Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de bord
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
slider2
ce s-a intamplat cu topicul cu intalnirea??
Merced
Momentan a disparut, sa vedem daca mai reapare pe undeva. Daca nu revine propun sa NU fie deschis niciun topic la intalniri, discutiile le vom duce aici, cu permisiunea doctorului. Sa vedem, o sa fie sters tot topicu' asta din cauza ca ne organizam o iesire undeva? mad.gif
C a t a l i n
Eh, a intervenit cineva din clanul... a l e c s...
Merced
E mutat la Cafenea. Mai bine decat la intalniri. wink.gif
xcss
Alo, Goe marinelu', eu am dat report wink.gif
A l e x
radmasa.gif radmasa.gif
dr_mKe
Deci la CAFENEA s-a mutat dry.gif
kog
cand comenteaza careva ce nu ne place tabaram cu reporturi pe moderatori. biggrin.gif
dr_mKe
Sa fii sigur wink.gif

Intr-un fel fusei si eu cam "sugubatz tongue.gif dar numai din cauza ca dansii dorm in general si nu se ocupa de "cei prea hazlii" in mod constant."
BZN
Sa speram ca nu se va strica topicul, cel care l-a mutat ar trebui sa-si asume responsabilitatea pentru mentinerea curateniei. Altfel da prost si multi vor interpreta asta ca un fapt premeditat.
dr_mKe
Datele problemei: tinta consum sub 4%. Traseu Deva_Hundoara si retur pe Simeria. Undeva dupa 30 km s-a resetat in mers CB pentru ca n-am mai vrut sa conduc pana in Simeria in asemenea hal de subturare pentru scaderea consumului mediu la valoarea finala de 3.8%, pentru ca am resetat in benzinarie si am prins si semafoare pana la iesirea pe drumul dintre cele 2 localitati. Linkul catre al doilea clip, de fapt prima parte urmeaza de indata ce-i procesat de YT, unde se vede "pe viu" scaderea consumului mediu.


Cineva cred ca-mi datoreaza o cina cool.gif

Cine nu crede, n-are decat sa puna la dispozitie masina, eu nu mai repet figura cu asta cu masina personala veci pururi.


LE > al doilea clip a fost respins pentru ca este prea lung, cine-l vrea, il dau pe mail [attachmentid=1627623668]
ArtVandelay
Ce pateste turometrul la secunda 55, era indecis? biggrin.gif
dr_mKe
Nu stiu, cred ca m-o fi pomenit argon in gand atunci tongue.gif
BeciAcustic
Imi place replica de final smile.gif
Merced
Nu stiu de ce ai urcat filmu' neinteresant, in care mergi economic fix 50 de secunde. Pixelu' albastru' domnu' doctor... unsure.gif
dr_mKe
Eh, lasa ca-l tai pe ala plicticos cu bucata unde-i aproape de obiectiv, sau il tai in 2 bucati de 10 min fiecare si le pun sus. Cine are totusi rabdare sa vada cum merge cineva 30 km cu 55 kmh ? radmasa.gif
C@talin
imi placemuzica doctorului,rap hipi hop biggrin.gif
vis-a-vis
Care-i faza?
dr_mKe
Faza-i ca Andy imi datoreaza o masa buna tongue.gif
vis-a-vis
Da' ce-a zis?
Merced
Cand o sa reusesti sub 4 de la Deva pana in Pitesti, atunci o sa-ti dau si eu o masa. icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Pai eu am vazut 6.5 biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(Merced @ 17 May 2010, 23:24)
Cand o sa reusesti sub 4 de la Deva pana in Pitesti, atunci o sa-ti dau si eu o masa.  icon_mrgreen.gif
*
In cap? Sau unde?
Merced
Se vede ca stii bancu' ala cu "ma duc sa dau o carja"... radmasa.gif
dr_mKe
radmasa.gif n-ai cum scoate 3.8 cu motorul asta la asa drum. Cu cel in 8 supape cred ca-i posibil, in acelasi regim ala inghite mai putin.
Cine crezi ca-si mai bate joc de motor alta data ? Eu pe masina mea nu tongue.gif

Ce vreau sa mai spun: 1.8 i-vtec -ul de pe Honda de concurs functiona mult mai rasat si la 1250 rpm in treapta 6, cu foarte mici vibratii la cresterea sarcinii.

Desi daca ma gandesc bine, cu 3.5 bari in roti s-ar putea face un 4% pana la Pitesti tongue.gif
Maskatu
Consumul instant nu este cel mai exact, mai ales in cazul unui logan si in general orice model de la dacia pe care a fost pus cb-ul. Plus de asta pentru un consum cat mai corect se recomanda efectuarea unui drum de "macar" 100 km. Pe distante scurte consumul nu este unul tocmai corect.

M-am uitat pe logan club si nimeni nu a reusit sa scoata mai putin de 6% cu 1.6 16v, 105 cai, ceea ce mi se pare normal din moment ce super nova care este mai joasa si mai usoara si are motor mai mic, scoate 5,4-5,5. Asta cu sub 4% o fi pentru argon, el sigur te crede. wacko.gif
Merced
Nu era consum instant ala, resetase CB inainte cu 30 de kilometri. Dar tot nu m-as baza pe CB. Mai degraba plin-plin.
Maskatu
Cb la consumul mediu este mult mai corect fata de consumul instant. Totusi apar diferente notabile, spre exemplu atunci cand resetezi cb-ul cu masina pe liber, la o viteza de 90-120 km. Motorul fiind in relati, consuma putin si baga autonomie de ajungi pana in italia si inapoi cu un plin.

Chiar daca nu era consumul instant, nu are cum sa scoata 3,8-4%. Nu se incadreaza nici macar in limitele date de producator. Pe langa asta daca 1,6-ele de 16 v si 105 cai scoate 3,8 afara, atunci 1.5-ul de 85 cai cat scoate? 2,5? In conditiile in care un 1.5 scoate in mod NORMAL si firesc un consum de 4-4,5 extraurban cu maxim 100-120 la ora.
St
Tu zici ca ai mers 30km si dupa distanta asta aveai consum mediu 3,8 si ai inceput sa filmezi ce e mai sus?
IRONICK
QUOTE(Merced @ 17 May 2010, 23:28)
Se vede ca stii bancu' ala cu "ma duc sa dau o carja"...  radmasa.gif
*
ai andărstend, deci nici cu deștu nu mai merge
cosmin_2300
QUOTE(Maskatu @ 17 May 2010, 23:39)
In conditiile in care un 1.5 scoate in mod NORMAL si firesc un consum de 4-4,5 extraurban cu maxim 100-120 la ora.
*


Tu ai vazut cu cat a mers el ?! blink.gif
ArtVandelay
Bine ca aveti voi CB si puteti face d-astea sleep.gif
Merced
IRONICK, tu sper ca n-ai inteles ca te-am luat peste picior sau ceva. huh.gif
IRONICK
nu bre, eu glumesc
Merced
Nu de alta, da-i chiar funny bancu' si se termina cu o masa in cap. tongue.gif
slider2
inseamna ca eu stiu alta varianta a bancului tongue.gif

@dr mke nu inteleg faza cu consumul. chinui degeaba motorul, oricum nu vei merge niciodata la drum lung in stilul asta...
BZN
A fost un pariu, castigat se pare.
IRONICK
QUOTE(Merced @ 17 May 2010, 23:51)
Nu de alta, da-i chiar funny bancu' si se termina cu o masa in cap.  tongue.gif
*
Eu stiu si de niste scaune ... si parca mai mergea si un cap in gura (combinat cu alt banc).
dr_mKe
Dupa ce am ajuns la 3.8, am filmat o bucatica si cu stilul meu normal de condus la drum intins.
Pana sa ajung la 3.8%-ul ala, am condus ceva mai bine de 30 km la 1500 rpm in a 5-a, adica inca mai bine de 20 minute filmate.
Partea cu consumul era legata de un pariu cu Andy, care zicea ca-i imposibil. Oricum am uitat sa trisez cu presiunea-n roti marita biggrin.gif
St
Si ai resetat Cb inainte sa mergi cu stilul tau normal?(mie nu mi se pare)
dr_mKe
Nu, l-am resetat la iesirea din benzinarie dupa plin, a avut de scazut de la 12.5 dupa un semafor si un deal mic.
Dupa ce a stat 2-3 km in 3.8-3.9 am condus normal si nu am mai resetat nimic. Chestiunea cu continuatul filmatului pentru 20 km in ritm normal era ca sa vada unii cum frana de motor ajuta la scaderea consumului bicycle.gif
Atlfel stai linistit ca pot sa scot si aproape de 10% pe drum nationatl daca-mi pun mintea tongue.gif
St
Eu voiam sa zic altceva(nu ma indoiesc ca poti scoate 10l/100km pe un drum national), consumul ala de 3,8l/100 nu e pe 30 km. Cand ii dai 5000-6000 rpm urca mult prea repede consumul. (asta daca n-ai resetat cb si n-am observat eu, dar nu iti arata deloc "--", cum arata o perioada scurta dupa ce resetezi)
Merced
Pixelu' albastru dupa cum spuneam... rolleyes.gif
dr_mKe
Arata 4 km, dupa 30 km ajunsese la 4.4% si scadea cam 0.1 la 2-3 km, si nu am mai vrut sa chinui motorul sa ajung "natural" cu consmul mediu in 3.8, drept urmare l-am resetat si am mai mers asa dinainte de sediul Macon pana aproape de linia ferata dinainte de Simeria. Cine-i din zona stie distantele, asta-i clar. Oricum pe clipul care nu-i valabil inca se vede clar si spun ca-l resetez si din ce motive. Bucata pe care l-am resetat este fals plat in urcare, iar de la intersectie in afara de un segment scurt in urcare, tot drumul este fals plat in coborare, oricum scadea sub 4%.
Nimeni nu are nervi sa se uite peste 30 de minute la asa ceva blink.gif
St
Gata, m-am mai uitat odata atent la film si m-am lamurit biggrin.gif
Merced
Eu m-as uita cu mare drag. Da' pe autostrada in timp ce incerc sa scot 5% cu Dacia, mergand cu 50km/h. radmasa.gif
dr_mKe
Imi recomanda careva un soft de editare video cat mai "basic" ca sa tai in 2 clipul cel lung Deva-Hunedoara si retur ? Nu-l accepta la 20 minute pe YouTube.
St
Aa, btw. Eu daca merg cu 60 in localitati si 100 in afara lor scot tot 3.8 pe Targoviste-Bucuresti, 60km in usoara coborare(40% localitati, 60% afara). Si fara sa apas pe acceleratie ca pe oo. biggrin.gif
dr_mKe
Tu ai dizel tongue.gif Am in plan un consum si mai betonist icon_mrgreen.gif Cu prima ocazie cand mai merg la munte, resetez CB-ul sus inainte sa cobor ! Sa vezi atunci consum radmasa.gif
St
Un prieten a facut 3.4 cu 1.4 8v, cu 70km/h in treapta a 5-a, pe 40km. Dar plictiseala mai mare decat pe drumul ala n-am mai avut niciodata.

Ziceam si eu ca sa te oftic un pic:P. Am si "monstru" de 1,9.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.