Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noul vehicul de teren Dacia - Duster
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74
smailmiami
Probabil au in plan sa traga tare in prima faza pe cei care au neaparata nevoie de o astfel de masina si mai incolo s-o mai ieftineasca.
asgard1955
Cererea si oferta va regla preturile.
Oricum Dacia are pretul lor minim la duster sub care nu va merge niciodata iar acum la inceput e posibil sa speculeze sa obtina un profit mai mare pe unitatea vanduta, au si facut deja un test ca sa vada cat ar fi dispusi potentialii clienti sa plateasca (faza cu dealerii din Germania, 3 dealeri am identificat eu iar pe autoscout24.de exista deja la dacia rubrica duster).
Dupa parerea mea daca vine la un pret bun, masina va fi singura in clasa ei si va face sa isi doreasca un suv nou si pe cei care pana acum nu au luat in considerare acest lucru.
Ar trebui sa faca eventual si un 4x4 1.6 16 v "chel" la care sa poti adauga ce ai nevoie, in primul rand aerul conditionat.
tag21
QUOTE(asgard1955 @ 14 Feb 2010, 01:13)
Dupa parerea mea daca vine la un pret bun, masina va fi singura in clasa ei si va face sa isi doreasca un suv nou si pe cei care pana acum nu au luat in considerare acest lucru.
Ar trebui sa faca eventual si un 4x4 1.6 16 v "chel" la care sa poti adauga ce ai nevoie, in primul rand aerul conditionat.
*



-------------------
Pai sa apara cu asa ceva !! E ceea ce caut eu !! (fara lacomie la pret, evident) aplauze.gif
minny
Ete mumu .. parca nu stiti cum procedeaza Dacia .. eu m-as multumi sa aibe preturi decente macar in varianta Laureate .... altceva ...
asgard1955
QUOTE(minny @ 14 Feb 2010, 16:22)
Ete mumu .. parca nu stiti cum procedeaza Dacia .. eu m-as multumi sa aibe preturi decente macar in varianta Laureate .... altceva ...
*



4x2 Laureate si 4x4 Laureate vor fi baza.
4x2 chel am vazut ca exista, sigur va exista si 4x4 clel.
4x4 chel este bun pentru cei care il vor ca a doua masina iar 4x4 Laureate pentru cei care il vor ca si masina principala (cum vreau si eu).

<span class='edit'>14 Feb 2010, 18:06:</span>
Se pare ca "lemnul acela" pe usi, pe manere, pe volan si pe consola centrala il va avea numai varianta de top, sau in orice caz nu e pe toate echiparile:
mmxii
QUOTE
Se pare ca "lemnul acela" pe usi, pe manere, pe volan si pe consola centrala il va avea numai varianta de top, sau in orice caz nu e pe toate echiparile:


Super. Presimt ca nu vor vinde nici un Privilege din cauza acelei oribilitati :>

Bine ca oamenii normali pot beneficia de imitatia de aluminiu si nu de imitatia de mahon.

asgard1955
http://www.sfin.ro/articol_18955/dacia_dus..._la_geneva.html

14 Feb 2010, 23:16:
De unde o fi luat informatiile si poza ca aici in articol nu scrie. wacko.gif

http://www.click.ro/extra/auto/dacia-duste..._902909816.html
aphophis
poza e luata de pe un forum. Nu mai stiu care. Unul din cele citite de mine: reno.ro , softpedia etc.. Stiu ca am mai vazut-o , ieri sau alaltaieri
venusake
La acel articol .... am pus eu un comentariu !
Cred ca e justificat si corect!
http://www.click.ro/extra/auto/dacia-duste..._902909816.html


14 Feb 2010, 23:39:
Stand si cetind pe net despre una si despre alta (toate referitoare la Duster ....) mi-am adus aminte de vremea cand la fostul loc de munca aveam, printre altele, si o Dacia papuc, pe benzina ..... fabricata cam prin 2002 .... !

Cu diverse ocazii, m-am folosit de aceasta masina pe drumuri cu noroi, incarcata, .... pe zapada .... situatii dificile!
Am folosit sistemul 4 x 4 si ..... a facut fata foarte fain ! Mai mult decat onorabil si era mai incarcata decat ar fi normal sa incarci un Duster!

Acuma .... ma/va intreb: Oare chiar poate sa fie Dusterul mai slab ca papucul ala ? Nu cred!

In plus, e o diferenta de anisori si evolutie in tehnologia aplicata pe cele doua modele (da, stiu: pe Duster nu e neaparat tehnica/tehnologie de ultima ora!)

Asta e un motiv sa cred ca la capitolul 4x4 o sa fie ok!

DA, pretul (mama lor de bani) ramane un argument foarte important in alegerea noastra, dar, paa la proba contrarie, sa speram ca va fi o masina si pentru NOI!'
gxg22
Intr-adevar a fost o scapare neintentionata....de obicei precizez....a se vedea restul materialelor aparute...tot timpul apare formularea "potrivit DaciaClub"....iar acum....asta apare doar in varianta de print la autorul foto....intr-un colt "Foto:DaciaClub"...Sorry. Pe site nu se vede asta pt ca cei de la web nu trec si autorii foto....si oricum pozele nu apar cu watermark ca si cum ar fi ale noastre
venusake
QUOTE(gxg22 @ 15 Feb 2010, 01:22)
Intr-adevar a fost o scapare neintentionata....de obicei precizez....a se vedea restul materialelor aparute...tot timpul apare formularea "potrivit DaciaClub"....iar acum....asta apare doar in varianta de print la autorul foto....intr-un colt "Foto:DaciaClub"...Sorry. Pe site nu se vede asta pt ca cei de la web nu trec si autorii foto....si oricum pozele nu apar cu watermark ca si cum ar fi ale noastre
*


Esti autorul articolului ? ... E ora tarzie si mi-este mai usor sa intreb decat sa "cercetez"! smile.gif
mihaimgm
Ce ziaristi avem. Stau la birou pe net si fac articole de ziar. Avea dreptate un coleg, cand am postat poza cu TIR-ul incarcat cu Duster zicea ca o sa apara in presa. Nu credeam asa ceva. Si ca sa mai aiba si altii ce scrie hai sa le mai dau niste poze din alte unghiuri sa zica si ei ca le-au vazut pe alt drum laugh.gif Daca reuseam sa fac pozele mai clare cred ca ma dadeau si pe mine la ziar radmasa.gif . Dar asta e.
asgard1955
QUOTE(asgard1955 @ 12 Feb 2010, 18:29)
Frumos, luni o sa apara in toata presa.
*




QUOTE(mihaimgm @ 15 Feb 2010, 02:26)
Ce ziaristi avem. Stau la birou pe net si fac articole de ziar. Avea dreptate un coleg, cand am postat poza cu TIR-ul incarcat cu Duster zicea ca o sa apara in presa. Nu credeam asa ceva.  Si ca sa mai aiba si altii ce scrie hai sa le mai dau niste poze din alte unghiuri sa zica si ei ca le-au vazut pe alt drum laugh.gif Daca reuseam sa fac pozele mai clare cred ca ma dadeau si pe mine la ziar radmasa.gif . Dar asta e.
*



Eu am zis ca o sa apara in presa, acum de dimineata am auzit si la Infopro.
E bine ca stirea a ajuns in presa sa fie lumea informata. Oricum e greu pentru un ziarist sa fie mai vigilent ca si noi la capitolul duster.
redu
va fi lansat cel mai important concurent pentru duster http://www.sotto.ro/articol/Modele-noi/346...san-Patrol.html

Nu m-am putut abtine, scuze.

Acuma serios. @ Venusake: Eu cred ca va fi mai capabil in offroad decat un papuc 4x4. Si eu am vazut un papuc din asta pe un drum forestier, incarcat la max si am ramas uimit de cat de bine s-a descurcat. Cred ca se va descurca mai bine pt ca, din cate stiu eu, sistemul 4x4 e de pe vechiul x-trail, sau ceva adaptare a acestuia, care, pt un SUV (nu pt un offroader) se descurca, imi spun toti cei pe care ii cunosc si au unul sau au condus unul in sit de offroad, admirabil.
Singurul motiv pt care sistemul 4x4 de pe papuc sa fie mai bun decat cel de pe Duster, cred ca ar fi scopul sistemului: pe 4x4 de papuc, daca proiectantii si inginerii au tinut cont de asta, ar trebui sa fie unul mai performant si mai dur decat pt un usvulet oarecare pt ca masina aia e facuta sa care ceva greutate in conditii care necesita 4x4. Dar aici deja nu stiu, numai speculez si eu.
Om trai s-om vedea cand se va lansa si va fi testata de posesori.
venusake
De acord cu tine!
De fapt .... era tarziu si nu ma exprimam prea coerent ..... eu voiam sa subliniez ca in necunostinta de cauza (la modul practic vorbind) , vorbim si, mai ales, criticam anumite aspecte tehnice ale Prafosului in discutie, asta in conditiile in care nu am vazut, nu am condus si nu cunoastem "utilajul" cu pricina si, cu atat mai mult cu cat Dacia, uneori, chiar a dat dovada ca poate face unele lucruri bune (nu toate) si, pana la proba contrarie, haideti sa-i acordam o marja de credit decenta.

Da, nu face rachete, nici macar avioane, dar "planoarele" dacia au scopul lor, clientii/piata proprie si, sa nu uitam, este un bussines! Sa fim seriosi si realisti: ORICARE DINTRE NOI, daca avem un bussines si vedem ca putem cere mai mult pentru prastia produsa, o vom face, chiar daca pe piata exista si rachete intercontinentale!
gxg22
Atat timp cat subiectul Duster este unul de interes national, iar informatiile despre ele nu se pot obtine pe cai oficiale, iar diferitele surse din interiorul companiei se feresc sa vorbeasca prea multe, noi, "asa-zisii" ziaristi care "stam la birou pe net si facem articole in ziar" incercam sa-i informam pe oameni prin orice metode. Iar, atat timp cat este citata sursa...nu vad care este problema.
redu
O mica poveste.
In link-ul urmator (nu stiu cum sa pun filmul direct pe forum)
&feature=related
apare un x-trail modelul vechi si un drum forestier. Drumul pe care eu il parcurg periodic este cam la fel de plin de hartoape, dar mult mai pietros cu stanci care ies din drum si pot taia cauciucurile. Este si mult mai abrupt in unele locuri. Totusi, vazand cat de bine se descurca si facand o analogie si o speculatie, mie cred ca mi-ar ajunge Duster-ul pt ce am eu nevoie de 4x4, daca intr-adevar sistemul 4x4 este cel putin la fel de performant cu cel de pe x-trail-ul vechi. Daca cineva mai are nevoi similare, poate va ajuta filmuletul.

Oricum de abia astept sa iasa o data si sa fie testat.

<span class='edit'>15 Feb 2010, 11:30:</span>
uite ca am stiut cum sa pun filmuletul biggrin.gif Pui numa' link-ul si apare filmul. Greu a fost blink.gif

15 Feb 2010, 11:39:
Nu prea am timp sa caut, dar nu are cineva ceva filmulete cu Qasquai in offroad. Eu ce am gasit nu arata foarte clar ce poate in offroad, numai un pic pe niste hartoape. (bine nici filmuletul de sus nu e in offroad adevarat, dar macar ceva de genul ala cu Qasquai-ul daca aveti). Asa, daca vedem ce poate gama de suv-uri de la nissan (si de ce nu si koleos-ul) ne-am putea face o imagine despre ce ar putea face duster-ul. Posibil sa fie mai slab, da am sti de unde sa mai taiem din asteptari.
asgard1955
QUOTE(gxg22 @ 15 Feb 2010, 11:10)
Atat timp cat subiectul Duster este unul de interes national, iar informatiile despre ele nu se pot obtine pe cai oficiale, iar diferitele surse din interiorul companiei se feresc sa vorbeasca prea multe, noi, "asa-zisii" ziaristi care "stam la birou pe net si facem articole in ziar" incercam sa-i informam pe oameni prin orice metode. Iar, atat timp cat este citata sursa...nu vad care este problema.
*



Eu personal nu am nimic impotriva ci chiar imi pare bine ca informati lumea la nivel national (cat timp precizati sursa bineinteles). Intradevar despre duster se obtin informatii destul de greu.
A trecut ceva timp de cand am modificat in paint una din primele trei poze aparute si care ulterior a aparut pe : promotor, topgear, etc.
Fratzica
QUOTE(redu @ 15 Feb 2010, 11:29)
O mica poveste.
In link-ul urmator (nu stiu cum sa pun filmul direct pe forum)
*


Xtrail-ul ala e mult mai bine echipat pt offroad decat un Duster. Daca te uiti pe lateral, se vede logo-ul ARB. ARB este un producator de diferentiale blocabile, deci banuiesc ca Nissan-ul ala e un pic modificat fata de varianta de fabrica.
redu
@ Fratzica. Mersi fain. Nici nu am observat. Scuze ca am postat filmuletul si duc la dezinformare.
Ai ceva informatii, filmulete cu SUV-uri nissan stock in offroad?
tag21
@ redu - l-ai ratat tocmai pe asta , care e mai interesant parca ... =>
&feature=related

totusi vorba colegului 'Fratzica' sa nu fie si ala modificat putin pt a face fata mai bine cerintelor de offroad.

Un avantaj mare la modelele Suzuki GV si Jimny, Subaru Forester benzina este reductorul care ajuta foarte mult in offroad.
Din ce am citit eu pina acum Xtrail este trecut ca fiind pt offroad/ teren mediu ca dificultate iar Qashqai pt teren usor .

Voi ce stiti de asta ?!
redu
@tag21 Foarte bun exemplul, dar cum zici tu sa nu fie modificat si asta.
De reductor pe suzuki nu stiu, dar pe subaru forester, pe cele de 2 litri modelele vechi este. cred ca pe ala turbo nu este si pe cele de 2.5 litri. Reductor, vorba aia, separa baietii de barbati, in ceea ce priveste abilitatile de a iesi din situatii alunecoase (iarba uda, namol, zapada) si/sau a urca pante foarte abrupte. Desigur, sunt si altele care conteaza, mergand pana la cauciucuri, dar un offroader adevarat va avea tot timpul reductor.
Ciudat este ca forester-ul nu e un offroader adevarat, multi zic ca un break mai inalt si totusi are reductor.
Nu stiu multe despre sistemul 4x4 de pe nissan, dar multi il lauda pe cel de pe x-trail. Chiar daca un sef de la Dacia-Renaul (nu mai stiu care dintre ei) a spus ca sistemul 4x4 e de productie proprie si nu e luat de la nissan, faptul ca imparte aceeasi solutie de distribuire a cuplului si puterii intre punti ca SUV-urile nissan (cel putin x-trail modelul vechi), conduce la ideea ca si daca nu e tot sistemul luat, o mare parte este, sau e o adaptare a celui existent.
Pentru nevoile mele, daca Duster va fi intre x-trail si qashqai in off road, cred ca imi va fi suficient. De aceea as vrea sa le vad pe amandoua duse la limita. Dar as vrea sa vad x-trail-ul vechi, nu pe cel nou, care are, din cate am auzit, un sistem 4x4 mult imbunatatit.
Daca numai pt mine sunt importante comparatii astea, nu va obositi, daca mai sunt doritori insa, cine are informatii va rog sa ni la impartasiti
tag21
Am mai gasit 2 filmulete asa mai interesante cu Xtrail Classic :
&feature=related
&NR=1

Eu zic ca daca si Dusterul va reusi sa faca ceea ce face Xtrail Classic in astea 2 clipuri => e foarte bine ! biggrin.gif

sincer sa fiu nu as chinui masina mai mult de atit icon_mrgreen.gif


ps: faza cu inundatia aia in UK mi se pare ca lumea ... adica caz concret cind masina te poate scoate din belea.
pps: nu stiu de ce dar din primul clip am ramas (iar) cu impresia ca Lada aia Niva rupe in teren accidentat .... hehehe ... Niva, tata, Niva valuri.gif

ppps: scuze , dar in primul clip e Xtrail nou ... acum am vazut ... in fine las filmuletul ... sa zicem ca Duster avand aceeasi garda la sol dar unghiuri mai bune poate reusi la fel smile.gif
asgard1955
Intre cutia de viteze si cardan se gaseste o cutie de transfer in care din cate am citit eu se poate pune reductorul. Nu e exclus ca pe viitor sa apara si la duster daca va fi cerere.
Niva face ce face din cauza reductorului.
Dacus_Malus
adica se poate pune reductor la masini care nu au reductor din fabrica?
Renault RX4 poate primi reductor?
apropo, e posibil ca sitemul 4x4 de pe RX4 sa apara pe duster?
redu
mersi tag21. nici eu nu as impinge un duster mai mult. daca ar fi vorba de un offroader sau de o niva insa mai mult ca sigur ca le-as duce pana la limita.
@asgard1955 ce fain ar fi sa fie asa. daca se va vinde si in anglia avem o speranta in plus ca vom avea ceva reductoare, macar aftermarket. ca astia au tot felul de piese de genul, ce-i drept majoritatea pt defender-uri, dar cine stie, poate si pt al Dusterul nostru.
Apropo de niva, asta l-ati vazut:
?Unii zic ca e fake. oare, chiar sa fie?

<span class='edit'>15 Feb 2010, 14:43:</span>
QUOTE("BandiT" @ 15 Feb 2010, 14:37)
adica se poate pune reductor la masini care nu au reductor din fabrica?
Renault RX4 poate primi reductor?
apropo, e posibil ca sitemul 4x4 de pe RX4 sa apara pe duster?
*


Si asta ar putea fi o varianta, dar m-as mira sa fie. Poate anumite componente. pe RX4 nu poti alege manual unde se distribuie puterea asa-i? ca daca nu poti, atunci nu cred ca e acelasi.
Apropo, ai RX4? Ca sunt curios daca ai avut probleme cu cardanul. Bine, asta depinde si cat de des il fortezi. Este o firma care are RX4-uri in flota si cam trag de ele prin offroad. Au zis ca sunt masini bune dar la 70% din ele a cedat cardanul.

15 Feb 2010, 14:50:
dupa ce iese duster-ul si daca cineva are nevoie de mai mult de la el, sau vrea un "tuning" poate apelam la baietii astia http://www.fourwheeler.com/techarticles/60...rade/index.html .
Mai ales daca renault va intra intr-adevar si pe piata din america cu Duster. dar site-uri din astea gasim si pe batranul continent numai tre sa mai caut
asgard1955
Reductor se poate pune daca vine din fabrica cutia de transfer special facuta cu reductor altfel nu stiu.
Si eu zic ca e fake filmuletul cu niva, o masina reala nu se comporta asa.
smailmiami
Si ce vi se pare fake in filmuletul ala ? Tipu' a scapat ca prin urechile acului.
tag21
@ redu - da, stiam clipul smile.gif ... ce sa zic ?! ... mie mi se pare real ... asta cred dupa ce l-am vazut de citeva ori ... as zice ca e real si ca o Niva turata bine si condusa cu pricepere (si curaj muuult ... hihihi) poate sa faca asta.
bradone
QUOTE(aphophis @ 10 Feb 2010, 23:55)
de pe alt forum, se pare ca e cineva ce lucreaza la dacia biggrin.gif
*



si o continuare a ceea ce era spus mai sus:

"Nu vreau sa ma dau a tot stiutor si sa mentin o impresie de mister fata de acest subiect. Insa persoana care mi-a pus la dispozitie niste inregistrari video si foto cu masina la testele din munti, lucreaza ( conduce ) inca la testele acestei masini. Din aceasta cauza nu pot sa va dau mai multe detalii, l-as pune pe el si pe colegii lui intr-o pozitie delicata fata de slujbele pe care le ocupa la Dacia.
Pot sa va asigur insa ca aceasta masina este in teste prin munti, pe niste sleauri de groaza, din luna noiembrie. Toate testele s-au desfasurat cu o singura masina si nu a patit nimic dpdv mecanic, nu pot spune acelasi lucru despre bari. Cum va spuneam masina am vazut-o in ipostaze foarte ciudate, gen depasit maluri de pamant pe 3 roti ( masina abordandu-le pe diagonala ), iar primele care au cedat au fost barile deoarece atingeau malurile la coborare. A mai existat si o a doua masina care a fost trimisa la aceleasi teste dar din pacate nu a apucat sa faca decat aprox. 2000 km pentru ca s-a daramat un mal de pamant cu ea si a ajuns intr-un parau. Ca a ajuns in parau nu-i o problema, necazul este ca in alunecare a atins un copac si a ajuns in parau pe pavilion, fiind destul de grav avariata.

Am sa ma opresc aici cu dezvaluirile si, sper, ca la un moment dat, cu acordul prietenului meu, sa pot sa va pun la dispozitie aceste inregistrari. Acum din pacate nu pot sa va spun mai multe si chiar imi pare rau, merita sa vedeti aceste inregistrari"
asgard1955
QUOTE(bradone @ 15 Feb 2010, 16:19)
si o continuare a ceea ce era spus mai sus:

"Nu vreau sa ma dau a tot stiutor si sa mentin o impresie de mister fata de acest subiect. Insa persoana care mi-a pus la dispozitie niste inregistrari video si foto cu masina la testele din munti, lucreaza ( conduce ) inca la testele acestei masini. Din aceasta cauza nu pot sa va dau mai multe detalii, l-as pune pe el si pe colegii lui intr-o pozitie delicata fata de slujbele pe care le ocupa la Dacia.
Pot sa va asigur insa ca aceasta masina este in teste prin munti, pe niste sleauri de groaza, din luna noiembrie. Toate testele s-au desfasurat cu o singura masina si nu a patit nimic dpdv mecanic, nu pot spune acelasi lucru despre bari. Cum va spuneam masina am vazut-o in ipostaze foarte ciudate, gen depasit maluri de pamant pe 3 roti ( masina abordandu-le pe diagonala ), iar primele care au cedat au fost barile deoarece atingeau malurile la coborare. A mai existat si o a doua masina care a fost trimisa la aceleasi teste dar din pacate nu a apucat sa faca decat aprox. 2000 km pentru ca s-a daramat un mal de pamant cu ea si a ajuns intr-un parau. Ca a ajuns in parau nu-i o problema, necazul este ca in alunecare a atins un copac si a ajuns in parau pe pavilion, fiind destul de grav avariata.

Am sa ma opresc aici cu dezvaluirile si, sper, ca la un moment dat, cu acordul prietenului meu, sa pot sa va pun la dispozitie aceste inregistrari. Acum din pacate nu pot sa va spun mai multe si chiar imi pare rau, merita sa vedeti aceste inregistrari"
*




Asteptam filmuletele dupa lansare.
tag21
Alles klar Herr Kommisar ! ... eu unul stiu ce am de facut ... una bucata comanda cu bare negre sic! smile.gif) ... si pt offroad ... demontat bara fata/spate ca sa nu mai sufere deloc biggrin.gif


just kidding folks smile.gif

---------

Serios acum , multumesc pt info 'bradone' !
mmxii
Eu insa as prefera un Duster cu bare. Variante cu bari o las pentru cunoscatori.
venusake
@bradone .... dupa lansare si imprastierea misterului .... crezi c-o sa ne poti impartasi si noua filmuletele cu pricina ? Ce zice pretenu matale ? voie o fi ?
aphophis
nu e prietenul lui, e un coleg de forum de pe hyundaiclub.ro tongue.gif
redu
ca sa inteleg ca-s mai greu de cap la faza asta: cand vorbim de bare, vorbim de bara fata bara spate sau de bare stabilizatoare. adica vorbim de "bumpers"?
Fi-mi-ar romana sa-mi fie

15 Feb 2010, 17:47:
cautam Duster in munti, sa vad daca nu cumva cineva a avut norocul sa fie la camping pe acolo pe unde se testeaza sau s-a testat Duster-ul, si am gasit asta

Cata originalitate sa numesti un aro duster si dupa aia un suv si toate dupa o masina din anii '70.
E tare ca asta n-are nici o legatura de tip de masina cu cele romanesti
zanzie
QUOTE(bradone @ 15 Feb 2010, 16:19)
...sper, ca la un moment dat, cu acordul prietenului meu, sa pot sa va pun la dispozitie aceste inregistrari. Acum din pacate nu pot sa va spun mai multe si chiar imi pare rau, merita sa vedeti aceste inregistrari"


Inregistrarile alea sunt fix pix, pot sa ma uit pe iutub la vrajeli de genu'.
Date importante sunt datele tehnice, configuratiile puntilor, inclusiv detalii ale platformei folosite.

Ce-ai spus tu sunt povesti.
redu
@zanzie Sunt inregistrari pe youtube cu duster-u la munte in teste? Pune-le sa le vedem si noi, ca eu gasesc plymouth cand caut
Dacus_Malus
redu: "Si asta ar putea fi o varianta, dar m-as mira sa fie. Poate anumite componente. pe RX4 nu poti alege manual unde se distribuie puterea asa-i? ca daca nu poti, atunci nu cred ca e acelasi.
Apropo, ai RX4? Ca sunt curios daca ai avut probleme cu cardanul. Bine, asta depinde si cat de des il fortezi. Este o firma care are RX4-uri in flota si cam trag de ele prin offroad. Au zis ca sunt masini bune dar la 70% din ele a cedat cardanul."

am RX4 diesel de 3 ani.
l-am luat la 120000 km si acu are 195000 km.
nu mi-a picat cardanul(inca)...
singurele solicitari mai puternice au fost tractarea de remorci pe diferite distante (cel mai mult vreo (600km).
am mers cu ea pe drumuri de tara, pe camp si cam atat.
nu am facut offroad adevarat .
deci eu sunt multumit de ea....dar as vrea ceva mai nou!
dar daca dusterul 4x4 dci va fi mai mult de 15000 euro...sa-l cumpere ei cu Stroe in frunte.
apropo, sunt curios daca cei din conducerea Dacia si-au cumparat vreo masina produsa la ei in fabrica!
venusake
Mai ... referitor la cumparat masini dacia de sefii de acolo ....
Nevasta-mea are un var mare goanga proiectanta acolo (zice-se ca si un neam de shef printre adjuncti, sau care-o fi scara ierarhica la ei ).
Are doua "Golane" si mi-a zis sa fac banii gramada pt Duster ca .... e bun de rupe !
Acuma, pana la proba contrarie, nu mai zic nimika (ca nici el nu vrea sa ciripeasca nici batut cu paru)
asgard1955
Ar fi bine sa fie foarte bun ca se anunta cel mai greu an pentru industria auto.
dandee
mai ales cea de pe piata masinilior noi
adimatis
QUOTE(redu @ 15 Feb 2010, 14:40)
Apropo de niva, asta l-ati vazut:
?Unii zic ca e fake. oare, chiar sa fie?



Tipul face de fapt la stanga pe la poala dealului, iar insertul de la sec 11 la 16 face senzatia!
wink.gif

Tossi
Fratilor, imi surade ideea de a achizitiona un Duster dar totusi din ce calcule am vazut facute pe aici ceva da cu virgula: de ce diferenta dintre un logan chel si un Duster chel sa fie de 4000-5000 de euro??? Adica din ce am citit pe aici suspensiile, motorul sunt similare, interiorul nu mai zic... Daca au reusit initial sa scoata Loganul, in 2003 sau 2004 cand a fost lansat, la pretul de pana in 6000 euro, de ce nu ar costa si asta, sa zicem, 7000-8000 de euro.....ca doar nu e cine stie ce salt tehnologic in solutiile adoptate pentru constructia/dezvoltarea acestei masini.... blush.gif
Arhimede
R:Ca exista destui care isi permit.......
Micutzu_BH
QUOTE(venusake @ 15 Feb 2010, 21:13)
Are doua "Golane" si mi-a zis sa fac banii gramada pt Duster ca ....  e bun de rupe!


Din afirmatia ta imi place doar partea a treia, "e bun de rupe!", pentru ca nu-mi da sperante prea mari ca va avea un pret bun, "banii gramada pt Duster". Dar, om trai si-om vedea! smile.gif
tag21
Ramine sa vedem cine "rupe" pe cine ... Dusterul rupe drumurile pline de GROPI si CRATERE adinci ale scumpei noastre patrii sau invers ?!

Acest "adversar" pentru Duster se anunta dupa iarna asta a fi unul REDUTABIL !!!
redu
@"BandiT". Mai mult ca sigur te va tine atunci masina. Astia de la firma o baga in cariera de piatra si trag de ea pe acolo. Alte masini de firma includ Sorento, Navara, Pathfinder si mi se pare ca am vazut si un Patrol. Si le baga cam prin aceleasi hartoape. Bine, cu unele exceptii de bun simt, unde nu poti cu RX4-le nu se baga din start.
Eu sper sa nu ai probleme cu el, mie imi place masina aia tare mult, mai ales ca a fost pe lista mea de cumparaturi cand mi-am luat scenicul simplu. Din pacate nu aveam 2000 de euro in plus atunci (cam asta era diferenta de pret) si consumul era cu 2 litri mai mult decat la scenic, iar la vremea aia eram intre locuri de munca.

@ adimatis. Eu nu imi dau seama, dar oricum nu sunt expert. Totusi insertul ala, nu trebuia luat si el de undeva? Ma rog, nu e topicul discutiei, asa ca putem sa o lasam balta.

<span class='edit'>16 Feb 2010, 10:06:</span>
http://www.salon-auto.ch/scripts/webcam/webcam1.html se misca baietii incet incet. Sunt curios daca o sa ne mai putem uita la webcam-uri cand o sa aduca masinile inauntru
asgard1955
Au aparut noutati cu duster pe forumul francez, se pare ca a aparut in revista:

Revista in care a aparut este Auto Plus


http://www.forum-auto.com/marques/dacia/sujet1703-1435.htm

Alt articol, alte poze:

http://news.caradisiac.com/Exclusivite-Car...x4-low-cost-608
IRONICK
Diseara iar reportaje la teve si articole in presa .... radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.