Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa pun alt motor pe Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
spyball74
" Un minim 140 cp - maxim 180 cp ( nu am chef sa stau sa o fac tractiune spate mai ales ca nu dispun de finante) .."

Da' de ce nu incerci un 200CP ???? Ca se poate cu tractiune fata ..... nu trebe cardan si alte alea. Si nu costa mult motoarele alea .... (tot Renault).
OAP
Oare merge sa puna motorul in portbagaj, al doilea ma refer. Nici nu il mai da jos pe cel original, doar ii scoate planetarele sa nu le uzeze. ii face tractiunea pe spate iar cand merge la itp prezinta motorul original. iarna pot fii cuplate amandoua motoarele si are si tractiune integrala.

PS postul nu e off topic e doar in spiritul topicului, eu zic ca se poate
Asi
se poate.. de exemplu ansamblul de motor-transmisie-suspensie-roti-etc la smart (fortwo), este prins in 4 suruburi si se poate da jos destul de usor

Acuma montatul pe o dacie e alta poveste.. trebuie marit ecartamentul (si toate modificarile impuse, planetare mai lungi, etc), sistemul de management al motorului e un pic mai buclucas, dar e bine ca are cutie (semi)automata si poti sa adaptezi un "electronic shifter", acceleratia are un senzor rezistiv de pozitie (un potentiometru). Mai trebuiesc adaptate franele pentru puntea de smart, si apoi trebuie ajustata puterea dezvoltata de cele 2 motoare.. cel original ramane, dar ala din spate e cam subnutrit.. ar trebui pe spate sa aiba minim 100-120 de cai.

Acuma varianta asta are niste hibe: pretul este foarte mare pt pisele astea si mai trebuie sa modifici zdravan motorasul de la titirez(smart) ca sa ai ceva mai multi cai pentru 4x4.
Apoi intervine un motoflex, niste sudura zdarvana si ranforsari si prinderi pentru potrivirea unei astfel de punti.

(pe aceeasi idee poate gasesi toata partea propulsoare + puntea spate aferenta de pe la un porsche 911..)

Oricum tot fantezie ramane.
logan1.5dci
Fantezia voastra trebuie sa aiba si un sistem de sincronizare intre punti.

Da porcul de la tara unde il mai pun?
dizzy
Sau mai bine ia spatele de la o Dacie 1100, ii pune turbo si sa vezi ce racheta iese!
einstein1984
Scarpheap challange, asta iese!
ionutctn
Nu trebuie 4x4. Leon Cupra are 240 CP si trage numai fata. GTI-ul are 200 CP si trage numai fata si exemplele pot continua. Acum depinde ce planetare au pe ele.
OAP
QUOTE(logan1.5dci @ 27 Aug 2008, 11:53)
Da porcul de la tara unde il mai pun?
*


'tui..cand credeam ca rezolvasem a trebuit sa apari tu cu porcul. Buna intrebare...porcul, a fii sau a nu fii nedumerire.gif
raqzvan
Porcul sta pe bancheta din spate... sau in cazul unora, pe scaunul soferului.

Un Smart Fortwo 0.5 turbo SH e aprox. 1500euro. Opreste motorul si vinde restul pieselor si recupereaza o parte din bani, ca sa aiba bani de modificari. Cu cipciriptuning atat la motorul de sub capota cat si la cel din porbagaj se ajunge la 150CP. LASER, frate!! big_wheel.gif naughty1.gif
logan1.5dci
QUOTE(raqzvan @ 27 Aug 2008, 12:55)
Porcul sta pe bancheta din spate... sau in cazul unora, pe scaunul soferului.

*




Cred ca doar in fata, pe unul din scaune, se pune porcul , ca pe bancheta din spate trebuie pus atelierul service mobil(cu generator, flex, autogen, cleste, baloti de sarma) ca la ce improvizatie de masina faceti, sigur va va folosi. biggrin.gif

Diamant frate big_wheel.gif
DigitalScribe
Hai nu fiti rai ca sunt cel putin vreo 2 nemti care au facut asta deja cu motorul de 2 litri de pe clio mutat pe Logan...
Treaba e facuta deja, trebuie doar timp si ceva mai multi bani. Solutii tehnice sunt insa nu de duzina si probabil iti trebuie mai mult decat ceva spatiu in parcarea din spatele blocului...
logan1.5dci
Punctul meu de vedere, se poate face orice(in domeniul auto), cand stii ce faci si ai si malai sa sustii ce vrei sa faci.


Buey, mutati topicul asta la cafenea, ca am ajuns pe locul I al posterilor pe ziua de azi, si-mi pare rau. radmasa.gif
AL
de mutat nu se muta dar se inchide.... cei care ati provocat mistourile de mai sus considerati-ve avertizati public petntru ca nu dorim asa ceva in sectiunile tehnice... puteti argumenta ca e o fantezie si in rest sa va abtineti!... in caz de recidiva se va lasa cu sanctiuni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.