Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: UNDE SCHIEM IARNA ASTA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
ipiq
Duminica m-am intors de la Obergurgl / Hochgurgl wink.gif
=> SUPER!

-vreme buna
[attachmentid=1627791767]

-peisaje de revista
[attachmentid=1627791768]

-partii calumea
[attachmentid=1627791772]

-bere buna
[attachmentid=1627791771]

-ceai cu Stroh
[attachmentid=1627791775]

-Am schiat 5 zile la Obergurgl si o zi la Solden. Am auzit doar 2 familii de romani in prima locatie, in schimb la Solden un sfert din "schiori" sunt romani.
-La Solden sunt partii mult mai multe si mai faine dar e ffff aglomerat. La Obergurgl partiile sunt pustii, in 5 zile de ski am stat la coada 3 minute adunat!
-Preturi mari (ca de obicei in plin sezon...), ski pass-ul pe 6 zile e 235 de euro sad.gif
-Drumul e lung ca naiba (1120 km) dar fara strop de zapada inclusiv in statiune la 1900 m

-Masina a rezistat eroic la drumul de 2250 km cu 4 oameni inauntru, bagaje full si schuri deasupra si a consumat 7% fix!
[attachmentid=1627791776]
Han Solo
am schiat si eu sapt trecuta la 15 grade, tot in austria smile.gif

suna mai bine decat e... ma rog, zapada mai "chitoasa" chiar permitea sa te spargi in figuri cu carvingul, insa parca tot mai frumos e cand e frig, cu ceva ninsoare eventual wub.gif

mergea insa berea rece ca focul icon_mrgreen.gif




notat faza cu obergurgl. merci.
ipiq
unde ai fost? smile.gif
hai cu impresii, poze etc. nu te zgarci la tastatura tongue.gif
mda, si mie imi place cand zapada e mai "grea", ai grip mai bun wink.gif
frig? NU! ninsoare? NU! prima zi cand am ajuns am prins viscol si minus 12. am crezut ca imi pica fata (imi uitasem cagula acasa biggrin.gif )

La Obergurgl-Hochgurgl e fain sa mergi o singura data. E gol, linistit, nu e agitatie, dar mai mult de 5 zile tot pe aceleasi partii te plictisesti. =>nu m-as mai intoarce acolo...
Han Solo
in zell am see blush.gif am decis practic vineri ca plecam sambata, pana la urma am plecat sambata spre duminica. pentru ca a fost asa in scurt, am zis sa mergem la sigur, la niste neni unde mai fusesem si a fost excelent.

in plus fii-miu e mare fan, acolo a invatat sa schieze.

cam aglomerat, mai ales daca urcai cu areitbahn. daca o luai pe partea cealalta, cu trassexpress (?), fara mari probleme. PLIN de olandezi, nemtii de rigoare, cativa belgi rataciti cu copii de varsta nescolara sau fara. romaneste am auzit de cateva ori.

a fost frumos si relaxant, mai ales ca am schiat tot timpul cu fishiorul, nu l-am mai plantat la scoala de schi, deci ritmul a fost mai piano.

in prima zi a nins, cu cateva minusuri, insa pe urma la fel, soare si cald.

o bila alba pentru cum s-au purtat cu partiile, le-au ingrijit foarte bine, inclusiv alea negre, unde trebuie sa se asigure cu troliul.


mie imi place sa schiez pe ger si viscol blush.gif recordul e -31, cand am pus betele in zapada prima data au 'mieunat', s-a auzit cum se contracta aluminiul laugh.gif
ipiq
QUOTE(Han Solo @ 6 Mar 2012, 18:52)
... PLIN de olandezi...

mie imi place sa schiez pe ger si viscol  blush.gif recordul e -31, cand am pus betele in zapada prima data au 'mieunat', s-a auzit cum se contracta aluminiul  laugh.gif
*



-same here... la serbarile zapezii prima data vorbea nenea la microfon in deutch, apoi english si apoi dutch smile.gif
[attachmentid=1627791819]
[attachmentid=1627791820]

-o data am incercat pe - 28 si viscol, la Tux. Am dat doua coborari, am constatat ca sunt singurul nebun de pe partie, mi-au picat oo-le la genunchi de frig si am plecat la pensiune biggrin.gif

SFAT IMPORTANT:
Daca vrei vreodata sa mergi la Tux sau pe valea Zillertal NU te du (sau intoarce) sambata!!! Acolo sunt cele mai multe statiuni si drumul nu face fata. Sambata e schimbare de serie. La dus era pe autostrada coada de 5 km sa intri pe vale, iar la intors am stat in stau vreo ora. E dezastru pe-acolo...


Voie buna! ...si sa nu uiti sa dezgropi topicul la anu' pe vremea asta biggrin.gif
kaspersky
QUOTE(Han Solo @ 6 Mar 2012, 17:52)
PLIN de olandezi
*


ahhaaa, deci de acolo veneau. w/e asta am fost in nord, era plina autostrada de olandeji, nu stiam de unde dreac tot vin icon_mrgreen.gif
neumann
Pai daca a fost vacantsa scolara, veneau de la ski, normal. De peste tot smile.gif
St
Fost si eu la sfarsitul lui feb, inceputul lui martie la zell am see. Plin de olandezi si nemti, romani putini. Am prins o zi mai frig, in rest foarte cald. Partiile in stare buna pana la 12-13, dupa care soarele si muuuulta lume cu placa le facea complicate pentru incepatori (plin de damburi si de zapada flescaita), iar unele partii negre erau numai gheata, mult mai bine decat zapada flescaita.
neumann
exact asa a fost in Alpii estici toata saptamana respectiva, din cauza temperaturii foarte ridicate. A fost mult mai bine de la 2500m in sus smile.gif
b76bgaarh
up....

rezrevari? locuri noi? etc?
b76bgaarh
a facut cineva HAUTE ROUTE? ma interesa cam la cat te duce ca bani.
ipiq
up! smile.gif
Facut sapt. asta rezervari la Flachau. yupy.gif yupy.gif yupy.gif
Din cate am citit pe net e zona cu cea mai mare concentratie de partii din Austira. "Ski amade" se cheama zona si sunt vreo 20 de statiuni legate intre ele sau f aproape una de alta, in total 860 de km de partii radmasa.gif
http://www.skiamade.com/en/winter
Au si spa+bazine+tobogane turbate ph34r.gif
http://www.altenmarkt-zauchensee.at/en/lei...ld/therme_amade
b76bgaarh
perioada?

ipiq
16 - 23 februarie. cam in perioada asta merg tot timpu'...
nasty
Piatra Neamt:

http://jurnalul.ro/webcam/piatra-neamt-192.html
St
"Profanez" topicul. Anul acesta din lipsa de timp = nada Austria. Pe la noi, aproape de Bucuresti, non Valea Prahovei, ce partii decente am avea?
hash
Vino la Brasov. Partiile au fost reamenajate - asta inseamna defrisat padure si facut partii noi. Instalatiile sunt: 2 telecabine, gondola, 2 telescaune noi - fac bine fata fluxului de turisti.

Uite ai aici camera din Postavaru, http://jurnalul.ro/webcam/poiana-brasov-postavarul-424.html , ca sa vezi zapada. De regula partiile sunt batute - eventual poti sa incerci si varianta telescaunul Lupului de jos - partia de regula e mai bine intretinuta, desi mai scurta.

Sunt 24 km de partii. Sa speram ca mai dau si drumul tunurilor (sunt destule, apa in lac este ..) Cred ca nu ai sa regreti.

Dupa ski avem piscina in Poiana, la Piatra Mare, iar daca vrei bazin olimpic - Paradisul Acvatic. Dupa o zi de schi, merita.
St
Preturi? Din informatiile mele de acum 2 ani Poiana Brasov e mai scumpa ca Austria biggrin.gif
b76bgaarh
vidra - transalpina.

hash
QUOTE(St @ 25 Dec 2012, 00:10)
Preturi? Din informatiile mele de acum 2 ani Poiana Brasov e mai scumpa ca Austria biggrin.gif
*



Pentru 4 ore 90 lei, sau 135 pentru o zi. Tarifele complete la anateleferic.ro, sectiunea Teleferice. Parcarea 12 lei pe zi, cazare in oras la pensiune 3 stele intre 30-45 euro pe zi camera dubla. Piscina - 50 de persoana, toata ziua.
gruita2005
ST,
hai in maramures, la Cavnic sau Suior. La Suior este mai scump decat la Cavnic dar este cea mai buna partie din Transilvania la ora actuala. La Cavnic partiil sunt destul de usoare, dar cand este zapada este si o portiune mai abrupta, Roata 3.

http://www.superskicavnic.ro/ro/info-partie.php

si

http://suior.ro/ski/index.php?language=Ro

Eu zic ca merita drumul pana aici mai ales ca este reabilitat drumul Dej-Baia Mare.

LA MULTI ANI!
drrond
Apropo de Transalpina: cineva care a schiat zilele astea imi poate spune daca se pot inchiria schiuri ptr. copii? Mersi.
burliu
salut
plec la Bansko si am inteles ca sint doua drumuri pina acolo , care sint ? ce imi da pe gps ma duce prin Sofia pe centura ,mai exista si alt drum?
multumesc
nasty
QUOTE(nasty @ 14 Dec 2012, 12:37)



12 Jan 2013, 14:43:
http://cozlaparc.wix.com/perla-invest
ipiq
Nimeni, nimic?
Eu am revenit sambata de la Flachau. Super locatie!
-face parte din regiunea "Ski-Amade" (5 zone de ski, peste 20 de statiuni, peste 800 de km de partii, toate pe raza de vreo 20 km)
-ski pass-ul e valabil in toate statiunile, asa ca am incercat cate un pic din fiecare
-nu am auzit romaneste deloc! up.gif
-m-am nimerit sa fiu la 25 km de Schladming, unde pe 16.02 s-a tinut finala masculina de slalom a Campionatului Mondial
-preturi bunicele, partii f. multe, bine intretinute, din pacate am nimerit perioada de vacante in Olanda, 80% dintre turisti erau olandezi cu copii

De pe balconul pensiunii
[attachmentid=1627871406]

Partie neagra
[attachmentid=1627871407]

Super atmosfera, 60.000 de oameni in tribune
[attachmentid=1627871409] [attachmentid=1627871410]
b76bgaarh
anul asta pas. da la anu rup partia.

romaneste nu prea se aude in perioada asta. domina de sarbatori.
floricelu71
Tocmai ce m-am intors de la Vidra. Mai frumos decat ma asteptam dpdv al partiei.
Peisajele de vis.
Drum, 4 ore din Militari pana in parcarea de la gondola.
Partiile foarte bine intretinute. Noi ne-am dat doar pe partia principala, care fiind foarte lata si variata dpdv al terenului, poti considera ca sunt 2 partii diferite.
Cred ca are undeva la 4 km de sus de la sosire teleski pana la plecare gondola, traseu variat, rosu, albastru, negru.
Partea cu telescaunul este albastra si nu ne-a captat atentia. Am incercat-o 2 ture si atat.
Nu ne-am plictisit 3 zile acolo.
Cu cazarea e cam greu. Noi am stat la Obarsie. Conditii bune, mancare proasta... Dar nu poti avea mari pretentii in salbaticia aia.
Cand va fi extinsa zona de ski chiar o sa devina o alternativa la BG.
testike
Stie cineva unde se poate schia in Aprilie (5-12)?
Sau un site un gasesc starea partiilor actualizata?
Ma gandesc sa fac un drum in Italia la Venetia, si ar merge cateva zile de ski.
Din cate am gasit pana acum, majoritatea statiunilor de ski din Dolomiti se inchid in 7 Aprilie?
b76bgaarh
testike

situatia zonelor de schi o poti vedea pe bergfex, are austria, gemrnaia, italia, elvetia, franta. este in mai multe limbi.

daca ai spartfone exista seria de aplicatii iski.
ipiq
la Hintertux merge sigur (doar unele partii, alea de sus). Io am skiat acolo pe 15 august.
Cineva mi-a zis ca merge sapt viitoare la St. Anton am Arlberg. Pe bergfex acum da 245cm de zapada biggrin.gif deci nu cred sa se topeasca pana mergi tu...

LE: pe Tux: 240cm, nu e foarte frig, doar -13 la 3250m, toate partiile deschise...
testike
Multumesc pentru sugestii. smile.gif
neumann
Am fost in Soelden la inceput de aprilie intr-un an, si a fost super ok. Anul asta e foarte bun, deoarece e relativ frig si primavara intarzie in Alpi.

9 Apr 2013, 16:29:
QUOTE(ipiq @ 25 Feb 2013, 18:36)
Nimeni, nimic?
*



Vrei sa iti zic eu? Anu asta am bagat ture pe cea mai faina partie de pana acum - 1170 m diferenta de nivel, aproape 5 km lungime, cel mai bun timp scos undeva sub 10 minute de coborire - gondola face vreo 17 minute pana sus. Partia e neagra undeva la peste 30% din lungime. Silvretta region wink.gif
Markos
O posibila optiune.
b76bgaarh
up.
drrond
Anul asta la Molltaler Gletscher. Dar abia la 1 februarie in vacanta elevilor. Si mai este atat de mult pana atunci!! wacko.gif In orice caz "incalzirea" la Translpina Ski Resort pe care o planuisem, va fi cu un gust amar! Nu au lucrat ABSOLUT nimic anul asta la ea! mad.gif
ipiq
drrond: cam putine partii acolo pe ghetar...
eu sapt viitoare fac rezervarile la http://www.bergfex.com/brixen/
tot in februarie.
pana atunci: incalzirea la Arieseni dry.gif
drrond
E adevarat, dar e cel mai aproape ghetar, iar anul asta mi-a intrat mie in cap sa respir la peste 3000 m vreo 6 zile. In plus la 14 km e si Ankogel Mallnitz, cu inca vreo 25 km de partii, unde se schiaza cu aceeasi cartela. De fapt sunt 70 km si la Molltaler, dar bergfex-ul nu le-a afisat pe toate. Asa ca ptr. noi e OK.

Faina locatie ti-ai gasit! Sa ne zici cum a fost, ca as pune-o pe lista ptr. viitoare vacante...
b76bgaarh
Dachstein e mai aproape.

Moltaller e super, ca si experienta de schi este peste Kitzsteinhorn.


ipiq
ddrond: daca vrei ghetar fain, +3000m si partii multe si turbate du-te la Tux wink.gif
drrond
Mersi ptr. ambele recomandari! Deja am demarat demersurile ptr. Molltaler. In plus fetele mele inca nu sunt de...partii turbate, dar nici nu vor sa ramana prea mult singure rolleyes.gif ! Si stiti si voi cum e: cand fetele vor ceva... wink.gif
b76bgaarh
ddrond, eu am stat la alpenhotel in innerfragant.

de la hotel mergi pe jos pana la urcarea pe ghetar.

anul asta ma duc pe schi amade.

sa vina zapadàaaaaaaaaaaaaaa.
ipiq
b76bgaarh: in ce statiune iti rezervi cazare ca zona Ski Amade e enorma?
Oricum, buna alegere! wink.gif nu ai cum sa te plictisesti (vezi poza 2 din postul #125)
Daca vrei iti dau un link cu gasthoful din Flachau unde am stat anul trecut.
b76bgaarh
schladming.

poti pune numele, mai ales daca ai fost multumit de ei. aflam direct de la sursa reviewurile,
ipiq
-Gasthof Flachau. http://www.schnitzleck.at/
+ Camere ok. Haleala la discretie (mic dejun + cina bufet suedez), mancare foarte buna. In fata pensiunii e statia de skibus, ai de mers 2 statii pana la baza telescaunului care urca pe varf.
- Nu are parcare acoperita. Au cateva locuri in fata pensiunii care e pe strada principala. E cam nasol sa umbli la portbagaj si la 20cm de tine sa treaca skibusuri.

-La Schladming n-am schiat dar vreo 3-4 ore m-am dat langa, la Hochwurzen - Reiteralm. Partii faine up.gif Ii misto ca nu prea dai claparii jos, au 4 varfuri legate.
Sigur n-o sa te plictisesti!!!
b76bgaarh
gata escapada de sarbatori.

5 zile de schi pe planai si una pe dachstein.

cazarea fu la Ferienalm Schladming.
corbex
La Grenoble nu te-ai fi dus.
l@u
poze is ?
ipiq
l@u: is ! tongue.gif
Planai pe 27.12:
[attachmentid=1627925993]
Schladming by night 27.12
[attachmentid=1627925994]
Pe partie zapada, in statiune NU:
[attachmentid=1627925995]
Pe 29.12 a nins:
[attachmentid=1627925996]
Dachstein pe 01.01.2014
[attachmentid=1627925997]
b76bgaarh
vremea a fost f ciudata. la pranz erau temperaturi de + 7.

lacurile, de sus, ramasesera fara apa.

partiile erau impecabile.

ps. pe 1 fu vreme super faina pe ghetar.
pps. am asistat la 2 interventii ale elicopterului oamtc.
corbex
Frumos pe acolo. Cite zile ai stat? vad ca ti-ai luat camera buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.