Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Muzica Scule Acasa!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
bmwh548
QUOTE(cdadan @ 20 Jan 2015, 23:08)
M-a traznit si pe mine un gand. Amplificatoarele alea, de le ziceti voi risivere, daca tot au iesiri 5+1 cu nus' cati watti pe canal, nu stiu sa mearga in punte, doua cate doua?  tongue.gif
*



Daca ai sa te uiti in specificatii ai sa vezi ca stiu sa mearga si mono (toata puterea de iesire pe un singur canal). Ideea e ca un multicanal pus sa mearga stereo nu va reproduce la fel de bine ca un stereo dedicat (decodare, separarea canalelor bla bla).
paul_p
QUOTE(cdadan @ 20 Jan 2015, 23:08)
Amplificatoarele alea, de le ziceti voi risivere,
*

Amplificatorul este doar amplificator. De obicei admite doar surse de semnal analogice. Nu are radio, nu are posibilitate de prelucrare/comutare a semnalelor video. Recte nu are intrari/iesiri HDMI.

Receiver-ul, pe langa amplificator are radio si permite conectarea si comutatea atat a surselor audio cat si a celor video.
cdadan
E exact cum zici tu sefu', ma prosteam si eu. Da' pana la urma tot un amplificator mai smecher ramane, in sensul ca amplifica plus stie niste alte chestii. Am totusi o mica observatie, la receptie radio nu se inghesuie prea multe.
O intrebare, la video face ceva, sau doar transfera semnal din mai multe hdmiuri intr-unul? Pe rand, evident.

Una peste alta, tind sa cred ca yamaha v477 e o varianta buna. Are cam tot ce-i trebuie, in afara de radio, are specificatii bune, arata binisor, e bine cotat. Plus ca-i recomandat de un utilizator in care am incredere. La boxe mai vedem. In prima faza cred ca iau doua turnulete, lasand posibilitatea ca pe parcurs, in caz ca-mi vin alte idei, sa upgradez la 5+1.
kum
Io cand iti spun ca ej' varza si ca tre' sa m-asculti! mad.gif slap.gif
Ia ui' matale in poza din lincu' asta.
"Mangaie" usor ecranu' cu mausu in dreptu' pozei, pe la telecomanda si vezi niste butoane frumos asezate. Pe randu' al 6-lea de sus in jos sunt niste butoane jmechere. Ia zi-ne ce scrie pe ele. Pe primele doo in mod special.
Sau direct pe receiver... La fel, vei avea ceva surprize.

P.S. io am ezapt modelul RX-V471, care este verisoru' mai sarac al astuia (modelul anterior).
bmwh548
Da' era suficient sa se uite pe receiver ca sunt niste butoane dedicate si acolo.
kum
Am completat si eu, da' dupa ce scrisesem si dadui drumul la postare.

QUOTE
Sau direct pe receiver... La fel, vei avea ceva surprize.
bmwh548
Nu observasem smile.gif
cdadan
Nu vad ca-i mica poza. Zi direct, nu pe ocolite, 477 prinde si radio?
DragosP
Nu, e prost, dă-l încolo!
bmwh548
Da-i zoom tongue.gif Da, are si radio (si FM si AM).
cdadan
A, daca are, cu atat mai bine.
yoncv
Ti-a dat mura-n gura.
QUOTE(kum @ 21 Jan 2015, 11:11)
"Mangaie" usor ecranu' cu mausu in dreptu' pozei
*


Fa cum zice el si se mareste (doar poza...).

PS. Fara click!
kum
QUOTE(cdadan @ 21 Jan 2015, 11:39)
Nu vad ca-i mica poza. Zi direct, nu pe ocolite, 477 prinde si radio?
*



doh.gif
user posted image
kog
QUOTE(cdadan @ 21 Jan 2015, 11:42)
A, daca are, cu atat mai bine.
*


Vezi ca radioul la receiverele astea e de o calitate cel mult indoielnica. Tot modulul radio din el e un amarat de cip. E ecranat prost sau deloc iar calitatea receptiei va fi proportionala.
cdadan
Ok, am lamurit. Pe telefon se deschide doar intr-un format mititel. Poza de pe site, zic. Acum am vazut, am lamurit.
Doo boxe care sa sune bine intr-un spatiu mai mare si mai putin regulat?
corbex
Uite aici boxe. Tipul are de toate felurile. Si moderne si cum se faceau odata la mama lor.
kum
QUOTE(cdadan @ 21 Jan 2015, 12:32)
Ok, am lamurit. Pe telefon se deschide doar intr-un format mititel. Poza de pe site, zic. Acum am vazut, am lamurit.
Doo boxe care sa sune bine intr-un spatiu mai mare si mai putin regulat?
*


Lumea zice de bine si de astea.
Bine, Yamaha alea de ti le-am zis prima data sunt peste.
Eu sa fiu in locul tau, as lua Yamaha. Pentru 150 de RON cat faci economie, multa lume zice ca suna mai bine Yamaha decat Monitor. Nu mai pun la socoteala ca exista sansa sa se pupe mai bine Yamaha cu Yamaha decat Yamaha cu Monitor.

P.S. Vezi ca pretenu' Dan Ghetau le are pe alea mai scumpe (NS-777) si-i foarte multumit de ele.
bmwh548
Astea am senzatia ca au doua porturi de ventilare (unul in fata si unul in spate). Ar fi bine sa verifici daca ai de gand sa le pozitionezi aproape de perete.

Edit: era vorba de Monitor Audio.

Si eu as merge tot pe Yamaha.
danciusergiu84
Salutari,
Ma bag si eu in discutie cu vechituri...
Ma poate lamuri si pe mine cineva ce inseamna impedanta 4-8 ohmi ?
Eu stiu ca impedanta nu e o valoare fixa si ca e in functie de semnal, si cu cat puterea acestuia creste si impedanta creste, dar aici mi se pare exagerata cresterea, totusi care e explicatia ?
Multumesc.
paul_p
Eu stiu, tu stii, el stie. Eu cred, tu crezi, el crede...
Impedanta boxelor poate varia doar in functie de frecventa, nu de putere.
kog
Depinde. Unele incinte au 3 mufe +4ohmi, +8ohmi si -. Poti sa alegi impedanta. Daca poti lega doar doua fire inseamna ca poti lega cam orice amplif la ele fara probleme. Oricum impedanta unei incinte nu poate fi niciodata reprezentata corect printr-o cifra. Cel mai bine se vede intr-un grafic.

In functie de frecvente poate scadea si poate creste mai mult decat indica cifrele alea. Pe perioade foarte scurte poate scadea la 2 ohmi sau creste la zeci de ohmi.
cdadan
QUOTE(bmwh548 @ 21 Jan 2015, 13:12)
Astea am senzatia ca au doua porturi de ventilare (unul in fata si unul in spate). Ar fi bine sa verifici daca ai de gand sa le pozitionezi aproape de perete.

Edit: era vorba de Monitor Audio.

Si eu as merge tot pe Yamaha.
*


Pai normal ca vr fi oarecum aproape de perete, ca doar n-o sa le pun in mijlocul camerei. blush.gif
paul_p
QUOTE(kog @ 22 Jan 2015, 00:13)
Depinde. Unele incinte au 3 mufe +4ohmi, +8ohmi si -. Poti sa alegi  impedanta.
*


Ai vazut tu boxe audio cu 3 mufe si 2 impedante - 4 sau 8 ohmi?!

QUOTE(kog @ 22 Jan 2015, 00:13)
Daca poti lega doar doua fire inseamna ca poti lega cam orice amplif la ele fara probleme.
*

Nu prea e asa.
kog
Da am vazut. Daca vrei iti dau si poze.
paul_p
Chiar as vrea niste poze. Dar sa fie boxe, nu incinte de radioficare cu transformator adaptor de impedanta.
kog
Iote:
[attachmentid=1627978339] [attachmentid=1627978340]
Si nu sunt singurele
paul_p
Interesant. Din pacate nu am reusit sa gasesc schema filtrelor. Mai stii si alte modele?
kog
Am mai vazut la alte incinte din anii '90. Acu nu imi aduc aminte dar am sa mai caut.
bmwh548
Filtrele erau aceleasi indiferent de impedanta pe care o alegeai tu. Boxa era de 4 ohmi pe o intrare, dar pe cea de 8 ohmi era inseriat un bec (de cele mai multe ori, uneori gaseai o rezistenta de putere) si asa se rezolva problema.

<span class='edit'>22 Jan 2015, 03:02:</span>
QUOTE(kog @ 22 Jan 2015, 00:13)
Daca poti lega doar doua fire inseamna ca poti lega cam orice amplif la ele fara probleme.
*



Nu chiar. Desi multe amplificatoare pentru "uz casnic" spun ca suporta 4 ohmi vor sfarsi urat daca le tii la volum ridicat perioade lungi de timp. Indeosebi alea cu STK-uri au problema asta.

QUOTE(cdadan @ 22 Jan 2015, 00:14)
Pai normal ca vr fi oarecum aproape de perete, ca doar n-o sa le pun in mijlocul camerei.  blush.gif
*



Daca au port in spate si le pui prea aproape de perete aerul evacuat va intampina rezistenta (si e si mai rau cu cat peretele actioneaza ca o oglinda) si rezulta un sunet incorect (sau mai simplu spus joase inexistente). La un volum mic al auditiei nu-ti dai seama pentru ca e vorba de volum mic de aer, dar la un volum al auditiei mai mare se simte diferenta. E fix discutia dintre mine si paul_p despre bass-reflex versus compresie si problemele de pozitionare.
cdadan
Logic, dar in acelasi timp simplu de evitat. O sa iau ceva cu portul in fata.
Markos
QUOTE(cdadan @ 22 Jan 2015, 08:08)
O sa iau ceva cu portul in fata.
*


Cumperi Galațiul? ohmy.gif
danciusergiu84
paul_p - "cred" ca te ajuta poza din atasament cu ceva

Eu caut boxe pentru un amplif pe 8 ohmi deci cele postate de mine nu merg daca impedanta scade asa mult, in ideea asta am intrebat.
IRONICK
pe topicul asta al vostru nici legea lui ohm nu functioneaza
Merced
Pe forum in general, de cativa ani buni nu prea mai functioneaza. wink.gif
bmwh548
QUOTE(IRONICK @ 22 Jan 2015, 11:14)
pe topicul asta al vostru nici legea lui ohm nu functioneaza
*



Impedanta si rezistenta nu-s sinonime.

Dane vezi ca cica Emag are reduceri la scule audio, primisem ceva pe mail.

@danciusergiu84: verifica daca au intrare pe 4 si intrare pe 8 ohmi. Sau daca au vreun comutator pe undeva. La modul extrem, daca iti place sunetul atat de mult si le vrei pe alea poti sa inseriezi un bec pe fiecare boxa si ai ~8 ohmi.
kog
QUOTE(bmwh548 @ 22 Jan 2015, 02:54)
Nu chiar. Desi multe amplificatoare pentru "uz casnic" spun ca suporta 4 ohmi vor sfarsi urat daca le tii la volum ridicat perioade lungi de timp. Indeosebi alea cu STK-uri au problema asta.
*



De asta am spus "aproape". Am acasa doua magarii de amplifuri cu STK, un AKAI si un Fisher. Amandoua cu STK-urile prajite, asta cu boxele potrivite. Au fost tinute doar in spatiu inchis unde s-au supraincalzit. Foarte proasta ideea de a folosi hibridul ala integrat. Pe langa ca se gaseau foarte greu erau si foarte sensibile.
bmwh548
Unii spun ca pe STK sunetul e mai clar. Am ascultat Akai cu asa ceva in etajul final si nu m-a incantat, dar din pacate sursa de semnal era un casetofon deck. Raman fanul tranzistorilor.
IRONICK
QUOTE(bmwh548 @ 22 Jan 2015, 10:55)
Impedanta si rezistenta nu-s sinonime.
*




QUOTE(Merced @ 22 Jan 2015, 10:15)
Pe forum in general, de cativa ani buni nu prea mai functioneaza. wink.gif
*

se pare ca da
os
QUOTE(IRONICK @ 22 Jan 2015, 11:14)
pe topicul asta al vostru nici legea lui ohm nu functioneaza
*


Legea lui Ohm a fost înlocuită aici cu mai traditionala lege a lui Om (ești om cu mine...).
paul_p
QUOTE(bmwh548 @ 22 Jan 2015, 11:55)
La modul extrem, daca iti place sunetul atat de mult si le vrei pe alea poti sa inseriezi un bec pe fiecare boxa si ai ~8 ohmi.
*

Pai scopul e sa obtii adaptarea de impedanta intre amplificator si boxe, ca sa obtii transferul maxim de putere.

Prin inserierea unei rezistente de 4 ohmi cu o boxa de 4 ohmi obtii intr-adevar 8 ohmi, dar jumatate din puterea debitata de amplificator se transforma in caldura pe rezistenta.

In ceea ce priveste becul, acesta are o rezistenta neliniara in functie de curent. Inseriat cu boxa ar functiona ca un compresor de dinamica, ceea ce nu e de dorit in nici un caz.
Se mai inseriau becuri pe difuzoarele de inalte pentru protectia difuzorului. Sau se legau in paralel cu difuzorul de basi/medii pentru expandarea dinamicii.
bmwh548
QUOTE(paul_p @ 22 Jan 2015, 19:20)
1. Prin inserierea unei rezistente de 4 ohmi cu o boxa de 4 ohmi obtii intr-adevar 8 ohmi, dar jumatate din puterea debitata de amplificator se transforma in caldura pe rezistenta.

2. In ceea ce priveste becul, acesta are o rezistenta neliniara in functie de curent. Inseriat cu boxa ar functiona ca un compresor de dinamica, ceea ce nu e de dorit in nici un caz.
Se mai inseriau becuri pe difuzoarele de inalte pentru protectia difuzorului. Sau se legau in paralel cu difuzorul de basi/medii pentru expandarea dinamicii.
*



1. N-am zis ca beneficiaza de toata puterea amplificatorului in cazul asta. Ideea era ca daca le-a ascultat, i-a placut atat de mult sunetul si vrea sa le foloseasca pe amplificatorul respectiv poate sa faca adaptarea cu becul. Ar fi mai indicat (daca e posibil) sa mearga pe varianta inserierii unor boxe identice evident.

2. Incerc sa gasesc niste exemple de modele si revin. Parca la ceva japonez era inseriat becul pe intrarea semnalului.
IRONICK
QUOTE(os @ 22 Jan 2015, 16:48)
Legea lui Ohm a fost înlocuită aici cu mai traditionala lege a lui Om (ești om cu mine, nu sunt om cu tine).
*

biggrin.gif
paul_p
Am primit raspuns de la Onkyo in ceea ce priveste rezolvarea defectului de fabricatie de la receiver-ul meu:

Dear Paul,

you have to contact the service in the country where the receiver original was bought. As I can see in the Serial Number we sold this unit to Austria. Therefore DVD Planet don't want to repair. So you can contact DEC in Vienna or a Service Partner in Germany.

Mit freundlichen Grüssen / Sincere Regards
Joachim
Customer Care
ONKYO Europe Electronics GmbH
Liegnitzerstr. 6
D-82194 Groebenzell / Germany
Tel. ++49-(0)-8142-4208-11


Aveti deci mare grija daca vreti sa cumparati ceva de la Avstore!
Eu de la ei am luat amplificatorul. Insa ei l-au adus in Romania pe un canal neoficial, si ca urmare NU beneficiez de garantia Onkyo. L-au cumparat din Austria la sacosa si l-au vandut in Romania.

In plus Avstore sunt si foarte neseriosi. I-am contactat de nenumarate ori cu privire la aceasta problema, le-am trimis email-uri, dar au tacut ca mortu'n papusoi. Nu au dat nici un raspuns.

Cand ceream un pret de la ei nu pridideau cu email-urile si cu telefoanele. Cand am o problema de garantie cu un produs cumparat de la ei nu mai raspunde nimeni.

O sa vad care ar fi costurile de trimis receiver-ul in Austria sau Germania. Dar probabil ca sunt mari si nu merita sa ma mai agit cu garantia. Multumesc inca o data teparilor de la Avstore!
kum
sad.gif
Si io tot de la ei am luat boxele. frustrat.gif
cdadan
Bine ma, inseriezi sau paralelizezi un bec. Dar de care bec? nedumerire.gif
bmwh548
QUOTE(bmwh548 @ 22 Jan 2015, 19:55)
2. Incerc sa gasesc niste exemple de modele si revin. Parca la ceva japonez era inseriat becul pe intrarea semnalului.
*



Se pare ca nu era la japoneze ci la nemtoaice. Discutia era despre Heco Profiton 370:

QUOTE
Am unele identice la cutii, cu aceleași difuri și probabil cu aceleași filtre, diferă doar ornamentele. Boxele sînt pe 4 Ohmi, ptr 8 Ohmi e înseriat un bec. Asta va face ca pe 8 Ohmi să funcționeze mai ciudat, limitînd puterea pe măsură ce crește volumul. Am înlocuit becul cu rez de 4 Ohmi.
Difurile sînt foarte bune, mai ales calotele de medii și înalte, fiind produse de Braun (adică toată grupa Grundig, Universum, Heco, Canton, Saba, ADS... etc) și merg schimbate unele cu altele, filtrele în schimb sînt pricăjite, dacă le lași, măcar schimbă cond electrolitici din ele cu unii tip mpp, mkt, etc. Multe din boxele Heco PS, PPS, PCX, PSM, Professional, Precision... folosesc aceleași difuri.


Stiu ca mai vazusem mentionata folosirea becurilor in felul asta si la alte boxe, daca vrei mai caut.

In alta ordine de idei: pare rau de ghinionul cu receiverul sad.gif N-ai intrebat cat fi reparatia contracost in Romania? Ca la greutatea receiverului si tipul expedierii cred ca s-ar putea sa iesi mai ieftin aici.
DragosP
De 4 ohmi. Cu led.

22 Jan 2015, 21:12:
QUOTE(cdadan @ 22 Jan 2015, 21:06)
Dar de care bec? nedumerire.gif
*


Markos
QUOTE(cdadan @ 22 Jan 2015, 21:06)
Bine ma, inseriezi sau paralelizezi un bec. Dar de care bec? nedumerire.gif
*


Economic.
paul_p
QUOTE(cdadan @ 22 Jan 2015, 21:06)
Bine ma, inseriezi sau paralelizezi un bec. Dar de care bec? nedumerire.gif
*

Becul (tensiune si putere) se alegea in functie de putere si impedanta. In general sunt becuri de 12-48V.

QUOTE(bmwh548 @ 22 Jan 2015, 21:07)
In alta ordine de idei: pare rau de ghinionul cu receiverul sad.gif N-ai intrebat cat fi reparatia contracost in Romania? Ca la greutatea receiverului si tipul expedierii cred ca s-ar putea sa iesi mai ieftin aici.
*

Reparatia corecta consta in inlocuirea placii de prelucrare digitala a semnalului cu una cu un design corectat. Dar noua placa costa in jur de 300 de euro.

Mai e si varianta carpelii prin reflow. Dar din cate am vazut pe net, nu tine prea mult.
gabize
QUOTE(DragosP @ 22 Jan 2015, 21:11)
De 4 ohmi. Cu led.

<span class='edit'>22 Jan 2015, 21:12:</span>
*




QUOTE(Markos @ 22 Jan 2015, 21:12)
Economic.
*


Iar faceți mișto'???

Becul trebuie sa fie cu halogen.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.