtrul ala de carbon? ca cel normal de polen? Cum se monteaza?
Marso
merci Klaus...am luat legatura cu cineva... sa vad cum fac...
totusi poate ma duc si prin targ sa vad ce e pe acolo...apropo "paturarii" sunt aia de stau pe randul ala cu anvelope si au masini cu nr de AG ? huh.gif
klaus
da. dar sunt mai in fundul curtii.
sebi4fc
...tuneam... asa arata (poze)......si ........locul unde se monteaza.(descara fisieru).
tuneam
Multumesc sebi4fc.
De unde l-ai cumparat?
sebi4fc
Am eu de vanzare Vezi la BURSA sau da-mi un P.M.

Poze cu materialu filtrant se vad granulele de CARBON.
sonykel
am si eu nevoie de cineva din constanta sau imprejurimi care sa-mi monteje si mie acest filtru de polen... va rog da-ti un PM ceva si dau si eu o bere doua trei cat este nevoie
green_wall_13
Azi m-am pus sa montez filtrul de polen (CU 1829) si o plasa in fata zonei de aspiratie a instalatiei de climatizare. Cauza pt care am montat plasa, este o problema mai veche cu frunzele si petalele de flori de la cires si alti pomi fructiferi ca "Dansul" happy.gif dupa multe cercetari am ajuns la urmatoarea solutie practica: Una bucata plasa de tantari, si una bucata tub silicon si multa rabdare. biggrin.gif Nu am mai apucat azi sa montez si filtrul de polen dar asta pe maine sad.gif ploaia mi-a stricat ziua si cheful de munca. Dar sa vedeti pozele si astept pareri: unsure.gif

Si am mai montat si un cheder la capota in partea din fata, de tipul celor de la portiera dacia 1300, in urma unor sugestii de pe acest forum. [attachmentid=1627446085][attachmentid=1627446087][attachmentid=1627446088][atta
chmentid=1627446089][attachmentid=1627446090][attachmentid=1627446092][attachmen
tid=1627446094][attachmentid=1627446095]
bogdan_90
daca ai pus plasa respectiva, apa pe unde se mai scurge?
green_wall_13
Daca e plasa inseamna ca are (gauri) deci apa urmeaza calea de minima rezistenta, in consecinta va intra in gauri. dry.gif Si sa presupunem ca uit sa fac curat o vreme pe acolo, este suficient spatiu la marginea acelui element de plastic in apropierea balamalei de la capota, pentru acea apa de ploaie.sper ca nu suficient si pt frunze(cel putin cele mari).
crising
Dragut si ingrijit lucrat. Bravo. Ca un sfat, chederul de la capota puteai sa nu-l tai si sa-l pui pana in partea superioara, unde se unea cu chederul deja existent din fabrica.
gabylzr
Problema este ca tu ai lipit plasa si ea intr-un an se deterioreza de o scoti franjuri de acolo.O sa ai de munca , dar e bine.
Victorine
Și mie îmi place cum a ieșit, felicitări! Poate că iese chiar mai frumos cu plasă neagră sau gri. Silicon ai pus pe toată suprafața grilelor de plastic sau doar pe margini?
NU cred că se deteriorează prea curând plasa aia, majoritatea plaselor pe care le găsești acum în comerț sunt țesături din fibră de sticlă foarte rezistente atât la intemperii cât și mecanic. Se pot scoate periodic grilele si spălate cu presiune din sens invers celui de pătrundere a aerului și o să fie bine. Iar dacă siliconul a fost aplicat pe curat, nici ăla nu o să cedeze prea curând. Și am eu o impresie că se dă frumos jos siliconul, nu degeaba unii colegi de pe-aici l-au folosit ca să lipească displayuri de termometre și alte chestii PE BORD.
valiaviator
QUOTE
Problema este ca tu ai lipit plasa si ea intr-un an se deterioreza de o scoti franjuri de acolo.O sa ai de munca , dar e bine.

Nu se face franjuri deloc! Eu o am montata de aproape 2 ani si nu are nici cea mai mica urma de uzura. Chiar azi am umblat pe-acolo si totul e in regula.
green_wall_13
smile.gif Apropo de silicon, nu se lipeste asa de tare si se poate rupe relativ usor, deci nu e o problema cu schimbatul plasei (iar aceea plasa este din plastic si oricum rezista la umezeala). Azi intre doua ploi am decupat si capacul ala crminal mad.gif dar cu frica de a nu sparge vaporizatorul nedumerire.gif AM cateva poze cu ce se afla in aeroterma langa vaporizator (Frunze uscate) Filtrul ala mann am inpresia ca daca o sa il scot dupa ceva timp sigur se va rupe in bucati, la cat de subred pare rolleyes.gif [attachmentid=1627446279][attachmentid=1627446280]

Poze facute cu telu tongue.gif

24 Apr 2008, 14:11:
Din nou eu sad.gif Dar de data asta total dezamagit in urma descoperiri unei proble MARIII !!!!! in urma lucrarilor prezentate mai sus gun3.gif Pe acest topic veti vedea postul meu cu RUGINA !!!!!
http://www.daciaclub.ro/Go-to-last-page-pa...25123-s450.html
marius80_eugen
QUOTE(gabylzr @ 23 Apr 2008, 08:08)
Problema este ca tu ai lipit plasa si ea intr-un an se deterioreza de o scoti franjuri de acolo.O sa ai de munca , dar e bine.
*



Eu am plasa de tantari pusa tot indreptul acelui orificiu de peste 3 ani , tot lipita cu silicon si totul este ok !
hash
Si cu plasa aia, tot va intra praf in aeroterma.
adiya
smile.gif Scopul plasei nu este oprirea prafului pisoi!
bobo77
Eu am avut plasa de tintari montata odata cu gabylzr(aceeasi plasa) si cum a spus si el, dupa 1 an si ceva, era coapta, asa ca nu mai spuneti ca nu se poate cind noi suntem patiti, acum ce sa zic depinde si de plasa din ce este facuta...
green_wall_13
Eu am o plasa de tantari, ce pare din plastic dar cand o tai are fire de culoare incolora (eu zic ca e de fibra de sticla). Eu sper ca asta nu coace dupa un timp mai indelungat...
hash
Solutia care o folosesc pentru a scapa si de praf:
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=23801
http://www.daciaclub.ro/Filtru-praf-polen-...11210-s210.html

Daca rasfoiti, o sa gasiti si sursa.
Si daca rasfoiti si mai mult, o sa gasiti si cum arata filtrul ala dupa cateva luni: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=311810
Daca nu ma insel, praful ala va imbacseste si ventilatorul. Cine a curatat elicea ventilatorului unei hote de bucatarie sau aspirator stie despre ce vorbesc (bine, nu e chiar asa grav, dar in timp tot se incarca - apar scartaituri, baraieli ..) E cea mai eficienta. Trebuie putina vointa la montaj, nu e la indemana oamenilor comozi.
cristi.r
hash, sa fii tu sanatos, ventilatorul ala rezista la foarte mult stres. Scartaituri mi-au aparut la solenza pentru ca ventilatorul a intrat in contact cu apa, problema fiind pe larg dezbatuta la momentul respectiv.
Insa si eu am optat tot pentru solutia lui moshu_59, dar numai din cauza garantiei. Normal ar fi fost filtrul sa fie montat in locul special facut pentru asa ceva. La ce masini ai mai vazut tu filtru pus pe gura de admisie a aerului ?
adiya
206
hash
cred ca si skoda are acelasi sistem.
liviu2004
bmw
cristi.r
Gata, gata, am inteles, tre' sa mai studiez problema !!! Recunosc ! Nu trageti !

Doar ma gandeam la ce-a spus klaus, cum ca e fluxul de aer e mult mai bun cand se impinge aer in filtru si nu cand se trage din el, ca la aspirator. Dar, probabil ca mai sunt si alte necunoscute in ecuatia asta ...
klaus
Cand ai o aeroterma care "duce", e mult mai bine sa pui un filtru de polen inainte de intrare, pentru ca astfel protejezi si ventilatorul de praf (retinut de filtru), nefiind necesar un ventilator oarecum etansat la praf.
Insa la o masina care trebuie sa fie ieftina, un traseu de admisie mai lung (cum e necesar pentru filtru la intrare) "nu face", un ventilator mai "slab" (de unde si mai silentios fara tehnologii deosebite)este mai ieftin drept urmare este mai bun un filtru dupa ventilator si cu o plasa relativ larga (neobstructiva) la intrare, pentru retinerea particulelor mari de mizerie
cipicut
Buna,
Tocmai am achizitionat un filtru de habitaclu cu carbon din iasi.
M-a costat 39RON iar linkul la firma este:
http://www.szakalmetal.ro/?q=ro/node/305
Filtrul este produs de o firma din italia: Zero pollution

Mai revin maine cu mai multe detalii dupa ce il montez

Am postat cateva poze cu filtrul mai jos
[attachmentid=1627446892]
[attachmentid=1627446894]
[attachmentid=1627446895]
sonykel
nu e nimeni din constanta care sa ma ajute si pe mine?
cipicut
Salutare!
Dupa cum spune-am astazi am montat filtrul de habitaclu cu carbon.
Montajul s-a facut un pic mai greu deoarece filtrul se tensioneaza mai greu (nu cred ca mai merge scos si suflat ca celalalt de hartie, la 3-4luni, deoarece exista riscul ruperii). Dupa schimbarea filtrului debitul de aer a crescut simtitor, dar m-am ingrozit cat de urat arata filtrul chiar daca a fost suflat in noiembrie 2007. De aici se vede ca, chiar in lunile reci, praful nu ne lipseste sad.gif (ne va acoperi plamanii incet dar sigur).
Alte detalii la urmatoarea schimbare.
Cu respect,
IC
nsa
Ieri am cumparat si eu filtru de carbon tot cu 39 de lei. Urmeaza montajul in week-end.
In schimb am remarcat o mica problema, la montaj vine pus invers sensulului fluxului de aer care este marcat pe filtru. Nu e nici o problema ?

@cipicut: Multumesc pentru link, am gasit si in Bacau reprezentanta firmei de unde ai luat tu filtrul in Iasi.
dl_dr25
azi am montat si eu filtrul (cu ajutorul la un letcon si un cater) prima data lam bagat si nu intra bine, a urmat scoaterea si rintroducerea (nu a patit nimic, eu zic ca merge scos si suflat) referitor la "vine pus invers sensulului fluxului de aer care este marcat pe filtru " nu am observat nimic fiindca nu m am uitat pe el tongue.gif
PS: filtru zero ca sa nu se incurce lumea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.