Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumina colorata, lumina desenata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74
skija
cado....
Maskatu
Am tras si eu cateva cadre week-endul trecut in parc... am selectat 2 poze mai reusite dupa parerea mea... nu aruncati cu pietre, sunt incepator. biggrin.gif Sunt facute cu zoom-ul optic aproape de maxim...11-12x si probabil de aceea un pic neclare...
DrK
Eforie 2010
eduardsebe
Pozele sunt facute cu un Nikon L100 smile.gif
os
Un alt fel de portret

Tamron 17-50, K10d.
Amedeus
Fotografiate anul trecut in Viena...

[attachmentid=1627632800] [attachmentid=1627632805]

...si niste nasturi smile.gif

[attachmentid=1627632803]
eduardsebe
Unirii smile.gif
Si o torta la festivitatea UNEFS smile.gif
Maskatu
renault...
[attachmentid=1627635347]

O floricica...
[attachmentid=1627635348]

Cismigiu....
[attachmentid=1627635349] [attachmentid=1627635350]

Old school...
[attachmentid=1627635353] [attachmentid=1627635354]

patriotism...
[attachmentid=1627635355]
os
Aia cu Renault mi-ar fi placut mai mult daca masina era ori curata-curata, ori murdara-murdara. Sau poate murdara tare, si sa fi sters foarte bine numai partea cea mai proeminenta a literelor.
Maskatu
Ok am notat. O sa pandesc masina sa fie ori curata, ori mai murdara rolleyes.gif Celelalte cum sunt? blush.gif Nu prea am avut timp sa mai ma experimentez, dar promit ca o sa trag mai multe cadre pe viitor. happy.gif
Ov
1. citeste
2. fa multe poze
3. fi mai selectiv tongue.gif
zax
QUOTE(os @ 28 Jun 2010, 22:50)
Aia cu Renault mi-ar fi placut mai mult daca masina era ori curata-curata, ori murdara-murdara. Sau poate murdara tare, si sa fi sters foarte bine numai partea cea mai proeminenta a literelor.
*



Poate ajuta la inspitarie: link
Maskatu
Sau samponata... biggrin.gif

Am mai tras cateva cadre ieri. blush.gif Am mai experimentat modul "panning" si am inceput sa priep cum functioneaza biggrin.gif

PS nu am avut timp sa pregatesc pisicul pentru sedinta foto asa ca este un pic zbarlicios. ph34r.gif
os
Masina: curata, nu asa. In plus: ma deranjeaza ce-i in jur (casa, stalp, arbori) si reflexiile pe masina (casa, stalp, pomi, cabluri). Masinile-s subiecte dificile.

Butonul: praf. Adica nu-i poza praf, ci e praf pe buton. Trebuia curatat. Ca sa iasa mai bine in evidenta forma ar fi mers o lumina suplimentara mai mult sau mai putin tangentiala la bord. Asta poti s-o obtii (in functie de ora, ambient etc) de exemplu cu un carton alb (pentru iluminare difuza), sau cu o bucata de polistiren (ori carton) aluminizat de pe la izolatii sau dintr-un ambalaj de alimente (pentru ceva mai multa directionare) sau - la marimea aia - chiar cu o oglinda de buzunar pentru directionare extrema (cred ca n-ar fi mers aici, eu m-as gandi la solutia cu "ceva" aluminizat). Nu-i neaparat nevoie de mari scule, dar nu strica sa te ajute o persoana.

Tramvaiul are ceva care-mi place, dar nu pot sa spun ce. Locul n-a fost chiar ideal pentru exersat panning: eu as fi ales un spatiu mai amplu, in special pe directiile de deplasare a obiectelor.

Nu sunt un fan al pozelor cu animale.
DrK
Foarte tare aia cu tramvaiul blush.gif Banuiesc ca ai facut-o din mers la aceeasi viteza cu el.
vis-a-vis
Da, fugea si deodata a intrat in zid...
yhattori
user posted image
IRONICK
Va chinuiti degeaba, luati de aici arta pura.

[attachmentid=1627636266]
Ov
@yhattori: HDR sau supra-saturata?
Maskatu
QUOTE(DrK @ 1 Jul 2010, 17:01)
Foarte tare aia cu tramvaiul blush.gif Banuiesc ca ai facut-o din mers la aceeasi viteza cu el.
*


biggrin.gif Nu chiar... eu eram pe o straduta laterala stand pe loc. Nu am reusit sa cuprind tramvaiul, asa ca a iesit un pic din cladirea din dreapta in poza...dar dupa aceea mi-am dat seama ca a iesit ceva mai interesant asa. Este facuta pe A cu f-ul 2.8, si timp de expunere 1/30.

Si inca o poza cu un schimbator nou...
[attachmentid=1627636283]

Si motorizarea. biggrin.gif [attachmentid=1627636284]
cosmin_2300
QUOTE(vis-a-vis @ 1 Jul 2010, 18:43)
Da, fugea si deodata a intrat in zid...
*


radmasa.gif

Maskatule , hai recunoaste ca defapt vroiai sa te lauzi ca ti-ai luat alta masina biggrin.gif
yhattori
QUOTE(Ov @ 1 Jul 2010, 20:51)
@yhattori: HDR sau supra-saturata?
*



fujifilm velvia 100 + polarizor circular.
Maskatu
Nu este a mea, as vrea eu unu 1.9 dci, 6 trepte, 130cp... wub.gif Ma multumesc cu pozele... blush.gif
[attachmentid=1627636300]
Ov
@yhattori: miez. Expunere calculata ca la carte sau ai exponometru integrat in aparat? Ce aparat folosesti pe film?


.... despre poza mea nimic? E facuta cu aparatura speciala, un mega obiectiv 3.7mm (e scris corect wink.gif ) f2.8 smile.gif si nu e facuta cu 40d-ul
yhattori
pentax k1000. are exponometru dar nu mai merge. caz in care se foloseste regula clasica: soare afara, f/16 si expunere 1/ISO-ul filmului, valoare pe care o ajustez functie de necesitati, ex:

doresc sa folosesc f/8 (claritate mai buna a obiectivului decit la f/16). f/8 e 2 trepte supt f/16 pe scara logaritmica a diafragmelor asadar am nevoie de un timp de expunere de patru ori mai scurt; iso-ul filmului e 50. timpul de expunere va fi deci 1/200. cum nu am decit 1/125 si 1/250 pe aparat, aleg ce-i mai aproape adica 1/250 si eventual incerc si un 1/125 si un 1/500.

velvia are o toleranta cam de 1/2 EV asa ca una din cele trei expuneri e musai sa fie buna cu aia supraexpusa bonus mai putin saturata si mai detaliata la umbre iar cea subexpusa mai saturata si mai contrastanta. cea pusa aici era cea subexpusa (cam cu 2/3 EV estimez eu, am mai corectat-o din levels in photoshop dupa scanare).

in general insa, f/8, 1/250, obiectivul focusat la infinit si ziua ies bine cam toate. la apus/rasarit/umbra adinca 1/60, contre-jour, pe plaja, blitz 1/500 <-> 1/1000, ce nu se poate "trage" la developare se bibileste pe calculator, daca merita. pentru chestii mai grele, diafragma mare pentru DOF mic, blur, expunere lunga samd, am tabela de expunere pentru velvia, trag mai multe cadre si folosesc si exponometrul de la digital cind il am la mine.
AdrianMC
Am utilizat un filtru de polarizare circulara dar un asemenea cer nu am obtinut direct din aparat. Dupa zgomotul afisat banuiesc ca e procesata destul de mult.
Ov
evident, mai ales ca a zis ca a folosit un film cu iso 50:)
zax
QUOTE(yhattori @ 1 Jul 2010, 23:31)
...am mai corectat-o din levels in photoshop dupa scanare...
*


radmasa.gif gata, ti-ai dat foc la valiza. Sa vezi ce te crucifica astia acum.
Folosesti fotoșop! iu'r ă bed, bed men... veri bed men! nono.gif

AdrianMC, polarizatorul nu se foloseste oricum. Ca sa aiba efect lumina (soarele) trebuie sa bata din lateral. N-are nici un efect daca ai soarele in spate sau in fata. In plus, e bine sa ai nori pe cer, e mult mai vizibil efectul.

@ yhattori: esti sigur ca filmul ala are latitudine numai juma' de stop? Chiar si dia, parca e prea putin... si iso e 100 nu 50 smile.gif
Ov
user posted image

de exemplu
zax
QUOTE(yhattori @ 1 Jul 2010, 22:20)
fujifilm velvia 100
*



de exemplu
Ov
QUOTE(yhattori @ 1 Jul 2010, 23:31)
iso-ul filmului e 50.
*



io ziceam de ultima pictura
zax
hmmm... sper ca sfarsitul de saptamana e de vina. Eu ii spuneam lui yhattori.
AdrianMC
Zax, polarizatorul l-am luat pt cer albastru si nori pufosi. Faza cu batutul soarelui din lateral sigur am uitat-o atunci sau nu i-am dat importanta. Mersi de pont.
zax
Cu placere. Vezi ca nu merge cine stie ce nici daca soarele bate de sus, deci cel mai ok e dimineata devreme sau spre seara.
yhattori
exista velvia-ul original care are ISO 50 si nu se mai fabrica dar se mai gaseste de cumparat. p-orma vine velvia cu ISO 100 care are emulsia originala si filtrele de corectare de la provia (alta linie de la fuji) iar mai apoi au scos velvia 2 care e cu o alta emulsie, un produs nou. pe baza caruia s-a scos si o varianta cu ISO 50. le mai incurc si eu.

zax, pe cutie scrie ca-l poti trage in procesare - 1/2 + 1. din ce-mi zice nenea de la laborator care mi le face si pe care-l stresez saptaminal cu idei fistichii, cit scrie atit face.
Fratzica
Cateva poze facute de frate-miu la tara. smile.gif
os
Bre Maskatule, nu vrei de loc sa speli masinile alea...
Diac
biggrin.gif Pozele lui Makatu reprezinta perfect soarta unui Renault. Spalata, ingrijita, da nu prea mult.... biggrin.gif
os
Un caine vitezoman, in stationare wink.gif



vis-a-vis
Cat e de smecher radmasa.gif
os
Si frontal:
zax
[attachmentid=1627637312]

Maskatu
smile.gif
"old" cit + un pisic care face cu ochiul...
os
SPALA-MA smile.gif
CriSTI68
smile.gif
Maskatu
blush.gif
Apus de soare in mizerul bucuresti
[attachmentid=1627637658]

Ciorapel
[attachmentid=1627638045]
[attachmentid=1627638044]
[attachmentid=1627638046]

Toate 3 sunt făcute :

Camera Brand: Panasonic
Camera Model: DMC-LS80
Exposure Time: 15 sec
ISO Speed Rating: 100
Focal Length: 5.5 mm

Camera m-a costat 1,9 mil acum un an de zile; sunt mai mult decât mulțumit de ea.

P.S. Timpi de expunere de până la 60 de secunde are :X

P.P.S. Ultimile fotografii sunt făcute exact înainte de Costinești (de strada care duce spre Costinești), fiecare într-un sens de mers.
eduardsebe
Apropos de poze in miscare icon_mrgreen.gif


Garett
Pun si eu 3 tentative, de pe faleza inundata:
PS: Din motive obiective, adica apa de vreo jumatate de metru tongue.gif, sunt facute cu un zoom destul de mare, de aici usoara neclaritate.
os
@Ciorapel: ce-s "alea" rosii din prima imagine (acolo unde m-as astepta sa fie asfalt)? Ciudat efect - ca si cum ar fi incandescent...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.