Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Muzica Scule Acasa!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
zodrac
@ l@u când masori trimite un semnal "continuu" de la telecomanda gen volum UP, e mai ușor de sesizat cu un Multimetru (sau căști cum sugera un coleg mai sus).
l@u
Am gasit tipul modulului, este Sharp GP1U521X si asa cum a intuit Marksman lucreaza la 38KHz
bygy007
acolo mai ai si un semnal timer care cred ca este o baza de timp , o frecventa constanta , pe placa aia nu mai ai ceva pe sub ea doar rezisenta aia , fa o poza si cu partea ailalta
paul_p
QUOTE(l@u @ 14 Jun 2016, 10:02)
Am gasit tipul modulului, este Sharp GP1U521X si asa cum a intuit Marksman lucreaza la 38KHz
*

Daca ai masurat si ai tensiune de alimentare pe el, atunci schimba modulul receptor, aproape sigur el este problema si pretul lui este foarte mic.
In principiu merge orice modul la 38KHz daca nu gasesti identic.
marksman
De exemplu TSOP 31238, tot la 38 kHz, costa 5,5 lei.
l@u
Am pus aparatul de masura si am asa intre pini:
5v-G=4,9v
5v-rem=4,9v
g-rem=0v
teste cu si fara actionarea telecomenzii
Asta presupune ca fotodioda este strapunsa, corect?
marksman
Cel mai probabil ca daca nu inregistrezi nicio schimbare in starea lui "out", senzorul este defect. Personal, as incerca sa schimb senzorul cu unul de acelasi tip. Daca nu gasesti unul identic, atunci poti incerca un substitut.

@bygy: rezistenta aia nu are a face cu senzorul. Pur si simplu senzorul telecomenzii si functia timer impart acelasi cablaj.
IRONICK
Ce va face sa credeti ca o sa masurati cu un multimetru actiunile din telecomanda?
Aia 38khz nu va spun nimic?
marksman
Daca faci un led sa clipeasca la, sa zicem, 20 Hz, si masori tensiunea pe el cu un multimetru, nu vezi nimic?

La subiect:
bygy007
da , ideea este ca nu imi dau seama daca nu vad ce este acolo parca este si un comutator pe acolo in partea de sus de obicei telecomenzile lucreaza pe trenuri de inpulsuri si astea ar trebui sa se vada cumva
o telecomanda o poti verifica si cu camera telefonului mobil smile.gif
o poza cu partea cablata m-ar lamuri cum este conectat senzorul....

14 Jun 2016, 12:08:
QUOTE(l@u @ 14 Jun 2016, 11:29)
Am pus aparatul de masura si am asa intre pini:
5v-G=4,9v
5v-rem=4,9v
g-rem=0v
teste cu si fara actionarea telecomenzii
Asta presupune ca fotodioda este strapunsa, corect?
*


nu neaparat , este bine ca ai 5V
poate lucra pe impulsuri negative adica sa scada tensiunea cind apesi pe telecomanda
poti incerca cu o casca legind masa castilor la +5v si una din ele la rem apoi apasat pe telecomanda
l@u
124.gif
Am cumparat 2 fotodiode(ca sa fie, plus ca erau de 2 tipuri) si am inlocuit-o.Merge perfect.Inca o vechitura de 23 de ani pusa pe picioare. biggrin.gif
Multumesc de sfaturile acordate.
marksman
Sa le asculti cu placere!
l@u
Multumesc!
Ai gasit deck?
kog
A dat boala deck-urilor in toti? tongue.gif
gabize
cică e ultimul fiucer în materie de haifi.
AR-18-MOS
La moldova, e foarte important sa ziceam regiunea. tongue.gif
l@u
Fiecare cu babau lui, in vest se baga saorme, kaefceuri si pisvaiter de mere apoi se merge la sala ca e cul, in est se asculta pe suport magnetic.
Markos
QUOTE(l@u @ 13 Jun 2016, 10:51)
ungere
*


Bagă Elf și schimbă-l anual.
l@u
nou sau rodat?
AR-18-MOS
QUOTE(l@u @ 14 Jun 2016, 21:25)
Fiecare cu babau lui, in vest se baga saorme, kaefceuri si pisvaiter de mere apoi se merge la sala ca e cul, in est se asculta pe suport magnetic.
*


Toate pana la cheefsi! Consum crispy de pui doar de la Real. tongue.gif
l@u
O sa ajungi ca Tony. group_pointing.gif
AR-18-MOS
Destul de greu doar cu piept de pui. tongue.gif
gabize
puiul e de vacă?
l@u
sau de porc, cantitatea de euri este aceeasi.
bygy007
urit a iesit , puteai sa indoi si tu picioarele alea inainte sa montezi senoru
l@u
Sunt indoite dar si incrucisate, de aceea a iesit serparia aia acolo.Nu au avut aceeasi ordine pinii ca la galbejit.
gabize
Nu contează, țineai telecomanda invers. sleep.gif
l@u
Si acu spui?
gabize
Ai întrebat?
l@u
Am uitat. sad.gif
bygy007
pe pinii aia tebuia sa pui si tu niste plastice , beleai un fir si ii luai plasticul si il bagai pe terminale
bmwh548
Lasa belitu' pentru alte "terminale". Se gaseste tub termo pe toate drumurile si pretul e neglijabil.
DragosP
QUOTE(l@u @ 14 Jun 2016, 14:55)
124.gif 
Am cumparat 2  fotodiode(ca sa fie, plus ca erau de 2 tipuri) si am inlocuit-o.
*


Alea nu-s fotodiode. Sunt receptoare IR cu demodulare.
l@u
Pai io le zic cum ma pricep ca nu-s inginer de gandacei.
marksman
QUOTE(l@u @ 14 Jun 2016, 20:40)
Multumesc!
Ai gasit deck?
*


Am gasit, dar nu am comandat inca.

QUOTE(kog @ 14 Jun 2016, 20:58)
A dat boala deck-urilor in toti? tongue.gif
*


Din 1998 imi doresc un Technics.

QUOTE(gabize @ 14 Jun 2016, 20:58)
cică e ultimul fiucer în materie de haifi.
*


Inca mai am casete.
l@u
Daca iti iei si vrei sa fie ceva cat de cat bun, nu cap de serie ca te rupe la buzunar musai sa aibe:
3 capete(asculti inregistrarea in timp real)
3 motoare(daca este si direct drive e si mai bine)
dual capstan(2 role presoare, pentru fluiditatea benzii)
azimut(gasesti mai greu, dar este foarte bun, regleaza capul dupa banda), sau autotuning(face cam aceeasi treaba dar singur
bias reglabil(bun pe inregistrare)
play trim(forteaza inaltele pe casete mai vechi sau mai prost inregistrate)

NU recomand autorevers(este moartea calitatii) si dublu(aici e discutabil).
DragosP
Recomand "Internațional". Am unul din '91, tras și-n bandă, merge de rupe.
gabize
QUOTE(marksman @ 15 Jun 2016, 10:31)
Inca mai am casete.
*


La ultima renovare de acum aproape 2 ani am aruncat peste 40 de casete. Trei gentuțe d'alea de câte 10 + altele "volante". happy.gif
kog
Io am gasit pe okazii casete noi, in folie la preturi relativ decente, Cargo, phoenix, colibri etc
corbex
QUOTE(gabize @ 15 Jun 2016, 16:49)
La ultima renovare de acum aproape 2 ani am aruncat peste 40 de casete. Trei gentuțe d'alea de câte 10 + altele "volante".  happy.gif
*


Ce om! Macar n-ai dat la peste cu ele.
M.C.
QUOTE(gabize @ 15 Jun 2016, 17:49)
La ultima renovare de acum aproape 2 ani am aruncat peste 40 de casete. Trei gentuțe d'alea de câte 10 + altele "volante".  happy.gif
*


mad.gif asteapta nervos.gif asteapta nervos.gif
gabize
Dacă nu spune nime ni'c că le-ar fi bune antichitățile...
Apropo de antichități, de-mi aduc aminte postez mâine o poxă cu o combină antică (pick-up, cass, radio) + boxe ce-o țin zvârlită într-un colț la biro'. biggrin.gif
l@u
O arunci?
Ma postez sub geam. biggrin.gif
gabize
E mare, cât un mag. Și destul de grea.
Deocamdată intenționez să-mi termin biblioteca vintigi și s-o plasez acolo. Inițial voiam să pun un gramofon patefon (că e cu cutie de rezonanță, nu cu pâlnie), dar nu prea se potrivește.
M.C.
QUOTE(gabize @ 15 Jun 2016, 19:48)
Dacă nu spune nime ni'c că le-ar fi bune antichitățile...
Apropo de antichități, de-mi aduc aminte postez mâine o poxă cu o combină antică (pick-up, cass, radio) + boxe ce-o țin zvârlită într-un colț la biro'. biggrin.gif
*


wub.gif
Poxe,vrem poxe....
Ma pun si io sub alt geam dac-o arunci. icon_mrgreen.gif
bion
Slabanogule uita-te la meci bre ohmy.gif
M.C.

Invidiosu-le! tongue.gif icon_mrgreen.gif
l@u
Alo, domnu', ne bagam in fata? mad.gif
M.C.
Ofticosu'! group_pointing.gif
Io am zis sub alt geam.Acu' ca o fi ala castigator,aia e alta treaba...... tongue.gif icon_mrgreen.gif

Asa-s pionierii aia de acasa,poxe:
Ampliful.
[attachmentid=1628036007]
Egalizatorul
[attachmentid=1628036008]
Dublu deck-ul,care zice unii ca nu ie bune tongue.gif
[attachmentid=1628036009]
Dividi pleieru,ca sa putem reda si empetreiuri plus muzica de pe stick cu usebe.
[attachmentid=1628036010]
Si picapu',pentru Gica Petrescu,Romica Puceanu,Ion Dolanescu si clasici ai anilor 70,80,90. icon_mrgreen.gif
[attachmentid=1628036011]
Cam astea ar fi sculele dedicate numai si numai muzicii.
In afara de astea, ceva vechituri wub.gif
CM 130
[attachmentid=1628036012]
Nu se putea fara mult prea cunoscutul si faimosul Makai 205 icon_mrgreen.gif ,cadou de suflet de la un bun prieten.
[attachmentid=1628036013]
Mai am un rusesc,tot de la el,dar nu gasesc poza pe net.
Radiocass stereo.
[attachmentid=1628036014]
Radio Cronos,cel cu ceas.
[attachmentid=1628036015]
Si gata,cam astea ar fi deocamdata.
Va urma un mag AKAI,din cel cu role mari,seria GX, 6 sau 7,eventual un Pioneer ca sa intregim linia existenta.
Apoi vedem ce mai gasim interesant.
Am si dispozitive digitale pentru muzica,dar alea sunt neinteresante,nu au farmecul celor analogice de mai sus....... wub.gif
Parerea mea.™







gabize
QUOTE(gabize @ 15 Jun 2016, 18:48)
Apropo de antichități, de-mi aduc aminte postez mâine o poxă cu o combină antică (pick-up, cass, radio) + boxe ce-o țin zvârlită într-un colț la biro'. biggrin.gif
*

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.