Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Valencia GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3
petre 1
Adevarat, si lui MS i-au cam tras-o cu rosul ala la iesirea din PIT, destul de aiurea regulamentul anul asta. blink.gif

Oricum e bine de stiut ca Miki s-a prins de ce nu e performanta masina lui MS: intr-o cursa intreaga nu reuseste sa incalzeasca suficient pneurile blink.gif

27 Jun 2010, 21:44:
Iata si ceva stiri proaspete:

Ten drivers handed post-race penalties Jenson Button, Rubens Barrichello, Nico Hulkenberg, Robert Kubica, Vitaly Petrov, Adrian Sutil, Vitantonio Liuzzi, Sebastien Buemi and Pedro de la Rosa have all received penalties from the Valencia stewards for safety-car rule infringements.

All nine men will have five seconds added to their final race time for speeding under the safety car during their in-laps prior to pitting following Mark Webber’s dramatic crash in the early stages of the European Grand Prix.

In a separate incident, Timo Glock has had 20 seconds added to his race time for ignoring blue flags.

The penalties mean Fernando Alonso moves up a place to eighth, with Buemi dropping to ninth, while Nico Rosberg picks up a point for tenth at the expense of De la Rosa.
dantes
Kobayashi my new favorite ! tongue.gif
Foarte tare japonezu' Harakiri a facut si cu Alonso si cu toti ceilalti de altfel.... Daca cumva v-a scapat din vedere, aia a fost singura lui oprire care era si cea obligatorie de altfel sa schimbe tipul de pneu... pacat....ar fi terminat pe un meritoriu loc 3.

De data asta SC-ul a stricat complet cursa... A impartit locurile 1 si 2 de restul, Alonso de pe 3 a picat la mama naibii, in fata au aparut tot felul de trotinete care merg ca cizma, MS a fost pus sa astepte la semafor pana trece tot plutonul...puii mei...

Oricum...destul de interesant ca au inceput sa se faca depasiri inclusiv pe uscat...ne vedem la Silverstone wink.gif

PS: MS cateva fastest lap-uri interesante...semn ca probabil chiar au probleme cu compatibilitatea cu cauciucurile....
Modus
QUOTE(dantes @ 28 Jun 2010, 07:21)
Kobayashi my new favorite !  tongue.gif
*



stai linistit ca de cursa viitoare iar intra in anonimat.
DragosP
QUOTE(dantes @ 28 Jun 2010, 08:21)
Daca cumva v-a scapat din vedere,  aia a fost singura lui oprire care era si cea obligatorie de altfel sa schimbe tipul de pneu... pacat....ar fi terminat pe un meritoriu loc 3.
*


Nu cred că ne-a scăpat, da' găștii vesele de la tevereu sigur i-a scăpat. "Vai ce păcat, mai sunt câteva tururi, de ce oare nu mai merge?" când trebuia să fie clar pentru toată lumea că trebuie să intre să schimbe; oare nu s-au întrebat de ce Button se mulțumește cu locul 4 și nu-l atacă? nedumerire.gif
bucatzel
Trecand peste ce era evident pentru oricine mai putin alecsansescu...

Pentru ca e incredibil de greu de depasit pe nenorocenia asta de circuit...

Adica... circuitul pare frumos pentru plimbari solitare, turele onboard chiar pareau faine, da' pentru concurat nu mi se pare la fel de grozav.

DragosP
QUOTE(bucatzel @ 28 Jun 2010, 08:44)
Pentru ca e incredibil de greu de depasit pe nenorocenia asta de circuit...
*


Conașule, n-a schițat nici o clipă nici un gest cum că ar avea de gând să-l depășească pe samurai. Aștepta la cca 1,5s în spate liniștit ca ăla să intre la standuri.
dantes
QUOTE(Modus @ 28 Jun 2010, 08:31)
stai linistit ca de cursa viitoare iar intra in anonimat.
*


Nu-i nimic... harakiri a facut din varzaunele de Alonso! A facut in 2 ture ce trebuia sa faca Alonso in juma de cursa...Da' nu-i nimic...
bucatzel
Pai aia era de domeniul evidentului... Il ai in fata pe Ham-ham iar locul 3 e clar al tau. De ce sa te agiti sa depasesti? Button mi se pare cel mai cerebral dintr toti pilotii de top... Chiar o inteles ca punctele se si pierd, nu doar se castiga.

Oricum, nu ma refeream doar la Button - Kobayashi. Dar si daca ar fi sa vorbim de ei, dupa ce Ham-ham si-o luat penalizarea nu s-o indepartat cu viteza fulgerului de Kobayashi, desi pe el nu-l retinea nimeni. Deci nici Kobayashi nu mergea chiar incet.

Io sper sa fi gasit Schumi ce cauta in reglajele masinii, ca prea s-o apucat de teste dupa toata nenorocenia aia cu semaforul. Ar fi fost mai multumit daca era cursa in Romania... Ca la noi n-ar fi pus semafor, si doar un "Cedeaza", si cu un pic de noroc, il furau si pe ala inainte de cursa. 04.gif
Modus
QUOTE(dantes @ 28 Jun 2010, 08:31)
Nu-i nimic... harakiri a facut din varzaunele de Alonso! A facut in 2 ture ce trebuia sa faca Alonso in juma de cursa...Da' nu-i nimic...
*



Te-ai gandit ca Alonso avea cauciucurile praf iar japonezul le avea aproape intacte? Sau asta nu mai conteaza?
DragosP
Și vina a cui e? nedumerire.gif Sau meritul? Sau nici asta nu contează?
bucatzel
A lu' Kovalainen si Webber.

Serios, fara accident (pe care n-ai cum sa-l programezi), nu statea el pe 3 juma' de cursa... Ca totusi, marea diferenta intre el si restul o fost ca el o inceput cursa pe hard-uri, pe cand ceilalti tocmai incepeau sa intre dupa soft-uri cand s-o intamplat surpriza.
dantes
QUOTE(Modus @ 28 Jun 2010, 09:33)
Te-ai gandit ca Alonso avea cauciucurile praf iar japonezul le avea aproape intacte? Sau asta nu mai conteaza?
*


Si cand le avea proaspete de ce n-a fost in stare sa-l depaseasca pe maretul BUEMI? A avut la dispozitie juma de cursa!?!? Da' lasa...e praf oricum... nu numai cauciucurile...Nu-i asa ca in ecuatia asta renault rulz radmasa.gif

Asta ca sa nu amintesc de faptul ca japonezul avea cauciuri noi DAR RECI in comparatie cu ale astora si ii trebuie MINIM o tura sa le incalzeasca...si s-a incalzit prin a-l depasi pe ofitcatu' ....
DrK
de ce va agitati ma?
Alonso nu s-a plans ca l-a depasit Koba. Chiar citeam pe undeva ca era si normal sa il depaseasca avand cauciucuri noi... Alonso si restul erau ofticati pe faza cu SC-ul...

Acum ferrari incearca sa convinga si celelalte echipe sa schimbe sau sa rectifice regulamentul legat de SC. Nu e prima cursa in care SC are un cuvant greu asupra rezultatului...
Modus
QUOTE(DragosP @ 28 Jun 2010, 08:35)
Și vina a cui e? nedumerire.gif Sau meritul? Sau nici asta nu contează?
*



Strategia o face echipa.

28 Jun 2010, 09:10:
QUOTE(dantes @ 28 Jun 2010, 09:02)
Da' lasa...e praf oricum...
*



Daca tu zici asta despre Alonso inseamna ca te uiti la formula 1 de vreo 2-3 curse incoace.
dantes
Din pacate faza cu influentarea rezultatului de catre SC o vad perfect reala...

Drk, Koba avea cauciucurile noi.....daaar erau RECI! Nu a avut timp sa le incalzeasca la potential maxim. Pe Alonso l-a facut la incalzire, iar pe Buemi l-a facut cu cauciucuri perfecte, pe greseala lui in ultima curba a cursei...

Alonso ...who? ..Ii dau insa dreptate la faza cu SC-ul..nu numai el a fost defavorizat... si Kubica si Alonso si Schumi si Button au fost CLAR dezavantajati de SC.
DrK
Am inteles ce spui tu de caucicuri. Eu doar subliniam faptul ca daca Alonso nu era suparat pe depasire, ce rost are sa ne agitam biggrin.gif
sorin_f39
Din ceea ce am vazut in acest sezon, parca Alonso si Massa nu (mai) au nici un fel de motivatie. Nici masina nu este cea mai buna, dar, ar putea totusi sa fie mai sus in clasament.
Ma uit la Hamilton, Vettel, Webber. Ei chiar trag de masina lor, se lupta pentru orice pozitie. Uneori gresesc datorita / din cauza faptului ca isi doresc mai mult decat pozitia respectiva din cursa. Schumi la fel facea la Ferrari. Se lupta pana la final si storcea masina de ultimul calut.
Acum nu se mai intampla asa ceva. La Ferrari am impresia ca pilotii se plimba pe circuit, nu concureaza.
DragosP
QUOTE(sorin_f39 @ 28 Jun 2010, 10:33)
La Ferrari am impresia ca pilotii se plimba pe circuit, nu concureaza.
*


Păi dacă banu' vine oricum...
ionutctn
QUOTE(sorin_f39 @ 28 Jun 2010, 09:33)
Din ceea ce am vazut in acest sezon, parca Alonso si Massa nu (mai) au nici un fel de motivatie. Nici masina nu este cea mai buna, dar, ar putea totusi sa fie mai sus in clasament.
Ma uit la Hamilton, Vettel, Webber. Ei chiar trag de masina lor, se lupta pentru orice pozitie. Uneori gresesc datorita / din cauza faptului ca isi doresc mai mult decat pozitia respectiva din cursa. Schumi la fel facea la Ferrari. Se lupta pana la final si storcea masina de ultimul calut.
Acum nu se mai intampla asa ceva. La Ferrari am impresia ca pilotii se plimba pe circuit, nu concureaza.
*


Aia trag pentru ca e armonie in echipa, toti trag intr-o singura directie pe cand, din care vad eu, la Ferrari e scandal mare ce mocneste inauntru. Massa tot are impresia ca e "lucrat", Alonsi probabil si-a dat seama ca anul asta masina e slaba si nu mai are sanse la titlu si tot asa. Daca Massa e cam delasator asa, echipa nu reuseste sa faca ceva din masina aia, nu o sa ii cerem lui Alonso sa faca minuni. Un fel de leafa merge, noi cu drag muncim...
dantes
Asta din pacate cam asa e.... Putini sunt pilotii care storc tot din ei si din masina...si as putea spune: Hamham, Vettel, Kubica, Schumi..si mai sunt pilotii tineri din echipele mici care cam se chinuie....
DrK
Alonso in cursa trecuta chiar a stors masina aia. Se vedea si pe el ca abea mai statea pe picioare...
dantes
Constanta isi spune cuvantul, nu oportunitatile... Asa a pierdut Massa titlul.... Un pilot trebuie constant sa stoarca tot, sa dea maximum....

Oricum...Canada, pana acum, e best of 2010
sorin_f39
Exact, nu este de ajuns sa tragi o singura cursa ca apoi 7 curse sa stai linistit, poate - poate o pica vreunul din fata ta.
Kubica, Sutil ... de-abia asteapta o oportunitate de a prinde o echipa mare iar apoi sa dovedeasca faptul ca isi merita locul. Dar Ferrari a ales sa il pastreze pe Massa.
Modus
Kubica e intr-o echipa foarte mare.
DragosP
Încape chiar într-o LADA! radmasa.gif
sorin_f39
Cu numele doar.....
Ca pe circuit, din 2007, e deranj.
bucatzel
Am mai spus-o si-o mai spun... colaborearea cu LADA, cu experienta lor in RWD a fost cea mai inteligenta manevra. Iar plusul adus de Petrov, care a crescut cu masini cu RWD e mult mai mare decat pare biggrin.gif

b76bgaarh
ce tot o dati cu accidentul lu weeber? fisichela a avut unul la fel pe linia dreapta de la monza... si nu mai stiu cine a avut unul la fel in australia....

mama cat de batran sunt de imi amintesc de echipa minardi.....
Modus
QUOTE(sorin_f39 @ 28 Jun 2010, 10:15)
Cu numele doar.....
Ca pe circuit, din 2007, e deranj.
*



In ultima parte a sezonului 2008 Alonso a strans cele mai multe puncte. Iar sezonul 2010 e un sezon foarte bun daca facem o comparatie cu ce a fost 2009. Renault are o masina din ce in ce mai buna
DragosP
Plus Frentzen care tot cam așa parcă a zburat.
dantes
Accidente au fost si vor fi...totusi cel mai urat dupa cel al lui Senna parca a fost al lui Ralph dpdv al impactului... 300+ km/h cu spatele in zid de beton...rezultatul? Fisura la coloana, masina praf, DAR in viata!
Zburatori d-astia mai sunt... Kubica, Fisichela, acum webber si mai sunt o groaza de-a lungul timpului...

Problema a fost de cum a fost desfasurat SC-ul...intre locul 2 si 3, cu semaforul rosu, cu toate cele....
DragosP
Apropos de accidentul lui Webber de ieri: nu știu care dintre cei care se scremeau să comenteze a scos una destul de drăguță (dacă n-ar fi cinică), ceva de genul "se vede că e la RBR, a prins aripi", apropos de sloganul mărcii.
sorin_f39
QUOTE(sorin_f39 @ 27 Jun 2010, 17:55)
Glumind acum, ca totul s-a terminat cu bine, se poate spune ca Webber a prins aripi.
"Pe astia de la Red Bull ii umfla cu energizante inainte sau in timpul cursei"
radmasa.gif
*


Am ajuns sa ma citez singur.....
Dupa cum vezi, e precizat: "glumind acum, ca totul s-a terminat cu bine".
DragosP
Nope, a spus cineva... Sau oi fi visat?
ssilviu
QUOTE(DragosP @ 28 Jun 2010, 08:36)
oare nu s-au întrebat de ce Button se mulțumește cu locul 4 și nu-l atacă? nedumerire.gif
*



Aici e simplu. Button are două probleme in f1 când vine vorba de depășiri: Koba și Schumi icon_mrgreen.gif . A se vedea vechile dueluri între button și cei doi.
Modus


sorin_f39


bucatzel
Yeah, sure, whatever... 2005 e perfect pentru comparatii.
ATM
Azi, 26.06, la 15.00, incepe iar balu'.
Grila de start, ma rog, fata:
VETTEL
WEBBER
HAMILTON
ALONSO
MASSA
BUTTON (cam slab, ce drak' o fi facut in calificari numai el stie, macar pe Massa trebuia sa il ia)
ROSBERG
SCHUMACHER
HEILDFELD
etc etc...

...ca de obicei, ghinion de aia de-o sa fie pe langa Hamilton la start...parca vad ca si-o fura iar Webber. Mai degraba il lasa din prima in fata si-l depaseste dupa cateva tururi.

Mare tiganie mare cu remaparea injectiei in calificari, a fost sau n-a fost la RedBull, s-a batut iar pasul pe loc parca era Batuta de la Stroiesti. Bine ca de la Mp urmator intra niste reguli mai clare in fata (ma rog, clare zic eu, fiindca la ce lingvisti si gramaticieni au echipele de F1, pare-se ca nici albul nu e alb dar nici negrul nu e negru, pana la proba contrarie).

Solon
Daca si cursa asta Hamilton mai atinge pe careva ia sigur penalizare! se poate merge chiar pana la suspendare pentru cursa/cursele urmatoare! Nu de alta dar e recidivist! Dar nu se intampla ceva neprevazut Vettelul iar le-o da! Mi-a placut Alonso ieri! In ultimul tur, da-i calca vibratoarele, foloseste toata latimea circuitului, franeaza cat de tarziu poate, orice numai sa scoata ceva din masina! Ca la finalul turului sa aiba o atitudine gen:Imi bag picioarele, cu cazanu' asta nu pot mai mult! Si a ramas pe 4!
dil
Iar a castigat Vettel.
Frumos startul echipei Ferrari.

Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Pts
1 1 Sebastian Vettel RBR-Renault 57 1:39:36.169 1 25
2 5 Fernando Alonso Ferrari 57 +10.8 secs 4 18
3 2 Mark Webber RBR-Renault 57 +27.2 secs 2 15
4 3 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 57 +46.1 secs 3 12
5 6 Felipe Massa Ferrari 57 +51.7 secs 5 10
6 4 Jenson Button McLaren-Mercedes 57 +60.0 secs 6 8
7 8 Nico Rosberg Mercedes 57 +98.0 secs 7 6
8 19 Jaime Alguersuari STR-Ferrari 56 +1 Lap 18 4
9 14 Adrian Sutil Force India-Mercedes 56 +1 Lap 10 2
10 9 Nick Heidfeld Renault 56 +1 Lap 9 1
11 17 Sergio Perez Sauber-Ferrari 56 +1 Lap 16
12 11 Rubens Barrichello Williams-Cosworth 56 +1 Lap 13
13 18 Sebastien Buemi STR-Ferrari 56 +1 Lap 17
14 15 Paul di Resta Force India-Mercedes 56 +1 Lap 12
15 10 Vitaly Petrov Renault 56 +1 Lap 11
16 16 Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 56 +1 Lap 14
17 7 Michael Schumacher Mercedes 56 +1 Lap 8
18 12 Pastor Maldonado Williams-Cosworth 56 +1 Lap 15
19 20 Heikki Kovalainen Lotus-Renault 55 +2 Laps 19
20 21 Jarno Trulli Lotus-Renault 55 +2 Laps 20
21 24 Timo Glock Virgin-Cosworth 55 +2 Laps 21
22 25 Jerome d'Ambrosio Virgin-Cosworth 55 +2 Laps 23
23 23 Vitantonio Liuzzi HRT-Cosworth 54 +3 Laps 22
24 22 Narain Karthikeyan HRT-Cosworth 54 +3 Laps 24
ATM
-Hamilton a fost cuminte azi. Mintea cea din urma, probabil.
-Alonso a scos si untul din masina, cinste lui.
-HRT (si Virgin oarecum) parca merg din rau in mai rau. Serios, ar trebui sa inceapa aplicarea procentului 107% la timpul de pole din Q3, pentru ca oamenii din spate sunt clar dintr-un alt film. Pana acuma li s-a dat destul timp sa ajunga la un nivel minimal de performanta, dar vad ca nu se intampla nimic.
-in rest, taaaare monotona cursa.

-si asteptam acum Silverstone, unde se va simti probabil interzicerea evacuarii pe stil compresor...oricum campionatul e cam transat.
Merced
Aproape ca am adormit, dupa Canada chiar am asteptat cu interes cursa asta. Am mai vazut si "inregistrat", ca in momentul "live" eram plecat din oras. Am zis sa nu-mi stric surpriza, da' nu prea aveam ce strica.
As mai adauga ca din cate am inteles e a treia cursa din toate timpurile in care toti termina.
ATM
A da, si asta cu fiabilitatea ma omoara. Nici macar motoarele Cossworth sa nu explodeze-n fum, parca e ceva neplacut pentru spectacol.
dil
Inainte de cursa Alonso spunea ca pentru sezonul actual nu mai are sanse la titlu si se va bate pe locul 2.
Si a reusit sa termine cursa pe 2. Si chiar daca va castiga curse va fi aproape imposibil sa castige campionatul.

Vettel s-a distantat in campionat, iar batalia se va da pe locul 2.
Modus
Este remarcabil ce face Alonso cu o masina mult mai slaba decat RedBull.
Eu il consider un mare pilot, cel mai bun din 2003 incoace.
B_i_t_z_a
Sa nu uitam reusita lui Jaime Algelsuari si cea alui Adrian Sutil.
dan22y
A inceput MP al Valenciei, in pole Vettel... Alonso pleaca al 11 lea... sa vedem ce va fi...
go kimi, go lotus tongue.gif
LE: Se pare ca SC a "incalzit" prea tare monopostul lui Vettel care avea 20 de secunde avans... Alonso conduce...

LE: S-a terminat cursa:

1.Alonso
2.Raikonnen wub.gif
3.Schumacher

Pacat de incidente... oricum depasiri frumoase... sa vedem ca au fost multe "decizii" ale comisarilor... sa nu avem vreun clasament la masa rece... aici sunt mai multe incidente.
Pacat de Hamilton, Grosjean...
CataT
Buna cursa facuta de Schumacher, chiar daca au fost si ceva incidente.
sorin000
Beeeeton cursa , chiar mi-a placut . wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.