Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum sa iti pui un bord cn in locul celui vechi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
alinworm
ala de pe papuc e mai rotunjit si cred ca arata mai bine smile.gif
razvan1985
dar...procedura de montaj e identica(la asta ma refeream). tongue.gif
alinworm
imi puteti spune cam ce piese sa nu "omit" de pe papuc ca sa nu am probleme la montaj si sa fie ceva lipsa....
razvan1985
daca nu vrei sa modifici nimic ai nevoie de urmatoarele:
-bordul(coaja)
-aeroterma
-instalatie electrica aeroterma
-ansamblu stergatoare
-prinderile laterale(ce se monteaza pe stalpi)
-bara de la partea de jos de sub aeroterma(ranforsarea)
si va mai trebui sa modifici cateva la ceva la instalatia electrica(sa tragi niste minusuri si alimentare pentru becurile de la consola centrala a bordului),daca am uitat ceva si imi voi aminti,voi mai posta.
spor la treaba... wink.gif

22 Oct 2013, 17:56:
era sa uit,va trebui sa demontezi voletii,si caloriferul,sa-ti confectionezi niste capace,pt ca in locul lor si al vechiului calorifer vor ramane gauri,imi pare rau ca nu am facut poze la montajele realizate de mine(3 borduri C.N transplantate) biggrin.gif
alinworm
adaug la lista robinetul de caldura, capsula unisens...
alinworm
ce avem noi aici? azi l a dat jos de pe masina, am absolut tot:

-aeroterma cu accesorii, suporti, furtune vacuum, capsule vacuum, robinet caldura, brate stergatoare cu motor cu tot , furtune.....cum e cu capsula unisens? ca nu prea am dat de ea, mi a dat doar 2 furtune unite la mijloc si cu roboinetul de caldura pe ele.
bashtalu
vreau si eu...smile.gif

daca imi poti spune cam cat te a costat pe pm te rog

il montezi tu?
alinworm
200 RON tot, bord, aeroterma, motoras stergatoare complet, furtune tot tot, inclusiv ceasuri bord dar care nu imi folosesc si o sa le pun la vanzare!
bashtalu
daca esti amabil sa mi spui si sursa sau a fost doar one time deal?

montajul cine ti l face?
alinworm
am fost plecat prin ploiesti si am gasit acolo! Eu o sa il montez! Sfatul meu e ca dc vrei sa iti iei unul similar ca sa il iei complet ideal ar fi sa il dai tu jos de pe masina ca sa iei absolut tot. Am vazut borduri si prin bucuresti dar erau deja date jos de pe masina si dupa ce ca au stat aruncate pe afara nici nu erau complete! Urmeaza sa il montez.......sper sa nu am probleme
alinworm
azi am reusit sa schimb sistemul de stergatoare. Motorasul este orientat spre stanga tocmai ca sa lase loc aerotermei. M am chinuit ceva fiindca lovea in cablul de kilometraj dar am reusit in final.
A trebuit sa iau de la sistemul vechi partea de care se prind stergatoarele fiindca cele de papuc erau mai scurte si nu veneau cum trebuie.
Urmeaza aeroterma.....
bashtalu
spor! ne faci updat-uri
alinworm
cum sa dau cele doua gauri prin grilajul XXXX ? am inteles cu un sablon din carton pe care il pun pe aeroterma dar la ce distanta de laterale? help
si inca o chestie....nu am gasit capsula monosens si nici T -ul pentru extragere vacuum servofrana.
alinworm
azi m am apucat sa montez in sfarsit bordul, am taiat cu flexul gaurile, am desfacut aeroterma si am curatat o, cu ce as putea sa curat radiatorul aerotermei? detartrant ceva?
probleme mai am la prinsul aerotermei, trebuie sa pun o platbanda ceva in stanga si sa dau o gaura ceva in tabla in partea de jos si sa prind cu un surub lung ...
bashtalu
incearca cu ceva solutii de curatare de la 2+2 sau ceva similar, banuiesc ca nu este atat de murdar pe interior, depuneri, etc
sa fii atent ca solutiile folosite sa nu iti afecteze materialul din care este facut radiatorul

spor si poate faci si poze in timp ce mesteresti pe acolo

btw, daca ai taiat cu flexul, asigura te ca taietura tablei nu ii va provoca rugina in timp, unii au facut gaura respectiva cu dalta (banuiesc ca este vb de gaura din tabla pe unde introduci furtunele in interior ca sa le conectezi la radiator)
alinworm
daca tot m am apucat de montarea bordului am zis sa schimb si radiatorul fiindca celalalt era cam copt. Am gasit la ROMRADIATOARE, au o lichidare de stoc .
Costul a fost de 142 RON + transport. Lichidare de stoc ROMRADIATOARE.
Daca mai este cineva interesat las datele de contact pentru comanda.
0744.510.005
Luati cat mai sunt!!

26 Feb 2014, 15:33:
PS: Din ce sa fac extractorul acela de vacuum si am nevoie si de caspula monosesc ca nu o gasesc sad.gif
sebymesteru
Trage o fuga pana la remat si cauta o dacie cu bord cn si i-ati de pe ea ce iti trebuie(capsula,t-eu,etc) Capsula poti sa o iei si daca are mebrana dusa si o schimbi sau faci una din cauciuc de manusi de bucatarie,eu asa mi-am facut la a mea)
alinworm
pai T-ul ala il vreau pt termocupla....gasesc asa ceva la remat?
sebymesteru
stai ca nu te inteleg...ce T-eu pt termocupla? de-ala de PPR,sa tai furtunul de jos de la radiator si sa-l intercalezi acolo? De-ala gasesti la magazinele de instalatii sanitare,eventual iei termocupla si o bucata de furtun cu tine sa vezi cum se imbuca sau le masuri diametrele si te duci cu cotele scrise..
alinworm
Exact la asta ma gandeam azi, poate gasesc la sanitare....o sa caut, nu ma grabesc. Acu vreau sa rezolv cu alternatorul de matiz la care treb sa inlocuiesc rulmentii si carbunii. Dupa ma ocup si de termocupla. Oricum la daciuta ajung peste 3 sapt, o am la buzau.
alinworm
ieri si azi au fost 2 zile de belit degetele la daciuta. Ieri am reusit sa pun radiatorul si sa fac toate legaturile la aeroterma, montat alternator ( i am schimbat perii, rulmenti, inel coector etc etc ) iar azi am montat bordul CN si pana acu am aproape tot functional. Avariile le am pus pe cele de pe CN, merg perfect. Mi am belit degetele la prinsul bordului cu suruburi, ( am prins vreo 2 pana acu si cred ca mai prind vreo 2 si gata). Aeroterma functioneaza f bine , vacuumul nu l am pus pt ca nu am capsula monosens si nici t ul extractor de vacuum. E destul de multa munca .....maine cateva poze...
alinworm
poze, nu prea clare.....
Marginean
Salut!Sunt nou pe aici, mi-am achizitionat si eu un bord CN, si am niste nelamuriri cum ar fi....De unde trag furtunul vacumatic daca nu am servo frana? (frana mecanica, dacia 1300)
Si a doua nelamurire ar fi, instalatia electrica ce este pe masina se potriveste la bordul acesta?(pentru aeroterma de unde trag fire?, si pentru ceasuri?, si ce mufe mai sunt pe acolo pe dupa bord..)
Multumesc anticipat!
nikuniku
salut si bine ai venit
daca ai achizitionat un bord CN si nu stii cum sa-l montezi si sa fie functional,cauti pe forum ca sau mai pus asa ceva pe masinii mai vechi
sau,,,,achizitionezi,,,,un electrician si,,,,,,mai departe stie el
vladut88
Daca ai 1300 , vacumu il poti lua de la stutu pt furtunu cu diuza , pui un teu etc , sau dai o gaura in galeria de admisie faci filet si pui un stut si bagi furtun
Marginean
Multumesc!
crizarachetelordincuba
Salutare. O sa fiu nevoit sa-mi schimb caloriferul de caldura de pe un bord CN. Vreau sa demontez doar partea inferioara a aerotermei ca sa nu desfac si altceva gen bord sau alte alea.

1.Are vreo legatura schimbatul caloriferului si cu vacumul din servo frana? Adica furtune ceva legate pe acolo la care trebuie sa fiu atent?

2.Cand ploua imi intra apa in masina la sofer pe sub bord. Poate fi vreun furtun scos sau desfacut pentru ca am verificat parbrizul si toate cele si totul e in regula. M-am uitat si pe sub bord si tot nu imi dau seama de unde imi ploua in masina. O posibilitate este sa stau cu lanterna sub bord cand ploua afara.
maho
2. Verifica si gaurile (si furtunele, daca mai sunt) de evacuare a apei de sub grila exterioara (tre' s-o dai jos); acolo se mai aduna frunze uscate si alte resturi, si ar trebui desfundate periodic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.