Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: UNDE SCHIEM IARNA ASTA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
drrond
Am fost la Obertauern acum 2 sezoane. Superb! 100 Km de partii, insa e suficient. Se cam sta un pic in asteptare la masa, dar nu de speriat si nu tot timpul. Ai cateva zone cu "speed radar" ca sa iti incerci limitele, o partie neagra, izolata si mai dura (dupa mine doar mai "salbatica") si in rest... sa te tina picioarele! Cand e soare sunt peisaje superbe!

Vezi ca mai sunt cateva postari cu cateva pagini inainte.
b76bgaarh
mama ce a decazut topicul asta.

noutati pentru 2019-2020?

ps. la mine se anunta un drum de maxim 4-5 ore, deci secuime vad si anul asta.
IRONICK
La Sinaia nu-ti mai place?
tatabobu
Pai a zis 4-5 ore. Nu ajunge pana acolo in doar atat timp.
IRONICK
QUOTE(tatabobu @ 2 Jul 2019, 19:28)
Pai a zis 4-5 ore. Nu ajunge pana acolo in doar atat timp.
*

In Poiana nu mai zic ...
drrond
Eu o sa incerc o combinatie iarna viitoare. Cortina d'Ampezo 4 zile urmata de Nassfeld (sau Bad Kleinkirchheim) 4 zile. Plecare timpurie ca idioata aia de Abramburica a anulat vacanta din februarie a elevilor! Asa ca atunci o sa ne multumim probabil cu o Straja (sau Poiana, mai vedem).
Pana atunci mai am 2 saptamani pana la concediul de vara... huh.gif
b76bgaarh
risti sa nu gasesti zapada in zonele alea de craciun/revelion.

ady77
QUOTE(drrond @ 5 Jul 2019, 12:49)
Plecare timpurie ca idioata aia de Abramburica a anulat vacanta din februarie a elevilor!
*


Pentru asta trebuie sa le multumesti parintilor care se plangeau ca nu au cu cine lasa copiii.
dizzy
Eu o sa ii duc pe juniori la ski intr-o saptamana de scoala.
b76bgaarh
unde nu cand.
dizzy
mno, depinde de cati bani voi avea disponibili.
Poiana Brasov e buna pt incepatori
b76bgaarh
ai castigat la loto?

nu prea. partia bradul e prea lina, restul sunt prea abrupte.
IRONICK
Este foarte bun pentru incepatori 'Drumul Rosu'. Variat, inclinatii de toate tipurile, virajele si zapada la fel.
dizzy
Nu, stau in Brasov, urc zilnic la Poiana
b76bgaarh
E prea îngust.

Un începător trebuie să învețe virajele.

Păltiniș/ Harcov rulz pt învățat.
IRONICK
Daca inveti la Brasov, partiile de afara sunt 'usoare' ...
maho
Pt. cei carora nu le plac aglomeratia, tambalaul si preturile din Poiana, exista varianta partiilor de sub telescaunul Bunloc. Inainte sa renunt la ski, acolo mergeam, au partii pt. toti, doar partea de potol + beutura e mai saraca.
buzasparta
Eu pentru incepatori as recomanda Sinaia.Valea Dorului si Soarelui sunt destul de bune ca inclinatie si suficient de lungi pentru a nu obosi foarte tare la o coborare.
drrond
QUOTE(b76bgaarh @ 5 Jul 2019, 14:39)
risti sa nu gasesti zapada in zonele alea de craciun/revelion.
*


Depinde. Daca e ca iarna trecuta nu imi fac probleme. De Revelion a nins la Prabichl de a rupt! Erau deschise doar jumatate din partii. In plus am mai fost intr-un an la Gerlitzen Alpe la inceput de ianuarie si, desi in Vilach erau 15 gr., pe partii era destula zapada. Nu zic ca era optim, dar am putut schia. Imi asum riscul.

QUOTE(ady77 @ 5 Jul 2019, 15:08)
Pentru asta trebuie sa le multumesti parintilor care se plangeau ca nu au cu cine lasa copiii.
*


Asa si? Trebuie sa ne luam dupa toti? Pe vremea cand ai lu' Base au taiat vacanta din februarie, PSD-ei urlau cat ii tineau bojogii ca mor copiii de oboseala. Daca imi aduc bine aminte chiar pe Abrambu' am auzit-o. Acum nu mai obosesc? Vorba unuia: pai ori suntem golani ori nu mai suntem!

QUOTE(dizzy @ 5 Jul 2019, 15:29)
Eu o sa ii duc pe juniori la ski intr-o saptamana de scoala.
*


Si eu am vrut, dar cand a auzit consoarta de idee a luat foc! Ca cum sa lipseasca copiii atat de la scoala, ca ce o sa zica lumea, etc. Si cum regele animalelor nu e leul ci... leoaica, intelegi tabloul... Poate la tine e altfel... rolleyes.gif
b76bgaarh
Am inceput sa primesc ofertele din Harcov. Creca au pizma pe romani si nu vor sa ii viziteze, 5 nopti cu demipensiune in jur de 6000 lei.

Haustria nu mai pare asa departe.
IRONICK
Deja a nins in unele statiuni. Plus ca s-au mai deschis unele noi.
rue
Kopaonik ski (SRB) am fost anul trecut cu cazare in Brzece si urcam zilnic cu masinile muntele pe 17 km cu lanturile la roti. O zi a fost urata si nu am urcat daca mi amintesc. Am mancat cinele si uneori pranzul la Koliba in Brzece, un loc de apreciat prin mancaruri, servicii si specificul lui.
Koliba
Anul asta am rezervat mai sus, la doar 7-8 km de Kopaonik, aproape de complexul Milmari. Poate a mai fost careva sa dea detalii unde si cum si ce se poate manca in acea zona de cazari.
IRONICK
Eu vreau langa partie. Imi place cazarea la 'inaltime', pentru aclimatizare. Asta cand bagi intre 4000m>1000m si zeci de km zilnic.
rue
Gasisem la 200 m de partie in Kopaonik cu 660 eur toti 4 cu mic dejun, dar am zis sa fiu langa ceilalti in zona Milmari. Rezervarea tot 5 nopti de rev a fost 350 eur la Dovi apts.
b76bgaarh
pana la urma tot harkov ramane, sa vina zapadadaaaaaaaaaa.
Cristilica
Pentru aceasta singura vacanta, merg tot pe Predeal, 2-3 ore dimineata 2 ore seara pt baietel. Ii place la nebunie sa schieze profesionist si suntem dependenti de antrenor. Vom face Poiana 2 zile si posibil o zi Sinaia in zilele ff aglomerate din Predeal. Anul acesta a fost ok, dar acum ne incurca vacanta lipsa, motiv pt care au si crescut ff mult preturile la cazare. In schimb, pt vacanta de paste va fi la fel ca anul acesta, adica Hinterux, pe care o recomand. mai jos aveti imagini live de acum. La 3200 se schieza bine.

https://webtv.feratel.com/webtv/?cam=5552&d...&c2=1&lg=en&s=0
IRONICK
Ceva fain ...

https://cervinia.panomax.com/plateau-rosa
cccccc
Grossglockner si Grossglocknerstrasse
soseaua asfaltata probabil cea mai inalta din europa
einstein1984
si vrei sa schiezi pe sosea?
tatabobu
Eu am schiat pe sosea odata. Toata coborarea de la Cota 1400 pana in Sinaia.
IRONICK
Daca am coborat o partie intreaga de ski cu un SUV se pune ca am schiat? blink.gif
einstein1984
doar daca erau rotile blocate.
tatabobu
Stai ma, ca io chiar aveam clapari si doage-n picioare (cred ca niste Opal, daca le mai stii). Da' era oprita circulatia rolleyes.gif
IRONICK
Nu prea, doar niste derapaj, deci nu se pune.
b76bgaarh
drumul rosu nu e partie.
IRONICK
Nu era la noi in tara.
Diac
Cum e drumul spre Kapaonik? Presupun ca din Bucuresti faci o vesnicie pana acolo?
b76bgaarh
mai putin ca pana in austria, tot e, pe maps cica 9 ore.
IRONICK
La Bansko sau Borovets nu va mai place?
einstein1984
A fost cineva anul asta in pamporovo? As vrea sa duc juniorul sa invete sa schize, cu cazarea e cam clar, as vrea sa stiu cum e cu partiile , monitorii, ceva preturi la echipament etc.
Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.