Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: amortizoare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
0ptionss
Ma ajuta si pe mine un coleg din Pitesti cu un magazin de pise unde pot gasi amortizoare fata Monroe pe ulei? Cred ca marti ajung prin pitesti si le-as putea lua, prin Constanta nu ma gasit cica nu ar mai fabrica pt solnite mad.gif ms
andri1940
Pe strada Dumbravei- e plina de magazine de piese de Dacie. Gasesti si Monroe si Bilstein, dar sunt mai bune si mai confortabile primele
para06
Si eu vreau sa le schimb zilele astea , alea pe spate imi troncane ca toti draci .


Ce imi recomandati ieftin si bun?
bogdanelkva
Monroe.Made in Czech Republic.Sunt identice cu cele originale.Eu dupa ce le-am schimbat,spatele era ca in prima zi tongue.gif .126 lei bucata parca au fost. biggrin.gif
shade4free
Hai salutare
A venit momentul sa bag si eu ceva banuti in a mea babuta,a fost foarte cumsecade cu cheltuiala pana acum
Deci: m-ar interesa si pe mine amortizoarele,toate 4
Firme,comportament,ce a-ti mai pus si voi pe masina
Monroe,nu am prea vazut pe net,dar spunea cineva ca pe la pitesti ar mai fi,daca este cineva de pe acolo,si stie il rog sa lase o vorba aici,cu numele strazii,
Va multumesc
Bafta si multi km
ionik_e4
Aceleasi Monroe pe ulei le am si eu pe spate...e liniste deplina!!! 145 ron bucata acum 6 luni
shade4free
ionik_e4 frumos ca ai liniste in spate,dar de unde le-ai achizitionat? biggrin.gif
bogdanel88
vad ca tot schimbati amortizoare. cati km aveti? eu am 107 mii km...e liniste deplina la mine...ar trebui sa le schimb? mersi
shade4free
bogdanel eu am 150k+
Nu stiu daca sunt reali
pe fata nu fac zgomot,dar daca apas pe masina se cunoaste ca nu mai lucreaza,intra in balans imediat,pe spate stiti este usoara,acolo mai troncane

AAAAA,,si solenza mea munceste tare
iar la munte nu o menajez,JEEP scrie pe ea
Bafta si multi km
vld22
revin si eu cu o problema legat de amortizoare ...azi am schimbat si eu amortizoarele pe spate,am luat monroe pe ulei, dar am si eu cateva intrebari:

1. cat de mult treb sa strang piulita care vine in portbagaj?
2. saiba metalica care vine pe bucsa de cauciuc trebuie sa fie cu burta in sus sau in jos?
3. de ce se aude ''tronc'' in continuare pe spate, cand trec peste gropi,denivelari?asa faceau si astea care le aveam pe masina,m-am saturat,ce sa fie ?ce anume bate?
bancheta este stransa,chederul de la haion schimbat sambata ... sad.gif


cand le-am scos pe cele vechi saiba metalica era montata ca in prima poza
shade4free
vezi telescoapele de la haion
mai strange un pic broasca de la haion,chiar daca se inchide portbagajul mai greu
Verifica toba,si roata de rezerva sa fie stransa
Acum te intreb si eu,de unde ai luat monroe,si cat au fost?
Bafta si multi km
vld22
da telescoapele alea ce sa le fac?haionul se inchide mai greu,chederul e nou,dar nu se misca deloc,roata de rezerva e fixa,chiar si fara ea se aude,esapamentul are amortizoare noi


pe amortizoarele am dat cam 135lei/buc,ce altceva sa mai verific?alte bucse?de la punte sa fie cumva?arc?altceva ce sa fie? sad.gif
shade4free
ai putea sa mai verifici ceva
spunea cineva ca avea tecile la arcuri rupte(furtunele alea),Si atingea fier pe fier,scotand zgomote
vld22
au fost schimbate in noiembrie tecile odata cu bucsele de la amortizoare.. sad.gif chiar nu stiu ce sa ii mai fac ..tronc tronc
neacsugabrie
QUOTE(vld22 @ 27 Mar 2012, 13:14)
au fost schimbate in noiembrie tecile odata cu bucsele de la amortizoare.. sad.gif chiar nu stiu ce sa ii mai fac ..tronc tronc
*


cu hayonul ridicat misca in latelar de echilibroare (telescoape hayon) pot avea joc latelar sau sa bata in sistemele de prindere de la capete.Mai verifica si rezervorul de benzina.Intra sub masina si loveste in rezervor.Verifica si bucsile de la punte.Bafta!
b17kzm
[FONT=Times][COLOR=yellow]stie cineva amortizoare mai ieftine pe undeva ?
va rog mult?
cool.gif

28 Mar 2012, 11:29:
nu am specificat de solenza
fata si spate ,si falanse amortizoare fat
o oferta de oret daca stie cineva ,undecâva ?
chrisfire02
Astazi am schimbat cauciucurile la masina si am observat ca masina sta cam in bot.M-am apasat pe capota in dreptul telescoapelor,sunt destul de tari.Am o rugaminte la voi sa imi spune-ti cam ce distanta aveti voi de la aripa pana la cauciuc sa pot face o comparatie cu a mea.Multumesc
gabitzu'
mi-a zis un prieten ca se gasesc piese auto mai ieftine undeva prin Bucurestii Noi. Cica sunt multe magazine p-acolo? Ati fost careva? Vreau sa ma interesez de amortizoare fata.
marius80_eugen
QUOTE(gabitzu' @ 31 Mar 2012, 10:56)
mi-a zis un prieten ca se gasesc piese auto mai ieftine undeva prin Bucurestii Noi. Cica sunt multe magazine p-acolo? Ati fost careva?
*


In Bucuresti pe dreapta sau pe stanga ?


b17kzm - mergi in targ la Vitan si ia toate magazinele la rand . Unii chiar daca nu au pe stoc , pot aduce pe comanda . De obicei nu mai aduc Monroe , pt ca alea nu sunt jmecherite si nu au un pret prea bun de cumparare la ele .
gabitzu'
ce raspuns academic Marius, ca de obicei, inutil... Daca nu stii unde este zona Bucurestii Noi puteai sa nu te bagi.
Prietenul care mi-a recomandat aceste magazine, are un service auto, si mi-a zis sa ma uit acolo deoarece el acolo isi trimite clientii cu SLZ si DSN, masini carora nu le gaseste piese in baza lui de date.
wind
are cineva niste preturi recente in bucuresti pt amortizoare monroe pe spate ?
AZY
Salut,

Eu am cumparat din Ploiesti amortizoare de spate "originale" (in cutie albastra) si la o examinare mai amanuntita am constatat ca sunt fabricate de Bilsten.
Am comparat un amortizor din cutia de origine cu unul din cutie Bilsten si am observat ca la cele "originale" saiba de sus are diametrul mai mare, cele "originale" se lungesc mult mai greu decat cele Bilsten (chiar daca la fiecare amortizor in parte am facut cate 2 curse inchis-deschis la maxim). Diferente ar mai fi la ambalaj, cele " originale sunt ambalate deschise (lungite) la maxim iar cele Bilsten pe jumatate.

O zi buna.
wind
salut
si eu am cumparat tot.de origine dar in cutie gri. vezi ca am pus o poza la topicul de piese. ale mele sunt monroe cum erau si cele cu care a venit masina.
cat au costat?
AZY
Salut,

Amortizoarele au costat 108 RON/bucata (erau pline de praf le avea de vreo 2 ani pe stoc)
Am mai gasit si pe la 150-160 RON tot in cutie albastra.
marius80_eugen
QUOTE(AZY @ 23 Apr 2012, 11:15)
Eu am cumparat din Ploiesti amortizoare de spate  "originale" (in cutie albastra) si  la o examinare mai amanuntita am constatat ca sunt fabricate de Bilsten.
Am comparat un amortizor din cutia de origine cu unul din cutie Bilsten si am observat ca la cele "originale"  saiba de sus are diametrul mai mare, cele "originale" se lungesc mult mai greu  decat cele Bilsten (chiar daca la fiecare amortizor in parte am facut cate 2 curse inchis-deschis la maxim). Diferente ar mai fi la ambalaj, cele " originale sunt ambalate deschise (lungite) la maxim iar cele Bilsten pe jumatate.
*


Cele originale si Bilstein sunt aceleasi , cel putin asa spun cei din targ , doar cutia difera .
Saiba de sus nu poate fi un reper de verificare ;
Timpul de lungire nu poate fi un reper de verificare , depinde mult de temperatura la care se face testul si pozitia in care a fost stocat amortizorul ;
Vanzatorii pot trage / impinge de ele inainte sa le vanda ... nu consider nici asta un reper de verificare . In schimb daca ambalajele/cutiile ar fi mai mici la unele fata de altele ... ar fi un mic reper de verificare al autenticitatii pieselor sigilate in interior.
AZY
Salut,

Amortizoarele le-am testat eu, temperatura era aceiasi deoarece erau expuse in acelasi magazin (chiar erau pe acelasi raft). Crede-ma ca cele "de origine" se lungeau mult mai greu si fara zgomote (cele din cutie Bilstein "bolboroseau").
Despre calitate.... nu stiu ce sa spun, o sa vad in timp (cele originale ale masinii au tinut 85000 km).

Pretul celor "de origine" a fost 108 Ron/bucata iar cele Bilstein era 115 RON/bucata, consider ca vanzatorul ar fi trebuit sa le recomande pe cele Bilstein nu?
Fancyman
Amortizorul de spate are si bucsa aia de jos ?
IRONICK
QUOTE(AZY @ 30 Apr 2012, 16:42)
Amortizoarele le-am testat eu, temperatura era aceiasi deoarece erau expuse in acelasi magazin (chiar erau pe acelasi raft). Crede-ma ca cele "de origine" se lungeau mult mai greu si fara zgomote (cele din cutie Bilstein "bolboroseau").
*
Amortizoarele se amorseaza inainte de montare, trebuie sa faci in jur de 10 curse tinand amortizorul pe verticala. Dar sa le faci pana la cap de cursa. Daca si dupa amorsare bolboroseste, nu este de bine.
i96nds
Parca se stabilise deja ca SLZ a avut din fabrica amortizoare MONROE - iar la piese de schimb la fel...
Poate acum nu mai colaboreaza DACIA cu Monroe de baga in cutii amortizoarele Bilstein... desi ar fi cam ciudat...
Cert e ca pana nu demult, SLZ nu avea legatura cu Bilstein.
Bine, firma Bilstein produce amortizoare compatibile... dar nu se considerau a fi "De origine"...
AZY
Intradevar cele de pe mașină au fost Monroe, dar eu încerc sa spun ca acum nu am mai găsit decât Bilstein in cutie de origine albastra. Nu știu dacă astea or sa tina cat cele din fabrica dar oricum mașina se comporta bine cu ele. Pe fata am tot Bilstein de vreo 2 ani și sunt la fel ca atunci când le-am montat.Solentza oricum este"barca" pe fata dacă nu schimbi sau modifici arcurile, eu numai modificându-le am reușit sa scap de aceasta senzație de plutire.


O seara buna
wind
asa arata cele de origine.
corbex
Pe astea scrie ca-si au originea in Cehia.
cristio_79
Asa scrie si pe cele montate pe masina din fabrica.
claudiucondrea
puteti sa imi dati si mie un cod de producator pentru amortizoarele monroe spate? am incercat pe catalogul lor sa caut dupa codul OE dar nu reusesc, poate pot daca am codul lor.
Solenzul
Vrem si pt monroe ulei fatza!!!
bogdanelkva
Cam tarziu,dar...
[attachmentid=1627816933]
asta e codul?
claudiucondrea
nu este asta codul, in cutiile de origine sunt amortizoare bilstein, eu vroiam codul monroe
acum chiar ca e tarziu, am luat bilstein ca nu am gasi monroe, dar poate foloseste altcuiva
GR 03 ZUG
In cazul in care vreti sa reconditionati amortizoarele va pot recomanda pe cineva. sincer lucreaza foarte bine si iti face amortizoarele cum vrei tu.
Eu sunt foarte multumit de ale mele, tocmai de aia il si recomand.

0763353845 il cheama Mihai.
marius80_eugen
Cat costa manopera pe set de amortizoare de reconditionat ? Ce garantie ofera ?

Cat costa manopera de demontare si montare a amortizoarelor reconditionate ?
Vad ca tu esti din GR , respectivul de unde este ? Unde are sediul ?
ROK
QUOTE(Solenzul @ 7 Jun 2012, 20:49)
Vrem si pt monroe ulei fatza!!!
*




cod amortizor monroe fatza: 6001546204
Florin27
Am si eu o intrebare:Ma intereseaza amortizoare monroe fata si am gasit anuntul acesta...

http://www.pieseauto.ro/amortizoare/dacia/...1767875392.html

Acestea sunt pentru fata sau pentru spate?

Multumesc!
marius80_eugen
1. din cate mai tin eu minte cum arata amortizoarele de SLZ , nici unul nu aer acel gat departat , dintre amortizor ( camera lui ) si bucsa de prindere .
2. cele care nu au acel guler sunt de spate si cele cu guler sunt de fata . ( pe guler se baga arcul )
- parerea mea : daca poza este reala , ma cam indoiesc ca ele sunt de SLZ . Daca poza este pur si simplu de pe net , pot sa se potriveasca , dar eu tot nu le-as cumpara fara sa le vad inainte . Poti verifica acele coduri , dar ele nu garanteaza si seriozitatea vanzatorului.
raresh3r
ce dimensiuni inchis/ deschis au amortizoarele de solenza fata?
marius80_eugen
Nu asta conteaza , ca ele niciodata nu vor ajunge la maxim sau la minim ! Conteaza pozitia de lucru a lor , iar asta la fiecare este putin diferita in func. de arcuri ( uzura ) si cum sta masina ( greutate ) . Poate sa fie diferenta de 4-7 cm de la o SLZ la alta .
shake
QUOTE(GR 03 ZUG @ 18 Jun 2012, 00:50)
In cazul in care vreti sa reconditionati amortizoarele va pot recomanda pe cineva. sincer lucreaza foarte bine si iti face amortizoarele cum vrei tu.
Eu sunt foarte multumit de ale mele, tocmai de aia il si recomand.

0763353845 il cheama Mihai.
*


sta cumva in chiajna ? mai exact langa apa nova ? smile.gif
arg_solenza
nu e cel din chiajna... dar MIE (e vecin cu mine) cel din chiajna mi-a cerut 80 de lei pe bucata su 200lei pentru montat/demontat toate 4. eu unu nu cred mi le-as reconditiona vreodata la pretul asta....
marius80_eugen
80 x 4 = 320 ron reconditionarea + 200 ron manopera = 520 ron - cu 520 ron cumperi toate 4 amortizoarele noi si iti ramane si de manopera.
De la Bilstein am vazut in Vitan la 105 fata si 85 ron spate = 210 + 170 = 380 ron .
Prost nu e cel care cere , ci cel care da !
claudiucondrea
QUOTE(ROK @ 25 Jul 2012, 19:12)
cod amortizor monroe fatza: 6001546204
*


asta este codul oe, stie cineva si codul monroe pentru amortizor fata?
Iulikk
Cred ca cei de la piese auto iti pot gasi piesa de la Monroe si dupa codul OEM.
claudiucondrea
QUOTE
Ce am gasit e doar pe OE--...lei/buc.
Ar mai fi
Monroe ...--...lei--de acest cod nu sunt 100% sigur
KYB ...--...lei--nici de acest cod nu sunt 100% sigur.
DACA POTI VERIFICA SI TU ACESTE CODURI,ar fi super.Nu prea am timp....sincer.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.