Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtru praf/polen
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
Sp!ke
QUOTE(IRONICK @ 18 Aug 2009, 09:30)
Detalii tehnice nu dovezi ... pozeaza decupajul, etc ... da pe macro
*



Confirm si eu ca masina a venit cu filtru din fabrica. Sambata trecuta am cumparat filtru si eram pus pe decupat, numai ca... surpriza! masina are filtru de polen, montat din fabrica! Asta la un Logan II Berlina, echipare Laureate, nu stiu la versiunile mai putin echipate daca au, cert este ca domnii din showroom habar n-aveau de asta... nici macar ca se poate monta...
IRONICK
Cand mai treci pe la ei sa le spui de NT5359A.
einstein1984
Aia care au habar de NT au sugerat lu renault ca se poate face bine merci si fara a da bordu jos. Renault a replicat ca nu mai e aceiasi calitate, deci metoda oficiala ramane de dat bordul jos.
IRONICK
Pai trebuie sa stabileasca si o pozitie de ginecolog ....
bobo77
Doar sa fi nebun sa accepti sa-ti fie dat bordul jos pentru montarea filtrului, cu o scula adecvata nu dureaza 5 minute decuparea fara nici un risc...
einstein1984
La cat de bune sunt evaporatoarele de logan, ar vrea si ei sa-ti puna filtru de polen...
alicip
Daca incepe lumea sa gaseasca filtre de habitaclu pe noi masini Logan II, inseamna ca au o justificare de ce au marit pretul. La Flamicom in Valcea aceasta operatiune costa cam 180 RON cu filtru de la ei.
bobo77
Au marit pretul la ce?
Pe site-ul dacia nu apare la nici o versiune ca ar avea filtru, dar poate nu-i actualizat.
Sp!ke
N-au marit nici-un pret, dimpotriva, la aceeasi echipare, pretul s-a micsorat, numai ca de data asta am platit pachetul legal (trusa, stingator si triunghiuri) cu 38 de euro. Probabil ca s-au gandit ca de 38 de euro pot pune filtru de polen. Asteptam pe cei cu versiuni de echipare mai jos de laureate, sa ne spuna daca au si ei.
alicip
La noul model Logan. Cel vechi este cam cu 150 Eur mai ieftina decat modelul nou. De filtru, nici eu nu am vazut in dotari la noua versiune, dar spunea cineva, cateva posturi mai sus ca ar fi unele modele care au deja montat asa ceva din fabrica.
Sp!ke
Eu spuneam ca am filtru de polen din fabrica. Si nu vad unde e majorarea de pret! Ai manere la usile din fata, ai volan reglabil pe inaltime, ai suport de ochelari, ai filtru de polen... astea costa ceva bani, n-as putea sa spun cat, dar categoric fac mai mult de 150 de euro.
klaus
Sa nu mentionez eu ce nu mai e pe dedesubt, sa vezi atunci daca se compenseaza ce e cu ce nu mai e...
IRONICK
Bine, compenseaza si cu ce nu mai este inauntru ....
Unitec
adica?
razvanamza
Romcarbon a pus in vanzare un "kit" pe care scrie mare "NOU", compus din filtru aer, filtru ulei si ......filtru particule Logan ohmy.gif . Costa 60 lei pe Muntii Carpati. Cine vrea poze sa spuna......
Serje
Vrem poze tongue.gif , daca le ai, pune-le aici ca nu cred ca incurca pe nimeni.
IRONICK
QUOTE(razvanamza @ 10 Sep 2009, 22:47)
Cine vrea poze sa spuna......
Face o mie de cuvinte ....
razvanamza
Am uitat sa incarc acumulatorii la aparat....dar revin in curand. Astazi l-am montat. Inarmat cu un cutter si un bec legat la baterie. Rezultatul: aere de masina bengoasa smile.gif

este practic filtrul de clio2....

In poze se observa atat kitul de la Romcarbon, etape ale montajului cat si filtrele, prezntate separat.
tkx
QUOTE(razvanamza @ 10 Sep 2009, 22:47)
Romcarbon a pus in vanzare un "kit" pe care scrie mare "NOU", compus din filtru aer, filtru ulei si ......filtru particule Logan  ohmy.gif . Costa 60 lei pe Muntii Carpati. Cine vrea poze sa spuna......
*


Am vazut si eu kitul respectiv in Auchan, filtrul ala de particule e de fapt filtru de polen.
BZN
Se gasesc si pentru PH2 sau sunt "universale"?
razvanamza
Sunt si pentru PH2 IN masura in care codul din poza este acelasi cu cel pentru PH2......sigur este pentru PH1, pentru ca am montat si pe masina mea (Easy 2007), cat si pe a sefului (Preferance 2005).
bobo77
Daca filtrul de polen merge montat pe ph1 atunci sigur merge si pe ph2, asta ca s-a nu mai lungim discutia...
P.s. filtrul este de clio 3 nu de clio 2...
Sp!ke
Ce dracu faceti atata tevatura cu filtrele astea? Filtrele sunt identice si la Logan 1 cat si la 2, unele din 2 au si filtru de polen (Clio 3)... pe cele care nu au se poate monta, daca esti in stare sa decupezi bucata aia de plastic astfel incat sa nu spargi radiatorul de AC... si cam asta e tot de spus...
tdan08
asa e. daca trebuie un topic de 53 de pagini pt a discuta de un amarat de filtru de polen, atunci pt chestii mai complicate (componente motor, modificari motor si exterior, parte electrica, montari de alarme, sisteme audio, etc) cat ar trebui sa se vorbeasca.
daca cineva doreste sa isi monteze un filtru polen si vrea sa se informeze de pe acest topic, ii va creste barba pana citeste 53 de pagini si sunt convins ca tot mai are cateva dubii si apoi, pt ca aici, jumate din posturi sunt la subiect si jumate sunt aberatii si discutii in contradictoriu.
ar trebui sa se faca o selectie a posturilor folositoare si sa ramana alea, ca un fel de tutorial sau cele mai frecvente intrebari, asa ca fiecare sa se informeze cat mai usor si nu sa aiba, dupa 53 de pagini, dileme gen "merge sau nu montat filtru polen pe logan?", "e acelasi filtru de polen de pe ph1 ca cel de pe ph2?" sau "ce model de filtru polen merge montat pe logan?".
oricum nu e singurul topic de acest gen.
razvanamza
Domnule tdan08, acest topic reprezinta convorbirile si descoperirile multor useri de pe daciaclub. Amintesc aici pe klaus, primul care a anuntat compatibilitatea cu filtrul de clio3 acum mult timp. Se pot observa diferite metode de montaj, alternative (moshu). Mai puteti gasi si diferitele tipuri de filtru existente pe piata. Pe un forum lumea discuta, si fiecare "culege" ce are nevoie.
Ma indoiesc asupra faptului ca administratorii vor sterge posturile nefolositoare" pentru dumneavoastra, fiindca nu este normal.
Nimeni nu da mura-n-gura. Si eu am citit cele 50 de pagini ale acestui topic de-a lungul timpului, mi-am format o parere, apoi am postat la randul meu impresiile personale.
Consider ca este normal sa respectam cuvintele fiecaruia, indiferent cat sunt de folositoare sau nu.

L.E. Eu nu stiu cum ar reusi cineva, chiar si destul de distrat, sa sparga radiatorul de AC.
IRONICK
272772835R - codul filtrului de polen montat de Dacia ...
sapte62
Au si filtru de polen separat, tot de Romcarbon si tot in Auchan-20 lei. Asta inafara de setul de 60 lei...
IRONICK
user posted image

Se observa decupajul in partea de jos pe care il aminteam cu ceva timp in urma.

QUOTE(IRONICK @ 21 May 2009, 11:50)
Apropo, pentru un trick cei care se plang ca nu face click la montare. Se pileste in partea de jos la latimea clemei


24 Sep 2009, 10:15:
Mai adaug pretul filtrului de Dacia ~60RON.
De toata jena, nici nu trebuia sa sara de 40RON. Dar ce sa ii faci, niste francezi de neam prost vor sa faca avere ...
bgdrenault
Am un logan PH 2. Inaitea acestuia am avut si PH1 si am impresia ca puterea ventilatorului la PH1 era mai mare decat cea de la PH2, la PH2 abia la viteza a treia fiind ca la viteza 2 la PH1.Poate cineva sa-mi confirme sau nu aceasta impresie?????
Pentru cei care au PH2 in momentul in care mutati butonul de dirijare a aerului ventilat doar pe "dezaburire" creste sau nu viteza aerului ventilat??Si tot pentru cei cu PH2 care au montat filtru de polen la primele 2 trepte se mai simte ventilatia????
Bulldog
La mine face click la montare si debit scapa doar daca inchid aeratoarele, si e neglijabil as putea spune.
roredman
prin constanta stie cineva daca se gaseste setul?
ydaniel
si in cora am vazut:57lei.
catalin1984
Logan 1,4 mpi, laureat ar trebui sa aiba filtru de polen?

Multumesc
Bulldog
Depinde cand l-ai luat. Eu am ridicat masina prin 30 iulie si avea. Userul BZN cu ceva timp inainte de asta si el nu avea. Mai sigur apleaca-te si uita-te. Nu stiu care e criteriul potrivit caruia cei de la Dacia l-au montat la mine: nivel de echipare, motorizare, data productiei, greseala...
einstein1984
Referinta de piesa pentru filtrul de polen facut pentru montarea ulterioara pe faza 1 de logan (il gaseste si dealerul in dialogys) este dupa cum a zis si IRONIK mai sus 27272835R. Se pare ca vine cu instructiuni si o garnitura pentru partea inferioara
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 5 Oct 2009, 09:52)
Referinta de piesa pentru filtrul de polen [...] este 27272835R


'neata

QUOTE(IRONICK @ 15 Sep 2009, 23:44)
272772835R - codul filtrului de polen montat de Dacia ...

einstein1984
Da, dar ala apare acum si pentru masini din faza 1; adica e referinta pentru montajul in post vanzare, nu numai pentru masinile de faza 2 cu el montat din fabrica.
Ca daca tu zici ca ai faza 1, el iti cauta repede referinta de clio3.
IRONICK
Asta din cauza ca merg treburile greu cu dialogys-ul. Baietii aia care bat clapepe si sefii lor mai trebuie sa evolueze mult, ca sa ajunga din urma un program de piese in care bagi vinu' si iti spune exact ce piese ai pe masina fara sa mai faci si alte selectii.
cosmin_ruz
Mi-am montat si eu un filtru de polen de Clio3 si sunt multumit de rezultate. Asa ca luati-va un cutter si treceti la treaba!
einstein1984
Ironik, cauta tu un radio de kangoo 1 sa vedem dupa aia cat de usor e de folosit dialogysul. Sau incearca sa-l folosesti in romana daca ai nervi.
iulic'
stie cineva ce pret are filtrul asta de la dacia?
gabylzr
QUOTE(IRONICK @ 24 Sep 2009, 09:56)

Mai adaug pretul filtrului de Dacia ~60RON.

*


michou
Salut,

Pretul filtrului care se monteaza in service este 62 RON. Produs de Valeo filtru simplu fara carbon. Normativul Dacia pentru montaj filtru este de 1,5 ore manopera (aproximativ 100 RON in funtie de preturile din service). Toata distractia filtru +montaj costa in service cam 160 RON. Atasez si o schema de montaj a filtrului Valeo codul este trecut in stanga sus.
[attachmentid=1627559340]
membru_DC
la piese auto costa 21 RON (cu TVA) un astfel de filtru pentru Logan/Sandero/Clio/Modus/etc wink.gif
"FILTRU CABINA FA-P2550" Romcarbon SA Buzau

Specificatie tehnica: 194/2008
Certificat RAR: 2032
bobo77
Si ce crezi ca este de vreo rana? cit dai atita face...de obicei.Daca-ti pui filtru de care ai scris mai sus sa ne spui si noua impresiile tale.
zeus-iulian
QUOTE(membru_DC @ 15 Oct 2009, 19:19)
la piese auto costa 21 RON (cu TVA) un astfel de filtru pentru Logan/Sandero/Clio/Modus/etc  wink.gif
"FILTRU CABINA FA-P2550" Romcarbon SA Buzau

Specificatie tehnica: 194/2008
Certificat RAR: 2032
*



Filtrul asta se gaseste si in auchan din militari la 21 ron. I-am facut si poze dar ca maine le uploadez.De asemenea la cel din titan acelasi filtru polen+filtru aer la 52 ron la pachet.

Eu zic ca merita cei 21 ron, nu vad ce rau ar putea face tinand cont ca la mine gura aceea unde se pune filtrul este astupata.
tribunul
QUOTE(bobo77 @ 15 Oct 2009, 21:10)
Si ce crezi ca este de vreo rana? cit dai atita face...de obicei.Daca-ti pui filtru de care ai scris mai sus sa ne spui si noua impresiile tale.
*



Mi-am pus eu, este IDENTIC la dimensiune cu cel renault.
Diferentele ar fi ca in loc de garnitura de cauciuc, are o garnitura din burete, si plasticul este mai rigid.
Deci, sunt multumit de el.
bobo77
Nu am spus-o sa fac conversatie sau vezi doamne ca pretul ar fi prea mic, am avut mai multe filtre pina acum si inclusiv cel de acum care il am, nu se compara cu cel original de clio 3.De aia am spus ce am spus...foloseste tribunule si ai sa vezi.
tribunul
Daca stii ceva, spune, de ce esti asa misterios?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.