Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumina colorata, lumina desenata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74
Dan73
Marele Jupiter rolleyes.gif
[attachmentid=1627982784]
Mai sus un pic si spre dreapta, un roi deschis: Praesepe.
IRONICK
Si cu rosu jos?
Dan73
niste frunze mai apropiate...am lasat pozitiile aprinse, totusi smile.gif
Markos
Una de-acu' 6 ani.
corbex
M-am prins, e regina Elisabeta pe bancnota de 3 guinee.
IRONICK
[attachmentid=1627984182]
Dan73
In Cazane
[attachmentid=1627984331][attachmentid=1627984332]
gabize
[attachmentid=1627984746]
UXE
Gara unde e?
gabize
trei patru sensuri giratorii mai la stânga. wink.gif

scuzatz eroarea, da' e multe! mad.gif
IRONICK
Mont Blanc

[attachmentid=1627985149]

Aiguille du Midi

[attachmentid=1627985150]
Markos
QUOTE(IRONICK @ 8 Mar 2015, 21:39)
Mont Blanc
*


Astea nu-s pixuri?
IRONICK
QUOTE(Markos @ 8 Mar 2015, 21:49)
Astea nu-s pixuri?
*

Cand se scrie legat. Ai niste mistouri de autobaza cateodata. radmasa.gif
neumann
QUOTE(IRONICK @ 9 Mar 2015, 00:03)
Cand se scrie legat. Ai niste mistouri de autobaza cateodata. radmasa.gif
*



De ce legat? Nu poti sa scrii cu litere de tipar cu pixurile alea?
Han Solo
QUOTE(Markos @ 8 Mar 2015, 22:49)
Astea nu-s pixuri?
*


piscuri.
IRONICK
off-piste skiing

[attachmentid=1627985979]

ps. zoom
Liviu
Stele si alte lumini ...
Markos
Le-ai pozat heliocentric?
IRONICK
QUOTE(Liviu @ 17 Mar 2015, 22:56)
Stele si alte lumini ...
*

Tu vezi asta din terasa/balcon?
Liviu
Nu, de langa balcon .. de pe camp. Altfel ma deranjeaza luminile de la santierul din fata blocului smile.gif
IRONICK
Trebuie sa fie foarte fain ...
Liviu
Este foarte cool, recunosc, mai ales cand realizezi dimensiunea fenomenului.

Uite, daca ma uit acum acum pe geamul de la sufragerie si blochez luminile de la santier, cam asa se vede (poza e imbunatatita la contrast un pic) ...

[attachmentid=1627986573]

QUOTE(Markos @ 17 Mar 2015, 22:57)
Le-ai pozat heliocentric?
*


Le-am pozat si atat ... dar daca ma gandesc bine, pamantul statea fix si aurorele se plimbau prin eter ... iar stelele se plimbau deodata cu eterul.
Markos
Deci geocentric.
Liviu
Nici macar ... ca toate se invarteau in jurul meu, deci ... sunt confuz. Hai noroc (cu un Shiraz). Ma apuc maine sa mai citesc vreo 2 biblii ca sa vad cum e cu pamantul si stelele astea.
Markos
QUOTE(Liviu @ 18 Mar 2015, 01:00)
Ma apuc maine sa mai citesc vreo 2 biblii ca sa vad cum e cu pamantul si stelele astea.
*


up.gif

Nu-l rata pe Sfântul Macarie Tâmplarul.
Dan73
QUOTE(Liviu @ 17 Mar 2015, 23:56)
Stele si alte lumini ...
*


up.gif
In a 2-a ai prins si ISS smile.gif

Liviu
Un ISS mai mic asa. Faptul ca in zona e un aeroport nu se pune tongue.gif.

Deja m-am lovirt in limitarile celor 19mm F2.8 cu care am tras cadrele ...
Next ... samyang 10mm F2.8 ...
zax
QUOTE(Liviu @ 18 Mar 2015, 09:22)
Deja m-am lovirt in limitarile celor 19mm F2.8 cu care am tras cadrele ...
*


radmasa.gif
QUOTE(Liviu @ 18 Mar 2015, 09:22)
Next ... samyang 10mm F2.8 ...
*



vezi ca nu-i asa simplu cum crede lumea... eu am avut o experienta neplacuta cu samyang si era sa fie chiar nasoala rau, in sensul ca era sa raman cu el.
Nu stiu ce se zice de 10.5mm dar presupun ca de bine... la fel se zicea acum ceva ani despre 8mm f3.5 fisheye cum ca e, daca nu peste, cel putin la fel de bun ca nikon 10.5... Pretentiile mele in ceea ce priveste calitatiile obiectivelor sunt sub cele ale pixelpeeper-ilor care fac tot felul de teste pe grile asa ca nu ma prea intereseaza sa le testez atat timp cat ies bine in teste... modelul de la vremea aia era insa incredibil de prost sub f5.6... Norocul meu a fost ca nimerisem un exemplar care cred ca trebuia sa fie rebut sau ceva si am vazut pe ecranul aparatului ca e in neregula... apoi am mai testat vreo 3 in magazin plus am rugat pe cineva care detinea unul sa-mi trimita niste poze (am zis ca poate e lotul din magazin cu probleme) dar toate faceau la fel: la f5.6 devenea brusc alt obiectiv dar sub era mai prost ca un ciob de sticla de bere... Cum presupun ca vrei neaparat 2.8-ul, verifica-l... la 5.6 cam toate obiectivele sunt ok insa mai jos si mai ales sub f4 se simte pretul.

in plus, vad ca 10-le nu e fisheye... si e diferenta mare de unghi de cuprindere intre aceeasi focala fisheye si corectata... ca idee

neumann
QUOTE(Liviu @ 18 Mar 2015, 01:44)
Este foarte cool, recunosc, mai ales cand realizezi dimensiunea fenomenului.


Trebuie neaparat prinse si mai la nord, undeva unde e intuneric..
http://yle.fi/uutiset/lukijoiden_kuvat_rev...a_omasi/7873664

PS: in ce "sat"stai?
klaus
Adevaru' e ca ajuta mult 2.8 la poze pe trepied cu cerul instelat...
Liviu
Daaa ... de cand visez la o aventura din aia .. DAR, sansele sa prinzi ceva ca aseara cand esti in locul potrivit sunt infime.

Eu ma bucur ca am avut sansa sa vad aseara ce am vazut de la mine (nordul Stockholmului).

Era majetic si asa ... uite un cadru de la altcineva (am fost in grup) cu mine care nu ma mai saturam de uitat in sus ... si fi'miu care incepea deja sa se plictiseasca biggrin.gif ...

[attachmentid=1627986616]
neumann
QUOTE(Liviu @ 18 Mar 2015, 12:00)
Daaa ... de cand visez la o aventura din aia .. DAR, sansele sa prinzi ceva ca aseara cand esti in locul potrivit sunt infime.
*



Exact de-aia nu mi-am batut nici eu capul prea tare sa ajung pe-acolo, daca n-am alte treburi (ski, kayak, etc).
zax
QUOTE(klaus @ 18 Mar 2015, 10:58)
Adevaru' e ca ajuta mult 2.8 la poze pe trepied cu cerul instelat...
*


Simt o urma de ironie... dar sper ca ma insel.
klaus
QUOTE(Liviu @ 18 Mar 2015, 11:00)
DAR, sansele sa prinzi ceva ca aseara cand esti in locul potrivit sunt infime.
*

Haid mai, fugi cu ursu'.
Pai de 2 zile s-a spus ca a fost cea mai mare explozie solara de anul asta care se indreapta spre Pamant.
Si ce fac marile explozii solare care se indreapta spre pamant? Aurore boreale.
Daca esti suficient de rezonabil de aprope de cercul polar, in 2 zile reusesti sa aajungi intr-o zona perfecta pentru astfel de poze.
Liviu
Explozia solara este dusa de vantul solar (doar daca nu vine unul din BOR cu alte idei).
Astia care se pricep spun ca in functie de mai multi parametri, furtuna ne poate lovi sau ne poate ocoli.
Practic, risti niste bani multi pentru niste poze. Un bilet de avion de azi pe maine si cazarea aferenta nu sunt deloc (dar DELOC) ieftine de pe o zi pe alta, mai ales in Scandinavia ... si eu sunt in perioada de revenire dpdv economic (nu asa cum a zis BKL).
Dan73
E bun lincu asta? unsure.gif
http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/

QUOTE(Liviu @ 18 Mar 2015, 09:22)
Un ISS mai mic asa. Faptul ca in zona e un aeroport nu se pune tongue.gif.
*


Te cred, dar m-a indus in eroare asemanarea cu respectiva statie prinsa de mine smile.gif
user posted image

si faptul ca unghiul corespunde cu latitudinea la care te afli tongue.gif

Liviu
Nu stiu de linkul ala .. dar acum l-am salvat ca pe viitor sa corelez. Eu folosesc asta: http://www.softservenews.com/Aurora.htm

Cu ISS, e interesant ce spui. Numai ca aseara eu am expus cu cca 4 sec (in general), timp prea scurt pentru ISS sa se lungeasca atat. Si se vad si flashurile de la aripi in dunga de la mine. Oricum, eu ma uitam in sus, nu la orizont. Puteau sa treaca si 3 ozn-uri in formatie cu martieni facand din maini pe ele si probabil ca tot nu le observam.
klaus
QUOTE(Liviu @ 18 Mar 2015, 11:56)
Practic, risti niste bani multi pentru niste poze.
*

Arta cere sacrificii.
Liviu
Daca mi-as castiga existenta din poze cu elani pe fundal cu aurore, in mod cert eram in avion in secunda 2 dupa ce s-a anuntat eruptia.

Asa, nu ma consider un artist tongue.gif ... deci nu ma sacrific mai mult decat trebuie.
Dan73
QUOTE(Liviu @ 18 Mar 2015, 12:05)
Numai ca aseara eu am expus cu cca 4 sec..
*


In cazul asta nu mai am nici un dubiu. Eu am avut la poza aia de mai sus 25 sec.
neumann
QUOTE(klaus @ 18 Mar 2015, 12:50)
Haid mai, fugi cu ursu'.
Pai de 2 zile s-a spus ca a fost cea mai mare explozie solara de anul asta care se indreapta spre Pamant.
Si ce fac marile explozii solare care se indreapta spre pamant? Aurore boreale.
Daca esti suficient de rezonabil de aprope de cercul polar, in 2 zile reusesti sa aajungi intr-o zona perfecta pentru astfel de poze.
*



Mai ramane o variabila: cate zile cu cer senin sunt in Nord, in perioada respectiva. Poti avea 60 de zile consecutive cu nori pe cer.
klaus
Un om inteligent ia in considerare si aceasta variabila. Neaplicabil acum, de altfel.
Liviu
Am mai gasit o poza, fix de sub eruptia de lumina ... "prepare for warp speed" smile.gif

[attachmentid=1627986618]
UXE
Te-ai cam iradiat...
klaus
Eu as fi dispus sa ma iradiez si eu ca sa le vad p-alea.
Liviu
Luati si va radiati cu un timelapse smile.gif
Dan73
cam putin ...juma' de minut sleep.gif
Liviu
QUOTE(Dan73 @ 18 Mar 2015, 18:01)
cam putin ...juma' de minut sleep.gif
*


sad.gif
Am un singur aparat foto. Dacă aveam 2, ca toți fotografii care se respectă, puneam unul sa facă time lapse și cu celalalt trageam cadre frumoase...

Cred ca e timpul de un A7... sau 7D? biggrin.gif
yoncv
QUOTE(Liviu @ 18 Mar 2015, 18:38)
Luati si va radiati cu un timelapse smile.gif

*


Declar oficial ca te urasc.
Dan73
cica a fost cea mai puternica furtuna solara din actualul ciclu smile.gif
http://adevarul.ro/tech/stiinta/aurora-bor...7d61/index.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.